User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
70 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Yakıt Bilgisi Ile,pompa Hesabı Tutmuyor.

turkishpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aklıma gelmedi diyemem.
    yazılımdan egr iptal oldugunda maf 6-6,5 ölçüyordu,bazende 10-11lere çıkıyordu.12-13bile okuduğum olmuştu.olabiliyordu.gaza hafif dokunup bırakınca değerler tekrardan 6-6,5 oluyordu.

bu emme-cooler temizliği ve egr contalama sonrası maf sabit 11-11,5 arasında

kafam çok karıştı.

torqu dan ltft-stft göremiyorum
    yazılımdan egr kapatılınca azda olsa egsoz gaz geçişi oluyor.araya conta koyarak kapatılınca gaz geçişi sıfır olacağı için afr için maftan daha fazla hava geçecek.ecu maftan gelen hava bilgisine göre yakıt veriyor. dolyısıyla maftan daha fazla hava geçecegi için performans ve yakıt artışı olması muhtemel.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turkishpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazılımdan egr kapatılınca azda olsa egsoz gaz geçişi oluyor.araya conta koyarak kapatılınca gaz geçişi sıfır olacağı için afr için maftan daha fazla hava geçecek.ecu maftan gelen hava bilgisine göre yakıt veriyor. dolyısıyla maftan daha fazla hava geçecegi için performans ve yakıt artışı olması muhtemel.
    tekrardan hava yakıt ayarı yapılması gerekirmi.

emme ve turbo sesi bariz değişti.

göstergede 5,5lt yazarken depo hesabı 6,6lt bnun açıklaması egr yi kapattıgım içinmi.

egr kapatılınca yakıt düşmezmi
    Konu mikelazi tarafından (28-12-2017 Saat 13:05 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gösterge ile reelin arasındaki farkın bir nedeni de farklı çaptaki teker (jant-lastik) olur.
    Ben de bir defa ölçtüm. Göstergeden çok az bir farkla düşük çıkmıştı reel tüketim, teker ebatım uyduğu halde.

Ayrı bir soru: LPG'li araçta tüketim göstergesi benzin tüketilmediği halde çalışıyor *****. Demekki ölçümü yakılan benzin miktarında yapmıyor sistem. Kranka bağlı bir sensör üretilen gücü mü hesaplıyor diyeceğim, mantıklı gelmiyor. Yanan gazı mı ölçüyor diyeceğim bu da mantıklı gelmiyor, miktarca çok LPG yanıyor, egsoz gazı da yüksek olmalı.

Beyin mi yapar, yaparsa nasıl yapar. Bilen varsa aydınlatabilir mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bekir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gösterge ile reelin arasındaki farkın bir nedeni de farklı çaptaki teker (jant-lastik) olur.
    Ben de bir defa ölçtüm. Göstergeden çok az bir farkla düşük çıkmıştı reel tüketim, teker ebatım uyduğu halde.

Ayrı bir soru: LPG'li araçta tüketim göstergesi benzin tüketilmediği halde çalışıyor *****. Demekki ölçümü yakılan benzin miktarında yapmıyor sistem. Kranka bağlı bir sensör üretilen gücü mü hesaplıyor diyeceğim, mantıklı gelmiyor. Yanan gazı mı ölçüyor diyeceğim bu da mantıklı gelmiyor, miktarca çok LPG yanıyor, egsoz gazı da yüksek olmalı.

Beyin mi yapar, yaparsa nasıl yapar. Bilen varsa aydınlatabilir mi?
    enjektörden geçen yakıt miktarını ölçüyor.

1 ay önce kışlıklara geçtim.onlarda oem ebatta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG'li araçta benzin enjektöründen yakıt (ilk çalıştırma vs. dışında) geçmiyor ki..
    Diyelimki gaz enjektörünü de bağladılar. Gaz tüketim miktarı daha yüksek olmasına rağmen değer değişmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tekrardan hava yakıt ayarı yapılması gerekirmi.

emme ve turbo sesi bariz değişti.

göstergede 5,5lt yazarken depo hesabı 6,6lt bnun açıklaması egr yi kapattıgım içinmi.

egr kapatılınca yakıt düşmezmi
    EGR'nin amacı silindirde yanmamış yakıt varsa egzoz gazının bir kısmını tekrar silindire göndermek değil mi? EGR kapanınca yakıt artar sanki......
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EGR'nin amacı silindirde yanmamış yakıt varsa egzoz gazının bir kısmını tekrar silindire göndermek değil mi? EGR kapanınca yakıt artar sanki......
    egr açılınca hava yakıt karışımının kalitesi düşüyor.egr kapatılıp eksoz gazı yerine, temiz hava daha sağlıklı ve ekonomik.

kurumda cabası

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egr yi kapatınca yakıt ssarfiyatı düşer, bunla ilgili internette yüzlerce makale var,

egryi kapatınca mafdan daha çok hava geçer diye bir mantık söz konusu değil, dizel arabalarda gaz kelebeği olmadığı için zaten vakum yok, ayrıca egr ye giden hava sonuçta mafdan geçiyor egr havayı dışarıdan almıyor motora girmiş olan havayı kullanıyor,

yazılımdan egr yi kapatınca eğer valfin etrafında kurum birikmişşe hava geçişi olur, veya bazı arabalarda sıcaklık sensörü olduğu için egr tam kapalı pozisyonunda bile azcık hava geçişi oluyor, eski arabalarda gaz kelebeğinin rolantiyi ayarlaması gibi. EGR yi komple körleyince arıza yakabilir araba. daha önce başıma geldi...

bence sizin arabadaki yakıt ölçümü farklı yazılımdan kaynaklı, eğer yazılımda fuel rail pressure değilmişşe bazı ecu larda yakıt tüketimi yanlış gösteriyor, eski captivamda 2-2,5 lt civarında fark vardı

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir gun 5 litre bidon alip bidondaki 5lt gostergesine kadar benzin doldurup fiste yazan litre rakamina bakin sorunun cevabi orada tabiki tum benzinlikler yapmiyordur (insallah) genelleme yapmak dogru olmaz 2-3 kere denk geldim klasik araba icin bidonla benzin aldigimiz cok oluyor oradan biliyorum. Bidonda 5lt hizasindadir fiste 4.97lt. Bidonda hata var demekki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragstar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    egr yi kapatınca yakıt ssarfiyatı düşer, bunla ilgili internette yüzlerce makale var,

egryi kapatınca mafdan daha çok hava geçer diye bir mantık söz konusu değil, dizel arabalarda gaz kelebeği olmadığı için zaten vakum yok, ayrıca egr ye giden hava sonuçta mafdan geçiyor egr havayı dışarıdan almıyor motora girmiş olan havayı kullanıyor,

yazılımdan egr yi kapatınca eğer valfin etrafında kurum birikmişşe hava geçişi olur, veya bazı arabalarda sıcaklık sensörü olduğu için egr tam kapalı pozisyonunda bile azcık hava geçişi oluyor, eski arabalarda gaz kelebeğinin rolantiyi ayarlaması gibi. EGR yi komple körleyince arıza yakabilir araba. daha önce başıma geldi...

bence sizin arabadaki yakıt ölçümü farklı yazılımdan kaynaklı, eğer yazılımda fuel rail pressure değilmişşe bazı ecu larda yakıt tüketimi yanlış gösteriyor, eski captivamda 2-2,5 lt civarında fark vardı
    aracım 1mayısta dpf-egr iptal yazılım yapıldı.maf 6-6,5 arası bazen bir anda 11-11,5arası oluyordu.bir stock ,birde başka firmada yazılımlı,egr si iptal edilmeyen crdi de denedim.hepsi aynı.

1-1,5 ay önce emme-cooler temizlenirken,sizinde söylediğiniz gibi egr de kalabilicek aralık için komple contalattım.bundan sonra egr 11-11,5g/s de sabit kaldı.hiç 6-6,5-7 olmadı.sebebini egr contalandı diye düşündüm.başka açıklama bulamadım kendimce varmı ???

bu zamana kadar yakıt hesabım sürekli tutar,tutmasa bile 1lt fark olmazdı.dün servise gönderdim.güncellemeler yapılıcak dendi.
    ECU ve DPF güncellemesi yaptırmadım.sadece direksiyon güncellenmesi oldu.

sıkıntı gözüküyormu diye sordum.bir sıkıntı yok,ben enjektörden şüpheleniyordum.gayet sağlıklı dediler(98binde)sadece dpf rezanasyonu gerekir dendi dpf yokki.

1 hafta önce fulledim.100km olmamıştır.200-250km olunca aynı benzinciden aynı pompadan fulleticem.bakalım ne olucak.
    Konu mikelazi tarafından (30-12-2017 Saat 08:07 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı McKrop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir gun 5 litre bidon alip bidondaki 5lt gostergesine kadar benzin doldurup fiste yazan litre rakamina bakin sorunun cevabi orada tabiki tum benzinlikler yapmiyordur (insallah) genelleme yapmak dogru olmaz 2-3 kere denk geldim klasik araba icin bidonla benzin aldigimiz cok oluyor oradan biliyorum. Bidonda 5lt hizasindadir fiste 4.97lt. Bidonda hata var demekki
    özellikle shell in kendi yerinden alıyorum.(feneryolu shell)

ama önceki fullemem bp dendi.

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 litre fark olabiliyor genelde ama tabi sizin hesap eskiden tutuyormus. Sonrada tutmasi İlginç elektronik bi sorun vardır belki
    Konu E46 tarafından (30-12-2017 Saat 22:00 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracım 1mayısta dpf-egr iptal yazılım yapıldı.maf 6-6,5 arası bazen bir anda 11-11,5arası oluyordu.bir stock ,birde başka firmada yazılımlı,egr si iptal edilmeyen crdi de denedim.hepsi aynı.

1-1,5 ay önce emme-cooler temizlenirken,sizinde söylediğiniz gibi egr de kalabilicek aralık için komple contalattım.bundan sonra egr 11-11,5g/s de sabit kaldı.hiç 6-6,5-7 olmadı.sebebini egr contalandı diye düşündüm.başka açıklama bulamadım kendimce varmı ???

bu zamana kadar yakıt hesabım sürekli tutar,tutmasa bile 1lt fark olmazdı.dün servise gönderdim.güncellemeler yapılıcak dendi.
    ECU ve DPF güncellemesi yaptırmadım.sadece direksiyon güncellenmesi oldu.

sıkıntı gözüküyormu diye sordum.bir sıkıntı yok,ben enjektörden şüpheleniyordum.gayet sağlıklı dediler(98binde)sadece dpf rezanasyonu gerekir dendi dpf yokki.

1 hafta önce fulledim.100km olmamıştır.200-250km olunca aynı benzinciden aynı pompadan fulleticem.bakalım ne olucak.
    Egr den bence maf debisi değişmez, sadece kurum temizliği sonrasında hava kanalalları rahatladığı için 11-11,5g/s değerleri arasında geziyordur

Arabanın beyinindeki haritalarda hangi rail basıncında hangi enjektör açıklığında enjektörlerin ne kadar işeme yapıcağı belirlidir. Enjektör açıklığına görede anlık yakıt tüketimi karşılığını bize gösterir ecu. Yazılım yapıldığında Rail basıncı değiştiğinden daha çok yakıt harcasakda ecu enjektör açık kalma zamanına göre yakıtı hesapladığı için hatalı değer gösterir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragstar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Egr den bence maf debisi değişmez, sadece kurum temizliği sonrasında hava kanalalları rahatladığı için 11-11,5g/s değerleri arasında geziyordur

Arabanın beyinindeki haritalarda hangi rail basıncında hangi enjektör açıklığında enjektörlerin ne kadar işeme yapıcağı belirlidir. Enjektör açıklığına görede anlık yakıt tüketimi karşılığını bize gösterir ecu. Yazılım yapıldığında Rail basıncı değiştiğinden daha çok yakıt harcasakda ecu enjektör açık kalma zamanına göre yakıtı hesapladığı için hatalı değer gösterir.
    stock haldeki rail basıncı elimde olmadığı için karşılaştırma yapamıyorum.ama araştırırsam bulurum.
    ben enjektör nekadar işeme yapıyorsa(yazılımlı-yazılımsız)bunun hesabını yapıyor diye düşünüyordum.

yazılımlı olupta ,stock enj.açık kalma zamanına göre hesap yapıcanı hiç düşünmemiştim.arada tuturuyorum göstergeyi.ama son seferdeki fark 1lt olunca kıllandım baya.

buarada dün araştırma yaparken sizin http://www.techturkey.com/forum/a-r-...bosphorus.html konunuza rastladım.helal olsun...

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En güzeli yol bilgisayarı olmayan araba. Kafam tertemiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    stock haldeki rail basıncı elimde olmadığı için karşılaştırma yapamıyorum.ama araştırırsam bulurum.
    ben enjektör nekadar işeme yapıyorsa(yazılımlı-yazılımsız)bunun hesabını yapıyor diye düşünüyordum.

yazılımlı olupta ,stock enj.açık kalma zamanına göre hesap yapıcanı hiç düşünmemiştim.arada tuturuyorum göstergeyi.ama son seferdeki fark 1lt olunca kıllandım baya.

buarada dün araştırma yaparken sizin http://www.techturkey.com/forum/a-r-...bosphorus.html konunuza rastladım.helal olsun...
    çoğu arabada dediğim şekilde çalışıyor. Dizellerde yazılım yapılırken yakıt basıncı arttırılıyor. Dediğim gibi önceki arabamda 2-2,5 lt arasında fark ediyordu.

Teşekkür ederim. Elimden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yol bilgisayarı ile gerçek tüketimler arasındaki sapmanın 1 lt ye kadar olması gayet normaldir kafanıza takmanızı gerektirecek bir sorun yok. misal benim tenekede yol bilgisayarı yok. O sebeple taşırana kadar doldururum hep. Mazot depo ağzında sabit kalana kadar dolduruyorum. Işık yandıktan sonra 42-43 lt civarı mazot alıyor taşana dek. Depo 45 lt imiş ama hortum vs derken sanırım 50 lt mazot alıyor totalde. Tekrar ışık yanana dek şehir içi sayılacak bir güzergahta 850 km yapıyorum. araç saxo 1.5 dizel. mazotu bulduğum en ucuz yerden alıyorum. öyle marka takıntım yada şurdan alınca daha hızlı gidiyor gibi bana göre saçma olan bahanelerim yok. araç barzo dizel en uygun neresiyse ordan alıyorum. bu bahsettiğim değerler 4,57 tl / lt aytemiz petrolün değerleri. km de 22 kr tüketim. burda euro dizel 5,13 tl opette filan. şayet onlardan alsam 215 tl ye taşana kadar fullenecek depo. km de ise 25 kr yakmış olacaktım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    200km sonunda bugün aracı fulledim.

pompa attıgında 67tl mazot almıştı.düz hesap olsun diye 70tl ye düzledim.mazotun lt si 5.10tl idi.göstergem 6,3lt yi gösteriyordu.

pompanın attığı 67tl den hesap yaparsak 6,5lt yakmışım.(33.15krş)
    70tl ye düzledim dersek 6,8lt(34.5krş)

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanin ortalamasi zaten hassas gostermez,fiziki degil sizin kullanim tarziniza gore teorik hesaplar.
    Yaptiginiz yazilim yada mekanik degisiklikler etkiler.
    Ayrica depoyu yakit gorene kadar doldurmalisiniz ki dogrusu budur.
    Her tabaca arasinda fark vardir ama bu bindelik dilimdedir.
    Eger istasyon calmiyorsa,ortalama yakit 1lt fark etmez. Ha 60lt yakit gosterir,50.5 koyar,o ayri.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler