User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
44 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Hararet sürekli 60 derece de

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hararet sürekli 60 derece de

Merhaba, aracımın harareti sürekli 60 derecede duruyor şehir içi dur kalklı trafikler de dahil.Sadece çok sıcak havalarda ve trafiğin ultra yoğun olduğu zamanlarda 90 a doğru yaklaşıyor ama trafik biraz açılsa hemen 60 a doğru inmeye başlıyor zaten 90 larda çok nadir gördüm.Bu normal mi ? Benim bildiğim sabit 90 derecede kalması gerekiyor bu şekilde hem motor ömrü için iyi değil hemde yakıt sarfiyatı artar sanıyorum.Fan termiğinin sağlam olduğunu düşünüyorum kilitlememiş sıkmamış motoru çalıştırınca elle bile tutulabiliyor.

Siz ne diyorsunuz bu konuda ?
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hareret müşirinizin sağlam olduğuna emîn misinîz? Benimde başıma geldi fan müşiri termostat değiştim olmadı . Hareret müşiti imiş az gödteriyormuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    termostat iptal olabilir
    Just Avoiding

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hararet müşürünü ölçüyorum değer gösteriyor fakat olması gereken omaj nedir bilmiyorum.Müşürde sıkıntı olsa 90 a çıktığı zamanlarda hararet yapması gerekirdi herhalde ama şimdiye kadar hiç bir hararet belirtisi sezmedim motordan.En kötü ihtimalle müşürle termostad alıp değiştireceğim.Bazı motorlarda bu durum var sanırım motorlar genel olarak düşük hararet seviyesinde çalıştırılıyor nedenini bilmiyorum.

aracım opel senator 2.6

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.dn-bg.com/en/car-parts/pr...mperature.html

Yukaridaki linkte referans olacak degerler var gibi.

Buna gore musurun direnc degeri kontrol edilebilir.

Bu arada fan elektrik limi?

Oyleyse fan aciyor mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hareraet müşiri fan müşiri ayrı değil mi? fan müşiri çalısıyorsa hareret müşiri bozuk olsada zamanınıda açıp su kaynatmayı önler

SerkanKurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı olay e39 da başımıza gelmişti. Termostadı değişitirdik sorun çözüldü.

streetracer_nos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @OM42 İzninle konu acmadan bu konu icinde bende bişey soruyum

Benim araçtada buna benzer bi sıkıntı var arac rolantıde ideal motor sıcaklıgına kavusuyor. trafikte dur kalkta hararet yapıyor fan acılıp geri normale dusuyor buraya kadar bi sıkıntı yok..

Fakat arac hareket ettigi zaman duz yolda sabit gaz ilerlerken dusuyor rampa asagı inerken viteste daha hızlı dusuyor ancak yuke binerse yavas sekılde yukselmeye baslıyor

sorun termostat tamı yoksa hararet müsürümü sizce

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.dn-bg.com/en/car-parts/pr...mperature.html

Yukaridaki linkte referans olacak degerler var gibi.

Buna gore musurun direnc degeri kontrol edilebilir.

Bu arada fan elektrik limi?

Oyleyse fan aciyor mu?
    Benim fanım termikli civalı da deniyor sanırım fana ait bir müşür yok.Hararet müşürümün omajı linkteki müşürden farklı linkteki anladığım kadarıyla 146 ile 1014 ohm arasında sıcaklığa göre değişiyor ben müşürü öğlen gibi ölçmüştüm ve motor soğuktu 220 ohm gösteriyordu uygun omaja sahip müşür bulmak gerekiyor yoksa omaj farklı olacağı için ibrede yanlış gösterecektir daha önce başıma gelmişti.

Yarın parçacımı arayıp sorayım sanmıyorum ama varsa elinde müşürle termostad alayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim fanım termikli civalı da deniyor sanırım fana ait bir müşür yok.Hararet müşürümün omajı linkteki müşürden farklı linkteki anladığım kadarıyla 146 ile 1014 ohm arasında sıcaklığa göre değişiyor ben müşürü öğlen gibi ölçmüştüm ve motor soğuktu 220 ohm gösteriyordu uygun omaja sahip müşür bulmak gerekiyor yoksa omaj farklı olacağı için ibrede yanlış gösterecektir daha önce başıma gelmişti.

Yarın parçacımı arayıp sorayım sanmıyorum ama varsa elinde müşürle termostad alayım.
    En azindan duzgun calistigini test etmek icin, ortam sicakliginda ve kaynar suda direnc olculebilir, direnc kaynar suda azaliyorsa musur calisiyor demektir

Slipshod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı sorun renault r9 spring eski aracımda da vardı. ne yapsam düzelmedi. 60 derece civarı kalırdı. şehiriçi sıkışık trafikte, rölantide 90 derece olurdu. fan müşürü termostat değiştirdim hala aynıydı. hararet müşürünü hiç hesaba katmadım çünkü rölantide durunca 90 civarına gelip fan açıyordu. kışın ne kalorifer düzgün üflerdi ne bir şey. yazın sıcakta iyiydi hararet yapma gibi bir derdim yoktu ama kışın sıkıntıydı.
    Emniyet kemeri sizi koltuğa değil hayata bağlar!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    oncelıkle aracın manuelınde harraret musurının (engine cooling sensor ecs ) nın testı ve tablosu vardır. Once bundan başlayarak sorunun ne oldugu teshisini koyabılırsınız.

Kısaca calışmasından bahsedeyım hararet musuru her sıcaklık ıcın belırlı bır dırenc oluşturur ve bu dırence gore podunun hareket ettırır.

İşte bu sıcaklık degerlerıne gore uretmesı gereken ohm mu olçmenız laızmm. Ve manuellen karsılıaştırmn lazım.

2. cisi ise termostat. Eger termostatt dusen sıcaklıga tepkı vereemz ve suyun gecısını azaltamaz ise. Su sureklı sogur ve 60 gosterebılır.

3. ise aracın yakıtı normal ıse once musure yonelmenıznın tavsiye ederım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı streetracer_nos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @OM42 İzninle konu acmadan bu konu icinde bende bişey soruyum

Benim araçtada buna benzer bi sıkıntı var arac rolantıde ideal motor sıcaklıgına kavusuyor. trafikte dur kalkta hararet yapıyor fan acılıp geri normale dusuyor buraya kadar bi sıkıntı yok..

Fakat arac hareket ettigi zaman duz yolda sabit gaz ilerlerken dusuyor rampa asagı inerken viteste daha hızlı dusuyor ancak yuke binerse yavas sekılde yukselmeye baslıyor

sorun termostat tamı yoksa hararet müsürümü sizce
    Termostatın hızlı tepkı veremıyor. Muhtemelen de en az 10 yasında bır termostattır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Slipshod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı sorun renault r9 spring eski aracımda da vardı. ne yapsam düzelmedi. 60 derece civarı kalırdı. şehiriçi sıkışık trafikte, rölantide 90 derece olurdu. fan müşürü termostat değiştirdim hala aynıydı. hararet müşürünü hiç hesaba katmadım çünkü rölantide durunca 90 civarına gelip fan açıyordu. kışın ne kalorifer düzgün üflerdi ne bir şey. yazın sıcakta iyiydi hararet yapma gibi bir derdim yoktu ama kışın sıkıntıydı.
    Aslında bu sorunun önüne elektrikli fanla geçilir sanıyorum olmadı bende öyle yapacağım radyatöre yada çıkış borusuna 90 lık fan müşürü takılırsa hararet 90 a geldiğinde devreye girse olur herhalde.

Slipshod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında bu sorunun önüne elektrikli fanla geçilir sanıyorum olmadı bende öyle yapacağım radyatöre yada çıkış borusuna 90 lık fan müşürü takılırsa hararet 90 a geldiğinde devreye girse olur herhalde.
    inşallah çözümü bulursunuz. dediğim gibi termostat ve fan müşürünü değiştirdim düzelmedi. acaba yeni termostatta mı bir sıkıntı vardı diye kontrol ettim derecesinde açılıp kapanıyordu. kışın aracın önünü kapattım gene düşüktü. sizin durumu bilmiyorum ama benim hararet düşükken fan açmıyordu. fan normal derecesinde çalışıyordu. fan çalışmıyor aracın önü kapalı öyleyken hararet çıkmıyordu araçta çok çektirdi kışın çok. yazın benden iyisi yoktu ama hararet müşürünü hiç denemedim ama rolantide 90a gelip fan açılıyordu o yüzden denemedim.
    Emniyet kemeri sizi koltuğa değil hayata bağlar!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar biraz araştırma yaptım bir kaç opel ustasıyla görüştüm hatta başka bir senator kullanıcısıyla konuştum genel olarak bu araçların 60 derece hararet ile çalıştığını öğrendim fakat neden böyle olduğu hakkında kimsenin bir fikri yok "alman böyle yapmış" tan başka.

Diğer senator cu arkadaşta genel olarak 60 derece durur ara ara 90 a çıkar sonra 60 a düşer dedi hatta aşağıdaki videoda da hararet 60 ta görünüyor ;

BORKED

Siz ne dersiniz bu konuda bir motorun normal çalışma sıcaklığının 60 derecede tutulmasının manası nedir ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.partsbase.org/opel/senato...-water-outlet/

Yukaridaki yedek parca kataloguna gore termostat aciklamasinda 82c ifadesi var.

Bu ifade genelde termostatin tam acildigi sicakligi ifade eder.

60 derecede durma normal degil diye dusunuyorum.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşın 2010 clio 65 lik dci sabit 75 te benim picanto crdi aynı şartlarda sabit 90 da.

SerkanKurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    termostat bozuk bence. videodaki aracında bozuk olabilir

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)