User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
36 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yüksek EGT ve Yağ Sıcaklığı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yüksek EGT ve Yağ Sıcaklığı

Aracım 13’ F20 116i, stage 1 yazılım mevcut, 208 hp ölçüldü mustang dyno da, istanbul parkta yüksek ısıdan dolayı buji-bobin yediğim için yazılım yaptırdığım yer ricam ile gücü düşürdü, araba şu an daha zengin çalışıyor, zengin çalışınca gücün düşeceğini ve böylece yanma odası sıcaklığı düşer demesine rağmen yanma odasının egt ye baktığım zaman sıcaklığının arttığını okuyorum elm327 ile, yağ sıcaklığım kolaylıkla 130 derecelerin üstüne çıkıyor(motul xcess 5w40),iat çok sıkıştırınca 55-60 lara ulaşıyor, egt 210 hp lik yazılımda 850-900 derece civarı gezerken 185 hplik yazılımda 900-950 derecelere kadar çıkıyor. Aracımda ekstradan sadece spor kat mevcut, bu sıcaklıkları düşürmek için ne önerirsiniz? Haftaya antifreeze değişimi yapmayı düşünüyorum ilk başta.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    komple dp
    big cooler
    daha sonra yağ sıcaklığı tekrar kontrol edilir.
    bu şekilde turboda sıkıntıya giriyordur.

R.S.C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sadece yazılım mı var araçta ?

eğer öyleyse bobin ve buji ile yırttığınıza mutlu olmak gerek.

2. mesaj +1 ialeve yağ soğutucu iş görür

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    komple dp
    big cooler
    daha sonra yağ sıcaklığı tekrar kontrol edilir.
    bu şekilde turboda sıkıntıya giriyordur.
    Stage 1 den bile kısık bi yazılım var, bu tür üst stage parçalarına geçmeden bir çözüm bulunamaz mı?

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski yazılım ile daha düşük sıcaklıktaysa bence eski yazılıma dönün. Dp yapın. Dp epey etkiliyor egt'yi.
    Ses istemiyorsunuz anladığım kadarıyla; dp yapıp orj orta ve sonu sökmeyin. Ses varla yok arasında bir artış gösterecektir.
    Benim dizel polomda yazılımdan sonra 880dereceye ulaşıyordu egt. Dp yapıldı 63'lük, aynı kullanımda 810 derecede kaldı. Tabi araçtan araca değişir.
    335 coolerı diye satılan valeo cooler ile iat 70'den 65'e düştü(yaz sıcağında n13). Orjinal coolerınız 5.3lt civarında. 335 cooler'ıda yanlış hatırlamıyorsam 7.4lt. Bence takacaksanız wagner takın. Bu arada bu cooler'ı sahibinden üstünden 750tl yi geçkin fiyatlara satanlar var.
    Orj parça numarası; 17517600531
    Valeo parça numarası; 818260
    750tl'ye sattıkları valeo olan. Parça numarası ile sanayide sordurduğumda 510tl demişlerdi, aklınızda olsun.
    Velhasıl;
    Gerçek wagner falan olacak ki sağlam soğutması olsun. Hacmini büyütmek daha çok soğuyacağı anlamına maalesef gelmiyor.Daha büyük hacim daha fazla yüzey alanı demek ama bu daha iyi soğutmayı garanti etmiyor. İçindeki core tasarımı bile çok kritik öneme sahip.
    Wagner'in de replikası var tr'de. Nasıldır bilmem ama.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu paraları bu ekipmanlara harcayacağıma gider methanol kit alırım açıkçası, yani bu bmw neymiş abi, 2 basıyosun cehennemden halliceye dönüyor motor, zaten gündelik gezide stock olsa bile yağ sıcaklığı 105-110 derece arasında geziyor. Bu gidişle sildireceğim gibi yazılımı, benim kullanışıma dayanmıyor ya da satıp stock 170 lik 118i alayım diyorum, ondaki tek fark ekstra yağ soğutucu ve 0.5” fazla egzoz çapı.

Arabayla azıcık gazladıktan sonra arabayı kapatınca arabadan yanık kokusu geliyor, geçen gün turbo o ringleri değişti, turbo peak 1.7bar basarken güncelleme ile şu an 1.1 basıyor, kn kutu içi filtre var, ilk yazılım yaptırdığımda saniyede 170 gr hava giriyordu, son güncellemeden sonra 160 gr/s a düştü.

328i valeo intercooler ın yenisi 500 lira falan galiba, işçilik mişçilik harcadığım para pek işe yaramaz gibi duruyor, spor katalizör orijinal katalizöre göre sizce yarar sağlamış mıdır?
    Konu Özgür Güneş tarafından (09-10-2017 Saat 18:36 ) değiştirilmiştir.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    başka konudada yazdım.

aynı şartlarda aynı yolda
    136crdi 4,2lt cooler stock motor peak 1.5bar iat 75 yağ sıcaklığı 109
    128crdi 3lt cooler egr-dpf komple sökük yazılım peak 1.7bar 160-165hp civarı iat 74 bende yağ sıcaklığı görünmüyor.

rakamlar ortada bence önce dp yaptır.gerisine sonra karar ver.
    Konu mikelazi tarafından (09-10-2017 Saat 18:36 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    başka konudada yazdım.

aynı şartlarda aynı yolda
    136crdi 4,2lt cooler stock motor peak 1.5bar iat 75 yağ sıcaklığı 109
    128crdi 3lt cooler egr-dpf komple sökük yazılım peak 1.7bar 160-165hp civarı iat 74 bende yağ sıcaklığı görünmüyor.

rakamlar ortada bence önce dp yaptır.gerisine sonra karar ver.
    Açıkçası arabaya para harcamak istemiyorum, stage 1 yazılımla mekanik müdahele gerekmeden 2-3 yıl binerim diyordum ama anlaşılan gerekiyor. Yakın bir abim 118i sini satıyor, satıp onu alabilirim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski yazılım ile daha düşük sıcaklıktaysa bence eski yazılıma dönün. Dp yapın. Dp epey etkiliyor egt'yi.
    Ses istemiyorsunuz anladığım kadarıyla; dp yapıp orj orta ve sonu sökmeyin. Ses varla yok arasında bir artış gösterecektir.
    Benim dizel polomda yazılımdan sonra 880dereceye ulaşıyordu egt. Dp yapıldı 63'lük, aynı kullanımda 810 derecede kaldı. Tabi araçtan araca değişir.
    335 coolerı diye satılan valeo cooler ile iat 70'den 65'e düştü(yaz sıcağında n13). Orjinal coolerınız 5.3lt civarında. 335 cooler'ıda yanlış hatırlamıyorsam 7.4lt. Bence takacaksanız wagner takın. Bu arada bu cooler'ı sahibinden üstünden 750tl yi geçkin fiyatlara satanlar var.
    Orj parça numarası; 17517600531
    Valeo parça numarası; 818260
    750tl'ye sattıkları valeo olan. Parça numarası ile sanayide sordurduğumda 510tl demişlerdi, aklınızda olsun.
    Velhasıl;
    Gerçek wagner falan olacak ki sağlam soğutması olsun. Hacmini büyütmek daha çok soğuyacağı anlamına maalesef gelmiyor.Daha büyük hacim daha fazla yüzey alanı demek ama bu daha iyi soğutmayı garanti etmiyor. İçindeki core tasarımı bile çok kritik öneme sahip.
    Wagner'in de replikası var tr'de. Nasıldır bilmem ama.
    OEM cooler takmak bence boşa para çünkü üstündeki ile 35i nin coolerı arasında pek fark yok. Forge-Wagner ya da üçüncü parti custom özel ürettirilen coolerlar var birebir wagner görüntüsünde genelde. Ben Wagner kullanıyorum, iat sorunum yok 30 derecelerde hep. Daha fazla güç alarak bu araca ısı yüklüyorsun, ısıyı tahliye etmen gerekiyor, fazla basınç=fazla ısı. Daha fakir afr=daha yüksek egt, 116 nın egzoz çapını da göz önünde bulundurmanı öneririm. Downpipe sonrasını da elden geçirmen gerekli. 118 deki yağ soğutucu harikalar yaratmıyor emin olabilirsin.

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    OEM cooler takmak bence boşa para çünkü üstündeki ile 35i nin coolerı arasında pek fark yok. Forge-Wagner ya da üçüncü parti custom özel ürettirilen coolerlar var birebir wagner görüntüsünde genelde. Ben Wagner kullanıyorum, iat sorunum yok 30 derecelerde hep. Daha fazla güç alarak bu araca ısı yüklüyorsun, ısıyı tahliye etmen gerekiyor, fazla basınç=fazla ısı. Daha fakir afr=daha yüksek egt, 116 nın egzoz çapını da göz önünde bulundurmanı öneririm. Downpipe sonrasını da elden geçirmen gerekli. 118 deki yağ soğutucu harikalar yaratmıyor emin olabilirsin.
    İsim vermeyelim, yerli bir yazılım firmasının wagner replikası ürünü var tr'de.Ancak soğutma performansı hakkında bilgim yok.
    Ama katılıyorum, para verip dediğin gibi oem yada replika ürün takmaya gerek yok. Cooler'a girilecekse gerçek wagner vs alınmalı. Yada muadil kaliteli markaların arge'li ürünleri.
    Wagner'in artısı bolt-on olması.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hafta sonu 118i ile yürüyeceğim ilk etapta, sonra onla aynı hareketleri yapıp egt ve yağ sıcaklığı takip edeceğim, bakalım o ekstra soğutucu işe yarıyor mu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün denememizi eşit şartlarda gerçekleştirdik, egt hem bende hem de 118i de 850-900 derece arası gezdi roll boyunca, en büyük fark yağ sıcaklığı idi, benim 125 gördüğüm sıralarda stock 118i 115 lerde geziyordu, sonuç sürekli 10 derece aşağıda gezen 118i, bende motul xcess 5w40, 118i de bmw(shell) 5w30 var, bu oil heat exchanger denen zımbırtı harbiden işe yarıyor ya da yazılm ile alakalı sıkı tım var? Sizlerim düşüncesi nedir? Not: son yazılım update imişe 118i ile kafa kafaya gidiyorum diyebilirim, belki bi tık öndeyim de diyebilirim, peak 1.2 gördüm, 1 civarıyla yürüyorum turbo boost.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egt sıcaklıklarınızı yazmadan önce egt sensörünün nereye takılı olduğunu da yazmalısınız
    turbodan öncemi/sonramı?
    çünkü 100-200 derece aralığında fark edebiliyor okunan sıcaklık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    egt sıcaklıklarınızı yazmadan önce egt sensörünün nereye takılı olduğunu da yazmalısınız
    turbodan öncemi/sonramı?
    çünkü 100-200 derece aralığında fark edebiliyor okunan sıcaklık

Otomobilin orijinali neredeyse orda valla, tam bilmiyorum konumlandırmasını, resmide arkadaş attı, oradan bakababilirsiniz yerine.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu resim down pipe yani turbodan sonrası
    eğer oradaki yere takılıysa egt sensörü dediğiniz sıcaklıklar aşırı yüksek!

benim şu anda sensör turbodan önceye takılı ve alarm 860 dereceye kurulu.
    mesela benim sensör sizdeki konumda takılı olsa ve sıcaklık 800 den yukarı çıksa panik olurdum.

her araçtaki egt benzer olmak zorunda değil tabiki
    fakat sizinki ciddi yüksek
    bence pistonlar falan baya sağlammış her motor dayanmaz buna

birde şu var
    devir kesici, flat shift, launch kontrol, als vs vs gibi motorsport yazılımlı beyin yazılımlarında
    motorun o anda eksoz çıkışında patlatılan yakıtın yarattığı sahte bir egt var!
    ona dikkat etmek lazım, o zaman okuduğunuz egt gerçek egt değil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu resim down pipe yani turbodan sonrası
    eğer oradaki yere takılıysa egt sensörü dediğiniz sıcaklıklar aşırı yüksek!

benim şu anda sensör turbodan önceye takılı ve alarm 860 dereceye kurulu.
    mesela benim sensör sizdeki konumda takılı olsa ve sıcaklık 800 den yukarı çıksa panik olurdum.

her araçtaki egt benzer olmak zorunda değil tabiki
    fakat sizinki ciddi yüksek
    bence pistonlar falan baya sağlammış her motor dayanmaz buna

birde şu var
    devir kesici, flat shift, launch kontrol, als vs vs gibi motorsport yazılımlı beyin yazılımlarında
    motorun o anda eksoz çıkışında patlatılan yakıtın yarattığı sahte bir egt var!
    ona dikkat etmek lazım, o zaman okuduğunuz egt gerçek egt değil
    Yeni arabalar hep böyle ya, dün polo gti da log aldık, daha bastığımız an 850 dereceye çıkıyor EGT, yeni honda civic 1.5T yi sormayın bile, 1000 derece oluyor!!! Amaç heralde yüksek sıcaklık ile emisyon düşürmek, üreticinin bunu yapmasının başka açıklaması yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilginç, belki bilmediğimiz birşeyler var
    piston ve sübaplar nasıl dayanıyor acaba

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Stock olan f serisi 116 316 larda çabuk ısınıyo diye duydum.

Benim fikrim önce güzel bir cooler dp sona kadar düz boru spor son susturucu ..

Filitre kitininde bi yararı olur mu acaba ???

Satıp 118 i almakta mantıklı .

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Golf GTİ stage2+ metanol kit egt sensörü turbadan önce max sıcaklık 800 görüyorum bence metanol kit yazılımla araçta olması gereken bir sistem ...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler