User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Benzin Pompası Hattında Voltaj Düşmesi ve Güç Kaybı

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Benzin Pompası Hattında Voltaj Düşmesi ve Güç Kaybı

Merhaba arkadaşlar şimdi öncelikle araçta bi güç kaybı yakıt azalması buna bağlı olarakta aracın fakire düştüğünü algılayıp aracı kısması gibi bir sorunla karşılaştım ve hemen çözümünü aramaya başladım.

çok usta ve yetkili servis baktı etti bulamadı ama benim içime pompaya giden elektrik hattı doğdu nedense.

ve arka kolduğun altındaki pompa soketine avometreyi bağladım ve aracı çalıştırdım tüh dedim voltaj amper filan normal derken biraz bekliyim dedim.

birde ne göreyim voltaj 6-7-8 civarında dolaşmaya başladı bi süre sonra tekrar düzeldi.

sonra bantladım yola çıktım birde baktımki özellikle üst vitestlerde iken 3-4-5-6 ara ara voltaj gene çok aşırı düşüyor sonra bi ara düzeliyor sonra gene düşmeler yaşanıyor.

yani oh bee dedim sorunu bulduğum için. çünkü yetkili serviste ustalarda araba çok iyi gidiyor daha ne kadar gitsin gibi saçma salak konuşuyorlardı sorunu çözemiyorlardı.

gösterdiğimiz yakıt düşmesi loglarından bi halt anlamıyorlardı ne demek istediğimizi kafaları almadı.

neyse sorunu yine kendim tespit ettim mutluyum

şimdi ben o hatta role mi gireyim yoksa başka bir çözüm yoluna mı gideyim bu konuda en iyi çözüm ne olur?

belkide sigorta kutusundan pompaya kadar yeniden hatmı çekmeliyim tam karar veremedim çünkü baya sıkıntılı bir iş. yani biraz vakit alır belli.

belliki hat üzerinde bi sorun var aslında komple elektrik kablosunu yenilemek ve araya role girmek mantıklı gibi geliyor bana ama sizinde fikirlerinizi almak isterim.
    bu arada kondansatörle ilgilide fikirlerinizi almak isterim. ayrıca şunuda belirteyim aracın her yerini tek tek ölçtüm tek voltaj düşmesi pompa elektriğinde var başka hiç bir yerde en ufak bi azalma eksilme artma düşme yok hep stabilize heryer.

konuyuda zaten başına gelen olursa pompa elektrik hattı yapmaz diyip bi avometre bağlamaya üşenen ustalardan çekmeyin diye yazdım.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pompada doğru kabloyu ölçtüğünden emin misin?

Eğer eminsen, besleme kablosu ise o, besleme için ayrı bir hat çekip, doğrudan aküden besleyip, role bağlayıp, role tetiklemesini de orjinal besleme kablosundan alabilirsin. Veya orjinal kablo yerine benzin rolesinden pompaya yeni bir kablo çekersin. Çözümler çeşitlendirilebilir. Temelde tetiği benzin rolesinden, akımı da akü veya sigorta tablası gibi mümkün olduğunca güçlü bir kaynaktan alıp, güçlü bir kablo ile taşımak gerek.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

cetinkaya55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun,bence her araçta yağ basıncı takip ediliği kadar benzin basıncıda takip edilmeli özelleikle yüklenmiş araçlarda.Sizin sorununuza gelince ;pompa tesisatını yenilemekle birlikte role'de kullanmanız,voltaj bakımında ciddi fark yaratıyor buda en azından performansın düşmesine engel,derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet doğru kabloyu ölçtüğümden eminim. bende renault araçların her türlü şeması var.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    genel anlamda voltaj düşüşlüğü yokmu?

ani volt değişimi ya elektrik aksamında kısa devre yada pompanın içerisinde kısa devre sorununa işaret edebilir. ilk adım olarak varsa başka bir pompa dene derim.
    MagicPerformance
    MegaSquirt Engine Management Systems Technician

Ne kingler gördük güle güle öldük...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Murat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    genel anlamda voltaj düşüşlüğü yokmu?

ani volt değişimi ya elektrik aksamında kısa devre yada pompanın içerisinde kısa devre sorununa işaret edebilir. ilk adım olarak varsa başka bir pompa dene derim.
    walbro vardı araçta zaten voltaj ölçmeden önce pompadan sanıp sıfır maisden alıp komple şamandırayla beraber pompa yeniledim. zaten naptıysa o walbro yaptı. role girmeden takmamak lazım bu walbroları. aşırı amper çekiyor daha öncede bi arkadaşın kablosunu yakmıştı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorunu çözülünce konuyu unutanlardan olmayalım millete faydamız olsun..

sigorta kutusundan pompaya hattı yeniledim ama genede güvenemedim ve aracımın aküsü bagajda pompaya çok yakın direk ordan hat çektim.

araya bir role girdim. araçtan gelen pompa voltajını tetikleyiciye girdim. voltajı direk aküden verdim. araya sigorta girdim tabi güvenlik sebebi ile.

üff diyorum cıncık oldu. şimdi go go go alayına go şekline geldi araba. artık benzin full açıyor kısılma kasma afr düzeni herşey süper oldu.

bi pompa kablosu nelere kadirmiş be cıncık gibi orjinalinden çok daha iyi oldu.

geldi tonla beygircikler artık beyin kısma yapmıyor oh bee

Maxiboost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pat diye yolda kalmisligimiz bile var. Yahu haraketli yerde degil birsey degil, sokup takmadikta diyip kontrol etmemezlik etmeyin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxiboost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pat diye yolda kalmisligimiz bile var. Yahu haraketli yerde degil birsey degil, sokup takmadikta diyip kontrol etmemezlik etmeyin
    sorma ya, ustalara derdimi anlatıyorum arkadaş yok o kabloya bişi olmaz diyip durdular 2 aydır boşuna uğraştırdılar ya. dayanamadım dedim bilgisayar elektronik yazılımcısı adamım. aldım avometreyi elime çat çat çat çözüldü sorun.

sakalda bırakıyorum gene dinlemiyorlar arkadaş. spor araba benden iyimi bilicen en azından gönlüm olsun diye gene yap dediğimi dimi.

ille uraştırcaklar. neyse artık anladım en iyi yol bildiğin yoldur lafı bu olaylar içinde geçerli.

crazy_orcun001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu açtığınız ve sonuçlandırdığınız için teşekkürler.
    1-2 ay önce swap projemde üst devirlerde kesiklik ve ya al ver sorunlarından dolayı aracı kısmıştık.Şu an pompa hiç çalışmıyor.Bakalım bizim sorunumuz nerede çıkacak.

Edit:Benzin pompasına giden kablo arabanın altından depoyu dolaşıp geliyor.97 model araba ve doğal olarak çok yıpranmış kablolar.Elektrik hattını takip ettiğimde voltajın bir yerden sonra düştüğünü farkettim.Kabloları sıyırdığımda bi sürü ek,kablo değişimi,ara bağlantılar,eklemeler vs mevcuttu.Baştan kablo tesisatını yeniledim.Sorunum çözüldü.
    Konu crazy_orcun001 tarafından (12-09-2023 Saat 13:40 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)