User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: BMW e46 3.25 yakıt ve performans hakkında yardımcı olabilecekler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

BMW e46 3.25 yakıt ve performans hakkında yardımcı olabilecekler

Arkadaşlar 2001 model 3.25ci aracım var. Ortalama 15 lt. gaz tüketimi var. bu kış aylarındada ortalama 2.5 lt de benzin tüketiyor. Buda lpg+benzin güncel fiyatlarla ortalama 0,60 kuruş yapıyor. Lpg kitinin ayarlarına baktırdım 2 farklı yere. İkiside tüm değerleri tüm ayarları iyi buldular. Araç 4500 devirden sonra karışık tüketim yapıyor ve rolantidede lpg tüketiyor. Bende çok çok nadir aracı 4500 devirlerde kullanıyorum. Bana yakıt biraz fazla gibi geldi. Özellikle benzin tüketimi fazla geliyor. bunun bi sebebi olabilirmi ? ve araç pek 3.25 gibi gitmiyor. 2500 cc motor ve 192 hp bir aracIın daha iyi gitmesi lazım bence. Diyelimki araç yoprandı 140 hp güç anca üretebiliyor bu durumda dahi iyi bir performans vermesi gerekli. Aracın performans düşüklüğü ve fazla benzin yakması arasında bir bağlantI varmıdır? Veya vanos arızası olabilirmi öyle bir arızaysa bu nasıl anlaşılır ? yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa sevinirim...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın vanoslarını işin ehli olan birine kontrol ettirmeni öneririm.Bende 330 var şehir içi 12-14 arası yakıyo dikkatli kullanımda dahada düşer.Performans konusu ise gene vanoslar ve aracın sensörleri özellikle yan sanayi sensörler performansı çok etkileyibiliyo veya km yi bilmiyorum motor içindede aşınma olabilir.Bide bu araçlarda belli bir yağ yakması olur kaç km de ne kadar yakıyo ona bi bakmanı öneririm benim araç yaklasık 10k da 1-1.5 litre kullanıma göre eksiltiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birçok şey olabilir, KM bilgisi vermemişsiniz, şanzıman tipi, mevsim kış, jant ebadı, emme ve egzoz, katların durumu, güzergâh çok önemli, sürüş tarzı aklıma gelenlerden. Ankarada çok iyi ustalar var...
    Vanos kendini alt devirlerde belli eder bilhassa tamir takımını değiştirirsiniz olur biter. DISA valfi çok sinsidir bu motorlarda.
    Kişisel yorumum bu yakıt fiyatlarıyla aracınız çok sağlıklı dahi olsa ortalamada zaten 13 14 litre LPG tüketecektir gidişi çok daha iyi olabilir o ayrı....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam araç 199.000 km de. Aracı çok dikkatli kullanıyorum ona rağmen bu şekilde yakıyo araç. Yol bilgisayarında 16.4 lt benzin yakıyo gösteriyo belkide bozuktur bilmiyorum ama bana fazla gibi geldi. Araç boştayken çok güzel gaz yiyor lakin hareket halindeyken aynı şekilde bi gaz yemesi yok aracın düşük devirlerde kullanıyorum sürekli bü yüzden vanostan şüphelendim zaten. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ...

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle hizlanma verilerine bakılmali 0-100 80-120 100-200 gibi aracin performansi ne durumda karşılaştırılmalı buyuk ebatli jantlar genis tabanli lastikler ağırlıktan dolayi performansi çok etkileyebiliyor 30kg dan fazla gelen jantlastikler var ki bu cok ciddi bir rakam. Daha sonra motorda araştırmaya gidilmeli. Birde debimetreye kontrol ettirmekte fayda var performansı cok etkiler. Bide benim bmw de aracin altinda egzosla ilgili bir sensor vardı. Bi değiştirdim araç zehir gibi oldu hem yakit inanilmaz düştü hemde performans acayip fark etti. Bir cok parametre var sorunun mekanikse nerden kaynaklandığıni bulmak çok zor. Kolay gelsin.
    Konu E46 tarafından (05-02-2018 Saat 18:29 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hizlanma verilerine bakılmali 0-100 80-120 100-200 gibi aracin performansi ne durumda karşılaştırılmalı buyuk ebatli jantlar genis tabanli lastikler ağırlıktan dolayi performansi çok etkileyebiliyor 30kg dan fazla gelen jantlastikler var ki bu cok ciddi bir rakam. Daha sonra motorda araştırmaya gidilmeli. Birde debimetreye kontrol ettirmekte fayda var performansı cok etkiler. Bide benim w de aracin altinda egzosla ilgili bir sensor vardı. Bi değiştirdim araç zehir gibi oldu hem yakit inanilmaz düştü hemde performans acayip fark etti. Bir cok parametre var sorunun mekanikse nerden kaynaklandığıni bulmak çok zor. Kolay gelsin.
    Hocam araçta 17 inç m2 jant var. Dediğiniz gibi egzos ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Araçda orjinal egzos takılı fakat nerdeyse ceza yemekten korkuyorum öyle ses geliyo yani gelen ses ne abartı egzos sesi nede normal bir ses dediğiniz gibi birşeyde olabilir. Ama bugünlerde yeni birşey daha farkettim araç alt devirlerde performans düşük veriyo üst devirlerde gücü hissettiriyo ve alt devirlerde sabit hız(40-50 km/h) ve düz bir yolda dahi gitseniz 15-17 lt. yakıt yakıyo gösteriyo buda çok normal gelmiyo açıkcası. Edindiğim izlenimlere göre araçtaki tüm sensörleri yenilemeyi düşünüyorum..

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı furkanyilmaz.b Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam araçta 17 inç m2 jant var. Dediğiniz gibi egzos ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Araçda orjinal egzos takılı fakat nerdeyse ceza yemekten korkuyorum öyle ses geliyo yani gelen ses ne abartı egzos sesi nede normal bir ses dediğiniz gibi birşeyde olabilir. Ama bugünlerde yeni birşey daha farkettim araç alt devirlerde performans düşük veriyo üst devirlerde gücü hissettiriyo ve alt devirlerde sabit hız(40-50 km/h) ve düz bir yolda dahi gitseniz 15-17 lt. yakıt yakıyo gösteriyo buda çok normal gelmiyo açıkcası. Edindiğim izlenimlere göre araçtaki tüm sensörleri yenilemeyi düşünüyorum..
    hepsinin değiştirmene gerek olduğunu düşünmuyorum. guvendigin adam akilli bir ustaya gotur baksin . OBD ye baglayinca sensör debimetre vs gibi arızalari zaten soyler direk nokta atışı olur. Yanlız bilgisarda bir sey görünmüyorsa. ustanı cok iyi sec sonra aman surdan aman burda yok o değildi bide sunu değiştirelim derken iş kumar hesabina dönebiliyor. Dediğim gibi benim bmwde aracın altinda olan egzosla ilgili sensörü degistirince yakitta %50 performansta ta ciddi bir fark olmuştu
    Konu E46 tarafından (05-02-2018 Saat 18:40 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle e46'nın diğer kasalara göre ağırlık fazlası var. Araç otomatik vites ise baştan geriye düşüyor. Ben e36 320 kullanıyorum. Sakinde 14 litre yakıyor.

Aracı Delphi arıza tespit cihazına bağlayıp kontrol edin.

İzmirde Bmw e30-36-46 Kemal Daskara ilgileniyor. Yaptığı işlerde referansı. Gidip kontrolleri orada yaptırabilirsiniz.
    Coğrafya kaderdir

kaan megi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bi 5 sene önce arkadaşımdada vardı tek kapı oda hiç gitmiyodu standart bir 2.0 motor rahat geçiyodu sonra öğrendikki araç otomatikden manuale çevrilmiş ve otomatik difransiyele vs kullanılmış araç onun için randıman vermiyormuş iyice araştırmak lazım.
    Bmw Nankördür Bakmazsan İnkar Eder.Mercedes Çilekeştir Bakmazsan İdare Eder,Bakarsan İhya Eder..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracınız otomatikse eğer ( ki kuvvetle muhtemel öyledir zira manuel e46 3.25 nadirdir )14 15 litre lpg tüketmesi gayet normal..
    hem benzin hem lpg tüketmesi aynı anda mümkün değil.. eğer öyle ise lpg sistemini kontrol ettirmeniz gerekir..
    aracın çekişinin düşük olmasına gelince : özellikle alt devirler demişsiniz.. araç uzun zamandır lpg li ise bobinler yorgun yada verimli çalışmıyor olabilir.. bobin arızasının en belirgin olduğu alt devirlerdir.. bilhassada lpg de nükseder..
    vanosarızası ihtimali düşük.. öyle bile olsa aracı çok fazla etkilemez çünkü vanos vtec gibi bir sistem değildir sadece eksantriğin açısını değiştirir yağ basıncı ile..
    ufak ihtimal akışmetre sorunu olabilir.. yada lpg regülatör yada enjektörde olabilir..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler