User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: b16a2 Yanlış buji kullanımı sonucu ateşleme sırası karışır mı ? Araç fakire çeker mi?

drivertech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question b16a2 Yanlış buji kullanımı sonucu ateşleme sırası karışır mı ? Araç fakire çeker mi?

Aracım civic vti 98 model benzinli (açık filtre, düz boru) stock motor .

Yardımcı olabilieceklere şimdiden çok teşekkür ediyorum yaklaşık bir saat araştırma yapmama karşın net bir sonuç çıkaramadım yine konu açmak durumunda kaldım . Sorunumuz şöyle bujilerimizi değiştirdik genel bakım vs. yapıldı herhangi problem yokken araç sabit gazda afrde okuduğum değerler 15.x 16.x arasında gidip geliyor oldu. Yani rölantide de motoru dinlediğinizde hava alırmış gibi çok az rölanti yükselip iniyor . Ayrıca vites geçişlerinde patlama sesi ve kompresörde akarken araç gaza basınca araç silkeleyip devam ediyor . Alt devirlerde de aynı şekilde . Bujiden şüphelenip araştırma yaptığımda buji kodu bkr 6 en 11 yazmış burdaki üstadlar ve kullanıcılar bujimi söküp baktım zfr5j11 bujisi var buda yanlış hatırlamıyorsam crv bujisi olarak gözükyor. Yanlış buji kullanımından dolayı aracın çalışması bariz bu kadar farkeder mi ? ayrıca araç yarım gazda fakirde yani 15.x 16.x değerlerinde gidip geliyor olması yanlış bujiden kaynaklanır mı ?

İat sensor soketındeki oksitlenme (motor yıkatmaktan ) soketı değiştirip gerçek değerleri görünce zımba gibi oldu herşey kendimi ve Üstad Birol abimi burdan selamlıyorum .

Biraz uzun oldu ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Tps ayarı , hava kaçakları , o2 sensor temizliği kontrolü , ect sensor değişimi , map kontrolü beyin soketleri akımlarını kontrol edildi.
    Vtec

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %80 o2 sensorun arızalı bana gore
    cunku aynı problemler benımde basıma geldı o2 degısınce duzelmsıtı

cıvıc vtı ın orjınal bujısı NKG bkr6 en 11 dır
    ama bahsettıgın sorunlar bujıden kaynaklanacagını sanmıyorum

o2 sensorunu baska bır vtı dan alıp denemenı onerırım
    veya aracın subap ayarını kontrol ettırmenı gaz kelebegını emme manıfoldunu temızlemenı onerırım ayrıca arac rolantıde al ver yapıyorsa bı yerden hava kacagı da olabılır

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O2 sensörü yanmada kullanılmamış oksijeni ölçtüğünden, tam yanma olmadığında fakir okuması gerekir mantıken. Çıkardığın bujilerin uçları ne renk?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bujı ucları beyaz renk ise araç fakir yurumustur veya çok siyah ise fazla zengindir.

bence aracını HIM test cıhazına baglayıp yol testıne cıkıp degerlerı kontrol etmek gerekır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi teşekkürler , netten yaptığım araştırmalarda da öyle gözüküyordu fakat o2 sensörünü cihaza bağladığımda değerler normal gözüküyor. Ayrıca şunu belirtmeye unutmuşum aracın ect sensorünü iptal edince soketini sökünce araba normalleşiyor safe moda mı geçiyor diye düşündüm ama sadece ect yi söküp yürüyünce kendine geliyor afr sabit gazda 13.5-8 gibi bi değer ve dipte 12.3 te yürüyor denemek için bakmıştım tabi vtec aktif olmuyor. Yarın bujileri ilk iş değiştiricem sonuca bakıcam .
    Vtec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O2 sensörü yanmada kullanılmamış oksijeni ölçtüğünden, tam yanma olmadığında fakir okuması gerekir mantıken. Çıkardığın bujilerin uçları ne renk?
    siyah fakat gri tonluydu rengi , fakir tam okumuyor aslında şöyle 16 14.8 arasında yani hava alıyor gibi gidip geliyor bujiler dediğim gibi zfr5j 11 ngk bujisi fakat aracın oemi olmadığı iiçin ve diğer faktörleri elimden geldiğince kontrol ettiğim için bujiden şüpheleniyorum
    Vtec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ECT'yi söktüğünde default soğuk kabul edip yakıt ekliyodur. Motoru ısıttıktan sonra multimetre ile direncini ölçmeni öneririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ölçümünü yaptım fakat doğal haliyle ısınıyor ve soğuyor voltmetrede gözlemledim birini takarken kırdım yeni aldığım arızalı olduğunu düşünüp değiştirdim sonuç aynı maalesef .
    Vtec

pcvirus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    distributorun için bi kontrol et buji kablolarınıda
    enjektör soketlerini bi sök tak
    soketlerin dibinden kablo kırılabiliyor oralara bi bak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hondanin afr degerlerini bilmiyorum ama şöyle yardimci olmaya calisayim , cruise kullanimda afr fakir ve tam gazda normalse muhtemelen o2 sensoru bozuk , yok hem normal kullanimda hem tam gazda fakirse mafdan sonra bir yerlerden hava aliyordur. Ayrica hondalarda intake hakikaten soguk bolgedeyse fakire gittigini duymustum...

by_hayali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bi takım buji alıp gap aralıkları ayarlayıp denemek en kolay ve ucuz iş olacaktır çözüm için sonrasında o2 ve buji kablolarını kontrol etmek gerekiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gün içinde bosch servisinden ngk yarın geleceği için fr7dcx bujisini aldım fakire çekme olayı şöyle söyleyebilirim yine al ver yapıyo araç ama eskiden 15.xx de gezerken şimdi 14.8 lere iniyo 15.xx geliyo bariz bir değişme oldu alt devirlerde sanki çekiş daha hisseder oldum gaza dokununca silkeleme kalktı özellikle denedim bunları. Sıra o2 sensöre geldi galiba çünkü bugün farkettim araç kendi kendine gazı kesiyor hızlanırken . Gelişme oldukça yazıcam,yarın bigün birinin işinede yarar umarım. Bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca egzostdaki benzin yani çiğ yakma sıfır çok güzel kokusu var maşallah.
    Vtec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün o2 sensörü değiştirdik fakat problem devam ediyor
    Vtec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrar yabancı sitelerden baktımda çoğu kişi aynı problemi yaşayıp ect yi iptal ettiklerinde karışımın düzeldiği ve rölanti titremesinin geçtiğini söylemişler. Burdan yola çıkarak ect

Injection period
    Idling speed
    Engine Cooling Fan (FC )
    Ignition timing

Bağımlı olarak çalışıyor yani sıcaklığa göre yukarıda yazdığım şeylere direk müdahele ediyor buda bir bilgi yardımcı olabileceklerin yorumlarına açığım yardım lütfen
    Vtec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drivertech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrar yabancı sitelerden baktımda çoğu kişi aynı problemi yaşayıp ect yi iptal ettiklerinde karışımın düzeldiği ve rölanti titremesinin geçtiğini söylemişler. Burdan yola çıkarak ect

Injection period
    Idling speed
    Engine Cooling Fan (FC )
    Ignition timing

Bağımlı olarak çalışıyor yani sıcaklığa göre yukarıda yazdığım şeylere direk müdahele ediyor buda bir bilgi yardımcı olabileceklerin yorumlarına açığım yardım lütfen
    ECT'yi iptal etme, doğrusu ile değiştir. Japon koyduysa bir bildiği var. Soğukta çalıştırırken de çok sıkıntı çekebilirsin ECT yoksa.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takılı kullanıyorum şu anda denemek için söktüm sadece, sorunu çözemedik halen insanın canını sıkıyor kalkışlarda vites geçişlerinde problem yaşıyorum haliyle ufak bir problem belli ama çözemedik henüz.
    Vtec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emme manıfoldunun arkasında check valve girişi gibi bir giriş var bunun boşta olması (ağzı kapalı) normal midir westhing house ya da başka bir giriş mi var oraya bilen var mıdır acaba?
    Vtec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cruise control için opyonel galiba : http://honda-tech.com/honda-civic-de...grams-2805955/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fotograf ekleyebılırmıyın

vtı ın emme manıfoldunda hıc bos yer yok hepsı bır yere baglıdır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler