User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
70 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Yakıt Bilgisi Ile,pompa Hesabı Tutmuyor.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabanin ortalamasi zaten hassas gostermez,fiziki degil sizin kullanim tarziniza gore teorik hesaplar.
    Yaptiginiz yazilim yada mekanik degisiklikler etkiler.
    Ayrica depoyu yakit gorene kadar doldurmalisiniz ki dogrusu budur.
    Her tabaca arasinda fark vardir ama bu bindelik dilimdedir.
    Eger istasyon calmiyorsa,ortalama yakit 1lt fark etmez. Ha 60lt yakit gosterir,50.5 koyar,o ayri.
    tıkabasa doldurmaya karşı bir antipatim var.ama birdahakine öyle denicem.çoğu vengacı pompa attıktan sonra 50tl daha alıyor dio.buda nerdeyse 10lt yapar.48lt depoda 10lt mazot hattı bana biraz fazla gibi geliyor.

pompacının tabeladan geçirdiğini düşünmüyorum.tabi %100 eminde olamam.(selamiçeşme shell)hep aynı yerden fullüyorum.zaten araçtan inerim,fiyatı sıfırlamasını bekler dolana kadar yanından ayrılmam.tabelayı 0 ladıktan sonra pek bişey yapamaz gibi...tabi bu işinde tiyoları vardır belki
    Konu mikelazi tarafından (03-01-2018 Saat 10:40 ) değiştirilmiştir.

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanin ortalamasi zaten hassas gostermez,fiziki degil sizin kullanim tarziniza gore teorik hesaplar.
    Yaptiginiz yazilim yada mekanik degisiklikler etkiler.
    Ayrica depoyu yakit gorene kadar doldurmalisiniz ki dogrusu budur.
    Her tabaca arasinda fark vardir ama bu bindelik dilimdedir.
    Eger istasyon calmiyorsa,ortalama yakit 1lt fark etmez. Ha 60lt yakit gosterir,50.5 koyar,o ayri.
    Kesinlikle katılmakla birlikte,
    Oem olarak 16 janta sahip bir araca 19 jant taktığınızda düz mantıkla yakıt sarfiyatının artması gerekir. Ancak göstergede ki yakıt hesaplama algoritması hala 16' ya göre hesap yapar.
    Üniversite zamanlarında bir proje ödevi için böyle bir araştırma esnasında öğrenmiştim bunu, dailydrive gibi bir başlığı vardı hatta makalenin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lastik jant ebatım oem
    tek fark önler kışlık takılı ve yazlıktan 1,5kg daha ağırlar.

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aklıma gelmedi diyemem.
    yazılımdan egr iptal oldugunda maf 6-6,5 ölçüyordu,bazende 10-11lere çıkıyordu.12-13bile okuduğum olmuştu.olabiliyordu.gaza hafif dokunup bırakınca değerler tekrardan 6-6,5 oluyordu.

bu emme-cooler temizliği ve egr contalama sonrası maf sabit 11-11,5 arasında

kafam çok karıştı.

torqu dan ltft-stft göremiyorum
    dizelde ltft-stft olmaz, bunlar oksijen sensörü verileri. benzinli araçlara özgü yani.

Alıntı Bekir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG'li araçta benzin enjektöründen yakıt (ilk çalıştırma vs. dışında) geçmiyor ki..
    Diyelimki gaz enjektörünü de bağladılar. Gaz tüketim miktarı daha yüksek olmasına rağmen değer değişmiyor.
    yol bilgisayarı maf değerine göre hesaplıyor diye biliyorum. bu yüzden lpg de gitseniz de benzine göre ölçmeye devam ediyor. eğer lpg ağırlıklı kullanıyorsanız, yol bilgisayarı değerini 1,2 ile çarpın, yaklaşık lpg ortalamanızı bulursunuz (lpg ayarınız düzgünse).

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @e.sezgin oyüzden göremedim. ltft veya stft araştırmalarımda hep lpg çıkıyordu zaten.teşekkürler
    Konu mikelazi tarafından (04-01-2018 Saat 07:30 ) değiştirilmiştir.

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tıkabasa doldurmaya karşı bir antipatim var.ama birdahakine öyle denicem.çoğu vengacı pompa attıktan sonra 50tl daha alıyor dio.buda nerdeyse 10lt yapar.48lt depoda 10lt mazot hattı bana biraz fazla gibi geliyor.

pompacının tabeladan geçirdiğini düşünmüyorum.tabi %100 eminde olamam.(selamiçeşme shell)hep aynı yerden fullüyorum.zaten araçtan inerim,fiyatı sıfırlamasını bekler dolana kadar yanından ayrılmam.tabelayı 0 ladıktan sonra pek bişey yapamaz gibi...tabi bu işinde tiyoları vardır belki
    Pompa sayacını sıfırladıgı zaman calamaz mı dıyorsun?
    Bır cok yol var,bılgıne.(Isım akaryakıt ve lpg dagıtım)
    tıka basa doldur eger aracı alıp hemen yatırmıyacaksan kı zaten tankın agzında gormedıgın manuel hesap yanlısdır.
    Cunku tank herzaman aynı sekılde almaz(sıcaklık farkı)
    Ayrıca tabanca attıgında 10lt almaz ancak cok buyuk depo ıse yanı 100+lt depo ıse zorlayarak alır.Oda mazotun kopurmesı yuzunden,benzın yıne alamaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pompa sayacını sıfırladıgı zaman calamaz mı dıyorsun?
    Bır cok yol var,bılgıne.(Isım akaryakıt ve lpg dagıtım)
    tıka basa doldur eger aracı alıp hemen yatırmıyacaksan kı zaten tankın agzında gormedıgın manuel hesap yanlısdır.
    Cunku tank herzaman aynı sekılde almaz(sıcaklık farkı)
    Ayrıca tabanca attıgında 10lt almaz ancak cok buyuk depo ıse yanı 100+lt depo ıse zorlayarak alır.Oda mazotun kopurmesı yuzunden,benzın yıne alamaz.
    pompa sayacı sıfırladığında tek konturolünü yapabildiğim şey ,o yüzden öyle yazdım...yoksa eminim pompacıların avrupayı kıskandırıcak,farklı teknikleride vardır.

2.bir venga daha var.ondada yazılım,dpf iptal.tek fark egr.açık.ondada bana benzer bir durum çıktı.şimdi stock venga fulleyip denicez.
    tabanca attıktan sonra 10lt alıyorum muhabbeti banada saçma gelmişti.

200-250km sonra tekrar tıkabasa fulleyip öyle denicem.bakalım ne çıkıcak.hoş bir başka yazılımlı vengada benzer verilerle gelince içim biraz rahatladı.

halili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sabah dacia logana ışık yanarken mazot aldım. 48 litrede attı pompa. dedim doldursana daha alır o 62 litre aldı.pompa attı diye doldu sanıyoruz genelde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı halili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sabah dacia logana ışık yanarken mazot aldım. 48 litrede attı pompa. dedim doldursana daha alır o 62 litre aldı.pompa attı diye doldu sanıyoruz genelde.
    Depo boğazı ve havalandırma borusu da yakıt ile dolmuş anlaşılan.
    Havalandırma kanalı tıkandığı için şehir içi kullanımda bu tür dolumu istemem.
    Ama İstanbul-Ankara gibi yolculğa çıkılacaksa olabiir.
    Okumadan imzalamam.....

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O ıs dacıa ya ya mahsus,depo havalandırması cıddı kotu.
    Ayrıca yukarda acıkladıgım gıbı,mazot kopurur,tabanca erken atar ama 14lt degıl
    En dogrusu agzına kadar doldurup test etmek. Ama modlu arac farklı gosterır. Yol bılgısayarı teorık olarak hesaplar.
    Istasyonların bellı kısmı tabancadan calar,guvendıgınız yere gıdın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En dogrusu agzına kadar doldurup test etmek. Ama modlu arac farklı gosterır. Yol bılgısayarı teorık olarak hesaplar.
    nasıl çalarlar.bir kaç tiyo verseniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @997TT selam. Tabanca tam olarak neye göre atıyor? Bir sensör olmalı ama neyi ölçüyor? Basıncı mı ölçüyor, yakıtın kendisini mi görüyor ya da başka bir şekilde mi? Arkadaşlarla farklı görüşler üzerindeyiz de

Diğer sorum da yol bilgisayarı nasıl teorik olarak hesaplar? e.sezgin MAF sensöründen sanırım demiş. Bundan mıdır?

Mikelazi sormuş, ben de sorayım tabancadan nasıl çalındığını. Bilelim ki kontrol edelim. Devir güven devri değil maalesef.

01ayk01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @997TT selam. Tabanca tam olarak neye göre atıyor? Bir sensör olmalı ama neyi ölçüyor? Basıncı mı ölçüyor, yakıtın kendisini mi görüyor ya da başka bir şekilde mi? Arkadaşlarla farklı görüşler üzerindeyiz de

Diğer sorum da yol bilgisayarı nasıl teorik olarak hesaplar? e.sezgin MAF sensöründen sanırım demiş. Bundan mıdır?

Mikelazi sormuş, ben de sorayım tabancadan nasıl çalındığını. Bilelim ki kontrol edelim. Devir güven devri değil maalesef.
    Dyno'ların çarpanları gibi pompalarında çarpanı hesabı mevcut. adam %10 fazla gösterse yakıtı %10 çalmış oluyor haliyle.
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tatmin olan arkadaslar olarak elele tutuşup titreyerek boşalalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Tabancadan çalma brodimetre ayarı ile ilgili. Normalde brodimetreler kalibre edilir ve mühürlenir. Ama zaman içinde ayar bozulabilir veya mühür kırılıp ayarı kasten değiştirilebilir. Çok şüphelendiğiniz bir durum varsa benzincilerde 5 lt bidonlar vardır. Bir tane isteyip doldurun ve ölçün.
    Pompa ekranı size daima doğru sonuçmuş gibi gösterir ama gerçek öyle olmayabilir. Bidon yalan söylemez.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabancadan çalma brodimetre ayarı ile ilgili. Normalde brodimetreler kalibre edilir ve mühürlenir. Ama zaman içinde ayar bozulabilir veya mühür kırılıp ayarı kasten değiştirilebilir. Çok şüphelendiğiniz bir durum varsa benzincilerde 5 lt bidonlar vardır. Bir tane isteyip doldurun ve ölçün.
    Pompa ekranı size daima doğru sonuçmuş gibi gösterir ama gerçek öyle olmayabilir. Bidon yalan söylemez.
    ben şok

tam anlamıyla doğru düzgün bir hesap yapmak baya zor anladığım.

istasyon 25krş ta yaktırır,45krş ta )))

GEB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim de aracın ortalaması 4.1 - 4.2 gösteriyor ama pompada 1 lt fazla çıkıyor, aldığımdan beri böyle. 307'ye has değil ama 206'ım da sürekli 4.2 civarı gösterirdi ama onda da fark olurdu. Sebebini öğrenirsen, takip ediyorum konuyu Gökhan abi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 01ayk01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dyno'ların çarpanları gibi pompalarında çarpanı hesabı mevcut. adam %10 fazla gösterse yakıtı %10 çalmış oluyor haliyle.
    Böyle yapan o istasyona gelen herkesi çarpıyor demektir.. Büyük risk.. Bir uyanık mutlaka çıkar ve o istasyonu çarpar (inşallah)..

Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Brodimetre tabancadaki sayaç anladığım kadarıyla. Yani hem beyinden (dijital göstergenin olduğu yerde de bir hesaplayıcı var galiba) hem de tabancadan mı ölçüyor?
    Bidon mantıklı.. Peki ihbarları nereye yapıyoruz?

Bir de asıl merak ettiğim tabancayı durduran şey tam olarak nedir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Böyle yapan o istasyona gelen herkesi çarpıyor demektir.. Büyük risk.. Bir uyanık mutlaka çıkar ve o istasyonu çarpar (inşallah)..

Brodimetre tabancadaki sayaç anladığım kadarıyla. Yani hem beyinden (dijital göstergenin olduğu yerde de bir hesaplayıcı var galiba) hem de tabancadan mı ölçüyor?
    Bidon mantıklı.. Peki ihbarları nereye yapıyoruz?

Bir de asıl merak ettiğim tabancayı durduran şey tam olarak nedir?
    Brodimetre yakıt pompası diyebilirsin. Örneğin brodimetre 1 tur atınca sana 1 lt yakıt veriyor. Sistem bunu baz alır. Ama brodimetrelerde çalıştıkça aşınır, içinde boşluklar olur ve 1 turda 1 lt yakıt vermez. Bu önlemek için kalibrasyonu yapılır. Kalibrasyon doğru yapılmazsa veya kalibrasyon sonrası 1 turda 0.5 lt verecek şekilde ayarlanırsa sistem hala 1 tur 1 lt diye bildiği için ekrandaki sayaç buna göre yazar. Sen bakarsın hesap doğru.
    Brodimetre %97 doğrulukla ayarlandı ise %3 sana eksik yakıt verir ve sen bunu fark edemezsin 50 lt deponda. Fark istasyona kalır.

Yakıt tabancasının ucunda bulunan minik bir delik, tabancanın ucunda gördüğünüz ince sarmal boru ile tetik mekanizmasına bağlı. Normalde depo boşken pompanın ucundan akan yakıt, vakum oluşmasına yol açıyor ve bu tetik mekanizmasına kadar ince boru vasıtasıyla iletiliyor. Depo dolmaya ve tabancanın ucu depodaki yakıta temas etmeye başladığında delik yakıtın içerisinde kaldığı için vakum kaybolur. Tetik mekanizması vakumdaki bu değişiklik sebebiyle dolumu keser...

How does a gas pump know when my tank is full? | HowStuffWorks
    Okumadan imzalamam.....

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben puntoyu her zaman görünene kadar dolduruyorum. ölçümde max 0.5 lt fark oluyor. oda bana göre normal çünkü yol bilgisayarı hemen güncellemiyor kendini. son güncellemeden önce gaza yüklendiysem ortalamanın yüksek çıkmasını normal kabul ediyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler