User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arasý

Konu: Astra J Otomatik Vites Sorunu Yardým !

Molev - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    32
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Unhappy Astra J Otomatik Vites Sorunu Yardým !

Merhabalar ,
    2012 Model Astra J 1.6 Edition Active Select 90.000 km'deki aracým geçen çarþamba günü þanzýman aðrýzasý verdi,

Normal vites geçiþlerinde vitesi atarken bir süre bekleyip birden atýyor ve araba öne doðru atlýyordu,
    Aracý ilk aldýðým günden beri vites d konumunda iken ýþýkta durduðumda 1-2 sn'lik aralýklarla titreme yapýyordu,
    Son olarak e5 te vites yükseltmek isterken birden boþta kaldý ve vites yükseltmedi motor arýza ýþýðý yaktý 2. yada 3. viteste 40-50 km hýzla sanayinin yolunu tuttum aracý + - konumuna çektiðimde'de ekranda D yazýyordu.

Aracý hemen ustama götürdüm 1 hafta önce yað soðutucusunu patlatmýþtý onu deðiþtirmiþti soðutucu haznesinin içindeki ve motorda kalan yaðlarý deðiþtirmek için birkaç kere içindeki suyu boþalttý tekrar ekledi sonra iþi bittiðinde gidebilirsin dedi arabayý çalýþtýrdým R ye aldým ve ekranda R yazmasýna raðmen araç geri vitese geçmedi aracý þanzýmancýnýn görmesi gerektiðini söyledi ustam ve þanzýmaný açmadan 2 gün sonra bana aracýn 3500 min - 8500 max TL gibi bir þanzýman masrafý çýkýcaðýný söyledi,

Bende bu gün aracýmý olmamýþ halde maddi durumlardan dolayý sanayiye almaya gittim, aracým soðuk iken hafif vites geçiþlerinde bekleme yapýyo sonra vitese geçiyo sakin kullanýmda bir problem yok geri vitese aldýðýmda geri vitese geçti forumlardan araþtýrdým vs. size birkaç sorum olucak. Sorun motor sýcakken oluyor.

Öncelikle saðlýk durumlarýmdan dolayý bu aralar maddi durumum kötü malesef, hastaneye gidip gelmem için arabam þart,

1. si bu sorunu yaþayýp þanzýman yaðýný deðiþtirip sorunu çözülen varmý ?
    2. si þanzýmanda büyük bir problem çýkmaz ise eðer d deki hafif aralýklý titreme yazýlýmla geçiyormu ?
    3. sü Ýstanbul / Avcýlarda oturuyorum iyi bir ustasý olup beni yönlendirebilecek olan arkadaþlarýn yardýmlarýný bekliyorum,
    '' Astrolog ''

Alýntý driftboy Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    turbo desteðiyle 4 beygir almýþ, acaba emniyet kemerine mi taktý turboyu ?

CNR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    27
    Þehir
    Konya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayný sorunlarýný birebir a3 8p de yaþadým, hem maddi hem manevi uðraþmak istemediðim için o haliyle satmýþtýk piyasasýnýn 5-6.000 tl altýna

Geri vitese ekranda r yazdýðý halde geçmiyordu bazen geçiyordu motor hopluyordu 2den3 e atarken boþa geçiyordu falan

2jz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    34
    Þehir
    06-26
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Þanzýman yaðýný kontrol edin. Eksilme olabilir vitese geçmez o durumda. J kasalarda kronik denilebilir.

Yaþ
    41
    Þehir
    34
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    soðutucu patladi yazmissin, sanziman yagi soðutucusu mu?

eðer öyle ise ne kadar yað kaybi oldu? kayip olduysa tamamlandimi?

tamamlandiysa kullanilan yað GM dexron 6 veya muadilimiydi?

yað seviyesi, servis kitaplarýnda belirlenen metoda gore (belirli sicaklikta yað eklenmesi ve yagin fazla sinin alttan dökülmesi seklinde) mi yapildi?

yað seviyesi kontrol için link

Vauxhall Workshop Manuals > Astra J > Transmission/Transaxle > Automatic Transmission- 6T30 / 6T40 / 6T45 > Other Information > Transmission Fluid Level Inspection

doðru yað için link

Opel Otomatik Şanzıman Yağı Dexron 6 ( VI ) ATF 1 Litre

eðer olmasi gerekenden farklý yað konulduysa ve yað eksik/fazla ise bu sorunlarýn kaynagi olabilir.

önce doðru yað ve doðru seviyeden emin olmakta fayda var.

Yaþ
    32
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý XSi Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    soðutucu patladi yazmissin, sanziman yagi soðutucusu mu?

eðer öyle ise ne kadar yað kaybi oldu? kayip olduysa tamamlandimi?

tamamlandiysa kullanilan yað GM dexron 6 veya muadilimiydi?

yað seviyesi, servis kitaplarýnda belirlenen metoda gore (belirli sicaklikta yað eklenmesi ve yagin fazla sinin alttan dökülmesi seklinde) mi yapildi?

yað seviyesi kontrol için link

Vauxhall Workshop Manuals > Astra J > Transmission/Transaxle > Automatic Transmission- 6T30 / 6T40 / 6T45 > Other Information > Transmission Fluid Level Inspection

doðru yað için link

Opel Otomatik Şanzıman Yağı Dexron 6 ( VI ) ATF 1 Litre

eðer olmasi gerekenden farklý yað konulduysa ve yað eksik/fazla ise bu sorunlarýn kaynagi olabilir.

önce doðru yað ve doðru seviyeden emin olmakta fayda var.
    Aracýn motor yaðý soðutucusu patladý ama bir alakasý varmýdýr, ilk iþ olarak bir ustadan veyahut servisten randevu alýp aracýn þanzuman yaðýný baktýrýcam ve deðiþtiricem bu arada þanzuman yaðýnýn filtresi oluyormu ?
    '' Astrolog ''

Yaþ
    41
    Þehir
    34
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    þöyle bir durum olabilir:

otomatik þanzýman soðutucusu genelde radyatöre entegredir, muhtemelen senin araba da da öyledir.

bu durumda, radyatör ile uðraþýrken yað hortumlarý söküldüyse, yað seviyesi azalmýþsa bu durum ortaya çýkmýþ olabilir.

yada tamamen rastlantý oldu, þanzýman açtýrmadan ilk önce yað ve varsa filtre deðiþimine gitmekte fayda var.

yað seviyesi önemli, bu þanzýmanlarda çubuk yok, seviyesini belli yað sýcakýðýna ulaþýnca alttan açýlan tapadan fazla yaðýn atýlmasý ile ölçülüyor.

önemli konu, ülkemizde servisler otomatik þanzýmana vakýf deðil, ama iþin kötü arafý otomatik þanzýmancýlarda pek becerekli deðil özellikle yeni tip þanzýmanlarda.

yað çok önemli, yukarýda linkini verdiðim yaðdan mutlaka kullansýnlar, baþýnda dur, baþka yað koymalarýna izin verme kesinlikle.

en önemli þe doðru yað ve doðru seviyede olmasý.

Yaþ
    32
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý XSi Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    þöyle bir durum olabilir:

otomatik þanzýman soðutucusu genelde radyatöre entegredir, muhtemelen senin araba da da öyledir.

bu durumda, radyatör ile uðraþýrken yað hortumlarý söküldüyse, yað seviyesi azalmýþsa bu durum ortaya çýkmýþ olabilir.

yada tamamen rastlantý oldu, þanzýman açtýrmadan ilk önce yað ve varsa filtre deðiþimine gitmekte fayda var.

yað seviyesi önemli, bu þanzýmanlarda çubuk yok, seviyesini belli yað sýcakýðýna ulaþýnca alttan açýlan tapadan fazla yaðýn atýlmasý ile ölçülüyor.

önemli konu, ülkemizde servisler otomatik þanzýmana vakýf deðil, ama iþin kötü arafý otomatik þanzýmancýlarda pek becerekli deðil özellikle yeni tip þanzýmanlarda.

yað çok önemli, yukarýda linkini verdiðim yaðdan mutlaka kullansýnlar, baþýnda dur, baþka yað koymalarýna izin verme kesinlikle.

en önemli þe doðru yað ve doðru seviyede olmasý.
    Araba yað soðutucusu patlatmadan önce böyle bir sorun yoktu þanzýmanda zorlanmada yoktu :/ dediðiniz gibi bende araþtýrdým Dextron6 þanzýman yaðýný kullanýyor aracým ilk olarak bir serviste deðiþimini yaptýrýcam tek seferde olmuyormuþ 2 seferde tam olarak deðiþiyormuþ ve aracýmýda herkese gösterip þanzýmaný açtýrtmak istemiyorum þu an kapýnýn önünde duruyor araç soðuk iken vites geçiþlerinde çokta bir sorun yok hafif bir problem var ama geri vitese filan sessizce geçiyor. (arýza verdiði gün geri vitese hiç geçmemiþti.)
    '' Astrolog ''

Yaþ
    41
    Þehir
    34
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý Molev Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Araba yað soðutucusu patlatmadan önce böyle bir sorun yoktu þanzýmanda zorlanmada yoktu :/ dediðiniz gibi bende araþtýrdým Dextron6 þanzýman yaðýný kullanýyor aracým ilk olarak bir serviste deðiþimini yaptýrýcam tek seferde olmuyormuþ 2 seferde tam olarak deðiþiyormuþ ve aracýmýda herkese gösterip þanzýmaný açtýrtmak istemiyorum þu an kapýnýn önünde duruyor araç soðuk iken vites geçiþlerinde çokta bir sorun yok hafif bir problem var ama geri vitese filan sessizce geçiyor. (arýza verdiði gün geri vitese hiç geçmemiþti.)
    evet ilk önce yað deðiþimi ve seviye atari yapilsin.

bu kadar az km de sorun olmasý normal deðil.

benim araba 195 bin km de, 10 bin km önce ben ilk defa yagini deðiþtirdin ona raðmen oldukça iyi durumda.

senin aracin sanzimanda yað deðiþimi ile kendine gelecektir.

Yaþ
    32
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sabah þanzýman yaðý deðiþimi için servise býraktým aracýmý iþimden izin alamadýðým için malesef aracýn baþýnda duramýycam, vitesleri zorlanarak atýyor arabam servise bu sabah giderken kesin bu kanýya vardýr vitesler geçiyor geçmesine ama zorlanarak ve geç geçiyor inþallah yaðdan dolayýdýr problemim.
    '' Astrolog ''

Yaþ
    32
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir iyi birde kötü,
    Aracýmýn þanzýmanýnýn yað deðiþimi yapýldý (216 TL ) ve otom. þanzýmanýn geçiþleri denildiði gibi çok rahatladý birtek 2. vitesten 3'e atarken ufak bi sarsýntý yapýyor,
    aracý test etmek için çarþamba akþamý aldýðým gibi avcýlardan-sefaköye dedemlere giderken aracýmýn hararet göstergesi birden yükseldi, E5 te saða çektim ön taraftan fokur fokur su sesi gelmeye baþladý. (Sanýrým su kaynattý) biraz bekledim hararet düþtü sonra sefaköydeki benzinlikte su takviyesi yaparak dedemlerin evine gidebildim (Bu arada sýcak faný açtýðýmda fan bir türlü ýsýnmýyordu ve soðuk üflüyordu.) hararetten sonra vites geçiþlerim hafif düzeyde kötüleþti , dedemlerde bir 25 dk. oturduktan sonra arabayý çalýþtýrdým fan çalýþýyomu çalýþmýyomu diye test etmek için devirli bir þekilde bir süre bekledikten sonra fan devreye girdi ve çalýþtý herþey normaldi vites geçiþlerimde ayný þekilde olunca k.çekmeceye yola çýktým bir sorun olucakmý olmýcakmý diye viteslerde vs. biraz sýkýþtýrdým hiçbir sorun çýkmadý araçta,

Bahsettiðim üzre araç yað soðutucusunu patlatmýþtý ve ondan sonra vites ile ilgili problem yaþamýþtým ancak asýl sorunum hala devam ediyor galiba ya devirdaim pompasý devreye girmiyor yada fan açmýyor (müþür? ), yada elektronik tesisatta bir problem var, ustama güvenmiyorum özellikle opel astrada bilgili bir ustasý olup beni yönlendirebilecek bir arkadaþ yazarsa çok sevinirim.
    '' Astrolog ''

Yaþ
    41
    Þehir
    34
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiþ olsun, yagi muhtemelen sadece karterden deðiþtirmiþlerdir.

bir sure kullanip 2000-3000 km gibi, sonra tekrar yað deðiþimi yaptirirsan daha iyi olur diye dusundum

Yaþ
    32
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    þanzýman yaðýmý yoksa motor yaðýmý ?
    '' Astrolog ''

Yaþ
    41
    Þehir
    34
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý Molev Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    þanzýman yaðýmý yoksa motor yaðýmý ?
    sanzýman yagý.

Yaþ
    32
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba arkadaþlar benim bu problemim devam etmekte ustalara gösterttim 4.000-5.000TL lerden bahsettiler hepsi tak sök yeni parça yerleþtir vs. bu günde aracým kendini korumaya aldý daha önceden þanzýman yaðýný deðiþtirdim çok rahatlamýþtý vites geçiþleri yine hissediliyordu ancak çok azdý, beni yönlendirebileceðiniz bir otomatik þanzýman ustasý varmý þanzýmanýmý yaptýrabilmek için kredi çekicem ve þu maddi açýdan sýkýntýlý günlerimde bana yardýmcý olucak usta gibi bir ustaya ihtiyacým var.
    '' Astrolog ''

Yaþ
    41
    Þehir
    34
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendim gitmedim ama ekipman donanýmý olarak accayip begendigim bir firma gördüm nette

Þanzýman için dinamometreleri bile var..

Atco Ümraniye.

Google da aratirsaniz bilgilerine ulaþabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)