User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bitmek tükenmek bilmeyen Hararet Problemi

Uur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Unhappy Bitmek tükenmek bilmeyen Hararet Problemi

Peugeot 206 benzinli aracım geçen ay borulardan biri yırtılınca bütün suyu boşalttmaya başladı bende hararet yükselmeden kapattım ve çekiciyle götürdük servise.

Avrupa yakasında başıma geldiği için olay seyrantepede bir peugeot servisine götürdüm.Su bidonunun içi çamur bağlamış değişti,rolenin birinde oksitlenme vardı onu değiştirdi,müşür değişti, radyator değişti,klima arızalı idi klima yapıldı (hazır servise geldik bari bunlarda çıksın aradan dedim). Neyse boru değişti filan derken güzel bi para bıraktık. Arabayı aldım güllük gülistan giderken birde baktım gram kıpırdamayan hararet yükselmeye başlıyor yokuşlarda filan.

Bu sefer bostancıya götürdüm aracı. Test ettik baktık sonuç :
    Kapak %10 yamuk
    Devir daim değişti
    Termostat değişti
    Conta değişti
    Enjektörler hazır açmışken temizlendi araç tüplü çok kullanılmıyor temizlensin dedim.

Neyse sorun çözüldü derken tatile bodruma gittim çeşme otobanda baktım 105-110 civarına çıkıyor daha da yukarı çıkmıyor ama araç tedirgin ediyor haliyle yolda da kaldık ya birkere. Yanımda eşimde var daha da bir gerginlik. Sağ salim döndük ama bu hararet problemi her ufak eğimde karşıma çıkmaya devam ediyor. Yarın gene gideceğim bostancıya neyi atlıyoruz gözden kaçırıyoruz çözemedim.

Diyeceğim o ki sizce başka nelere bakmam baktırmam gerekli ? Egzosdan bu ara pat pat diye ses geliyor bi delik boruda yırtık gibi bişey varmı baktırmadım ama bundan olabilir mi ?
    Klima önceden devrede değildi klimasız 206 kayışı takılıydı yazın yaptırırım diye kışın masraf etmemek adına böyle yapmıştık onu da yaptırdım kayış normal klimalı halinde takıldı.
    Şimdi klima motorunun zorlamasından dolayı filan böyle bir soruna yol açarmı ?

Sıcaklardan diyebilirsiniz ama gece hava serin rüzgarlıyken de aynı problem ile karşılaştım rampada.

Karşılaşan yaşayanlar tecrübelerini paylaşır ise çok sevinirim ?

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Radyator tikali olabilir
    - K -

________
    Dr.Ecu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mr.K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Radyator tikali olabilir
    Yeni değişti 1 ay olmadı ama tıkanmış olabilir mi gerçekten çabucak ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Uur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peugeot 206 benzinli aracım geçen ay borulardan biri yırtılınca bütün suyu boşalttmaya başladı bende hararet yükselmeden kapattım ve çekiciyle götürdük servise.

Avrupa yakasında başıma geldiği için olay seyrantepede bir peugeot servisine götürdüm.Su bidonunun içi çamur bağlamış değişti,rolenin birinde oksitlenme vardı onu değiştirdi,müşür değişti, radyator değişti,klima arızalı idi klima yapıldı (hazır servise geldik bari bunlarda çıksın aradan dedim). Neyse boru değişti filan derken güzel bi para bıraktık. Arabayı aldım güllük gülistan giderken birde baktım gram kıpırdamayan hararet yükselmeye başlıyor yokuşlarda filan.
    Su bidonunu tekrar kontrol eder misin?

Aranel Ciryatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bana normal gibi geldi. Benim 206 GTi varken de bu şekilde çok değişkendi hararet. trafikte 95 civarında fan açardı. Düz yolda 85'lere kadar düşerdi. Ama işiniz rahat etmesi için tabii ki bir gösterin. Bu arada Bostancı'da hangi ustaya gidiyorsunuz?
    Konu Aranel Ciryatan tarafından (11-08-2017 Saat 10:31 ) değiştirilmiştir.
    SimRacersTR.Net
    Türk Simülasyon Pilotlarının Buluşma Noktası

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su bidonunu tekrar kontrol eder misin?
    Ederim tabiki.

Alıntı Aranel Ciryatan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bana normal gibi geldi. Benim 206 GTi varken de bu şekilde çok değişkendi hararet. trafikte 105 civarında fan açardı. Düz yolda 85'lere kadar düşerdi. Ama işiniz rahat etmesi için tabii ki bir gösterin. Bu arada Bostancı'da hangi ustaya gidiyorsunuz?
    Bostancıda harun ustaya giderim çok eskiden gene forumdan C2 si olan bir arkadaş önermişti(o sen bile olabilirsin nick farklı ama foto aynı gibi anımsıyorum) o gün bugündür hep ona gidiyorum.

No23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çamurlaşma var demişsiniz, motor içindeki su oluklarında da çamur birikmesi olmuş olabilir mi? motor içinde ki su oluklarının temizliği hakkında işlem yapıldı mı? sonuçta su kabı içinde oluşan çamur motorun içinde de döndü. Ufak bir tıkanıklık bile olsa araç zorlandığında soğuma sağlıklı olamayacak. Teşhis koymuyorum yanlış anlaşılmasın, beyin fırtınası diyelim
    Beni satmayan tek dostum arabam...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yedek su deposu (basınc kapagı ile beraber) degisti mi ?

kadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence radyatör kapağına bir bakın. Kapaktaki yay olması gerekenden daha sertse radyatörde genleşen suyu, tahliye kabına sevk etmekte zorluk çekiyor ve aracın soğutma sistemi basınç altında çalışıyor. Düdüklü tencere prensibiyle normalden fazla ısınıyor. Kapağın üzerinde basınç değerinin yazıyor olması lazım. Orjinaliyle aynımı bir kontrol edin derim. Daha az basınçlı bir kapakla hararet sorunu kalmıyor.
    Bir diğer mesele de hararet saati yanlış gösteriyor olabilir. Araba 105 lere çıktığında suyu kaynatmıyorsa ya da çalışmasında bir terslik olmuyorsa hararet normal, ama fazla gösteriyor olabilir. Fan açma değeri kaç bilmiyorum ama oradan anlaşılabilir. Fan açma derecesi genelde 90 civarındadır. Sizin araç 105-110 gibi açıyorsa hararet göstergesi hatalıdır. Bunu hareket halinde değil de durduğu yerde daha rahat anlayabilirsiniz.
    Bir diğer bakılacak şeyse : Kimi arabalar soğutma sistemlerinde kalan havayı kendiliğinden atamaz. Araba bunlardan biriyse, havasını almak gerekir.
    Son olarak ta antifriz kullanmak faydalı olacaktır.
    Nadide şeyler değerlidir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ederim tabiki.

Bostancıda harun ustaya giderim çok eskiden gene forumdan C2 si olan bir arkadaş önermişti(o sen bile olabilirsin nick farklı ama foto aynı gibi anımsıyorum) o gün bugündür hep ona gidiyorum.
    Gidersen selam söyle Ben önermişim belli ki bende vardı C2

bide düzeltme 105 civarı demiştim ama şimdi netten gösterge paneline ve hafızamdaki görsele bakınca 95 civarı olduğunu anladım.
    Konu Aranel Ciryatan tarafından (11-08-2017 Saat 10:32 ) değiştirilmiştir.
    SimRacersTR.Net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam ben mersinden istanbula yolculuk yaptim benim miatada. Ankarada fan musuru arizalandi pazar gunu. Kimse acik degildi. Neyse az su kaynatti etti durdum bi sure sonra suyu tamamladim. Gittim kablo dugme aldim. Fana direkt monte ettim ama ankaradan istanbula hic fani acmadan hararet yukselmeden geldim. Yani uzun yolda hararet normal sartlarda yukselmiyor. yeri geldi 170 180 bastim. Simdi size soyle birsey onerebilirim. Termostata bakin. Olmadi degistirin daha dusuk hararet seviyesinde fan acsin. 95 te degilde mesela 85 te fan acsa sizi kurtarir. Belki de hararet gostergesi yanlis gosteriyor? Bazen bu tarz sorunlar cok ufak tefek seylerden olabiliyor dolayisiyla atlaniyor.
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

B-Devi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bu sefer bostancıya götürdüm aracı. Test ettik baktık sonuç :
    Kapak %10 yamuk
    Devir daim değişti
    Termostat değişti
    Conta değişti
    Enjektörler hazır açmışken temizlendi araç tüplü çok kullanılmıyor temizlensin dedim.

Neyse sorun çözüldü derken tatile bodruma gittim çeşme otobanda baktım 105-110 civarına çıkıyor daha da yukarı çıkmıyor ama araç tedirgin ediyor haliyle yolda da kaldık ya birkere. Yanımda eşimde var daha da bir gerginlik. Sağ salim döndük ama bu hararet problemi her ufak eğimde karşıma çıkmaya devam ediyor. Yarın gene gideceğim bostancıya neyi atlıyoruz gözden kaçırıyoruz çözemedim.

Diyeceğim o ki sizce başka nelere bakmam baktırmam gerekli ? Egzosdan bu ara pat pat diye ses geliyor bi delik boruda yırtık gibi bişey varmı baktırmadım ama bundan olabilir mi ?
    Klima önceden devrede değildi klimasız 206 kayışı takılıydı yazın yaptırırım diye kışın masraf etmemek adına böyle yapmıştık onu da yaptırdım kayış normal klimalı halinde takıldı.
    Şimdi klima motorunun zorlamasından dolayı filan böyle bir soruna yol açarmı ?

Sıcaklardan diyebilirsiniz ama gece hava serin rüzgarlıyken de aynı problem ile karşılaştım rampada.

Karşılaşan yaşayanlar tecrübelerini paylaşır ise çok sevinirim ?
    Bence korkacak birşey yok gibi. Bu olay Peugeotlarda kronik bir durum. Çoğunda var. Klima kompresörünün zorlaması biraz yükseltiyor olabilir. Aslında her arabanın harareti sıkıştırınca 100-105 dereceleri görür ama gösterge bu değer değişimini göstermez. Ama sizin araçlarda en ufak bir artış bile ibreye yansıdığı için korkutur.
    M50b30 - Bumblebee...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı No23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çamurlaşma var demişsiniz, motor içindeki su oluklarında da çamur birikmesi olmuş olabilir mi? motor içinde ki su oluklarının temizliği hakkında işlem yapıldı mı? sonuçta su kabı içinde oluşan çamur motorun içinde de döndü. Ufak bir tıkanıklık bile olsa araç zorlandığında soğuma sağlıklı olamayacak. Teşhis koymuyorum yanlış anlaşılmasın, beyin fırtınası diyelim
    Bunu soracağım ustaya. Tabiki fırtına olsun ki bi sonuç bulalım

Alıntı ahmet3425 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yedek su deposu (basınc kapagı ile beraber) degisti mi ?
    Depo değişti ancak kapağı bilmiyorum.

Alıntı kadioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence radyatör kapağına bir bakın. Kapaktaki yay olması gerekenden daha sertse radyatörde genleşen suyu, tahliye kabına sevk etmekte zorluk çekiyor ve aracın soğutma sistemi basınç altında çalışıyor. Düdüklü tencere prensibiyle normalden fazla ısınıyor. Kapağın üzerinde basınç değerinin yazıyor olması lazım. Orjinaliyle aynımı bir kontrol edin derim. Daha az basınçlı bir kapakla hararet sorunu kalmıyor.
    Bir diğer mesele de hararet saati yanlış gösteriyor olabilir. Araba 105 lere çıktığında suyu kaynatmıyorsa ya da çalışmasında bir terslik olmuyorsa hararet normal, ama fazla gösteriyor olabilir. Fan açma değeri kaç bilmiyorum ama oradan anlaşılabilir. Fan açma derecesi genelde 90 civarındadır. Sizin araç 105-110 gibi açıyorsa hararet göstergesi hatalıdır. Bunu hareket halinde değil de durduğu yerde daha rahat anlayabilirsiniz.
    Bir diğer bakılacak şeyse : Kimi arabalar soğutma sistemlerinde kalan havayı kendiliğinden atamaz. Araba bunlardan biriyse, havasını almak gerekir.
    Son olarak ta antifriz kullanmak faydalı olacaktır.
    En son antfriz tatilden gelince koyarız demiştik varsa da çok az var. Fan açma 206 da 97-98 civarı arabanın gidişinde yükselince bir sıkıntı olmuyor suda kaynatmıyor. 105 i de geçirmedim ben ama klima biraz daha yoruyor tabi kapatıyorum hemen iyice uçmasın diye.

Alıntı Aranel Ciryatan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gidersen selam söyle Ben önermişim belli ki bende vardı C2

bide düzeltme 105 civarı demiştim ama şimdi netten gösterge paneline ve hafızamdaki görsele bakınca 95 civarı olduğunu anladım.
    Aynen 95-98 arası gidip geliyor normalde. Söylerim tabi C2'ye arkaddan çarptıktan sonra gördüm enson serviste çok temizdi yazık oldu.

Alıntı Miata91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ben mersinden istanbula yolculuk yaptim benim miatada. Ankarada fan musuru arizalandi pazar gunu. Kimse acik degildi. Neyse az su kaynatti etti durdum bi sure sonra suyu tamamladim. Gittim kablo dugme aldim. Fana direkt monte ettim ama ankaradan istanbula hic fani acmadan hararet yukselmeden geldim. Yani uzun yolda hararet normal sartlarda yukselmiyor. yeri geldi 170 180 bastim. Simdi size soyle birsey onerebilirim. Termostata bakin. Olmadi degistirin daha dusuk hararet seviyesinde fan acsin. 95 te degilde mesela 85 te fan acsa sizi kurtarir. Belki de hararet gostergesi yanlis gosteriyor? Bazen bu tarz sorunlar cok ufak tefek seylerden olabiliyor dolayisiyla atlaniyor.
    İnanın ben uzun yolda 130-140 giderken hafif eğime ama çok hafif hemen yükselmeye başlıyor ufaktan. Termostat'a baktıracağım sanırım onda bi sıkıntı olabilir dediğiniz gibi.

Alıntı B-Devi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence korkacak birşey yok gibi. Bu olay Peugeotlarda kronik bir durum. Çoğunda var. Klima kompresörünün zorlaması biraz yükseltiyor olabilir. Aslında her arabanın harareti sıkıştırınca 100-105 dereceleri görür ama gösterge bu değer değişimini göstermez. Ama sizin araçlarda en ufak bir artış bile ibreye yansıdığı için korkutur.
    Aynen öyle gösteriyor ve tedirgin ediyor. Arabayı bir tek ben değil eşim de kullandığı için bende olsun sıkıntı değil ama o yolda kalsın istemem. O yüzden gene gidip göstereceğim yarın bilgisayara bağlayıp gerçek sıcaklığı görürüz enazından ibre de bi sıkıntı varsa oda çıksın ortaya.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim bildigim fan 2 kademe
    biri 95 te açıyor digeri 105 gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten mi 105 te duruyor genelde daha yukarı pek gitmedi yani ben klimayı filan kapadım hemen ama bunu bir araştırayım belki o fanı açmıyor olabilir rölelere baktı seyrantepedeki usta ama beceremedi sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aynen 95-98 arası gidip geliyor normalde. Söylerim tabi C2'ye arkaddan çarptıktan sonra gördüm enson serviste çok temizdi yazık oldu.
    Benden sonra kimseye yar olmadı o araba. Benden sonra alan çocukta arkadan vurdular işte park edili iken. Sonra toplandı oda sattı. Sattığı çocuk pert etti ön arka. En son yine toplanmış satılıyordu.
    SimRacersTR.Net

B-Devi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aynen öyle gösteriyor ve tedirgin ediyor. Arabayı bir tek ben değil eşim de kullandığı için bende olsun sıkıntı değil ama o yolda kalsın istemem. O yüzden gene gidip göstereceğim yarın bilgisayara bağlayıp gerçek sıcaklığı görürüz enazından ibre de bi sıkıntı varsa oda çıksın ortaya.
    Yanlış anlaşılma olmasın ibrede sıkıntı olduğunu kastetmedim. Sadece sizin araçlarda ibre çok hassas ve en ufak bir yükselmeyi hemen gösteriyor. Bazı araçlarda ise sıcaklık 100-105 derecelere çıksa bile ibre ortada durmaya devam ediyor.
    M50b30 - Bumblebee...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Flood oldu
    Konu Uur tarafından (11-08-2017 Saat 13:17 ) değiştirilmiştir. Sebep: browserın azizliği

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B-Devi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlaşılma olmasın ibrede sıkıntı olduğunu kastetmedim. Sadece sizin araçlarda ibre çok hassas ve en ufak bir yükselmeyi hemen gösteriyor. Bazı araçlarda ise sıcaklık 100-105 derecelere çıksa bile ibre ortada durmaya devam ediyor.
    Tabi tabi ben her ihtimale karşı kontrol ettireceğim sadece

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler