User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Soğuk çalıştırmada takırtı ? TSİ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Soğuk çalıştırmada takırtı ? TSİ

Geçenlerde devirdaim pompası bozuldu. Hasar tespitini doğuş oto da yaptırdım ve fiyat aldım tuzlu geldiği için sanayiye gittim. Neyse sonuç olarak yan sanayi bir pompa taktırdım, eski antifirizimi değiştirdim ve aracı getirip kapının önüne park ettim. Sabah ilk çalıştırmada kayış sesi gibi takır tukurt ses yaptı (2-3 saniyeden fazla değil). Motor ısındıktan sonra hiç bir şekilde aynı sesi duymadım.. Bu sabah yine marşa bastığımda aynı sesi duydum, zaten bariz bir şekilde gelen bir ses. Ancak bu sefer biraz daha geç yaptı yani pompayı değiştirdikten sonraki ilk soğuk çalıştırmada çalıştırır çalıştırmaz geldi takırtı, 2. soğuk çalıştırmada yaklaşık 6-7 saniye sonra geldi..

Araç B7 Vw Passat 1.4 tsi, sorun hakkında bir tahmin var mı? veya daha önce buna benzer bir sorun yaşayan ?

Benim tahminim pompa değişiminde kayışı düzgün takamadılar, gergin veya gevşek bırakma gibi bir durum oldu.. Yada pompa yan sanayi olduğu için o yapıyor bu sesi.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pompanın kasnağının boyutu farklı ise yapabilir. Kayış uzun/kısa kalıyor olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pompa kasnağının boyutu farklıysa problem olur mu? Olursa parçacıyla papaz olucaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    triger birde v kayışının kondisyonu nasıl

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı asscutter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    triger birde v kayışının kondisyonu nasıl
    Araç 63.xxx km de 2011 model. Bildiğim kadarıyla tsi lar da zincir bulunuyor ve 100 k km de değişmesi gerekiyor. ( iyi olduğunu umuyorum )

V kayışı 2 gün önce sök tak yapıldı, bir aksilik olsa usta haber verirdi sanırım..

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takırtı dediğiniz sanki bana yağlamayla ilgili geldi yağ boşluğundan da olabilir ilk 3 saniyelik tıkırtı canlı dinlemeden bilinmez belkide belli bi sorunu vardır vosvogenden tecrübeli olanlar cevap verecektir
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bomonti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pompa kasnağının boyutu farklıysa problem olur mu? Olursa parçacıyla papaz olucaz
    Farklı ise gergi bir yere kadar tölere edebilir. VW'de nasıldır bilmiyorum. Fakat çıkan pompa ile taktığın pompanın kasnağının çaplarını kıyaslasan iyi olur.

Ben pompa değiştikten sonra olduğu için pompa-kayış ikilisine yönelmen taraftarıyım. Fakat sesi dinlemeden yorumlarımız falcılıktan öteye gitmez.

Video çekip paylaşabilirsen daha iyi yardımcı olabilir herkes.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farklı ise gergi bir yere kadar tölere edebilir. VW'de nasıldır bilmiyorum. Fakat çıkan pompa ile taktığın pompanın kasnağının çaplarını kıyaslasan iyi olur.

Ben pompa değiştikten sonra olduğu için pompa-kayış ikilisine yönelmen taraftarıyım. Fakat sesi dinlemeden yorumlarımız falcılıktan öteye gitmez.

Video çekip paylaşabilirsen daha iyi yardımcı olabilir herkes.

Ses tam olarak bu. Sanayiye gittim trigerde bir sorun olmadığını söylediler + sesin büyük ihtimal V kayışından kaynaklı olduğunu söylediler.. Pompa değişiminden önce bu ses yoktu dediysemde derdimi anlatamadım sanayi işte...

3 kat pahalı olsa da yetkili servis en güzeli yani

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://www.youtube.com/watch?v=EBHiLprBSh4
    normalde bu ses kroniktir ama seninki farklı sanırım

Berkayy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ses tam olarak bu. Sanayiye gittim trigerde bir sorun olmadığını söylediler + sesin büyük ihtimal V kayışından kaynaklı olduğunu söylediler.. Pompa değişiminden önce bu ses yoktu dediysemde derdimi anlatamadım sanayi işte...

Sorun Triger Zinciri değişmesi gerekiyor. Zincir zamanla uzayıp bollaşıyor ve bu ses ortaya cıkıyor. Normalde tsi'larda soğuk marşlarda zincir sesi gelir fakat seninki bir hayli fazla. Golf TSI'da başımıza gelmişti, soğuk marşta bu ses sonrasında kesiliyordu. Zincir değişiminden sonra normale dönmüştü. VW'den özellikle tsi dan anlayan iyi bir usta sorunu çözecektir.
    15' F30 M pack
    13' İbiza Cupra

murat çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motorda iki ayrı ses var birinci ses vanos veya itiçi sesi diyri gergi sesi : gelin bakayım sıkıntı ya
    Özen Volkswagen

RACE WERKS

Ibiza 1.8t fully built drag car project

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Berkayy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun Triger Zinciri değişmesi gerekiyor. Zincir zamanla uzayıp bollaşıyor ve bu ses ortaya cıkıyor. Normalde tsi'larda soğuk marşlarda zincir sesi gelir fakat seninki bir hayli fazla. Golf TSI'da başımıza gelmişti, soğuk marşta bu ses sonrasında kesiliyordu. Zincir değişiminden sonra normale dönmüştü. VW'den özellikle tsi dan anlayan iyi bir usta sorunu çözecektir.
    zincirle alakalı değil bu ses zincir ilk çalıştırmada şu şekilde yapar
    https://www.youtube.com/watch?v=AecKQwc6tTE

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=EBHiLprBSh4
    normalde bu ses kroniktir ama seninki farklı sanırım

Eklediğin videoda bilemyen birinin zincir sesini anlaması zor.
    yukarda ekledim zaten zincir sesi bariz ortada en anlamayan bile duyabilir.
    arkadaşın aracında ise zincir sesi ile birlikte farklı bir ses daha geliyor bunu usta anlar.

Berkayy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşın paylaştığı videoda bence ilk çalıştırmada zincir sesi geliyor sonrasında devam eden seste zincir kaynaklı olabilir.
    15' F30 M pack
    13' İbiza Cupra

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hala su pompası ve v-kayışına bakılması gerektiğini düşünüyorum. Triger zinciri sesine benzetemedim.

Benim şu noktada önerim, aracından çıkan parçayı bulup, sıfır parça aldığın yere götürüp, parçanın sıfırı ile kasnak çapını kıyaslaman (aracın üzerindeki pompayı durduk yere sökemeyeceğine göre). Eğer kasnak çapı aynı ise, v-kayışını değiştirerek şansını deneyebilirsin.

Bu sebepten araca bir şey yaptırırken her zaman çıkan parçayı bagajıma isterdim ben. Şu anda çoğu şeyi kendim yaptığım için çıkarttığım parçayı hemen atmıyorum. Bir şey istediğim gibi olmaz ise, referans olarak eski parçayı kullanmak için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eklediğin videoda bilemyen birinin zincir sesini anlaması zor.
    yukarda ekledim zaten zincir sesi bariz ortada en anlamayan bile duyabilir.
    arkadaşın aracında ise zincir sesi ile birlikte farklı bir ses daha geliyor bunu usta anlar.
    Zincir ile kayışı birbirinden ayıralım önce. Pompa sökülürken V kayışı söküldüğü için kuvvetle muhtemel kayıştır diyorum. Zira sökülüp takılan parçaların trigerle uzaktan yakından ilgisi yok. Kaldı ki ustaya defalarca sordum triger olabilir mi diye.. Yok allah yok dedi.. He eğer o kadar bakıp incelemesine rağmen triger sesini bilemediyse 50-60 yaşında bir ustaydı bu adam, boşa çalışmış derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hala su pompası ve v-kayışına bakılması gerektiğini düşünüyorum. Triger zinciri sesine benzetemedim.

Benim şu noktada önerim, aracından çıkan parçayı bulup, sıfır parça aldığın yere götürüp, parçanın sıfırı ile kasnak çapını kıyaslaman (aracın üzerindeki pompayı durduk yere sökemeyeceğine göre). Eğer kasnak çapı aynı ise, v-kayışını değiştirerek şansını deneyebilirsin.

Bu sebepten araca bir şey yaptırırken her zaman çıkan parçayı bagajıma isterdim ben. Şu anda çoğu şeyi kendim yaptığım için çıkarttığım parçayı hemen atmıyorum. Bir şey istediğim gibi olmaz ise, referans olarak eski parçayı kullanmak için.
    Atmadılarsa çıkan pompayı bulabilirim sanırım. Kayışta 40-50 lira birşey sanırım, değiştiririm mecburen.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı murat çelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motorda iki ayrı ses var birinci ses vanos veya itiçi sesi diyri gergi sesi : gelin bakayım sıkıntı ya
    İlginiz için teşekkür ederim. Kayış sesinin haricindeki ses yakıt hortumlarından kaynaklı, izolasyonu yapılması gerekiyordu vakit bulamadığım için götüremedim servise. Yani en azından doğuş oto nun söylediği bu.

Yeriniz neredeyse getireyim bakın.

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya kasnak bılyası, yada devırdaım arızalı. Benim görüşüm bu yönde.
    bbm pin :2B244451

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)