User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: rölanti valfi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question rölanti valfi

herkese iyi forumlar arkadaşlar.aracımda devir dalgalanma sorunu var ve ustam sorunun rölanti valfinden kaynaklandığını söyledi.benim sizlere 2 sorum olacak.

1.bu rölanti valfi bozuk olduğunda kontak kapalıyken aküden elektrik çekermi.çünkü bu sorun başladığından bu yana 2 günde aküm sıfırlanıyor.aküm yeni ölçümleri yapıldı aküde hiç bir problem yok.kontağı kapattığım zaman + kutup başını çekiyorum 1 hafta sonra geri takıyorum tek marşta alıyor ama kutup başını sökmezsem 2 günde akü boşalıyor.elektrikçiye baktırdım hiç bi yerden kaçak yok dedi.

2.rölanti valfi bozuk olduğunda yolda giderken arabada kasma sıkma gaza yüklendiğinde kasıp kasıp bırakma yaparmı.
    yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rölanti valfi bozuk oldugunda araba boştayken dalgalanma yapıyor.gaza bastıgınız anda kasılma yapıyorsa aklıma ilk gelen buji buji kablosu ve bobindir,bunları kontrol ettiniz mi?

kontak kapalıyken akım cekecegini sanmıyorum..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buji ve buji kablolarımı yeni değiştirdim bende onlardan yapacağını düşünmüştüm ama değiştirdikten sorun daha bariz şekilde arttı.bobinlere baktırmadım onlarada baktırırım.
    başka arkadaş yokmu yardımcı olacak fikir verecek kasma problemi arabadan soğutuyo resmen elinin altında beygir var kamçılıyamıyorsun resmen

VolkanSrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle aracınız nedir ? Buji ve buji kablosu aracınıza uygun mu ? Buji tırnak aralığı kurcalandımı ? Bildiğim kadarıyla valfte bozukluk olsa aküyü sıfırlamaz çünkü kontak kapalı haldeyken elektrik gitmiyor aracın ana çalışma parçalarına. Bence elektrikcinizi değiştirin öncelikle kaçağı bulun.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şarj dinamosunda sıkıntı olabilir, aküyü yeterince dolduramazsa ve de sabit akım vermesini sağlayamazsa hem devirde dalgalanma olur hem de şarj olmadığı için kontak kapatınca akü tamamen boşalır...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü konusunda çok bilgim yok lakin dalgalanma nedeni gaz kelebeği yerinizde olsam sıfır gaz kelebeği alırdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dün ateşleme bobininide değiştirdim aynı sorun devam ediyor değişen bişey olmadı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VolkanSrky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle aracınız nedir ? Buji ve buji kablosu aracınıza uygun mu ? Buji tırnak aralığı kurcalandımı ? Bildiğim kadarıyla valfte bozukluk olsa aküyü sıfırlamaz çünkü kontak kapalı haldeyken elektrik gitmiyor aracın ana çalışma parçalarına. Bence elektrikcinizi değiştirin öncelikle kaçağı bulun.
    aracım 91 accord buji ve buji kablosu araca uygun NGK ikiside.tırnak aralığı kurcalanmadı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şarj dinamosunda sıkıntı olabilir, aküyü yeterince dolduramazsa ve de sabit akım vermesini sağlayamazsa hem devirde dalgalanma olur hem de şarj olmadığı için kontak kapatınca akü tamamen boşalır...
    şarj dinamosu sağlam 14.4 volt sabit veriyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DVR_VTS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akü konusunda çok bilgim yok lakin dalgalanma nedeni gaz kelebeği yerinizde olsam sıfır gaz kelebeği alırdım.
    gaz kelebeğine baktırdım ondada sıkıntı yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bide aracım bazen boştayken 800 devir gösteriyor (normal olanı bu diye biliyorum) bazende 1000 devirin altına düşmüyor.acaba benim sorunum bununla alakalı bi durum olabilirmi.yada bunu neden yapar.

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı LT_146 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herkese iyi forumlar arkadaşlar.aracımda devir dalgalanma sorunu var ve ustam sorunun rölanti valfinden kaynaklandığını söyledi.benim sizlere 2 sorum olacak.

1.bu rölanti valfi bozuk olduğunda kontak kapalıyken aküden elektrik çekermi.çünkü bu sorun başladığından bu yana 2 günde aküm sıfırlanıyor.aküm yeni ölçümleri yapıldı aküde hiç bir problem yok.kontağı kapattığım zaman + kutup başını çekiyorum 1 hafta sonra geri takıyorum tek marşta alıyor ama kutup başını sökmezsem 2 günde akü boşalıyor.elektrikçiye baktırdım hiç bi yerden kaçak yok dedi.

2.rölanti valfi bozuk olduğunda yolda giderken arabada kasma sıkma gaza yüklendiğinde kasıp kasıp bırakma yaparmı.
    yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.
    TPS hatasina benziyor, bozuk olup olmadigini kolayina anlayamazlar serviste keza her TPS arizasi calismaz hale getirmez sensoru, kimi zaman kararsiz calisma karakteri sergiler.

Anlamanin en kolay yolu OBD2'den ya da beyinden direk TPS voltajinin logunu almak, hatta gercek zamanli surus esnasinda kontrol etmek.

Surus esnasinda dip gaz yaptiginda tam acik kaliyor mu bu onemli *(voltajindan anlayacaksin, serviste %0 TPS ve %100TPS kac volt veriyor once bunlari ogrenmen gerekiyor tabi bunun icin), yarim gazda pedala hafifce bile basili iken algiliyor mu bunu kontrol etmelisin, bunu dururken degil surus esnasinda hatta yuke bindirip yapmalisin keza tesisatta bir temassizlik varsa motorun hareketinden oturu kablolari hareket ettirip anlamani kolaylastirir.

2. madde de bahsettigin hatayi genellikle TPS yapar kisaca.

Akuden elektrik cekme konusunda hersey olabilir, aracinda kacak olmasa kutup basini sokunce 1 hafta sonra tek marsta calisan arac, kutup basi takiliyken 2 gunde aku bosaltmaz. Var onda bir kacak, iyi bakin.
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkür ederim herkese değerli yorumlarınız için

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)