User Tag List

18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: motor yağına,mazot karışması

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

motor yağına,mazot karışması

abimizin 2011 chevrolet captiva aracının 5.5lt olması gereken yağ kapasitesi 8 lt çıkınca.ustalar yağa mazot karışmış demişler.

bunun sebepleri nelerdir.araç 100bin km.de yazılımlı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üst kapak değişecek yüksek ihtimal. Geçmiş olsun. Farklı işlemler de görecek olabilir tam bilmiyorum ama üst kapak %100 diye görüyorum
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üst kapakmı ??? deme

şuan dpf tıkalı dendi ve iptali yoluna gidiliyor.hem manuel hemde yazılımsal olarak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yerinde olsam partikül filtresinden önce kapağı kontrol ettirirdim. Yine sen bilirsin tabii deneyebilirsin ama ondan olduğunu kim söyledi ve kesin mi konuştu?
    Ondan değilse tekrardan uğraş ve masraf çıkacaktır.
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karbon monoksit (CO) gibi egzoz emisyonlarını ve partikülleri azaltmak için, emisyon düzenlemesini karşılamak için tasarlanmışlardır. Basit anlamıyla egzoz gazı filtresidir. Ön katalitik konvertör (Precat) egzoz manifoltu çıkışı ve bir katalitik konvertörden (ana dizel oksidasyon katalizörü kaplanmış dizel partikül filtresi) oluşmaktadır.

Ana dizel oksidasyon katalizörü

Kaplanmış dizel partikül filtresi
    Basınç boruları
    Ön katalizör (Precat)

DPF, silisyum karbürden yapılmıştır (SİC) ve soy metal ile kaplanmıştır. Hidrokarbonlar (HC), Karbon Monoksit (CO) emisyonlarını azaltmak için tasarlanmışlardır ve havaya kurumun atılmasını en aza indirmek için motor egzoz gazlarından partikülleri toplar. Kurum partikülleri, kaplanmış dizel filtresinin kanalları içinde birikir ve filtrenin tıkanmasını önlemek için düzenli aralıklarla yanarlar (“rejenerasyon”).

Filtre içindeki aşırı kurum, motor performansının düşmesine neden olur ve rejenerasyon esnasında filtreyi çatlatır. Arıza gösterge lambası (MIL), DPF içinde bir arıza olduğunu göstermek için yanar. Böyle bir durum olursa, problemin acilen giderilmesi için bir yetkili servise gidilmelidir. Rejenerasyon esnasında ek yakıt, egzoz gazı sıcaklığını artırmak için çoklu destek enjeksiyonları yoluyla enjekte edilir. Bu süreç esnasında, DPF sıcaklığı yaklaşık

600°C’ye yükselir ve kurum tortusu oksitlenir veya karbon dioksite yakılır (CO2).

Önemli uyarılar: Egzoz parçaları, DPF rejenerasyonu esnasında yüksek sıcaklıklara çıkar. Bundan dolayı;

Yanabilir maddeler aracınız altındaki kızgın egzoz parçaları ile temasa geçebilir ve alevlenebilirler. Aracınızı kağıtlar, yapraklar ve kuru ot veya yanabilir diğer maddeler üzerine park etmeyiniz.

Aracınız bir garaja girer girmez kontak anahtarını KAPALI (OFF) konumuna getirin.

Egzoz kuyruk borusu dahil olmak üzere kızgın egzoz parçalarına yaklaşmayınız.

DPF içindeki kurum tortusu birikmişse motorun performansı düşebilir.

Fark basınç sensörüne bağlı olan basınç boruları, kaplanmış dizel partikül filtresindeki kurum tortusunun seviyesini ölçer ve filtrede kritik kurum seviyesi teşhis edildiği zaman rejenerasyonu ateşleyerek motoru korur.

Ön-katalizör (Precat) ve ana dizel oksidasyon katalizörü soy metal ile kaplanmışlardır ve hidrokarbonlar (HC) ve karbon monoksit (CO) emisyonlarının azalmasını sağlarlar. Aynı zamanda, rejenerasyon esnasında, bu unsurlar destek enjeksiyon yakıtının yakılmasıyla egzoz gaz ısısının artışına yardımcı olurlar. Silindirli destek enjeksiyonu filtre rejenerasyonuna, hem tüm motor çalışma oranının üzerinde hem de tüm çevre sıcaklığı ve basınç şartları altında olma imkanı sağlar.

Yaptığım alıntıda DPF arızası lamba yakması lazım diyor gördüğün üzere. Ve yağla mazotun birbirine karışmasında bi rol oynadığını sanmıyorum
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enjektörlere baktırın muhtemelen işiyorlar.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abimizin 2011 chevrolet captiva aracının 5.5lt olması gereken yağ kapasitesi 8 lt çıkınca.ustalar yağa mazot karışmış demişler.

Bu kadar ekstrem bir örnek olmasa da normalde araç sürekli motor soğukken kısa mesafe kullanılıyor ve sürekli rölantide kalıyorsa motor yağına benzin/mazot karışabilir ve yağ çubuğunda seviye bir miktar yükselir. Fakat 5.5 litreden 8 litreye çıktıysa kullanım stili ile alakalı olduğunu sanmıyorum. İlk bakılması gereken yer enjektörlerdir.

Acilen yağın değiştirilmesi ve sorunun bulunması gerekir. "Salla gitsin haftaya bakarız" tarzında bir problem değil bu. Aksi taktirde motor yağı özelliğini kaybedecektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç benim değil bir abimin. yagı anında degişti ve dpf iptal işleminden sonra tekrar degişicek araç 7bin km.önce yazılım yapıldıgı yerde dpf içi boşaltıldı ve iptal yazılımı yapıldı.ilk başlarda banada enjektör olasılıgı geldi ama sonuçta usta degilim sadece mantık yürüttüm.peşine enjektörlerede bakılabilir.

esasında gene araç sahibinin söyledigine göre aracın torpido altından inanılmaz sıcak geliyormuş ve alt pedal kısımları ısınıyormuş.buda dpf tıkalı olasılıgını arttırıyor gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilmiyorum ama yazılım yüzünden enjektör fazla mazot pompalıyor olabilir.. Yanmayan mazotta altta kalıyordur ama yine de karışması için kapakta çatlak falan olması lazım diye düşünüyorum.. Umarım fazla masraf yapmadan kurtulur
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    direk araç sahibinin yorumu.sanki araba hafifledi rahatladı.ortalama tüketim 13lt lerden asagı düşmüyordu şuan 10.5lt

sürekli yağı konturol edicez,bakalım inş.bukadarla kalır

tolga_55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üst kapakmı ??? deme

şuan dpf tıkalı dendi ve iptali yoluna gidiliyor.hem manuel hemde yazılımsal olarak.
    Dpf içindeki partikülleri yakmak için beyin yakıtı arttırıyor. kendi aracımda dpf yerine dp çekiliydi . araç rejenarasyon yapmaya çalıştığında ortaya çıkan mavi beyaz duman inanılmaz derecedeydi. Yağ seviyesini filan kesin arttırır
    Alıntı .*$#_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    enteresan, ha gayret vtı acıcak arayı derken adam araya tır soktu
    (Corsa C 1.7 dti hız sabitleyici ve Follow me home .)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dpf içindeki partikülleri yakmak için beyin yakıtı arttırıyor. kendi aracımda dpf yerine dp çekiliydi . araç rejenarasyon yapmaya çalıştığında ortaya çıkan mavi beyaz duman inanılmaz derecedeydi. Yağ seviyesini filan kesin arttırır
    yazılımsalda iptal oldugu için mavi beyaz dumanda olmayacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son durum:
    yağa karışan bişey yok.ortalama yakıt 7.6lt lere kadar düştü.kendi rekorunu kırdı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son durum:
    yağa karışan bişey yok.ortalama yakıt 7.6lt lere kadar düştü.kendi rekorunu kırdı
    sadace DPA iptali ile bu kadar düşüş mü oldu yakıtta ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı makethewayforme Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sadace DPA iptali ile bu kadar düşüş mü oldu yakıtta ?
    tıkalı dpf söküldükten sonraki uzun yol verisidi hatırladığım.buarada yazılımlıydı araç

istanbul-izmir arası

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yazdım yazdım uçtu

captivanın yazılımında sorun var
    araç dur kalk trafikte rejenerasyona giriyor ve motorun her yeri mazot doluyor
    5 litre yağ oluyor 10 litre ondan sonra yatak sarıyor yada piston kolu eğiyor
    tabi 10-20 bin tl arası masraf açıyor bugünkü parayla

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Benim caddy de aynı şey oldu partikül max. 70gr olması gerekirken 119 gr olmuş. 6.5 lt yağ çıktı arabadan.Mazotu geri basmış. Bu durumda partikül sökülmeden temizlemeye müsade etmedi vagcom yangın tehlikesi diye uyarı verdi, bizde yeni partikül filtresi takmış gibi vagcom u kandırdık temizliği yaptık. 10 gün kullandım dün 0,3 gr doluydu partikül filresi , motor yağında da bir sorun yoktu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hddsheriff Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim caddy de aynı şey oldu partikül max. 70gr olması gerekirken 119 gr olmuş. 6.5 lt yağ çıktı arabadan.Mazotu geri basmış. Bu durumda partikül sökülmeden temizlemeye müsade etmedi vagcom yangın tehlikesi diye uyarı verdi, bizde yeni partikül filtresi takmış gibi vagcom u kandırdık temizliği yaptık. 10 gün kullandım dün 0,3 gr doluydu partikül filresi , motor yağında da bir sorun yoktu.
    çok iiii
    herkez kendine göre teknik uyguluyor.sorunun çözülmesine sevindim.

benzer bir durumu 1.4crdi de yaşıyorlar.dpf yi söküp matkapla içine 2-3 delik açıyorlar.yerine takıyorlar.uzun süredir sorunsuz kullanıyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler