User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Elektrik&Elektronik Bir Soru? (Tavsiyelerinize ihtiyacım var)

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Elektrik&Elektronik Bir Soru? (Tavsiyelerinize ihtiyacım var)

Abiler, arkadaşlar merhaba,

Günlerden beri düşünüp durduğum bir olay var, bana mantıklı gibi geliyor ama akıl akıldan üstün bir de size sormak istiyorum; cevaplarsanız sevinirim.

Araç 2015 model i10, orjinalden sadece sesli ikaz sistemli bir park sensörü var üzerinde. Ancak aracı bayan kullandığı için daha gelişmiş bir sistem kurmak istiyorum.

Şöyle ki amacım, ön-arka park sensörü ve kamera sistemi kurmak. Ancak orjinal gibi görünmesi en büyük takıntım. Sizlere belki gereksiz ve pahalı gelebilir, daha malzemeleri siparişte vermedim zaten, sizlerin de düşünceleri ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket edeceğim.

Şimdi ilk olarak şu ilandaki 8 sensörlü park sensörünü alıyorum. LCD ekranlı ve ışıklandırmasının da klasik hyundai iç mavisine yakıştığını düşündüğümden bunu seçtim.

Şimdi biliyorsunuz ki, ön-arka park sensörlerinde, arka park sensörü geri vitese geçildiği zaman, ön park sensörleri de bir engel algıladığında otomatik çalışıyor.

Şimdi ben şu aynayı alsam, ön arkaya kamera taksam, arka kameranın elektriğini geri vitesten, ön kameranın elektiriğini de park sensöründen versem, geri vitese takıldığında arka kamerayı, ön tarafta engel tanıdığında da ön kamerayı açar diye düşünüyorum. yanlış mı düşünüyorum?

Şöyle bir ayna çeşidi de mevcut, diğerinden daha orjinal ve şık duruyor. Tek ekranlı ancak buna da iki kamera bağlanabiliyor + olarak üzerinde güç tuşu dahi var. Ancak buna iki kamera bağladığımda öndeki kameraya elektiriği nereden verebilirim? Arka tamam geri vitesten, ancak ileri geri park yaparken öndeki kameranın nasıl çalışmasını sağlarım diğeriyle çakışmadan?

Biliyorum biraz uzun oldu, ama tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sadece çakışma için söyleyeyim araya bir diyot atarsın ikisi birbirini bozmaz.diğerleri için kafam çok dolu yorgunum bişi düşünemedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sadece çakışma için söyleyeyim araya bir diyot atarsın ikisi birbirini bozmaz.diğerleri için kafam çok dolu yorgunum bişi düşünemedim
    Yine de cevap için teşekkür ederim abi, yarın bir de taze kafayla bakarsın o zaman

boosted_pug - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    diyot vs. basit devre elemanları ile çözüm bulmak baya zor olucaktır. ben olsam şu şekilde uğraşırdım

öncelikle şimdi şöyle bie sorun var

geri vites lambasından aldığın 12v ile hem kamerayı hemde park sensörünü aynı anda tetkleyip açılmalarını daha sonra geri vitesden vitesi çıkarttığında kapanmalarını sağlıyabilirsin buraya kadar sorun yok

ama öndeki sensörden kamerayı tetikliyemezsin sensör bu adı üzerinde bilgi gönderir çıkışında kameranın açılmasını sağlıyacak 12v u alamazsın , şöyle bişey yapabilirsin yanlış bilmiyorsam normalde park sistemi devre dışı ışığı felan yanmıyor nezaman ön sensörler engel algıladığında veya geri vites aktif olduğunda alet açılarak seni yönlendiriyor ve kullanılmadığında tekrar kapanıyor

şöyle basit bi algoritma ile ufak bi micro işlemci programı yazıp sistemi çalıştırabilirsin

örn.

aletin aktif olup olmadı bilgisi lazım bunu arka aydınlatma ledlerinden alabiliriz ve geri vitesden gelen bilgiyi kullanırız

eğer ışık aktif ve geri vites 12v ise çıkış 0 olur ve ön kamera açılmaz
    eğer ışık aktif ve geri vites 0v ise çıkış 1 olur ve ön kameraya giden tetik ucunu aktif edip kameraların çakışmadan açılmasını sağlıyabilirsin
    cihazın arka ışığı kapalı olduğu her konumda kamaralar hiç bir şekilde açılmayacaktır.

bu sistemi microişlemcisiz basit röleler ilede kurabilirsin

microişlemciler konsunda yardımcı olurum kolay gelsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı boosted_pug Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    diyot vs. basit devre elemanları ile çözüm bulmak baya zor olucaktır. ben olsam şu şekilde uğraşırdım

öncelikle şimdi şöyle bie sorun var

geri vites lambasından aldığın 12v ile hem kamerayı hemde park sensörünü aynı anda tetkleyip açılmalarını daha sonra geri vitesden vitesi çıkarttığında kapanmalarını sağlıyabilirsin buraya kadar sorun yok

ama öndeki sensörden kamerayı tetikliyemezsin sensör bu adı üzerinde bilgi gönderir çıkışında kameranın açılmasını sağlıyacak 12v u alamazsın , şöyle bişey yapabilirsin yanlış bilmiyorsam normalde park sistemi devre dışı ışığı felan yanmıyor nezaman ön sensörler engel algıladığında veya geri vites aktif olduğunda alet açılarak seni yönlendiriyor ve kullanılmadığında tekrar kapanıyor

şöyle basit bi algoritma ile ufak bi micro işlemci programı yazıp sistemi çalıştırabilirsin

örn.

aletin aktif olup olmadı bilgisi lazım bunu arka aydınlatma ledlerinden alabiliriz ve geri vitesden gelen bilgiyi kullanırız

eğer ışık aktif ve geri vites 12v ise çıkış 0 olur ve ön kamera açılmaz
    eğer ışık aktif ve geri vites 0v ise çıkış 1 olur ve ön kameraya giden tetik ucunu aktif edip kameraların çakışmadan açılmasını sağlıyabilirsin
    cihazın arka ışığı kapalı olduğu her konumda kamaralar hiç bir şekilde açılmayacaktır.

bu sistemi microişlemcisiz basit röleler ilede kurabilirsin

microişlemciler konsunda yardımcı olurum kolay gelsin
    Öncelikle cevap için teşekkür ederim abi, uğraşmayıp yazmışsın.

Custom, DIY işlerini çok severim elimden geldiğince yaparım ancak şöyle bir şey var ki, (sanırım sözelci olduğumdan dolayı) yukarıdaki zahmet ediip açıkladıklarını hiç anlamayamadım. Evet biliyorum modifiye parayla yapılır ama yaptırılmaz deniyor ki, haklılar da ancak devre işinin üstesinden gelebileceğimi zannetmiyorum.

Dünden beri araştırma halindeyim, genelde insanlar ön kamera ile arka kamera arasında bir tuş koyarak çözmüşler ki, bence güzel olmamış. Arabada kullanılmayan, boşta bir tuş olsa eyvallahta, GTR35 gibi arabaya da şu yapılmaz şu: https://www.youtube.com/watch?v=jFEROsamVB4

Ama şu amca çok güzel birşey yapmış ve çokta aklıma yattı benim.

[/QUOTE]

Ancak anlayamadığım şey, bu amca kendisi bir devre mi oluşturmuş? Çünkü bizim aracımızda otomatik vites ancak D'den kenara çekince + - yapma imkanı sağlıyor. Ben ön kameranın elektiriğini bu + - vitesin aydınlatmasından versem nasıl olur istediğim gibi çalışır mı? Yani geri park ederken geriye, ileri park ederken de D'den yana çektiğimde ön kamerayı açarım diye düşünüyorum? Yanlış mı düşünüyorum?

Bahsettiğim vites tipi şu:

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    en başda park sensörü alıyorsan valeo dan şaşma.. o markaları alma algılamada geciklemeleri var hepsinin..

ikincisi o kamera istediğin şeyin modülü bende var aliexpress den aldım 10 dolar bir şeydi.. özelliğide şu geri vitese taktığında arka kamerayı açar sonra d ye yada bire taktığında yani geri vitesden çıktığında modül belli bir süre ön kamerayı açar.. istersen modülün tuşuda var onu aracın herhangi bir yerine gizli koyabilirsin ordan devamlı ön kamerayıda açabiliyorsun.. yol kamerası gibi..

o modülün gelişmişleride var 4 kameraya kadar destekleyenleri falan var..

şerit kamerasıda yapabilirsiniz çok basit o da ayna altına ufak kameralar var onlardan alın takın.. tetiklemeyi sinyal tuşundan verin sol sinyal verdiğinizde sol daki kamera sağ sinyal verdiğinizde sağdaki kamera açılır ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en başda park sensörü alıyorsan valeo dan şaşma.. o markaları alma algılamada geciklemeleri var hepsinin..

ikincisi o kamera istediğin şeyin modülü bende var aliexpress den aldım 10 dolar bir şeydi.. özelliğide şu geri vitese taktığında arka kamerayı açar sonra d ye yada bire taktığında yani geri vitesden çıktığında modül belli bir süre ön kamerayı açar.. istersen modülün tuşuda var onu aracın herhangi bir yerine gizli koyabilirsin ordan devamlı ön kamerayıda açabiliyorsun.. yol kamerası gibi..

o modülün gelişmişleride var 4 kameraya kadar destekleyenleri falan var..

şerit kamerasıda yapabilirsiniz çok basit o da ayna altına ufak kameralar var onlardan alın takın.. tetiklemeyi sinyal tuşundan verin sol sinyal verdiğinizde sol daki kamera sağ sinyal verdiğinizde sağdaki kamera açılır ..
    abi şimdi benim aklımdaki, yukarıdaki park sensörünü alıp, birde şu sensörleri almaktı: 4pieces/lot Original Parking Sensors 16mm Flat Sensor Car Radar Parktronic assistance, Black Silver White Red Blue Gray-in Parking Sensors from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group

Çünkü aracın arkasında zaten orjinalden şu şekilde park sensörü var, arka farklı tip ön farklı tip olsun istemediğimden yukarıdaki tip sensörlerden almak istiyordum. Ancak haklısın, bu tip işlerde ucuzuna kaçmamak lazım o hatayı cam filminde yaptım, ağzım yandı. ya olmuşken kalitelisi olacak, olmayacaksa hiç olmayacak.

diğer modülün aliexpress linkini alabilir miyim abi? 4 kameraya gerek yok, onun için double lazım, onu da takmak istemiyorum. İstanbul'da double araba çok dikkat çekiyor.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    benim aldığım bu

http://www.aliexpress.com/item/2chan...859208169.html

park sensörü tecrübe ile sabit valeo dışındakilerin hepsinde bir gecikme payı var.. gerçi sonradan alışıyorsun sende az çok tahmin ediyorsun ne kadar kaldı ne kadar yok.. valeo da çok pahalı değil..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim aldığım bu

http://www.aliexpress.com/item/2chan...859208169.html

park sensörü tecrübe ile sabit valeo dışındakilerin hepsinde bir gecikme payı var.. gerçi sonradan alışıyorsun sende az çok tahmin ediyorsun ne kadar kaldı ne kadar yok.. valeo da çok pahalı değil..
    sen kullandın mı abi bu ürünü, performansı felan nasıl?

eğer güzel bir şekilde çalışıyorsa, ürün gayet yeterli. çalışma şekline felan baktım da, gayet kullanışlı bir ürüne benziyor. geri vitese takınca arkayı açıyo, boştan çıkarınca 20 saniye ön kamerayı açıyormuş. ön kameranın sürekli çalışmasını istiyorsan düğmesine basıyormuşsun.

şimdi o düğmeyi nereye koyarım diye düşünüyorum, boşta da düğme yok ki bende şöyle vaglardaki gibi. alacağım aynanın içini açıp altındaki düğmeyi, bu switchin düğmesine mi bağlasam acaba?

Emre Akçay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abiler, arkadaşlar merhaba,

Günlerden beri düşünüp durduğum bir olay var, bana mantıklı gibi geliyor ama akıl akıldan üstün bir de size sormak istiyorum; cevaplarsanız sevinirim.

Araç 2015 model i10, orjinalden sadece sesli ikaz sistemli bir park sensörü var üzerinde. Ancak aracı bayan kullandığı için daha gelişmiş bir sistem kurmak istiyorum.

Şöyle ki amacım, ön-arka park sensörü ve kamera sistemi kurmak. Ancak orjinal gibi görünmesi en büyük takıntım. Sizlere belki gereksiz ve pahalı gelebilir, daha malzemeleri siparişte vermedim zaten, sizlerin de düşünceleri ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket edeceğim.

Şimdi ilk olarak şu ilandaki 8 sensörlü park sensörünü alıyorum. LCD ekranlı ve ışıklandırmasının da klasik hyundai iç mavisine yakıştığını düşündüğümden bunu seçtim.

Şimdi biliyorsunuz ki, ön-arka park sensörlerinde, arka park sensörü geri vitese geçildiği zaman, ön park sensörleri de bir engel algıladığında otomatik çalışıyor.

Şimdi ben şu aynayı alsam, ön arkaya kamera taksam, arka kameranın elektriğini geri vitesten, ön kameranın elektiriğini de park sensöründen versem, geri vitese takıldığında arka kamerayı, ön tarafta engel tanıdığında da ön kamerayı açar diye düşünüyorum. yanlış mı düşünüyorum?

Şöyle bir ayna çeşidi de mevcut, diğerinden daha orjinal ve şık duruyor. Tek ekranlı ancak buna da iki kamera bağlanabiliyor + olarak üzerinde güç tuşu dahi var. Ancak buna iki kamera bağladığımda öndeki kameraya elektiriği nereden verebilirim? Arka tamam geri vitesten, ancak ileri geri park yaparken öndeki kameranın nasıl çalışmasını sağlarım diğeriyle çakışmadan?

Biliyorum biraz uzun oldu, ama tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim.
    Dikiz aynasını ben Kia Rio için alıp uygulamıştım. Geri görüş kamerasını bağlamıştık. Aynadaki açma kapama tuşu elektriği kesmiyor. Aynanın içindeki ekranın parlaklığını arttırıyor. Bilginiz olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dikiz aynasını ben Kia Rio için alıp uygulamıştım. Geri görüş kamerasını bağlamıştık. Aynadaki açma kapama tuşu elektriği kesmiyor. Aynanın içindeki ekranın parlaklığını arttırıyor. Bilginiz olsun.
    Cevap için teşekkürler. Bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Ürünün plastik kalitesi nasıl, arabadaki görünümü nasıl? Çançinçon kalite plastik mi yoksa, az da olsa oturaklılığı var mı? Ekranın performansı, tepkime hızı nasıl? Hatta birkaç fotoğrafı varsa ekleyebilirsen süper olur

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geri kamera ile ön kamerada açılsın zaten ön park sensörü kullanmak park ederken lazım olucak bir tek
    2 si aynı anda yansın ekranda atıyorum sağ arka sol ön olsun hem önü hem arkayı görür
    diğer turlu cok karısık olucak

bu arada kendı arabamda da kamera var ama arkaya sadece en son bakıyorum diğer türlü yanastıramıyorum cok açılı olduğu için aklımı karıştırıyor

arka kamerayı benım gıbı benimsiyemeyen varmı ?

Emre Akçay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap için teşekkürler. Bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Ürünün plastik kalitesi nasıl, arabadaki görünümü nasıl? Çançinçon kalite plastik mi yoksa, az da olsa oturaklılığı var mı? Ekranın performansı, tepkime hızı nasıl? Hatta birkaç fotoğrafı varsa ekleyebilirsen süper olur
    Plastik kalitesi i30'un orjinal geri görüş kameralı dikiz aynası kadar kaliteli değil. Ama birebir orjinal duruyor. Yaya geçidinden geçerken ayna titriyor. Ben orjinal ayaklı almıştım mesela ne yaptıysam o titremeyi kesemedim. Gerçi beni rahatsız etmiyordu. Ekran kalitesi mükemmel bence. i30'dan daha iyi ekranı vardı. Fotoğraf vardır da işyerindeyim şimdi.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valeo Park Sensörü [Arka 4 Sensör / Sesli İkaz / Ekransız] | VALEO Valeo Güvenlik Ürünleri | OtoSuperMarket.com

Ben cyclone marka sensör aldım. 2 katı fiyat farkı varmış. cyclone 'da kaliteli ama biraz dediğniz gibi gecikme var. yalnız passat 'ım varken orjinal sensör vardı çok iyiydi.diğer konuyu zaten çözmüşsünüz ona cevap vermiyorum. bilgili arkadaşlar yazmış.
    diğer araçlarda nasıldır bilmiyorum ama vw de ön sensör şu şekilde çalışıyordu. ya geri vitese taktıntan sonra öne giderken çalışıyordu oda yaklaşık 10 kmh hıza çıkınca otomatik susuyordu.yada ön taraf ile işiniz var ise direk sensör düğmesine basınca çalışıyordu sensörler.
    şimdiki aracıma arka kamera takmışlar hiç sevmiyorum oyüzden gittim sensör aldım taktım hemen. aynaya bakarken bide ekranamı bakıcam sesi duyayım yeter bana

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)