User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: R19 K7M rölantide titreme problemi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

R19 K7M rölantide titreme problemi

Merhaba arkadaşlar. Renault 19 aracım var. K7M motora sahip. Rölantide titreme problemine bir türlü çare bulamadım. Rölanti 800-750 devirde ip gibi duruyor. Dalgalanma yok. Performansta da bir sıkıntı yok. Ancak titremeyi bir türlü çözemedim. Bobinler, buji kabloları, bujiler, motor takozları, hava filtresi, manyetik kaptör değiştirdim. Orjinal değerlerde subap ayarını yaptım. Kelebeği temizledim. Map sensörünü temizledim. 2 depo benzinde Würth'ün enjektör temizleyicisini kullandım. Rölanti 800-750 arası sabit olmasına rağmen araç içini zıngırdatan cinsten sürekli bir titreme mevcut. Ancak rölanti devri sabit olmasına rağmen motor sesinde bir düzensizlik var. Sorunun sebebi ne olabilir?

Not: Araç 121 bin kmde ve tüp yok, hiç takılmadı.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gaz telinin kelebeğe girdiği yerde telin dış kaplamasının gittiği yerde bir segman var. Onu söküp bir çentik kaydırıp dener misin?

Eğer motor sesinde yükselme alçalma var ve bunu kadronda göremiyorsan, mutlaka bir yerden azıcık dahi olsa hava alıyor olabilir. Emme manifoldu ve gaz kelebeği contası ilk bakılacak yerler olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gaz telinin kelebeğe girdiği yerde telin dış kaplamasının gittiği yerde bir segman var. Onu söküp bir çentik kaydırıp dener misin?

Eğer motor sesinde yükselme alçalma var ve bunu kadronda göremiyorsan, mutlaka bir yerden azıcık dahi olsa hava alıyor olabilir. Emme manifoldu ve gaz kelebeği contası ilk bakılacak yerler olabilir.
    Hocam yarın deneyeceğim sekman işini. Peki tam olarak ne işe yaracak sekmanı kaydırmam, bilmediğim için soruyorum. Bu arada titreşime çözüm bulamayınca rölanti devrini yükselterek çözüm aramaya çalıştım. Rölantiyi yükseltmek amaçlı kelebeğin altında somunla sıkıştırılmış setskur tarzı vidayla rolantiyi yükselttim. Ancak rölanti ilk başlarda istediğim gibi 1000-1100 devirde oluyor. Ama r. valfi kendini ayarlayınca yine 750-800 devirde sabitleniyor. Gaz kelebeği contasını da değiştirmiştim temizlik esnasında.

Bu arada motor sesinde düzensizlikten kastım, devir yükselip alçalma sesi değil. Devir sabit. Motor rölantide iken sürekli tek ritimli bir ses çıkarması gerekirken ritmi düzensiz bir ses çıkarıyor. Bu sesin ritmine göre de çok hafif şekilde titreşim şiddetinde değişim oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tuhaf.. video çekip atsanız aslında sesi bi dinlesek? Ben şahsen pek anlayamadım nasıl bir titreşim, ses değişimi olduğunu.
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Miata91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tuhaf.. video çekip atsanız aslında sesi bi dinlesek? Ben şahsen pek anlayamadım nasıl bir titreşim, ses değişimi olduğunu.
    Titreşim, sanki motor takozları eski olunca oluşan titreşim gibi. Sesi ise şiddet olarak normal ancak bir ritm bozukluğu var ses de. Bu ritm bozukluğuna göre de titreşimde ufak değişiklikler oluyor.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yasin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam yarın deneyeceğim sekman işini. Peki tam olarak ne işe yaracak sekmanı kaydırmam, bilmediğim için soruyorum. Bu arada titreşime çözüm bulamayınca rölanti devrini yükselterek çözüm aramaya çalıştım. Rölantiyi yükseltmek amaçlı kelebeğin altında somunla sıkıştırılmış setskur tarzı vidayla rolantiyi yükselttim. Ancak rölanti ilk başlarda istediğim gibi 1000-1100 devirde oluyor. Ama r. valfi adaptasyonu yapınca yine 750-800 devirde sabitleniyor. Gaz kelebeği contasını da değiştirmiştim temizlik esnasında.

Bu arada motor sesinde düzensizlikten kastım, devir yükselip alçalma sesi değil. Devir sabit. Motor rölantide iken sürekli tek ritimli bir ses çıkarması gerekirken ritmi düzensiz bir ses çıkarıyor. Bu sesin ritmine göre de çok hafif şekilde titreşim şiddetinde değişim oluyor.
    Segman işi aslen senin kelebek dibindeki civatayla oynama işiyle aynı işi yapacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana subaplarınız sıkı gibi geliyo emme 10 egsoz 25 olması lazım k7m lerde subap ayarı yaparken motorun soğuk olması lazım en az 1 gün hiç çalıştırılmaz araç 25 derece ortam sıcaklığında yapılır.Şuan yaz olduğu için akşam üstü yapmanızı tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı metinus35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana subaplarınız sıkı gibi geliyo emme 10 egsoz 25 olması lazım k7m lerde subap ayarı yaparken motorun soğuk olması lazım en az 1 gün hiç çalıştırılmaz araç 25 derece ortam sıcaklığında yapılır.Şuan yaz olduğu için akşam üstü yapmanızı tavsiye ederim.
    Sübaplar dediğiniz gibi ayarlı hocam. Emme 10, egzoz 25 şeklinde. Soğuk olarak ayarlandı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Problem hala çözülemedi. Üstüne araç ilk marşta 2-3 marşta çalışmaya başladı. Çalıştıktan sonrada stop etme ve gaz yememe gibi şeyler yapıyor... Isınana kadar motorda düzensiz bir titreşim mevcut.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Volant sensörü arızalıysa veya okuma yapmıyorsa ( manyetik kaptör diye de geçer ) geç marş almasına sebep olur. Çıkarıp temizleyip takın, cogu zaman düzeliyor. K4M motorlu aracımda yaşadım. Rölanti problemini ise sırasıyla rölanti valfi,bogaz kelebegi, manifold contası degistirerek çözmüştüm. Belki size de çare olur. Bu motor igne deligi kadar yerden hava alırsa sapıtıyor maalesef.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volant sensörü arızalıysa veya okuma yapmıyorsa ( manyetik kaptör diye de geçer ) geç marş almasına sebep olur. Çıkarıp temizleyip takın, cogu zaman düzeliyor. K4M motorlu aracımda yaşadım. Rölanti problemini ise sırasıyla rölanti valfi,bogaz kelebegi, manifold contası degistirerek çözmüştüm. Belki size de çare olur. Bu motor igne deligi kadar yerden hava alırsa sapıtıyor maalesef.
    Hocam manyetik kaptör, bobinler, buji kabloları, bujiler, hava filtresi çok kısa süre önce değiştirdim. Maf sensörünü temizledim. Oksijen sensörünü de ultrasonik temizleme makinesinde temizledim yeni gibi oldu. Gaz kelebeğini temizledim, rölanti valfini temizledim. Kelebeğin manifold bağlantı ağzındaki conta da yeni. Rölanti dalgalanması yaşamıyorum. Bu konuyu açmamın sebebi aracımın rölantideki titreşimiydi. Rölantide göğüsün titrediğini gözle görebiliyordum. Ve motorda sanki bir silindirde yanma olmuyormuş gibi çalışıyordu. Şimdi bu soruna ek olarak birkaç saatin ardından ki ilk çalıştırmamda tek seferde marş almıyor. 2-3 kerede alıyor. Nadiren ilk marşta da çalışabiliyor. Ama her iki şekilde de gaz pedalını pompalamazsam rölanti düşüp stop ediyor çoğu zaman. Bazen gaz pedalını pompalasam da stop ediyor. Stop ettikten sonra çalıştırdığımda da normal olarak çalışıyor. Ama aşırı bir titreşim ve bir silindirde yanma olmuyormuş gibi çalışmaya devam ediyor. Isındıkça titreşim azalıyor ama olması gereken seviyeye inmiyor. Böyle lanet bir problem işte hocam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazdıklarınıza bakılırsa herseyı yapmıssınız gıbı duruyor yınede gozden kaçan bır seyler olabılır.

Bnm yorumum subap ayarını kıtabına uygun yapmanız. Genelde 25 C derecede onerırır cogu fırmalar. Birde ayarı şimlı mi vıdalı mı bılmıyorum ama ayardan sonra bır kaç tur daha cevırıp boşlukları bır daha kontrol etmenız.

Senteyle ılgılı sıkıntı olucagını sanmıyorum ama bır gozden gecirin.

bİrde bujı kablolarının direnç degerlerı yazar kıtabında (yazması lazım aralık olarak) bır multımetreyle (mumkunse fluke marka multımetre) okuyun direnç degerlerini.

Arkadasımda 70. km de vardı aynı sekılde benzınlı. Onun da gogus zıngır zıngır dı. Ama termemızdı 1 yıl bındı sattı corrolla aldı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bymurat___61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarınıza bakılırsa herseyı yapmıssınız gıbı duruyor yınede gozden kaçan bır seyler olabılır.

Bnm yorumum subap ayarını kıtabına uygun yapmanız. Genelde 25 C derecede onerırır cogu fırmalar. Birde ayarı şimlı mi vıdalı mı bılmıyorum ama ayardan sonra bır kaç tur daha cevırıp boşlukları bır daha kontrol etmenız.

Senteyle ılgılı sıkıntı olucagını sanmıyorum ama bır gozden gecirin.

bİrde bujı kablolarının direnç degerlerı yazar kıtabında (yazması lazım aralık olarak) bır multımetreyle (mumkunse fluke marka multımetre) okuyun direnç degerlerini.

Arkadasımda 70. km de vardı aynı sekılde benzınlı. Onun da gogus zıngır zıngır dı. Ama termemızdı 1 yıl bındı sattı corrolla aldı.
    Hocam sübap ayarı orjinal değerlerde yani emme 10, egzoz 25 olarak yapıldı. Zaten motoru 2 gün hiç çalıştırmadım. Ondan sonra ayar yaptım. Hava sıcaklığı da 25 dereceye yakındı o gün. Ayar vidalı. Ayar yaptıktan sonra külbütör kapağını kapamadan son kez kontrol ettim. Sıkıntı olmadığından emin olunca kapağı kapattım. Buji kablolarını değiştirmeden önce orijinal sıfır buji kablolarını denedim. Değişme olmayınca pahalı olması sebebiyle (200 TL) onları iade edip Ünüvar'ın buji kablolarını aldım.

Aracı arıza tespit cihazına bağlattım. Motor sıcaklık sensörü arızası verdi. Sensörü alıp değiştirdim. Carbon clean yaptırdım. Bunları yaptıktan sonra tek marşta çalışıyor. Tekleme ve gaz yememe olayını da kesti. Zaten carbon cleanı genel bakım niyetiyle yaptırdım. Kısacası sorun motor sıcaklık sensöründenmiş. Başka bir problem yok şimdilik, titreşim dışında. Konuda mesajını esirgemeyen tüm üyelere tek tek teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler