User Tag List

Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
91 sonuçtan 77 ile 91 arası

Konu: Su` suz soğutma sıvısı kullanan varmı?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir şey soracağım madem konu güncellenmiş,

Bu susuz soğutma sıvısını (marka fark etmeksizin) kullanan ya da kullanmayı düşünen arkadaşlar,

Soğutma sistemi ile ilgili bir problem mi yaşıyorsunuz? Antifriz su karışımının yetmediği durumla mı karşılaşıyorsunuz?
    benimkisi gibi sabit hararet olmayan motorlarda, fan ne kadar az devreye girerse araba o kadar rahat gidiyor...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

fuatozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir şey soracağım madem konu güncellenmiş,

Bu susuz soğutma sıvısını (marka fark etmeksizin) kullanan ya da kullanmayı düşünen arkadaşlar,

Soğutma sistemi ile ilgili bir problem mi yaşıyorsunuz? Antifriz su karışımının yetmediği durumla mı karşılaşıyorsunuz?
    Sıkıntım şu biraz kıl adamım açıkcası motor rahat çalışsın isterim ama önceliğim turbo yüzünden klima iptal olduğu için yazın araç içerisinde çok sıkıntı çekiyorum

Yaz aylarında ***** dur kalk sıcak e bi de motor sıcak kaloriferi aç rahatlasın içerde ben pişiyorum

Düşüncem motor ısısını düşürmek hiç olmazsa 3-5 derece daha rahatlatmak.
    -_-_-_-

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fuatozkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıkıntım şu biraz kıl adamım açıkcası motor rahat çalışsın isterim ama önceliğim turbo yüzünden klima iptal olduğu için yazın araç içerisinde çok sıkıntı çekiyorum

Yaz aylarında ***** dur kalk sıcak e bi de motor sıcak kaloriferi aç rahatlasın içerde ben pişiyorum

Düşüncem motor ısısını düşürmek hiç olmazsa 3-5 derece daha rahatlatmak.
    motorun sıcaklığını 5 derece düşürünce içeriye daha soğuk havamı gelecek anlamadım?
    üstelik motorun çabucak ısınıp hep 90 derecede çalışması ve o seviyede kalması lazım kural budur.
    hadi bilemedin 87-90 arası diyelim. bazı motorlar 100 derecede çalışır

motorun sıcaklığını bir miktar düşürmek istiyorsanız (3-5 derece) eski fan müşürünü söküp ayarlı elektronik termostat devresi bağlayın benim gibi
    tabi motor sıcaklığı beyin tarafından falan kontrol edilmiyorsa
    zaten daha fazla düşmez su sisteminde mekanik termostat vardır bilirsiniz.

(@ghibli06 burayı sende iyi oku)
    sonuçta, sıcaklığı 3-5 derece düşürmek evet bazı motorları daha diri tutuyor benim araçta öyle
    o yüzden ben motor su sıcaklığımı 87 derecelerde falan tutmaya çalışıyorum (daha düşük değil) elektronik termostat ile
    araç daha diri yürüyor, klasik eski fan müşürü ile bir tür hantallık hissi oluşuyor.

ama bütün bunların yazın içeriye üflenen kalorifer havasıyla alakası yok
    varsa,
    -ön göğüste bir delikten içeriye motor sıcaklığı kaçıyor olabilir
    -vantilatör flapları tam çalışmıyor olabilir
    -soğuk-sıcak havalandırma musluğu sıcağı tam kapatmıyor olabilir

yazın dışarıdaki hava 40 derece ise sistem içeriyede 40 derece hava üfler unutmayın
    bütün camları aç içerde dolaşan hava gene 40 derecedir
    kafanı camdan çıkararak arabayı kullan suratına çarpan hava gene 40 derece
    o yüzden yazın pişmemek istiyorsanız klima takılacak bir şekilde
    doğal klima diye birşey yoktur inanmayın

dj_batukaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ......... ( takip )

fuatozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motorun sıcaklığını 5 derece düşürünce içeriye daha soğuk havamı gelecek anlamadım?
    üstelik motorun çabucak ısınıp hep 90 derecede çalışması ve o seviyede kalması lazım kural budur.

motorun sıcaklığını bir miktar düşürmek istiyorsanız (3-5 derece) eski fan müşürünü söküp ayarlı elektronik termostat devresi bağlayın benim gibi

sonuçta, sıcaklığı 3-5 derece düşürmek evet bazı motorları daha diri tutuyor benim araçta öyle
    o yüzden ben motor su sıcaklığımı 87 derecelerde falan tutmaya çalışıyorum (daha düşük değil) elektronik termostat ile
    araç daha diri yürüyor, klasik eski fan müşürü ile bir tür hantallık hissi oluşuyor.

varsa,

yazın dışarıdaki hava 40 derece ise sistem içeriyede 40 derece hava üfler unutmayın
    Doğru diyorsunuz aksini demiyorum ama kalorifer kapalı olunca da sıcaklık haddinden fazla yükseliyor en ufak dur kalk yapınca.
    normalde 80-90 arası geçen yaz 86-87 civarı kalıyordu trafiğe takılınca 90 a rahatca gelip hafif geçiyor ben de takıntı mıdır bilmiyorum 90 çizgisini geçince tuhaf oluyorum geçmesin istiyorum

Geçen yaz aftercooler yoktu radyatörün önü biraz daha kapandı şuan. Tedirginliğimin sebebi biraz da o. Sonuçta gelecek hava yerleri kapandı bi nevi.

Ekstra fan aklımda araç içi kontrollü yapıcam bu manyak huylarım varken yapmadan olmaz
    -_-_-_-

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

varsa,

Hakan hocam mutabıkız, ben de düşük dereceli müşür taktım ama benim derdim fanın çok sık devreye girmesi, 87 dereceyi 2 fan full çalışırkenki güçle, 87 dereceyi fansız yakalamak arasında dünya fark oluyor performansta...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Asimos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu bende hortlatayım...
    Aracım vti turbo ve ciddi soğutma (ECT) sorunları yaşıyorum.Turbo yapmadan önce böyle bi sorunum yoktu ***** radyatörün önüne %60ını kapatacak şekilde intercooler geldi.Downpipe ı eksoz sargısıyla sardım falan bi nebze olsa farketti ama yinede özellikle rampa çıkarken falan ayağımı gazdan çekmezsem ect 106 derecelere kadar tırmanıyo.Mesela rampayı çıktım 106ya dayandı ect ve rampa bitti inişe geçtim diyelim ayağımı gazdan çekince cutoff a girmesiyle beraber iniş süresince ect 89a kadar geriliyor.Radyatörüm oem klima iptal dolayısıyla öncelikle basit olan motul mocool vb. soğutma katkılarıyla bu işi çözebilecekmiyim diye bir araştırma içindeyim.Yok bu katkıyla falan olmaz radyatörü büyütüceksin intercooler ı kaydıracaksın vs. gibi çözümleri 2.seçenek olarak yapmayı hedefliyorum.
    Konu hakkında tecrübeli arkadaşların yardımlarını fikirlerini bekliyorum.Teşekkürler.
    PSN:dohcvtec99

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Asimos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu bende hortlatayım...
    Aracım vti turbo ve ciddi soğutma (ECT) sorunları yaşıyorum.Turbo yapmadan önce böyle bi sorunum yoktu ***** radyatörün önüne %60ını kapatacak şekilde intercooler geldi.Downpipe ı eksoz sargısıyla sardım falan bi nebze olsa farketti ama yinede özellikle rampa çıkarken falan ayağımı gazdan çekmezsem ect 106 derecelere kadar tırmanıyo.Mesela rampayı çıktım 106ya dayandı ect ve rampa bitti inişe geçtim diyelim ayağımı gazdan çekince cutoff a girmesiyle beraber iniş süresince ect 89a kadar geriliyor.Radyatörüm oem klima iptal dolayısıyla öncelikle basit olan motul mocool vb. soğutma katkılarıyla bu işi çözebilecekmiyim diye bir araştırma içindeyim.Yok bu katkıyla falan olmaz radyatörü büyütüceksin intercooler ı kaydıracaksın vs. gibi çözümleri 2.seçenek olarak yapmayı hedefliyorum.
    Konu hakkında tecrübeli arkadaşların yardımlarını fikirlerini bekliyorum.Teşekkürler.
    aynı sorun bende de var ama benim sorun belli,
    benim radyatörün temizlenmesi gene olmaz ise değişmesi lazım
    normal kullanımda hiç bir sorun yok ama uzun rampa çıkışlarında hava sıcak, klimada açık ise hararet 100 ve üzerine çıkıp ilerliyor.. (mesela izmirden manisaya giderken)
    100, 101,102, 103 ,106 olunca insan tedirgin olmaya başlıyor
    maxidisplay 96C ya kurulu ve alarm çalıyor, klimayı kapatıp kaloriferden sıcağı açıyorum o zaman dengeleniyor ama içerisi hamam gibi oluyor bu süre zarfında.

bütün yol boyunca böyle bir sıkıntı yok, istanbul-bodrum, bodrum-istanbul
    sadece uzun çıkışlarda var

dediğim gibi radyatörün iç peteklerinden bir kısmı tıkalı olmalı
    sizinde öyledir + ön tarafa gelen intercooler mutlaka radyatörün hava almasını engellemiştir bir miktar.
    radyatör katkı maddeleri motor ısısını 5-6 derece düşürebilir ama bu yöntem hatalı bence
    çünkü radyatör tıkalı ana problem başka yani
    hem katkılar bir miktar iyileştirme yapar ama başka yerden götürürler hep
    belkide uzun vadede radyatörün ömrü kısalacak?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı sorun bende de var ama benim sorun belli,
    benim radyatörün temizlenmesi gene olmaz ise değişmesi lazım
    normal kullanımda hiç bir sorun yok ama uzun rampa çıkışlarında hava sıcak, klimada açık ise hararet 100 ve üzerine çıkıp ilerliyor.. (mesela izmirden manisaya giderken)
    100, 101,102, 103 ,106 olunca insan tedirgin olmaya başlıyor
    maxidisplay 96C ya kurulu ve alarm çalıyor, klimayı kapatıp kaloriferden sıcağı açıyorum o zaman dengeleniyor ama içerisi hamam gibi oluyor bu süre zarfında.

bütün yol boyunca böyle bir sıkıntı yok, istanbul-bodrum, bodrum-istanbul
    sadece uzun çıkışlarda var

dediğim gibi radyatörün iç peteklerinden bir kısmı tıkalı olmalı
    sizinde öyledir + ön tarafa gelen intercooler mutlaka radyatörün hava almasını engellemiştir bir miktar.
    radyatör katkı maddeleri motor ısısını 5-6 derece düşürebilir ama bu yöntem hatalı bence
    çünkü radyatör tıkalı ana problem başka yani
    hem katkılar bir miktar iyileştirme yapar ama başka yerden götürürler hep
    belkide uzun vadede radyatörün ömrü kısalacak?
    aynı benimde sizin gibi oldu manisa izmir ve ters istikametde tps %12-15 arası 106C yi gördüm belki 103-105 arası kalır diye ayağımı çekmedim önce ama 106C olunca maalesef emniyet şeridine geçip 2dk. durunca hemen 99c geriledi.
    Sanırım ben sorunumu anlatabildiğimi düşünüyorum yani benim aracımda hararet problemim yok sadece aerodinamik le eskisi gibi motor içini soğutamama sorunum war.
    Yanlız benim radyatörüm daha yeni eskisinin(orjinalinin) üstündeki plastik akcamındaki çatlama sebebiyle 1 yıl önce değiştirdim.Yani daha tertemiz.
    Açıkçası katkı maddesi ile bu sorunu halledebileceksem uzun hatta 3-4 yıl kısa bir vade ise radyatörü gözden çıkartmaya razıyım.Ancak safsu ile kullanmak biraz kafamı kurcalıyo eğer azda olsa paslanacak falansa hiç denemeyeyim.
    Normalde insanlar hararet yüzünden trafikde dur kalkdan korkar bende tam tersi oluyo , trafiğe girince hemen 98C sabitde kalıyor.
    Bilemedim işte , fikirler öngörüler , tavsiyeler herşeye açığım.

Mesela geçen hafta oyobanda 100km hızla sabit gittiğim bi görüntü
    Konu Asimos tarafından (09-07-2018 Saat 11:09 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sakın sadece su kullanayım deme, mutlaka %50 antifreeze karışımı olsun
    evet sadece su kullanırsan faydası olur ama motorun iç su kanalları "giderilemeyecek" şekilde maymun olur.
    pas ve kireçlenme gibi

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Asimos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı benimde sizin gibi oldu manisa izmir ve ters istikametde tps %12-15 arası 106C yi gördüm belki 103-105 arası kalır diye ayağımı çekmedim önce ama 106C olunca maalesef emniyet şeridine geçip 2dk. durunca hemen 99c geriledi.
    Sanırım ben sorunumu anlatabildiğimi düşünüyorum yani benim aracımda hararet problemim yok sadece aerodinamik le eskisi gibi motor içini soğutamama sorunum war.
    Yanlız benim radyatörüm daha yeni eskisinin(orjinalinin) üstündeki plastik akcamındaki çatlama sebebiyle 1 yıl önce değiştirdim.Yani daha tertemiz.
    Açıkçası katkı maddesi ile bu sorunu halledebileceksem uzun hatta 3-4 yıl kısa bir vade ise radyatörü gözden çıkartmaya razıyım.Ancak safsu ile kullanmak biraz kafamı kurcalıyo eğer azda olsa paslanacak falansa hiç denemeyeyim.
    Normalde insanlar hararet yüzünden trafikde dur kalkdan korkar bende tam tersi oluyo , trafiğe girince hemen 98C sabitde kalıyor.
    Bilemedim işte , fikirler öngörüler , tavsiyeler herşeye açığım.

Mesela geçen hafta oyobanda 100km hızla sabit gittiğim bi görüntü
    Dururken fan çalışmasıyla yeterli soğutma gerçekleşiyor ama 60-70'le yokuş çıkarken soğutamıyor veya 100'le düşük devir seyredilmesine rağmen yine ısınıyor? Bu biraz çelişkili değil mi, fan 200 km/h hızında mı üflüyor acaba bu durumda Hiç bilmiyorum bu kısmı o yüzden merak ederek soruyorum bilen var ise aydınlatırsa sevinirim

Bu senaryoya göre radyatör tıkalı olsa dururken daha facia olması gerekmez mi 100'le düşük devir seyretmeye kıyasla?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sakın sadece su kullanayım deme, mutlaka %50 antifreeze karışımı olsun
    evet sadece su kullanırsan faydası olur ama motorun iç su kanalları "giderilemeyecek" şekilde maymun olur.
    pas ve kireçlenme gibi
    Dün birazdaha araştırdım bu konuyu aslında motul moccol vb. ürünler bu sorunla alakalı çok iddialı ama çoğu antifriz olmamalı diyor.Bende dediğiniz gibi bu riski almak istemiyorum.Sanırım yapabileceğim tek şey kaliteli bi antifriz ile oranı %30 a kadar düşürmek olacak.

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dururken fan çalışmasıyla yeterli soğutma gerçekleşiyor ama 60-70'le yokuş çıkarken soğutamıyor veya 100'le düşük devir seyredilmesine rağmen yine ısınıyor? Bu biraz çelişkili değil mi, fan 200 km/h hızında mı üflüyor acaba bu durumda Hiç bilmiyorum bu kısmı o yüzden merak ederek soruyorum bilen var ise aydınlatırsa sevinirim

Bu senaryoya göre radyatör tıkalı olsa dururken daha facia olması gerekmez mi 100'le düşük devir seyretmeye kıyasla?
    Aslında olay şu : aracım turbo olduğu için 3" downpipe radyatöre neredeyse sıfır geçiyor dolayısıyla tps esnasında radyatörü çok ısıtıyor cutoff a girincede downpipe dan sıcak geçmediği için radyatörü ısıtması anlık olarak kesiliyor.önceden titanyum sargı wardı zamanla yırtıldı falan çıkartıp atmıştım.Biraz öyle bindim dün itibariylede tekrar sardım bu seferde rampa aşağı yukarı 101 derecelerde kalıyo yani bi nebze farketti.

Dün bu soruna biraz kafa patlatınca şöyle bişey gördüm ve çok mantıklı geldi.
    Radyatörün üstünde motorun iç kısmına bakan oem çeken fan haricinde tam karşı tarafına da iten bi extra fan koymak.
    Araç giderken azda olsa yediği rüzgarla kendi halinde bile dönse 1-2 derece düşürse active hale gelincede 1-2 derece daha düşürse hedef sıcaklığı yakalayabilirim diye düşünüyorum.
    Tabiki daha mantıklı fikirler varsa gereğini yapabilirim.
    Teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fan niye radyatörün önünde?
    onu arkaya, motor bölümüne alsana

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fan niye radyatörün önünde?
    onu arkaya, motor bölümüne alsana
    Resimdeki başka bi forumdan örnek ama radyatörün önünde değil daha doğrusu oem olan fan arkasında motor içine doğru çekme yapıyo , ben resimdeki gibi radyatörün önüne 2. bi fan itme yapacak şekilde koyayım diyorum.

-ER- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazmışmıydım bilmiyorum ama bir ara EVANS kullandım hortum patlatıp hepsini boşaltana kadar
    Evansdan sorna gördüğüm en bariz fark devammlı 90 95 de takılan gösterge 100 105 lerde gezinmeye başladı.
    Sanırım EVANS'ın kimyasıyla alakalı ama çok yüksek derecelerde takılmıyordu, fan daha kısa süre çalışıyordu.
    ısı göstergem daha hareketli alışıyordu. TAbibu mekanik hayatına nelerr kattı bilmiyorum ama ben korozyon çürüme vs vs için eklemiştim.
    Borum patlayınca komple MOTUL'ün kendi soğutma sıvısını koydum 6 litre sadece ondan inorganik

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)