User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: soğutma suyundaki çamurlaşma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

soğutma suyundaki çamurlaşma

motor 5000 km civarı oldu yapılalı,o ara lpg ile ilgili doldur boşalt işleri olacağı için antfiriz koymamıştık,suda yinede pas rengi oluştu zamanla.dün 2 lt po kırmızı antfiriz koydum,50 km anca yapmışımdır,kapağı açtım etrafı olduğu gibi çamur,sildim ağız kısmı,bi 15 falan daha yaptım,tekrar çamur.çamurlaşmanın sebebi ne ola ki,bundan nasıl kurtuluruz.araç 92 model,kırmızı yeni,yeşil eskiler için efsanemidir,yoksa benim arabaya yeşilmi koymalıyım.birde sistemi tamamen nasıl temizlerim,daha çok kalorifer tıkanıklıkları için basınçlı suyla açma yapıyorlar,yaptırsam mı?
    delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum...

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Nasıl bi çamurlaşma, çok mu katı? Bana suya yağ karışıyor gibi geldi.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba suya yağ karıştırmış başka bir sebebi yok. Geçmiş olsun

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam 5.000 km olmuş motor yapılalı, bloğu kapağı su kanallarını vs komple temizlediniz mi? yani içindeki kir-pas mı ? eğer değilse suya karışan yağdan başka bir şey o rengi oluşturmaz... arabayı belli bir süre de olsa antifrizsiz kullanmak maalesef iyi sonuçlar doğurmuyor, antifrizi eklediğinizde aşındırıcı etkisinden dolayı bir yerlerden açabiliyor... muhtemelen bir yerden sızıntı yapıyor, suya giren atıyorum 3-5 damla bile kahverengiliğe yol açabilirken, yağa giren su daha uzun sürede kendini belli ediyor, en mantıklısı kapağı açıp contadan itibaren kontrol etmek...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    muhtemelen conta sağlamdır
    buradaki örnekteki gibi yapılan hata çok basit

1- antifriz kullanmamak
    2- musluk suyu kullanmak

zamanla motor suyu çamur gibi olur
    özellikle musluk suyu kullanımı geriye dönüşü zor kireçlenmelere neden olur

bir kaç yüz km kullanım sonrası tekrar komple boşaltıp yeni "şaşal-hayat-nestle" su koyun ve antifiriz ekleyin
    belki ilerde tekrar
    normale dönecektir

edit:
    dediğiniz gibi arabayı çalıştırın sonra
    radyatör alt hortumunu bir miktar açarak ve kaloriferi en sıcağa aldıktan sonra
    basınçlı değilde çeşmeden bir hortum ile sistemdeki tüm suyun temizlenmesi sağlanabilir
    en son gene normal damacana su + antifiriz koyulacak.

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soğutma suyuna yağ karışıyor olabilir ama motor ve radyatör içindeki pislikte olabilir.Bence hemen kapak açma radyatör hortumlarını sök motorun termostat ını sök radyatöre alttan hortumla su bas üstten temiz su çıkana kadar devam et.Aynı işlemi motor için de uygula için özü motor ve radyatörün içini yıka muhtemelen bir sorun kalmayacaktır.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soğutma suyuna yağ karışıyor olabilir ama motor ve radyatör içindeki pislikte olabilir.Bence hemen kapak açma radyatör hortumlarını sök motorun termostat ını sök radyatöre alttan hortumla su bas üstten temiz su çıkana kadar devam et.Aynı işlemi motor için de uygula için özü motor ve radyatörün içini yıka muhtemelen bir sorun kalmayacaktır.
    5.000 km önce motor yapılmış, bu temizlik yapılmış olmalı, eğer yapılmadıysa daha büyük sorun...

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç ne? Yağ eksiltme varmı hiç takip edin. 1.4hdi 307mde yağ soğutucusu çatlaynca oluyodu bu olay genelde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cevaplar için sağolun.suya yağ karıştığını sanmıyorum,antfiriz koyunca oldu.alfa 75 araç,yağ eksiltme var ama kronik derecede.kıvam kırmızı killi toprak renginde,yağ biraz daha sarelle kıvamında ,yapışkanımsı yapıyor diye hatırlıyorum..öncesinde su paslı bi renk aldı,antfirirzi koyduktan sonra çamurlaşma oldu, çamur genleşme kabunın çıkşı etrafına sarmış.aslında geçtiğimiz senede lpg hortum bağlantılarını kaloriferin randımanlı çalışacağı şekilde bi türlü ayarlıyamamışlardı ,bikaç defa su boşaltıp,bağlayıp tekrar koyunca antfirizsiz kalmıştı,bi süre kullanıp antfiriz koyunca aynısını yapmıştı.ilk etapta maxi nin dediğini yapıp bikaç devirdaim yaptırayım suya,düzelirse ne ala,olmadı kapak kontrole gitcez o zaman.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    muhtemelen conta sağlamdır
    buradaki örnekteki gibi yapılan hata çok basit

1- antifriz kullanmamak
    2- musluk suyu kullanmak

zamanla motor suyu çamur gibi olur
    özellikle musluk suyu kullanımı geriye dönüşü zor kireçlenmelere neden olur

bir kaç yüz km kullanım sonrası tekrar komple boşaltıp yeni "şaşal-hayat-nestle" su koyun ve antifiriz ekleyin
    belki ilerde tekrar
    normale dönecektir

edit:
    dediğiniz gibi arabayı çalıştırın sonra
    radyatör alt hortumunu bir miktar açarak ve kaloriferi en sıcağa aldıktan sonra
    basınçlı değilde çeşmeden bir hortum ile sistemdeki tüm suyun temizlenmesi sağlanabilir
    en son gene normal damacana su + antifiriz koyulacak.
    araç çalışırken alt hortumu gevşetip,genleşme den su takviyesimi yapacağız?

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Genleşme kabına geri dönüş saplanıyodur, o çıkarsa onu boşa çıkarın. Geri dönüşten temiz su gelene kadar suyu tamamlayarak çalıştırın aracı. İlaç atılıyor bide sistem temizlensin diye bir kaç gün gezip temizlerseniz daha iyi olur. Antifirizde az çok bu işlevi görmüştür motor içi yapılırken temizdir illaki ama kalorifer peteği radyatörde biriken kurum açılmış olabilir antifirizle

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende kaloriferden kıllandım ilk,araç durduğu yerde bi süre sonra sıcak üflemeyi kesiyo.devirdaim sağlam bu arada,lpg bağlantıları için alınan t bağlantıların basıncı zayıflattığından oluyor deniyo bunun içinde.dediğiniz şekilde bi temizlik yapayım perşembe günü.peki antfiriz konusunda ne dersiniz,kırmızı,yeşil farkedermi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aninda suya yag karismis deniliyor nasil bir mantiktir bu : ) aynisi bendede var suanda kapagi aciyorum camur gibi olmus. antifirizden dolayi oluyor sistemdeki pas pislik camur kivamina geliyor. Yada daha once konulan antifiriz ile yeni konulan antifiriz farkindan oluyor. Komple bosalt tekrar doldur biraz dolan tekrar bosalt tekrar doldur yine dolan sonra tekrar bosalt doldur duzelir.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alfa75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araç çalışırken alt hortumu gevşetip,genleşme den su takviyesimi yapacağız?
    evet ama ben eksik söyledim
    termostatı sökmen lazım öncesinde, yoksa su soğuk olacağından motora ulaşmayacaktır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı noelbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aninda suya yag karismis deniliyor nasil bir mantiktir bu : ) aynisi bendede var suanda kapagi aciyorum camur gibi olmus. antifirizden dolayi oluyor sistemdeki pas pislik camur kivamina geliyor. Yada daha once konulan antifiriz ile yeni konulan antifiriz farkindan oluyor. Komple bosalt tekrar doldur biraz dolan tekrar bosalt tekrar doldur yine dolan sonra tekrar bosalt doldur duzelir.
    hocam sen 5.000 km önce motor yaptırdın mı? konuyu iyi oku istersen, motor yapılırken su kanalları temizlenmiyorsa zaten çok daha başka sorunlar olur arabada...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet ama ben eksik söyledim
    termostatı sökmen lazım öncesinde, yoksa su soğuk olacağından motora ulaşmayacaktır
    bende tam bunu sorayım akşama diye düşünüyordum bugün,siz cevabı vermişsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alfa75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende tam bunu sorayım akşama diye düşünüyordum bugün,siz cevabı vermişsiniz.
    hocam tekrar sorayım, motor yapılırken rektefiyeciye gitmedi mi? o kanallar 5.000 km de paslanmaz...

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi motorun yeni yapılmış olması bir şeyi değiştirmeyebilir motorun toplanırken sürekli başındamıydın bilmiyorum ama bazı ustalar bu tür detaylara önem vermiyor (motor ve radyatör içini yıkama gibi) ben conta yakmış ve kapağı açılmış bir motorun hiç bir önlem almadan tahtaya zımpara sarıp blok yüzeyini temizleyen ustada gördüm ve bu ustada bir çok kişiden referanslıydı.

Dediğim gibi çoğu usta bu tür ince detaylara dikkat etmiyor ama yok ben sürekli motorun başındaydım ve bu konuya dikkat ettim dersen bu ihtimali çürütür.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam sen 5.000 km önce motor yaptırdın mı? konuyu iyi oku istersen, motor yapılırken su kanalları temizlenmiyorsa zaten çok daha başka sorunlar olur arabada...
    antfiriz koyana kodar yoktu bu sorun üstad,nedense antfiriz koymamışlar sisteme ,bende sonradan farkettim ama lpg sistemi değişçek nasılsa boşaltcaz falan deyip üstüne düşmedim,bu aradada yazı bitirdik.zamanla paslanma oluştu suda,komple boşalttım temiz su akana kadar ,antfirizi koyunca çamurladı su.yarın bostancıdayım kısmetese ,durumu göstereceğim kendilerine bi,bakalım ne diyecekler duruma.her halukarda perşembe günü iyice temizleyip market suyla yenieleyeceğim sistemi.yalnız dün akşam biraz taradım durumu nette,o sıkıntı bulaşdıysa motora biraz zor düzelir gibi sonuçlar var bu şikayetle ilgili bütün konuların altında.olmadı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)