User Tag List

Sayfa 2/55 İlkİlk 12341252 ... SonSon
1033 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Ledli far ampülleri inceleme-detay

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @darkmoon,
    LED ampullerin xenon'a göre bir avantajı var mı? aydınlatma performansı daha mı iyi? ömür daha mı uzun?
    ilk mesajında bahsettiğin Philips Lumiled'in balastları var, yani montaj açısından standart xenon kitinden daha kolay olacağını zannetmiyorum. hatta arka taraflarındaki metal bölümler heatsink galiba .
    yıllarca xenon diye yarıldık fakat bir süredir üst model arabalarda LED görmeye başladım. nasıl bir hikmeti vardır ?

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ebay aliexpress
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende bayadır araştırıyorum ama karar veremedim. Alırken farınıza sığıp sığmayacağına iyi karar vermeniz gerekiyor. Yoksa farın arka kapağı kapanmıyor. Benim ampuller H7. Farın arkasında alan çok çok dar.
    Cesaret edip alamadım hala.
    Uzunlarda çok güzel oluyor aslında. Bi-xenon efekti veriyor.
    Alıp kullananlar bilgi verir umarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @darkmoon,
    LED ampullerin xenon'a göre bir avantajı var mı? aydınlatma performansı daha mı iyi? ömür daha mı uzun?
    ilk mesajında bahsettiğin Philips Lumiled'in balastları var, yani montaj açısından standart xenon kitinden daha kolay olacağını zannetmiyorum. hatta arka taraflarındaki metal bölümler heatsink galiba .
    yıllarca xenon diye yarıldık fakat bir süredir üst model arabalarda LED görmeye başladım. nasıl bir hikmeti vardır ?
    led ler xenonlardan aydınlatma olarak bir tık düşük ama bu lumiledler xenon kadar hatta xenondan bile beter aydınlatıyor youtube da videolar var.. kesme çizgisi biraz dar o yüzden uzunlarda daha ideal olucağı yazıyor yabancı forumlarda. kısalarda mercek isteyebilir..

yeni nesil araçlar ufak ufak led aydınlatmaya geçmeye başladı zaten.. led haljenin yerini alıcak lazer aydınlatmada xenonun..

bu ledlerin iyi yanı tüv de sıkıntı çıkartmıyor yasak değil yani sök taka gerek yok..ömrü uzun ama xenon la kıyaslamadım.. onlar balast değil trafo.. bazılarında var bazılarında yok cree lerde yok mesela çoğunda. evet heatsink pasif soğutma bilgisayar işlemcilerindeki mantık..

bana göre xenon devri bitti bu saatten sonra xenon ile uğraşılmaz. nedenleri birincisi mercek yoksa mercek gerekli fara ikincisi tüv de her muayenede sök tak yapıcaksın oda 10 dakkalık bir iş ama can sıkıcı.. birde led soğuk ışık verdiğinden halojen gibi sıcak ışık vermediğinden özellikle farları kararmaya meyilli araçlarda farın kararma olayını geciktiricektir.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    arkada büyük soğutucusu fanı olanlar sığmaya bilir her aracada.. şu yukarda resmini koyduğum 3.jenerasyon yada 4.jenerasyon %90 sanırım çoğu fara sığar..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    led ler xenonlardan aydınlatma olarak bir tık düşük ama bu lumiledler xenon kadar hatta xenondan bile beter aydınlatıyor youtube da videolar var.. kesme çizgisi biraz dar o yüzden uzunlarda daha ideal olucağı yazıyor yabancı forumlarda. kısalarda mercek isteyebilir..
    mesajından anladığım xenon'dan biraz daha düşük lümen var, ancak iyi markaların performansı dediğin gibi xenon'a yaklaşıyor herhalde...

yeni nesil araçlar ufak ufak led aydınlatmaya geçmeye başladı zaten.. led haljenin yerini alıcak lazer aydınlatmada xenonun..

bu ledlerin iyi yanı tüv de sıkıntı çıkartmıyor yasak değil yani sök taka gerek yok..ömrü uzun ama xenon la kıyaslamadım.. onlar balast değil trafo.. bazılarında var bazılarında yok cree lerde yok mesela çoğunda. evet heatsink pasif soğutma bilgisayar işlemcilerindeki mantık..
    TÜV sıkıntısının olmaması BÜYÜK avantaj. yıllardır sök taktan dolayı rezilim çıktı .

sanayide balast diyorlardı, yanlış çıkmasına hiç şaşırmadım trafo ile voltajı yükseltiyor herhalde.

bana göre xenon devri bitti bu saatten sonra xenon ile uğraşılmaz. nedenleri birincisi mercek yoksa mercek gerekli fara ikincisi tüv de her muayenede sök tak yapıcaksın oda 10 dakkalık bir iş ama can sıkıcı.. birde led soğuk ışık verdiğinden halojen gibi sıcak ışık vermediğinden özellikle farları kararmaya meyilli araçlarda farın kararma olayını geciktiricektir.
    far içini ısıtmaması uzun vadede önemli bir konu; içerideki tozlar zamanla yanıyor, malzeme kalitesi bozuluyor vs. 9 yıldır kullandığım FK far kitim var, durumu gözlemledim!

kullanım ömrü de önemli. xenon ampulün ömrü çayda LED'inki ayda , LED bu açıdan çok avantajlıymış.

bilgiler için teşekkürler ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    en iyisi hangisi onun peşindeyim .. çok çeşit var.. üstündeki ledler aynıda tasarımları farklı.

şimdi bu cree ledler yada lumiledler 5 ila 10 waat arası çekiyor bir tanesi .. yani setlerin maksimumu 40 watt bir ampül sadece minumumda 10-15 watt üstündeki led sayısına göre.. maksimum bir kit 80 watt..

bu 150 200 watt diye geçenler halogen ampül değerine çevirip öyle yazıyorlar.. normal evde kullanılan led ampüller gibi onlardada 6.5 watt ise kutunun üstünde halogen eski tip ampülde kaç watt a eşdeğer olduğu yazar ya o hesap..

araştırmaya devam ama bu trafolu olanlar sanırım eski tip yeni nesillerde fan olayını ve trafo olayını kaldırmışlar.. zaten trafoya ne gerek varki bir led in maksimum çekiceği enerji 5 yada 10 watt. normal halojen ampülde araba 55 watt çekiyor bir ampül başına..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araştırmaya devam ama bu trafolu olanlar sanırım eski tip yeni nesillerde fan olayını ve trafo olayını kaldırmışlar.. zaten trafoya ne gerek varki bir led in maksimum çekiceği enerji 5 yada 10 watt. normal halojen ampülde araba 55 watt çekiyor bir ampül başına..
    bu benim kullandığım xenon kitin ballast'ı;

(bu arada ballastmış hakkaten )

içinde böyle bir chip varmış;

xenon'un nasıl çalıştığını bilmiyorum ancak basit bir ampul değil ki enerji beslemesi bir chip ile yönetilen elektronik devre üzerinden sağlanıyor. bu kadar karışık olmasına ben de şaşırdım .

belki LED için de böyle durumlar vardır, alelade trafo olmayabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    xenon balastının içinde gas var önemli olan o gas zaten. ve xenon yüksek enerjiye ihtiyaç duyuyor ilk ışımada .. led de o tip şeyler yok illa vardır imacı o trafoların.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Taze bilgilere devam ediyim.. birileri bu işlere girerse yol olur.. şimdi bu lumileds leri luxeon diye bir firma üretiyormuş cree de ayrı bir firma zaten birde eti denen bir led var ama pek yok piyasada..

anladığımı paylşıyım hatalı olabilir düzeltilebilinir yani.. luxeon ürettiği ledler philips patentli .. cree nin ledleri kendine ait zaten.. luxeon ledleri lumiledler uzun mesafede daha etkiliymiş buda forumlarda okuduğum uzunlarda daha iyi ile örtüşüyor.. kısalarda yoğunluk olarak cree ler daha iyiymiş..

tabi bunların birde chipsetleri var.. eski ve yeni olmak üzere. şu an cree lerde ampüllerde kullanılan en son nesil chipset xm-l2 seti .. birde ondan bir tık sanırım düşük xhp50 chipset..

aşağıda lumileds ile cree yan yana..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Türkiye dede sanırım Araba alanında bu konuyu bu kadar detaylı bilimsel işleyen bir bu konu vardır türkçe içeriklerde..

Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://www.youtube.com/watch?v=A5JldoRfkhc

https://www.youtube.com/watch?v=jGrXZAPZlSY

Konu sayesinde bu ledlerden haberim oldu videolara bakınca şu arkadaşın uygulamasını gördüm, 2. video'da da halojen ile fark bariz ortada gözüküyor. Sanırım bu videodaki 2. jenerasyondaki ürünlerden.

Bu gidişle bende takacağım bu ledlerden çok hoşuma gitti.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    evet onlar eski nesil.

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok ta güzel oluyo yaw

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Türkiyede şu anda satılanlar ikinci yada üçüncü nesiller .. yeni nesillerden satan yok yada ben görmedim..

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu model baya kafama yatıyor ama diğer kitlerin neredeyse iki katı fiyatı var. XHP-50 chip modeliymiş. Ampul başına 4800lumen. Değerleri çok iyi. Mercekli farda çok mu parlak olur acaba? Uzunlar için harika olur ama kısada emin değilim. Göz alabilir.
    http://tr.aliexpress.com/item/Runstr...rchweb201560_9

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu model baya kafama yatıyor ama diğer kitlerin neredeyse iki katı fiyatı var. XHP-50 chip modeliymiş. Ampul başına 4800lumen. Değerleri çok iyi. Mercekli farda çok mu parlak olur acaba? Uzunlar için harika olur ama kısada emin değilim. Göz alabilir.
    http://tr.aliexpress.com/item/Runstr...rchweb201560_9
    buda bir eski nesil dördüncüden öncekiüçüncü nesil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tahmini Teslimat Zamanı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)