User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
42 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: LPG ye geçme sorunsalı Lpg Korkusu YARDIM !

ahmetakbayir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation LPG ye geçme sorunsalı Lpg Korkusu YARDIM !

2012 otomatik Elagance Civic kullanıcısıyım aracım daha 43bin kmde.Yılda 20bin km yapıyorum genelde şehir içi. Babamın emaneti olduğu için satmayı pek düşünmüyorum. ( Gerçi satsamda bu dolulukta dizel araç baya yüksek fiyatlarda) .Yakıt konusunda 10 litreden aşağı tüketimi olmuyor. Lpg hakkında pek bir bilgiye sahip değilim
    1.Performansında düşüş olurmu ?
    2.LPG Lİ aracın bakımı nasıl olur ek maliyeti varmıdır
    3.En iyi lpg takan firma hangisidir ? Honda servisi Lpg montajı yapıyormudur ?
    4.Fiyatları ne alemde ?
    5.Yüzde kaç tasarruf ederim ? ,
    6.vsvs
    Yanıtlarsanız sevinirim İyi akşamlar
    90's

canimrecepcim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.Duruma,ürüne,yazılıma göre değişir.
    2.Ek maaliyeti bakım açısında sadece lpg sistemine ait var.Kimse yaptırmıyor ama yaptırmakta fayda var ve ucuz.
    3.Tavsiye edebileceğim marka yok çoğu aynı.
    4.Sisteme göre değişiyor.Ama ucuz olanların göstergeleri vs. çabuk bozulur.
    5.Aracın çok yakması tüketim olarak değil,benzin fiyatlarının artmasıyla alakalı bu nedenle lpg fiyatı da eskisi gibi ucuz değil.Hatta litre olarak fazla lpg yakarsn ama fiyatı ucuzdur.Ayrıca benzinde çalıştı ısındı derken o ara bi dünya benzini yine yakıyor ben tavsiye etmiyorum.
    - Doğruları konuştuğundan dolayı hüküm giymiş user.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG de en önemli kriter marka model değil ustalıktır kesinlikle referanslı daha önce sizinkiyle aynı model araç referansı olan bir usta bulun

westalim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yağ daha sık değişmesi gerekiyor diye biliyorum.
    aracım lpgli bassamda eskisi kadar gitmez tribi oluyor. bu durum gazlamanızı ve kaza riskinizi azaltabilir :P yada zaten tüpte az yakıyor diyip basabilirsiniz.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben olsam geçmem, aracın benzinde 10 litre yakıyorsa lpgde 12-13 litre yakar.
    Lpg oldu zaten neredeyse 3.5 lira, eskiden benzin 4 küsür lirayken lpgnin litresini max 2-2.2 liraya alıyorduk.
    Şimdi aradaki fark epey kapandı. Benzine göre tabii ki tasarruflu ancak aracının orjinalliği bozulacak.
    Motorunun ömründen yiyecek. Kaldı ki yine benzine bağımlı durumdasın, kışın sık sık benzin alacaksın.***** araba hemen ısınmıyor, lpgye geçmiyor.
    Ruhsata işleteceksin, sızdırmazlık raporu vs alacaksın. Tekrar muayeneye gireceksin. Yaptıracaksan muayene bitimine yakın yaptır, aradan çıksın.
    Yok ben bunları umursamam taktıracağım dersen Atiker Gold öneririm, daha önceki araçlarımda İtalyan malı lpgler vardı ( tartarini,landirenzo ve brc), yedek parçaları ithal olduğu için pahalıydı. Atiker nispeten daha ucuz, hem de her büyük ilde servisi var neredeyse. Kesinlikle marka araştırmadan önce iyi bir usta bulmaya çalış.

ahmetakbayir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben olsam geçmem, aracın benzinde 10 litre yakıyorsa lpgde 12-13 litre yakar.
    Lpg oldu zaten neredeyse 3.5 lira, eskiden benzin 4 küsür lirayken lpgnin litresini max 2-2.2 liraya alıyorduk.
    Şimdi aradaki fark epey kapandı. Benzine göre tabii ki tasarruflu ancak aracının orjinalliği bozulacak.
    Motorunun ömründen yiyecek. Kaldı ki yine benzine bağımlı durumdasın, kışın sık sık benzin alacaksın.***** araba hemen ısınmıyor, lpgye geçmiyor.
    Ruhsata işleteceksin, sızdırmazlık raporu vs alacaksın. Tekrar muayeneye gireceksin. Yaptıracaksan muayene bitimine yakın yaptır, aradan çıksın.
    Yok ben bunları umursamam taktıracağım dersen Atiker Gold öneririm, daha önceki araçlarımda İtalyan malı lpgler vardı ( tartarini,landirenzo ve brc), yedek parçaları ithal olduğu için pahalıydı. Atiker nispeten daha ucuz, hem de her büyük ilde servisi var neredeyse. Kesinlikle marka araştırmadan önce iyi bir usta bulmaya çalış.
    Taktırmamaya sebep arıyorum gönlüm hiç el vermiyor daha 40 bin kmdeki araca lpg takmak fazla kar edilmiyorsa taktırmayım diyorum su an km de 50 krş yakıyor lpg te 10 krş kadar mı kar edecem yani ?
    90's

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahmetakbayir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Taktırmamaya sebep arıyorum gönlüm hiç el vermiyor daha 40 bin kmdeki araca lpg takmak fazla kar edilmiyorsa taktırmayım diyorum su an km de 50 krş yakıyor lpg te 10 krş kadar mı kar edecem yani ?
    Kabaca tahminle lpg ile 35-36 kuruş civarı yakar diye düşünüyorum.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    göreceli bir mevzu bende araştırmadayım.. aracı çok yakanlara yüksek hacimli olup gene bir ekonomi sağlıyor misal aracınız 2.5-3.0 ve üstüdür bu tür motorlarda her şekil ekonominiz oluyor..

1.6-2.0 aracım olsa takmazdım ben şahsen..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    göreceli bir mevzu bende araştırmadayım.. aracı çok yakanlara yüksek hacimli olup gene bir ekonomi sağlıyor misal aracınız 2.5-3.0 ve üstüdür bu tür motorlarda her şekil ekonominiz oluyor..

1.6-2.0 aracım olsa takmazdım ben şahsen..
    benim explorer V8 5.0, aldığımda LPG vardı zaten, 1 ay kadar önce Lovato beyin bozuldu, 11 senelik ürünmüş, sadece beyin ve tesisat değiştirerek ATİKER'e çevirdik şu anda çok stabil güzel çalışıyor ve 50 kuruş yakıyor, bu sürede beninle kullanmıştım 70 kuruş civarı yakıyordu... eğer LPG fiyatları düşmezse hatta 4 liraya çıkarsa ekonomikliği sıfırlanmış oluyor... düşük motora ben olsam takmam...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim explorer V8 5.0, aldığımda LPG vardı zaten, 1 ay kadar önce Lovato beyin bozuldu, 11 senelik ürünmüş, sadece beyin ve tesisat değiştirerek ATİKER'e çevirdik şu anda çok stabil güzel çalışıyor ve 50 kuruş yakıyor, bu sürede beninle kullanmıştım 70 kuruş civarı yakıyordu... eğer LPG fiyatları düşmezse hatta 4 liraya çıkarsa ekonomikliği sıfırlanmış oluyor... düşük motora ben olsam takmam...
    lpg de şöyle bir şey var yalnız şehirmerkezinde misal pahalı gözlemlediğim o ama şehrin ceperlerine yada dışına çıkdıkça fiyatlar düşüyor misal şu anda 3.5 tl ise şehirin dışında rahat 2.90-2.80 hatta uzun yolda çok daha ucuz rakamlara bulmak mümkün oluyor.. onlarda sanırım benzin dizel gibi sabit fiyat politikası yok markada çok var .. lpg de 4 tl olursa benzinde artık rahat 6 tl ye yaklaşır bulur zaten herhalde..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

melihyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2000 model corollamız vardı (1,33).
    Sene 2008 ehliyeti ilk aldım araba daha 13bin km de. Askere gittim geldim hala benzine devam 40 bin oldu.
    Arkadaşlar hep derdi lpg niye taktırmıyorsun diye ''ulan ben sigaramı bile benzinli çakmakla(zippo) ile yakıyorum'' derdim.

Sonra bir arkadaş kanıma girdi gittim meşhur bir yere taktırdım ustalıgı vs. çok çok iyiydi. Sıralı atiker taktılar.
    Dünya varmış dedim Çekiş problemi vs. hiç bir problem yaşamadım. Sadece ilk başta bir kaç kere ayar yaptılar okadar.
    "Vurur yuze ifadesi,emisyonda hilemi yaptin bitanesi" VW BLUEMOTİON

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4 sene boşa benzine para verdikten sonra bende burdan tavsiye alarak maslakta ies ime lpg taktırdım maaliyeti ve yapman gerekenleri akşama yazarım buraya,en son düzceye gidip geldim yaklaşık 80-85tl civarına 500km yol yaptım uzunda 100-110km arası şimdiye kadar niye taktırmamışım aklımı dikeyim dedim bende hep milletle başşak geçerdim makara yapardım ama kimse bana benzinde biniyorum diye ödül vermiyo ayrı bi insan muamelesi yapmıyo olan bana oluyo alüminyum,lpg fiyatları bizim buralarda hiç 3tl olmadı (k.çekmece) bütün istasyonlarda 2.7-2.8 civarı max
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Ers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2012 otomatik Elagance Civic kullanıcısıyım aracım daha 43bin kmde.Yılda 20bin km yapıyorum genelde şehir içi. Babamın emaneti olduğu için satmayı pek düşünmüyorum. ( Gerçi satsamda bu dolulukta dizel araç baya yüksek fiyatlarda) .Yakıt konusunda 10 litreden aşağı tüketimi olmuyor. Lpg hakkında pek bir bilgiye sahip değilim
    4.Fiyatları ne alemde ?
    6.vsvs
    2011 fd6 ım için aynı aşamadayım, lpg takmayı düşünüyorum.diğer mesajları okumadan cevaplayayım.

1- Eğer afr ölçülerek düzgün bir yol ayarı yapılı ise performans düşüşü hissedilmez. XSİ nickli kullanıcının konusu vardı inceleyebilesin.
    konu bu:http://www.techturkey.com/forum/leti...-detaylar.html

2- Lpg aracın civic bakımı şudur, ekstradan 10.000 km de bir lpg filtrelerini değişirsin, benzinden daha erken subap ayarı ister. tank ömrü doluncada tank değişimi ister, sanırım oda 15 sene. Bide motor yağı bir tık kalın kullanılabilir. 0w-20 servis yağı yerine 10w 40 gibi.

3- Honda servisi BRC takıyor sanırım ancak taktığında obd 2 yok diye biliyorum. obd nerede işimize yarayacak yola ayarı yapılmış ayarda. şurda işe yarar farklı marka lpg aldığımızda kalibrasyon yapar ve aracı aynı şekilde kullanırsın. BRC MY11 kitinden emme manifoldu delinmez pipo ile takılır tesisattada kesme biçme yok direk soketli .
    takacağın kitten çok usta ve işçilik önemli , yola ayarı yapan nerdeyse yok gibi. herkes rölentide otomatik ayarlayıp veriyor.
    Ben ustadan dolayı zavoli takacağım sanırım, ancak atikerin grand ını övende çok, araca özel kit brc tercih sensin.

4-3 ay önce 1800 tl ye zavoli takıldı , ancak döviz uçtu bakmak lazım fiyatlara ne alemde.

5- lpg aracınızın yaktığı benzinden % 20 - %30 daha fazla kullanılır lt olarak. 12-13 lt lpg yakarsınız. hesabınızı ona göre yapın. tabi lpg ye geçene kadar harcanan benzini de düşünerek.

izmirde lpg 2.80 dolayalrında bu arada.
    Konu Ers tarafından (20-02-2017 Saat 10:35 ) değiştirilmiştir.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belki maliyet anlamında en çok yardımı büyük motorlu araçlarda ediyor olsa da klişe olacak ama ben iyi usta tarafından iyi bir kitin takılması taraftarıyım. Bakımları geçirmezseniz bence sorun olacak bir durum yok. Çok yakın bir arkadaşım 2 sene benzinde kullandığı gerek yok dediği 1.6 atmosferik aracına lpg taktıktan sonra neden daha önce takmadığını sorguladı bir çok kez.

Çekiş vs sorunu kalibrasyon sonrası kalmıyor. Sadece şunu hesap etmek gerek, yılda kaç km yapıyorsunuz? Eğer hesapladığınızda araç sizde olduğu müddetçe maliyetler birbirini karşılıyorsa ona göre karar verin.

Year One - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç 2000 e46 320ci

benzinde 75 kuruş (km de)
    lpg de 42 kuruş yakıyor

haliyle lpg ye devam. performansına ahım şahım değişiklik yok benzinliside hantal zaten. kaldı ki zaten her yer trafik dur kalktan 80-90 ı bile unuttuk

Ers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o zaman bugün ki hesaptan reel bi hesaplama yapalım. birde, 10 lt benzin 54 lira.13 lt lpg 36 lira. bu hesapla tam 3 te 2 ancak ısınana kadar benzinde harcanacak. yani kar 1/3 ten az.

mira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4.Fiyatları ne alemde ?
    6.vsvs
    Yılda yapmış olduğunuz km. sizin ekonominizi belirler.

Yılda 10.000 km yapıyorsanız benzinli araç
    10.000-15.000 yapıyorsanız Lpg li araç
    15.000 ve üstü ise dizel araç daha mantıklıdır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4.Fiyatları ne alemde ?
    6.vsvs
    kesinlikle LPG ye geç.

sorunlar yaşanıyor olsada, eskiye göre çok çok daha iyi seviyede montajcı bayilerin bilgileri.

Aracın 1.6 atmosferik, türkiye piyasasında en çok LPG uygulanan motor hacmi, dolayısıyla uygulamada sorun yaşama ihtimalin düşük.

1 - illaki olacak, iyi montaj ve iyi ayar ile hissetmezsin, ama mutlaka bir kayıp vardır, önemli olan iyi ayar ile motor sağlığı yakalamak
    2 - periyodik bakım aynı, sadece kötü ayar sebebi ile honda da subap ayarı ihtiyacı daha sık oluyor, iyi ayar olursa, sorun yok.
    3 - markaya odaklanma, referansı sağlam ve evine / işine yakın bayi bul, servisler Honda nın anlaşmalı olduğu BRC ye yönlendirir ama bu her zaman iyi sonu demek değildir.
    4 - fiyatlar montaj + ruhsat süreci dahil 1500 tl den başlamakta.
    5 - tasarruf oranı aşağıdaki formül ile hesaplanabilir, güncel fiyatlar ile %35 den aşağıda değil.

tasarruf oranı: (benzin litre x 1.15 x lpg litre fiyatı) / (benzin litre x benzin litre fiyatı)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yılda yapmış olduğunuz km. sizin ekonominizi belirler.

Yılda 10.000 km yapıyorsanız benzinli araç
    10.000-15.000 yapıyorsanız Lpg li araç
    15.000 ve üstü ise dizel araç daha mantıklıdır.
    aracın yaşı, motor hacmi ve ağırlığı etkileri de var.

sadece km bakmak doğru olmayabilir.

sadece km ile bakılsa bile 15.000 km üstünde dizel kullanmanın artısı yok, bakım + potansiyel arızaları düşünürsek, lpg + benzin dizele göre her zaman avantajlı olacaktır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler