User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: 307 Direksiyon Sertleşmesi - Yumuşaması

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question 307 Direksiyon Sertleşmesi - Yumuşaması

Arkadaşlar merhaba aracımda muhtemel pompa arızası olan direksiyon sertleşmesi ( hidrolik-servo komple devre dışı kalıyor dönmüyor neredeyse ) sorunu yaşamıştım. Pompa , beyin , sigorta kutusu gibi seçenekler sonunda Pompada karar kılıp çıkma orjinal bir pompayla değiştirdim.

Sorun çözülmüş gibi duruyordu aşırı yumuşaktı fakat bir kaç gün öncesinde bir şey farkettim. Aracı ilk çalıştırdığımda direksyion baya yumuşak sonra kullandıkça uzun yol, şehir içi, trafık farketmeden o ilk yumuşaklığı kaybedip standart bir hidrolik direksiyon haline dönüyor. ( Servotronik özelliğindeki gibi sonradan yumuşamıyor)

1) Sizce pompa dışında elektriksel birsey olabilir mi ? Hiç karşılaşan oldu mu ?

2) Kullanılmış olan yağ standart bir markaydı bu farkedebilir mi ?

Şimdiden çok teşekkürler

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü değiştirmeyi denediniz mi veya akünüz iyi durumda mı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aküyü 1 ay öncesinde değiştirmiştim bu olaydan aynı amper.

EmrahErdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ fark edeceğini pek sanmıyorum . Direksiyonu tam tur çevirinde ses yapıyor mu yada biraz sağa sola direksiyonu çevirince ses yapıyor mu vızz vızz gibi ?

34 TB 7851 - 106 XS / 34 ZF 3070 - 106 QUİK / 22 NE 220 - 106 XS
    37 UL 6786 - TWİNGO
    81 EY 443 - TWİNGO
    34 VA 9385 - PEUGEOT 306
    34 GAN 05 * PEUGEOT 206 XS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizde de aynı olay olmuştu, elektrikçi ile halletmişti abim araya köprü mü ne yapıldı falan demişti elektrikçi ama sorun kalmamıştı
    ROL S13, ES A3

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tıpatıp aynısımıydı problem ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EmrahErdogan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağ fark edeceğini pek sanmıyorum . Direksiyonu tam tur çevirinde ses yapıyor mu yada biraz sağa sola direksiyonu çevirince ses yapıyor mu vızz vızz gibi ?
    Ses yapıyor ama normal elektronik pompa sesi , sorun teşkil edecek bir ses sanıyorum ki duymadım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaman zaman sertleşiyordu, bi zaman sonra sürekli sert kaldı
    ROL S13, ES A3

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Errayn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaman zaman sertleşiyordu, bi zaman sonra sürekli sert kaldı
    Cevap efsane olmuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yav yazarken üç kez sildim düzelttim ama konu sakat konu
    ROL S13, ES A3

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar bir güncelleme yapayım dedim. En son sigorta kutusuna da bakıldı , makineye bağlandı beyinde de herhangi bir soruna rastlanmadı ,, pompacıya götürdüğümde pompa da çalışıyor bir problem yok dedi. Okuduğum kadarıyla akü bu konularda çok etkenmiş 1 ay oldu değiştireli fakat sizce sarj dinamosunda problem olabilir mi ? Çünkü far sis klima açıkken 4 lüleri yaktığımda hafif ritmik dalgalanma oluyor. Bu da bir kaç aksam açıkken bazen direksiyonu sertleştiriyor olabilir mi ?

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pompa ısındıkça direksiyon sertleşiyor malesef. Bende çözüm bulamadım. Manuele çevirdim pompayı, park edeceğim zamanlarda çalıştırıyorum sadece, fiat'taki city modu gibi.

Ayrıca çözüm için kendi orjinal yağı haricinde yağ koydurmayın, pompa iflas ediyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alihan_27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pompa ısındıkça direksiyon sertleşiyor malesef. Bende çözüm bulamadım. Manuele çevirdim pompayı, park edeceğim zamanlarda çalıştırıyorum sadece, fiat'taki city modu gibi.

Ayrıca çözüm için kendi orjinal yağı haricinde yağ koydurmayın, pompa iflas ediyor.
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim . Bunu kime desem öyle şey olmaz dedi bariz bir şekilde ilk çalıştırmada daha yumuşak sonradan sertleşiyor. Yağ konusunda da size katılıyorum . Manuel derken pompanın işlevini siz kendiniz ayarlıyorsunuz yani ? Genel sertlik nasıl ?

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pompa on-off şeklinde çalışıyor. Röleli motor olduğundan, röleyi açan uçtan tuş taktırdım içeriye.
    Aslında kapatmamın sebebi direksiyon tepkisini arttırmaktı, üstüne arada sırada çalıştırıp ısınmadığından yumuşacık direksiyon olması bonus oldu. Pompa çalışmadığında direksiyon sert oluyor haliyle ama bir şahin kadar sert değil, tatlı sert sayılır.

Ayrıca alternatörden şüpheleniyorsan bir deneme yolu var.
    Motor soğukken, çalıştır 10-20 saniye kadar bekle, direksiyonu tam sağ tam sol yaparak sertliğini kendince tart. Daha sonra bir acemi gibi arabayı stop ettir(bu halde motor durmuş olsada pompa çalışmaya devam eder) yine tam sağ tam sol yaparak sertliğini tart. Eğer motor çalışma/çalışmama hallerinde hissedilir şekilde sertlik farkı varsa alternatör yeterli beslemeyi yapıyordur.

Benim sorunla ilgili düşüncem elektrik motorunun ısınması yönünde. Fırçalı motor var. Çalıştıkça ısınıyor ve tork düşüyor bu yüzdende yeterli basınç oluşmuyor bir süre sonra diye düşünüyorum. Bir ara benzer boyutta daha güçlü bir motor takmayıda düşündüm ama istediğim gibi bir motor bulamamıştım.

junior07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhtemelen sigorta kutusunun altındaki roleden yapıyordur. Oksit yaptıysa eğer parça Güzelce temizleyip soketlerini tekrar deneyin. Olmazsa eğer birde sigorta kutusundan direksiyon pompasının sigortasını bulut sigorta soketlerini kontrol edin. ��
    [B]POWERED BY AYDOĞDU GARAGE MUSTAFA AYDOĞDU

ATA Motorsport&Engineering Kemalcan Kalkır&Hasan Kavutoğlu

-Maped -Alper French

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alihan_27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pompa on-off şeklinde çalışıyor. Röleli motor olduğundan, röleyi açan uçtan tuş taktırdım içeriye.
    Aslında kapatmamın sebebi direksiyon tepkisini arttırmaktı, üstüne arada sırada çalıştırıp ısınmadığından yumuşacık direksiyon olması bonus oldu. Pompa çalışmadığında direksiyon sert oluyor haliyle ama bir şahin kadar sert değil, tatlı sert sayılır.

Ayrıca alternatörden şüpheleniyorsan bir deneme yolu var.
    Motor soğukken, çalıştır 10-20 saniye kadar bekle, direksiyonu tam sağ tam sol yaparak sertliğini kendince tart. Daha sonra bir acemi gibi arabayı stop ettir(bu halde motor durmuş olsada pompa çalışmaya devam eder) yine tam sağ tam sol yaparak sertliğini tart. Eğer motor çalışma/çalışmama hallerinde hissedilir şekilde sertlik farkı varsa alternatör yeterli beslemeyi yapıyordur.

Benim sorunla ilgili düşüncem elektrik motorunun ısınması yönünde. Fırçalı motor var. Çalıştıkça ısınıyor ve tork düşüyor bu yüzdende yeterli basınç oluşmuyor bir süre sonra diye düşünüyorum. Bir ara benzer boyutta daha güçlü bir motor takmayıda düşündüm ama istediğim gibi bir motor bulamamıştım.
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için saolun umarım çözülür.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı junior07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen sigorta kutusunun altındaki roleden yapıyordur. Oksit yaptıysa eğer parça Güzelce temizleyip soketlerini tekrar deneyin. Olmazsa eğer birde sigorta kutusundan direksiyon pompasının sigortasını bulut sigorta soketlerini kontrol edin. ��
    Sigortalara bakılmıştı tek tek sorun yok gibiydi fakat altındaki röleye bakılmamıştı iyi oldu dediğiniz ona da bakacağım umarım ondandır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)