User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Long Time Fuel Trim Deðerinin Negatif Olmasý Hakkýnda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Long Time Fuel Trim Degerinin Negatif Olmasi Hakkinda

Herkese merhabalar. Dün elm 327 v2.1 ve torque programı ile ltft ve stft değerlerinin kaydını aldım. Motor tam ısındıktan sonra kaydı başlattım. Araç toyota avensis 1.6 132 bg 100k km stock oğlu stock. Değerler benzin ile alındı araçta lpg yok.

İnternetten araştırdığım kadarıyla ltft+stft değerlerinin toplamı sıfır yada sıfıra çok yakın olmalı.
    Benim araçta ltft -6.25 iken stft 0 olduğu satırlar var.
    Sormak istediğim araçta durum normal mi yoksa çalışmasında sıkıntı mı var?
    Araçta arıza ışığı yanmıyor. Çalışması yakıtı normal.

Herkese teşekkür ederim.

Imgur: The magic of the Internet
    Konu Murat06 tarafından (31-12-2017 Saat 11:27 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Murat06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnternetten araştırdığım kadarıyla ltft+stft değerlerinin toplamı sıfır yada sıfıra çok yakın olmalı.
    Benim araçta ltft -6.25 iken stft 0 olduğu satırlar var.
    Sormak istediğim araçta durum normal mi yoksa çalışmasında sıkıntı mı var?
    olayi sadece web'den okuyup yorumlamak yeterli olmaz. gordugun sey motor isletim sisteminin degisen sartlara gore parametrelerini nasil ayarladigi.

LT & ST long-term ve short-term demek.

inceledigin zaman araliginda motor LT'de -%6.25 yakit kisarken ST'de bir mudahale yapmamis. (konuda cok bilgili degilim, ancak bildigim kadariyla) bu tip davranis normal. ayrica LT+ST degerleri sifira yakin olmalidir diye bir kosul yok. sifira yakin olmasi ne demek, LT/ST ne zaman sapar, optimum calismayan program nasil anlasilir gibi bir suru olay var, ogrenmek icin kitaplardan okumani tavsiye ederim.

bu derinlikte konular web'de genelde paramparca bulunur, duzgun ogretmez.

safaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ltft biraz zengine kaymis. Cok kotu durumda degil. 0 a yakinlastikca mukemmel kabul edilir. Ama stft nin daha oynak olmasi lazim. Sabit bir degerde durmaz genelde. Senin ltft ye bakarsak stft ninde +6 gibi gezmesi gerek. Bence ariza isiginda yanmiyor baskada bir sikayetin yoksa bence durum gayet normal. Sanirim bu degerin degismesini aldigin yakit bile etki etmis olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olayi sadece web'den okuyup yorumlamak yeterli olmaz. gordugun sey motor isletim sisteminin degisen sartlara gore parametrelerini nasil ayarladigi.

LT & ST long-term ve short-term demek.

inceledigin zaman araliginda motor LT'de -%6.25 yakit kisarken ST'de bir mudahale yapmamis. (konuda cok bilgili degilim, ancak bildigim kadariyla) bu tip davranis normal. ayrica LT+ST degerleri sifira yakin olmalidir diye bir kosul yok. sifira yakin olmasi ne demek, LT/ST ne zaman sapar, optimum calismayan program nasil anlasilir gibi bir suru olay var, ogrenmek icin kitaplardan okumani tavsiye ederim.

bu derinlikte konular web'de genelde paramparca bulunur, duzgun ogretmez.
    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Öğrenmek istediğim şuan motorun çalışması normal mi?
    Önerebileceğini kitap veya döküman varsa bunları alıp konuyu daha iyi öğrenmem daha iyi olur tabi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı safaks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ltft biraz zengine kaymis. Cok kotu durumda degil. 0 a yakinlastikca mukemmel kabul edilir. Ama stft nin daha oynak olmasi lazim. Sabit bir degerde durmaz genelde. Senin ltft ye bakarsak stft ninde +6 gibi gezmesi gerek. Bence ariza isiginda yanmiyor baskada bir sikayetin yoksa bence durum gayet normal. Sanirim bu degerin degismesini aldigin yakit bile etki etmis olabilir.
    Normal bi durum ise sıkıntı yok ama normal değilse ne yapmalıyım ?
    Çok teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    birşey dikkatimi çekti commanded equivalence lambda değeri 0.92-1.03 (maks.) arasında değişip genelde 0.999 gibi bir değerde kalmış. Lambda=1 olduğunda karışım doğru demekti. Şimdi bu aracın durumu normal mi yoksa servis yolu gözüktü mü ?

Araçta değişken subap zamanlası olması bu durumu değiştirir mi ?

Oksijen sensörlerini nasıl test edebilirim. Elm ile test veya log imkanım olur mu ?

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Bence biraz hüsnü kuruntu durumu söz konusu, bana değerler normal gibi geldi açıkçası. Lambda : 1 ideal oran kabul edilir.

Fuel trim: How it works and how to make it work for you - Automotive Service Professional

Fuel trim can be a valuable diagnostic tool - Eastern Manufacturing

Techtips - Fuel Trim
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence biraz hüsnü kuruntu durumu söz konusu, bana değerler normal gibi geldi açıkçası. Lambda : 1 ideal oran kabul edilir.

Fuel trim: How it works and how to make it work for you - Automotive Service Professional

Fuel trim can be a valuable diagnostic tool - Eastern Manufacturing

Techtips - Fuel Trim
    Linkleri okuyacağım hocam çok teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel bi hort çekeyim.

rölantinde ltft +25.8 iken stft +7.8 gösteriyor.
    Durduğu yerde gaz verirken ltft 15.6 ya düşüyor stft 0 çivarlarında oynuyor.
    Haraket halinde iken sabit hızda giderken ltft 15 çivarı stft 0 çivarı oluyor.
    Pedala yüklendiğimde ltft 0 çivarı iniypr stft - 0.8 çivarında oluyor.

Sorum şu arabam fakirde mi kalıyor sürekli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG mi Benzin mi Dizel mi?
    Motor sıcak mı soğuk mu duran yüksüz motordaki değerler mi?
    Nedir?
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG mi Benzin mi Dizel mi?
    Motor sıcak mı soğuk mu duran yüksüz motordaki değerler mi?
    Nedir?
    LPG değerleri bunlar. İlk yazdığım rölantinde durduğu yerde. İkinci yazdığım 15.8 e 0 duruduğum yerde gaz verdim. 3 yazdığım 3. Vitese normal seyir hızındayken dip gaz verdiğim hali. kaç video izledim genelde ltft0 çivarı stft hep - tarafta oluyor onların hesaba göre benim araba baya fakirde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tayfun.O Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG değerleri bunlar. İlk yazdığım rölantinde durduğu yerde. İkinci yazdığım 15.8 e 0 duruduğum yerde gaz verdim. 3 yazdığım 3. Vitese normal seyir hızındayken dip gaz verdiğim hali. kaç video izledim genelde ltft0 çivarı stft hep - tarafta oluyor onların hesaba göre benim araba baya fakirde
    Durduğunuz yerde gaza basmalar bir anlam ifade etmez. Sadece dururken gaz vermeden rolanti fakir mi zengin mi onu ölçebilirsiniz. Fakirse araç stop eder titreyerek çalışır vs kendini belli edecektir.

Tapagaz da open loope a geçersiniz, wideband AFR sensörü araçta yoksa, ki büyük ihtimal yoktur, o da bir anam ifade etmez. Beyin Allah ne verdiyse açıyor çünkü.

LPG nin OBD si var mı? Şayet varsa 100-200 km kadar aracı benzinde kullanın. Benzin haritası düzelsin. Sonra buna bakarak LPG beyni de haritayı günceller.
    2 3 gün LPG den sorna yine benzine alır 100 km kadar kullanırsanız harita kendini iyice toplar.

OBD yoksa bir LPG ciye gidip tekliyor gaz ayarı yapar mısınız diyin. İyi bir yerse en azından 5-10 aralığında zaten toplayacaktır.

En basit bluetooth bağlantı cihazlarıyla bile arıza geçmişine bakabilirsiniz. +20/25 üzerinde O2 sensörü hata verir arıza ışığı yandırır. Bu sayede gerçekten fakirde olduğunuzu anlarsınız.
    Maalesef LTFT SFTF değerleri tek başına tek senaryoda pek bir anlam ifade etmiyor. İlla önem veriyorum derseniz 70-80 km hızda sabit giderken bu değerlere bakın. Hem benzin hem LPG li değerleri not edin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hafif rolanti sanki titriyor ayar yeni yaptırdım widebant yok takmak istedim 450 TL fiyat çekiyor lsu 4.2 sensörüne dedim kalsın. Bi sabit hızda hem lpg hem benzin ölçüp yazayım abi tekrar teşekkür ederim bu arada lpg ayarcılarına da güvenmiyorum el mecbur gidiyoruz ama bence rastgele bir şey yapıyorlar onlarında afr si yok. Ben Bi tane kablo almaya karar verdim gözümü kararttım. Şöyle diyim abi hızlanmada lpg düşük kalıyor benzinde patinaj çeke çeke gidiyor çoook fark ediyor benzinde rahat rahat 180 e gelirken lpg de 160 tan 170 ye gelene kadar 1 sene yaşlanıyorum 170 ten sonra da yürüyor yürümesine ama sıkılıyorum çekiyorum ayağımı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hafif rolanti sanki titriyor ayar yeni yaptırdım widebant yok takmak istedim 450 TL fiyat çekiyor lsu 4.2 sensörüne dedim kalsın. Bi sabit hızda hem lpg hem benzin ölçüp yazayım abi tekrar teşekkür ederim bu arada lpg ayarcılarına da güvenmiyorum el mecbur gidiyoruz ama bence rastgele bir şey yapıyorlar onlarında afr si yok. Ben Bi tane kablo almaya karar verdim gözümü kararttım. Şöyle diyim abi hızlanmada lpg düşük kalıyor benzinde patinaj çeke çeke gidiyor çoook fark ediyor benzinde rahat rahat 180 e gelirken lpg de 160 tan 170 ye gelene kadar 1 sene yaşlanıyorum 170 ten sonra da yürüyor yürümesine ama sıkılıyorum çekiyorum ayağımı
    Yazdiğin sorunlarin hepsi ayar sorunu gibi duruyor. Regülatr basinci normal, nozül çaplari vs de düzgün olduğunu varsayyyorum
    4000-4500 devir sonrasnda benzin lpg karisik kullan. Ayarlarda var.
    LPG ayar yapmasini da tolga_kaan in mondeo konusunda uzun uzun anlattim.
    Onlara bakara yapabilirsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdiğin sorunlarin hepsi ayar sorunu gibi duruyor. Regülatr basinci normal, nozül çaplari vs de düzgün olduğunu varsayyyorum
    4000-4500 devir sonrasnda benzin lpg karisik kullan. Ayarlarda var.
    LPG ayar yapmasini da tolga_kaan in mondeo konusunda uzun uzun anlattim.
    Onlara bakara yapabilirsin.
    Teşekkür ederim abi o konuya da bakıcam ama nozül çapımı vs bilmiyorum lpg sistemide biraz garip ilk etap full gasıtaly toplanmış regülatör vs arza yaptıkça orj bulunanamış başka marka ile değiştirilmiş Beyni gı Dağıtımıgı regülator atiker gaz kesici atiker enjektör sanırım gı emin değilim

Şimdi bi değerlere tekrar dan baktım hem benzin hem lpg ilk benzinde ölçüm yaptım.
    Benzin değerleri;
    1-Rölanti= ltft 20.3 - stft -13.3
    2-3.vites devir 1600 iken gaza sonuna kadar bastım= ltft0.8 stft 3.9
    3-3.vites Devir 1800 hız=34km/h sabit gittim=ltft22.7 stft -2.3
    4-4.vites Devir 1500 hız=36km/h sabit gittim=ltft19.5 stft 0.8

Lpg Değerleri;
    1-Rölanti= ltft 19.5 - stft 0 (bu ltft 2 gün önce 25.7 di düşmüş anlamadım)
    2-2.vites devir 1400 iken gaza sonuna kadar bastım= ltft-14.1 stft 0
    3-3.vites Devir 1700 hız=33km/h sabit gittim=ltft24.2 stft -4.7
    4-4.vites Devir 1400 hız=34km/h sabit gittim=ltft24.1 stft 10.9

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Güzel bi hort çekeyim.

rölantinde ltft +25.8 iken stft +7.8 gösteriyor.
    Durduğu yerde gaz verirken ltft 15.6 ya düşüyor stft 0 çivarlarında oynuyor.
    Haraket halinde iken sabit hızda giderken ltft 15 çivarı stft 0 çivarı oluyor.
    Pedala yüklendiğimde ltft 0 çivarı iniypr stft - 0.8 çivarında oluyor.

Sorum şu arabam fakirde mi kalıyor sürekli
    Ekonomi için closed loop, gazladiginda open loop a geçiyor. Değerlerin fakire kaçması normal ekonomi amaç.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım abi bu fakir zengin olayı sanırım sadece wideband ile anlaşılacak
    peki abi üstteki yazdığım kısımda rolantide benzin ile lpg nin bu kadar fark olması normal mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki abi üstteki yazdığım kısımda rolantide benzin ile lpg nin bu kadar fark olması normal mi?
    Motor soğuksa normal. Motor zaten stop etmemek için LTFT değerini değiştiriyor. Ayrıca sabah IAT da düşük olunca fazladan gaz veriyor.
    Rolanti için aracı çalıştır 5 dk ısınsın, sadece benzinde kalsın. Sonra ltft değerlerine bak her ikisi için de.

Ayrıca bak benzin ucuzladı diye geçen 200 tl lik aldım. 70 km benzinde kullandım. Bu sabah LPG ye geri aldım. Şu an vites geçişleri ara hızlanmalar ve tapagaz tepkileri çok somut hale geldi. Araç benzinde gibi gdiiyor. Çok acele ediyorsun. Önce dediğimi yap. 100 TL lik benzini al. Güzelce kullan. Sonra LPG ye geç. 2-3 gün daha kullan. Ondan sonra bir daha benzin de kullan. Harita toplasın. Benzin haritası bozuksa sabah rolantide benzinde de sapıtması normal LPG'de de.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bak yeni aklıma geldi.
    Araçta yol bilgisayarı varsa, benzinle kullanacağın 100 km de bilgisayarı sıfırla ve 100 km sonunda ortalama tüketim değerini not et.
    LPG ye geçince de aynı şekilde sıfırla ve 100 km sonunda not et. Sonuçları karşılaştır.

Fakir ya da zengin değilse tüketim değer aynı olmalı.
    Eğer tüketim yükseliyorsa FAKİR
    Eğer tüketim azalıyorsa ZENGİN desin demektir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler