User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
50 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 0W-20 Tam Sentetik Motor Yağı Tavsiyesi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

0W-20 Tam Sentetik Motor Yağı Tavsiyesi

FB7 kasa Civic sahibiyim ve aracımın yağ bakımı zamanı geldi. 0w-20 yağ konusunda tavsiyeye ihtiyacım var, Eneos markası hakkında bilginizi ve varsa kullanıcı yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum.

akıncı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mobıl tavsıye ederım
    AKINCI GARAJ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üretici ne tavsiye ediyorsa onu kullan

GRAFTT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın kullanım kitapçığında iklimlere göre uygun yağ kodları vardır bunları tercih edebilirsiniz. Fakat diğer bir husus ise o motora uygun yağın birde sertifikası olması gerekir.

Misal Hyundai 1.5 VGT dizel motorlar için yağın uygunluğuna dair aldığı sertifika vardır. Bu sertifika yağların üzerindede yazılıdır.

Örnek:

Resimde görüldüğü üzere yağ kodlarının sol kısmında sertifika bilgileri mevcuttur. API CH4, ACEA B4. Bu sertifika kodları 1.5 VGT dizel motor için sunulmuş.
    Caravella Highline

kurtlukaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0 20 yağ koyman çok yanlış olur bence , fb 7 civic ler atmosferik motor zaten , illa bi yağ koyacakcan mobil esp 0w 40 koy , ilk çalıştırma için iyi olur , sonrasında yağ yakmaz

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Neden yanlış olsun ki?

2012 sonrası hemen hemen tüm araçlara (na - aşırı besleme - dizel) fark etmeden 0w20 öneriyor / koyuyor servisler özellikle.

Hatta mobil in sitesinde 2012 sonrası 1.6 görünmese de 1.4 ve 1.8 i-vtec için 0w20 advanced fuel economy modelini öneriyor.. 1.6 da 1.8 in destroke hali yani sonuçta.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öneri istemiştim ama Eneos 0w-20'yi satın aldım dün, gelince deneyip göreceğiz bakalım. Japon otomobil üreticilerinin fabrikasyon yağıymış.
    0w-20 koyman yanlış olmuş demiş arkadaş ama serviste şu an zaten 0w-20 koyuyor ve onu öneriyor. Bugün servisten orjinal yağ filtresini de alıp haftasonu kendim değiştireceğim yağı.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kurtlukaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0 20 yağ koyman çok yanlış olur bence , fb 7 civic ler atmosferik motor zaten , illa bi yağ koyacakcan mobil esp 0w 40 koy , ilk çalıştırma için iyi olur , sonrasında yağ yakmaz
    Şaka yapıyorsun galiba, ya da sallıyorsun. Fabrika 0w20 öneriyor sen daha mı iyi biliyorsun?

0w40 ilk çalıştırmada nasıl daha iyi oluyor bir anlat bizde aydınlanalım. İstersen 10w-60 koysun, ilk çalıştırmada en iyisi olmuş olur.

Hiç bir bilgi olmadan fikir verme örneğinin tam karşılığı bu mesaj işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cagdasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öneri istemiştim ama Eneos 0w-20'yi satın aldım dün, gelince deneyip göreceğiz bakalım. Japon otomobil üreticilerinin fabrikasyon yağıymış.
    0w-20 koyman yanlış olmuş demiş arkadaş ama serviste şu an zaten 0w-20 koyuyor ve onu öneriyor. Bugün servisten orjinal yağ filtresini de alıp haftasonu kendim değiştireceğim yağı.
    0w-20 kullanmaya devam et, hiç bir sıkıntı olmaz.

Sanırım Türkiye'de çok fazla çeşit yok. Eneos ve Mobil 1 var. Hangisi daha ucuzsa onu kullanmanı öneririm.

Eneos'un "Japon fabrikasyon yağı" laflarına çok takılma. Pazarlamadan başka bir şey değil o. Diğer yağlardan daha iyi değil.

Dediğim gibi ikiside işini görür, Civic'de farkı anlamassın bile. Hangisi daha uygunsa ben onu tercih ederdim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden yanlış olsun ki?

2012 sonrası hemen hemen tüm araçlara (na - aşırı besleme - dizel) fark etmeden 0w20 öneriyor / koyuyor servisler özellikle.

Hatta mobil in sitesinde 2012 sonrası 1.6 görünmese de 1.4 ve 1.8 i-vtec için 0w20 advanced fuel economy modelini öneriyor.. 1.6 da 1.8 in destroke hali yani sonuçta.
    Alıntı cagdasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şaka yapıyorsun galiba, ya da sallıyorsun. Fabrika 0w20 öneriyor sen daha mı iyi biliyorsun?

0w40 ilk çalıştırmada nasıl daha iyi oluyor bir anlat bizde aydınlanalım. İstersen 10w-60 koysun, ilk çalıştırmada en iyisi olmuş olur.

Hiç bir bilgi olmadan fikir verme örneğinin tam karşılığı bu mesaj işte.

şimdi benim bunu söylememin amacı araç yüksek devirlerde kullanım sonucunda yağ yakması ihtimaline karşı 0w 20 nin ince kalmasıdır , 0w 40 ona göre daha kalındır ,

yanlış bilgim olabilir , bunun çözümü basittir hayvan değiliz insan gibi söylersin eyw der geçeriz , bilgisizliğimi kibir haline getirmem ,

ben kendi aracıma 2012 astra 1.4 t yağ alırken dexos2 onayı istiyordu gm servistede 5 30 yağ koyuyorlardı , bende gittim 0w 40 mobil aldım aracın ilk çalılştırmada sesi dahi değişti , ben yağ alırken bayağı araştırmıştım mobil in sitesinde gördüm yanlış hatırlamıyorsam yağın soğukken nasıl sıcakken nasıl davrandığıyla ilgili , benim bildiğim kadarıyla motor soğuk iken yağ 0 viskozite özelliği gösteriyor sıcak iken de 40 viskozite özelliği gösteriyor , yanlışım varsa İNSAN gibi söylemeniz yararlı olacaktır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracın km si 100000 km yi geçmişse 0w 20 de en az 10000 km de yarım litre eksiltme yapar diye düşünüyorum

gökberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0w-20 ile 0w-40 arasında ilk çalıştırmada fark olacağını düşünmüyorum ama peki niye kullanmamalıyız 0w-40'ı ?
    Yaz ayında sıkıştırılan bir motor ve yağ sıcaklığı da haliyle arttığını farz edersek.
    JDM Don Lastiği...
    JDM Kevgir...
    JDM Marlboro Lights...
    .
    .

Alıntı 3rk4n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve sonsuzda dek o virajda mutlu olarak yaşadilar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    castrol e teknik olarak da sordum yarına muhtemelen dönüş yapılır , cevabı da burada paylaşırım , yanlışı olan düzeltir bende dahil olmak üzere

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gökberk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0w-20 ile 0w-40 arasında ilk çalıştırmada fark olacağını düşünmüyorum ama peki niye kullanmamalıyız 0w-40'ı ?
    Yaz ayında sıkıştırılan bir motor ve yağ sıcaklığı da haliyle arttığını farz edersek.
    kullanmamalıyız diye bişey denmedi yoksa ben mi gözümdem kaçırıyorum

gökberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hea...
    Kusura bakmayın ben de şimdi baktım öyle bir şey diyen olmamış
    JDM Don Lastiği...
    JDM Kevgir...
    JDM Marlboro Lights...
    .
    .

Alıntı 3rk4n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve sonsuzda dek o virajda mutlu olarak yaşadilar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi benim bunu söylememin amacı araç yüksek devirlerde kullanım sonucunda yağ yakması ihtimaline karşı 0w 20 nin ince kalmasıdır , 0w 40 ona göre daha kalındır ,

yanlış bilgim olabilir , bunun çözümü basittir hayvan değiliz insan gibi söylersin eyw der geçeriz , bilgisizliğimi kibir haline getirmem ,

ben kendi aracıma 2012 astra 1.4 t yağ alırken dexos2 onayı istiyordu gm servistede 5 30 yağ koyuyorlardı , bende gittim 0w 40 mobil aldım aracın ilk çalılştırmada sesi dahi değişti , ben yağ alırken bayağı araştırmıştım mobil in sitesinde gördüm yanlış hatırlamıyorsam yağın soğukken nasıl sıcakken nasıl davrandığıyla ilgili , benim bildiğim kadarıyla motor soğuk iken yağ 0 viskozite özelliği gösteriyor sıcak iken de 40 viskozite özelliği gösteriyor , yanlışım varsa İNSAN gibi söylemeniz yararlı olacaktır
    Ben 0w40 kötü yağ demedim. 2010 senesinde aldığım Megane Coupe dizel'e Mobil 1 kullanıyordum. 0w20 önerilen arabaya 0w40 koyulmamalı diyorum sadece.

Ayrıca yağ eksilten arabaya kalın viskozite kullanmakta yanlış. Yağ eksilten araba sorunludur, kalın yağ koyarak sorunlu arabaya geçici bir çözüm bulmuş oluyorsun.

aracın km si 100000 km yi geçmişse 0w 20 de en az 10000 km de yarım litre eksiltme yapar diye düşünüyorum
    Bak kardeş yine sallıyorsun. Bizden İNSAN gibi yazmamızı istiyorsun, fakat kendin bilmediğin konuda yorum yapıyorsun. Biz genelde bilmediğimiz konuda yazmamayı tercih ediyoruz. Sana da öneririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya allah aşkına sallıyosun diyorsunda arkadaşımda bmw 325 var daha 157 000 km de servisin önerdiği viskozitede yağ kullandığı zaman yağ eksiltiyor , kendi motorcu ustamda 2008 a4 tdi var onun kide 160 000 km de aynı şekilde kendisi de söylüyor yağ eksilttiğini benim opelim de 47000 km de benimkide yağ eksiltiyor , aynı şekilde polo 1.4 var 150 000 km de o da 7000 km de 700 ml yağ eksiltiyor , yani gözümün önünde bunlardan dahada fazla sayacağım örnek varken senin söylediklerin benimkilerine göre daha tutarsız bence ,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yukarıda ki bi arkadaşın koyduğu fotoda yazan normal koşullarda yani 5000 km de 1 litre yağ eksiltmesi normaldir yazısı yanlış o zaman senin söylemene göre , adamlar kötü araba üretmişler bu şekildede ayıplarını gizliyor diyebiliriz senin dediklerine göre , 0w 20 ile arabistanda gez bakalım 10000 kmde kaç litre yağ eksiltecek , neyse yarın zaten dönüş yapacaklar castrol teknik destekten adamın yazdığını direk burada paylaşırım

fkocak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim de bildigim ordaki 0 soguk calismadaki (ilk calistirma vs.) yagin viskozitesini ikincisi ise motor yeterli sicakliga ulastigindaki yagin viskozitesini belirtiyor. Bununla ilgili makale vardi forumda diye hatirliyorum. "Kurtulkaya" nin demek istedigi sanirsam soguk viskozitesi yine 0 olsun ama yaz aylarinda falan araci sıkıstırdıgın zaman 20 diye numaralandirilan viskoziteli yagin yag yakmaya 40 tan daha elverisli oldugu. Ama fabrika bunu onerdiyse en dogrusu odur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)