User Tag List

Sayfa 3/29 İlkİlk 1234513 ... SonSon
539 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: 208 GTİ Cadde kullanımı için modifiye yardımı

ZX-636R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    airtec seat sporttan daha iyi olacağı görüşündeyim
    seat sport un yüksekliği fazla ve şasedeki darbe demirinin arkasına monte edildiği için radyatörde kırpma biçme veya fanda değişiklik ihtiyacı doğabilir
    airtec ise yatay ve aşağı monte edildiği için hem daha çok hava ile temas ediyor (ki böylece daha çabuk soğur ) hem de extra biçme yok direk üstten şaseye monte ediliyor
    ben de bu şekilde üstten monte edeceğim. forge de aynı tasarım hem üstten hem de alttan plastiğe monte etmişler(videoda o şekilde gördüm)

airtec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    207 lerin hepsin aynı şekil seat sport cooler kullanıyo radyatör önü sıcaklık problemi yaşayan olmadı daha.giriş çıkış aynı yerdemi olucak peki yoksa borumu dolanıcak??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bana borulayıp dolaştırmak pek verimli gelmiyor. gerçi Forge öle yapmış ama bana yine de verim kaybı olarak geliyor. airtec gibi giriş çıkış sol tarafta olacak(yolcu koltuğu tarafından alt-üst )
    acaba 207 ler için seat sport gibi yapan arkadaşlar bar plate mi fin tube mu kullandı. bu akşam ufaktan bir test yaptım intercooler kötü ötesi. birazdan ELM görüntülerini yükleyeceğim.

ustanın elindeki tube&fin den örnek parçanın görüntüsü. giriş ağzı bar&plate gibi ancak bar&plate de havanın geçtiği kanallar daha kalın aten bu yüzden geç ısınıp geç soğuyor.

hava girişi

finler

bu da ustanın tavsiye ettiği tube&fin . bununla verimli soğutma yaparız dedi.

meSs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kesinlikle 9LT lere cıkmayın, seat sport'un core yapısı 7 LT, o bile turbo doluşunu 1k yukarı çekiyor stock intercoolera göre.
    cooler büyüdükce dolma noktası artacaktır, aynı sekilde boost borularıda etken tabi, 70lik 76lık aman haa.. 60 idealdir THP motorlara!
    en güzeli Front mount nekadar hava ile temas ederse o kadar güzel olur, ona göre core yapısını düzenlemek lazım!
    Born to Drive... (E-TUNERS Türkiye)

E-Tuners Stage4+/SeatSport Intercooler/TD05H-big16g-8/Hard Boost Pipes/ITG Maxogen CAI/70mm Down+63mm Straight+Varex/AEM WideBand/Greddy NewProfec BC+EGT/WMI

beakmenek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fotoğraflara bakınca tube and fin tipin girişi daha iyiymiş gibi geldi. Tabi görüntüyle performans ne kadar alakalıdır bilemiyorum. Bu arada iki tipin girişleri de yukarı doğru çıkıntılı, bunlar etrafları ile aynı yükseklikte olunca daha iyi oluyormuş sanırım. Bununla ilgili bir yazı okumuştum linki şimdi bulamadım akşam bulursam paylaşırım burada.

Standart borular sanırım 51mm. Bu boruların standart turboda büyütülmesi bir şeyi değiştirir mi? Intercoooler giriş/çıkışı farklı ebatta olunca sanırım tüm boruların buna göre değiştirilmesi gerekir mi? Airtec tasarımı hakkında fikriniz var mı?
    2004 wrx
    --
    208 GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı beakmenek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fotoğraflara bakınca tube and fin tipin girişi daha iyiymiş gibi geldi. Tabi görüntüyle performans ne kadar alakalıdır bilemiyorum. Bu arada iki tipin girişleri de yukarı doğru çıkıntılı, bunlar etrafları ile aynı yükseklikte olunca daha iyi oluyormuş sanırım. Bununla ilgili bir yazı okumuştum linki şimdi bulamadım akşam bulursam paylaşırım burada.

Standart borular sanırım 51mm. Bu boruların standart turboda büyütülmesi bir şeyi değiştirir mi? Intercoooler giriş/çıkışı farklı ebatta olunca sanırım tüm boruların buna göre değiştirilmesi gerekir mi? Airtec tasarımı hakkında fikriniz var mı?
    sanırım intercooler takıp stock yazılım binmeyeceksin yani flowun artacagından boost borularınıda 60lık yapmanda fayda var ki önerilende o şekilde

E-Tuners Stage4+/SeatSport Intercooler/TD05H-big16g-8/Hard Boost Pipes/ITG Maxogen CAI/70mm Down+63mm Straight+Varex/AEM WideBand/Greddy NewProfec BC+EGT/WMI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı meSs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle 9LT lere cıkmayın, seat sport'un core yapısı 7 LT, o bile turbo doluşunu 1k yukarı çekiyor stock intercoolera göre.
    cooler büyüdükce dolma noktası artacaktır, aynı sekilde boost borularıda etken tabi, 70lik 76lık aman haa.. 60 idealdir THP motorlara!
    en güzeli Front mount nekadar hava ile temas ederse o kadar güzel olur, ona göre core yapısını düzenlemek lazım!

9lt core değil kazanlar dahil dışarıdan ölçüm ile yapılan basit bir hesaplama core olarak 7.5-8lt arası olacak. 70-76 ölçüleri mishimoto nun kini incelerken dikkatımi çekti ama onun core kalınlığı da 76 yani 3’’. Ben max hava teması için max yatay yüzey planlıyorum. Kalınlığı da 60 yaptığımda 7.5-8lt core oluyor. Kalınlık zaten 60 olduğundan boruları da 60 yapıyorum böylece çok iyi olacaktır.

Ewet ben de standartları 51 diye duydum. Çok iyi bir ustamız 60 lık yap dedi. Bu da zaten çok faydalı olacaktır özellikle üst devirlerde.

sanırım intercooler takıp stock yazılım binmeyeceksin yani flowun artacagından boost borularınıda 60lık yapmanda fayda var ki önerilende o şekilde
    + 208

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ewet arkadaşlar dün geceden ELM sonucu.

aracı 5dk kadar ısındırdıktan sonra yola çıkıp 3km kadar max 2500dd şehir içinden gidip E5 e bağlandım.

1. deneme 3.vites ile başlayıp 60-190kmh gibi ara hızlanma yaptım sonrasında yol müsait olmadığından yavaşladım.
    3km kadar max 100kmh hızla gidip sıcaklığın düşmesi ve yolun uygun olmasını bekledim

2.deneme 3.vites ile başlayıp 50-195kmh yapabildim yine trafiğe takıldım ve yaklaşık 3km yolu 60kmh gibi gidip sıcaklığın düşmesi ve yolun uygun olmasını bekledim. Buraya kadar sadece ara ara anlık iatlara baktım. Sonrasında yolun daha boş olduğu bölüme geldim. önceki deneme sonrasında baktığımda iat 38C gibiydi bekledikten sonra 17C ye kadar indi(dış hava 10-11C)

Sonra son bir kez daha denemek istedim. başlarken iat a baktığımda 17C di. bu denemede amacım max hız yapmaktı aslında oyuzden eğimli bir yolda hızlanmaya başladım
    tam gaz hızlandıktan sonra düze geldiğimde hızım 170kmh gibiydi biraz daha tam gaz gittikten sonra 185kmh gibi arabanın bariz şekilde yavaşladığını ivmenin tamamen kaybolduğunu hissettim. IAT a baktığımda o an için 51C di yuh dedim biraz daha gidip 210kmh gibi tamamen gaz kestim. sonrasında iatın hızlı şekilde düştüğünü izledim. 2sn içinde 45C ye sonrasında yine 2sn geçtikten sonra 40C ye indiğini gördüm. Ardından yine kısa zamanda 35C ve 30C ye indi ama dış hava sıcaklığı dediğim gibi 10-11C di bu denemelerin tamamında.
    Ekran görüntüsü aldığımda max iat 58C olduğu gördüm. herhalde max hıza yakın zamanlarda olmuştur. Araç tamamen stock olduğunu belirteyim.
    Bu deneme sonrasında Forge un dyno da stage2 yazılım ile 105C iat görmesine gerçekten inandım. ben 200kmh hızda stock araçta 58C gördüysem adamlar dynoda stage2 ile görmüşlerdir.

Sonuç olarak bu araçta intercooler ın adı var kendisi yok diyebilirim.

ELM sonuçları için fikriniz nedir. Sadece iat değil diğer göstergeler için de ne diyorsunuz?

Not. Buradaki ölçülen HP ve Tork değerlerini dikkate almayın. Aracın surucu benzin ve diger hersey dahil yürür ağırlığı bu degerler icin cok onemli. Ben ağırlığı hatalı girmişim zaten sonrasinda kantara çıkartıp net olarak ölçtüm

buraktelek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam öncelikle, bende geçenlerde egsoz ve yazılım yaptım test ettikten sonra bende değerleri paylaşırım, bu arada işim geregi sabah ve aksamları kısa yol yapıyorum araba tam ısınmıyor bu yuzden coolerı kışın düşünmüyorum. yaza dogru benimde cooler alma niyetim var uygun bir seçenek bulursak güzel olur
    hea bu arada,egsoz komple krom 70'lik downpipe, 63 duz boru, son susturucu replika warex var ses ve performans tatminkar.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cooler çok küçük gerçekten. Bir tık daha büyük turbo olsaydı bu kadar ısıtmazdı havayı 200hp civarlarında. Cooler şart THP'lere.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi doğru diyon da amaç sonunda yazılım işine girmekte ama eldeki bütçem ilem cooler yaptıktan sonra bir süre standart yazılım ile binip daha sonra yazılıma geçmem gerekebilir Yurtdışı forumlardan okuduğum kadarı ile cooler değişince stock yazılım daha verimli çalışıyor zaten Bunlar ingilterede bir adamın aldığı sonuçlar:
    Stock:
    180whp
    203ft-lb (275nm) torque

Sadece Airtec intercooler:
    187whp
    221ft-lb (300nm) torque

Intercooler, hava filtresi ve stage 2 yazılım:
    213whp
    255ft-lb (345nm) torque
    2004 wrx
    --
    208 GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi doğru diyon da amaç sonunda yazılım işine girmekte ama eldeki bütçem ilem cooler yaptıktan sonra bir süre standart yazılım ile binip daha sonra yazılıma geçmem gerekebilir Yurtdışı forumlardan okuduğum kadarı ile cooler değişince stock yazılım daha verimli çalışıyor zaten Bunlar ingilterede bir adamın aldığı sonuçlar:
    Stock:
    180whp
    203ft-lb (275nm) torque

187whp
    221ft-lb (300nm) torque

213whp
    255ft-lb (345nm) torque
    yakıt ne kullanmışlar acaba, oda büyük etken.
    şöyleki;
    etuners ailesi olarak bizim yaptığımız iki örnek yazılım:

98 ron yakıt ile;

98 RON fuel
    Stage 1 ECU remap

Maximum power: 205 whp @ 5500 RPM (measured 170whp as stock), gains 35whp
    Maximum torque: 32 Kgm @ 2900 RPM (measured 26 Kgm as stock), gains 6Kgm

95 ron yakıt ile;

95 RON fuel
    Decat downpipe or downpipe with a sports cat
    Stage 2 ECU remap

Maximum wheel hub horsepower: 197 whp (measured 175 without the remap)
    Maximum wheel torque: 31 kgm (measured 27.5 kgm without the remap)

örneğe bakarsan 95-98 ron yakıt kalite farkı, 98 oktan kullanılan stock egsoz sistemli aracta stage1de bile daha fazla güç çıkartmış.

stage1 98ron

stage2 95 ron

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı buraktelek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam öncelikle, bende geçenlerde egsoz ve yazılım yaptım test ettikten sonra bende değerleri paylaşırım, bu arada işim geregi sabah ve aksamları kısa yol yapıyorum araba tam ısınmıyor bu yuzden coolerı kışın düşünmüyorum. yaza dogru benimde cooler alma niyetim var uygun bir seçenek bulursak güzel olur
    hea bu arada,egsoz komple krom 70'lik downpipe, 63 duz boru, son susturucu replika warex var ses ve performans tatminkar.
    egzoz ve yazılım hayırlı olsun, araç daha keyifli olmuştur kesin.
    Araçta dip gaz yapınca intercooler direkt ısınıyor, bunun için çok fazla km yapmanıza gerek yok. Aracı rolantide normal olarak ısıttıktan sonra yola çıkınca 2.vites ve 3. vites dip gaz yaptığında iat= dış hava sıcaklığı+20C üstüne bir de 4.vites dip gaz yaparsan = +30C
    Bu bahsettiklerim standart yazılım için ecu tuning sonrası daha fazla ısınacağı aşikar.

Yazılım olarak tercihiniz ne oldu? Stage 1 mi 2 mi yapıldı

Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cooler çok küçük gerçekten. Bir tık daha büyük turbo olsaydı bu kadar ısıtmazdı havayı 200hp civarlarında. Cooler şart THP'lere.
    Oem cooler çok küçük evet, eğer değiştirirsem ölçeceğim core olarak 4lt yi geçeceğini sanmıyorum

Stock:
    180whp
    203ft-lb (275nm) torque

187whp
    221ft-lb (300nm) torque

213whp
    255ft-lb (345nm) torque
    İlk denemede yani soğukken olmasa da ikinci dyno ölçümünde intercooler ın farkı ortaya çıkacaktır. İmkan olursa ben de stok ve i.c sonrasında dynoya çıkmak istiyorum. Belki bu hafta belki de haftaya

emirarslan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı buraktelek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    egsoz komple krom 70'lik downpipe, 63 duz boru, son susturucu replika warex var ses ve performans tatminkar.
    Düz boruyu keske 70 lik yapsaydın, taktığın replika varexin kaçlık girişi. 63 diyelim içi 60 mm gelir. Çunku dıstan ölçüldügü için kumpasla.
    Replika oldugu için bağzı custom egzos'ların içini dar yapabiliyor 51 gibi ona dikkat ettiniz mi? 51 haddinden fazla sıkıstırır. Orj varexlerin 63 de 76 sıda girişi neyse içide, cıkısıda odur. Customlarda değişken olabiliyor.

emirarslan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yalın bu GTI ların km leri nedir?

95 ayarlı GTI. 5 binde diyelim

98 ayarlıda 60 binde diyelim

THP ler kurum yapıyor biliyorsun, Kapaktaki subaplardaki kurumlu araç bir çıkmaz citti güç kaybına neden oluyor. 60 binlere kadarda + pcv lerin boost borularını cooleri yağlamasıda cabası, buda iat'ın yüksek cıkmasına neden olup güç kaybı yasatır.

Çok etkiliyor biliyorsun onuda ögrenmek gerekiyor, tamamen yakıt kalitesi demek için.

Stage 2 bir aracın Stage 1 karsısımda 8 hp gibi düşük cıkması çok sasırtıcı bu kadar fark olurmu yakıt kalitesinde. Yunanistanda 95 varmı pompalarda bilmiyorum ama eyer varsa ordaki 95 ile burdaki 95 inde bir olması imkansız bence bizim pompalar belli 92, 93 oktan.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emirarslan34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düz boruyu keske 70 lik yapsaydın, taktığın replika varexin kaçlık girişi. 63 diyelim içi 60 mm gelir. Çunku dıstan ölçüldügü için kumpasla.
    Replika oldugu için bağzı custom egzos'ların içini dar yapabiliyor 51 gibi ona dikkat ettiniz mi? 51 haddinden fazla sıkıstırır. Orj varexlerin 63 de 76 sıda girişi neyse içide, cıkısıda odur. Customlarda değişken olabiliyor.
    arkadaşın aracı sanırım 207 RC Lemans (avatar fotodan varsayımla)
    207 ler de en yaygın görüş komple 63 lük ben daha üstünü tavsiye eden görmedim, eğer 208 GTİ ise komple 70 en ideal olan gibi duruyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yakıt ne kullanmışlar acaba, oda büyük etken.
    şöyleki;
    etuners ailesi olarak bizim yaptığımız iki örnek yazılım:

98 ron yakıt ile;

98 RON fuel
    Stage 1 ECU remap

Maximum power: 205 whp @ 5500 RPM (measured 170whp as stock), gains 35whp
    Maximum torque: 32 Kgm @ 2900 RPM (measured 26 Kgm as stock), gains 6Kgm

95 ron yakıt ile;

95 RON fuel
    Decat downpipe or downpipe with a sports cat
    Stage 2 ECU remap

Maximum wheel hub horsepower: 197 whp (measured 175 without the remap)
    Maximum wheel torque: 31 kgm (measured 27.5 kgm without the remap)

örneğe bakarsan 95-98 ron yakıt kalite farkı, 98 oktan kullanılan stock egsoz sistemli aracta stage1de bile daha fazla güç çıkartmış.
    Valla doğru yakıt önemli bayağı, o forumu kurcalıyıp bulmaya çalışırım ne kullanmış ya da sorarım cevap gelirse söylerim ama denemeler arasında yakıt değiştirdiğini sanmıyorum adamın. Yoksa yazardı çünkü diğer iletilerini okuduğumda bayağı ayrıntılı yazıyor

Abi sizden bu yazılımları yapmak istesek nasıl oluyor? Direk Steliosun hazırladığı mı konuluyor yoksa araca göre ayar çekiliyor mu?

Alıntı ZX-636R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    egzoz ve yazılım hayırlı olsun, araç daha keyifli olmuştur kesin.
    Araçta dip gaz yapınca intercooler direkt ısınıyor, bunun için çok fazla km yapmanıza gerek yok. Aracı rolantide normal olarak ısıttıktan sonra yola çıkınca 2.vites ve 3. vites dip gaz yaptığında iat= dış hava sıcaklığı+20C üstüne bir de 4.vites dip gaz yaparsan = +30C
    Bu bahsettiklerim standart yazılım için ecu tuning sonrası daha fazla ısınacağı aşikar.

Oem cooler çok küçük evet, eğer değiştirirsem ölçeceğim core olarak 4lt yi geçeceğini sanmıyorum

İlk denemede yani soğukken olmasa da ikinci dyno ölçümünde intercooler ın farkı ortaya çıkacaktır. İmkan olursa ben de stok ve i.c sonrasında dynoya çıkmak istiyorum. Belki bu hafta belki de haftaya
    Abi senin gene iyi çıkmış sıcaklık farkı. +20,+30 derece iyi bence benim aldığım ölçümlere göre 19-20 derecede aldığım ölçümlerde 70-75 dereceye kadar çıkıyordu sıcaklık. Yokuş aşağı ise 70 lerde yokuş yukarı ise 75 lerde tavan yapıyordu. Düzgünce incelemek için aşağıdaki grafiği hazırlamıştım.

Ben kaputu açıp ölçmeye çalışmıştım coolerı yanlış hatılamıyorsam kabaca 2litre gibi bir şey hesaplamıştım 4 fazla iyimser geldi yani

Valla coolerınızı ve sonuçları heyecan ile beklemekteyim. Toplu sipariş için falan fiyat belli oldu mu acaba?
    2004 wrx
    --
    208 GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    grafik güzel hazırlanmış ama sonuçlar kötü
    ben 9-10C hava sıcaklığında 58C İat gördüm yaklaşık 190-210kmh aralığında

kabaca +50C ye kadar yolu var ki senin tablo da bunu yansıtıyor. çok zorlamazsan +20-30C

2lt mi yok artık hiç koymasalardı, ben sökersem mutlaka ölçeceğim eti butu meydana çıkar ozaman.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cooler 9 ve üzeri olursa çok lag olur ve gitmez mi yani?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)