User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Uğultu sebebi nedir?

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Uğultu sebebi nedir?

Aracımda bazen gelen bi uğultu oluyor, bilya sesi herhalde diye götürdüm ama rot-balansçı bilya sesi değil diyor. Arabayı götürdüğüm usta da özellikle asfalt değişimlerinde ses gelip gelmediğini sordu, sanıyorum o zamanlar geliyor, o zaman direkt lastik dedi, hamuru sertleşmiştir ondan diyor. Lastikler 225 45 18 Pilot Sport 3, bitiğe yakın durumdalar, lastik üzerindeki tarih 1015.

Özellikle dikkat ediyorum, hızlanırken, yavaşlarken, yokuş inerken-çıkarken vs değil, gidip geldiğim rotada özellikle 1-2 yerde aynı zamanda başlıyor ve devam ediyor. Bu da "asfalt" kaynaklı yani lastik kaynaklı olduğuna beni götürüyor devamlı.

Uzunca süre lastik işi ile ilgilenmiş bir arkadaşım ise ısrarla lastik olmadığını, bilya vs. değilse şanzıman veya diferansiyel, aks vs. gibi bir yerlerden geldiğini söylüyor. Ama böyle olsa sürüşteki hamlelerime göre ses gelmesi gerekmez mi?

Cumartesi bu bahane ile lastikleri de değiştireceğim, ses gitmezse, bilya da değilse başka ne olabilir?

Bu arada araç otomatik. Boşa atınca da ses gelmeye devam ediyor. Hızla birlikte artıp azalıyor. Motor devri, vites değişimi gibi şartlardan etkilenmiyor.
    Konu Ormanci tarafından (26-04-2018 Saat 15:43 ) değiştirilmiştir.

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastikler 225 45 18 Pilot Sport 3, bitiğe yakın durumdalar, lastik üzerindeki tarih 1015.

1003 yaşında lastik, uğultu gelmesi normal tabi

Şaka bir yana, dediğin gibi asfalt değişimlerinde geliyorsa ses bence de lastik kaynaklı.
    Konu Low-Rider tarafından (26-04-2018 Saat 15:50 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Low-Rider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1003 yaşında lastik, uğultu gelmesi normal tabi

Şaka bir yana, dediğin gibi asfalt değişimlerinde geliyorsa ses bence de lastik kaynaklı.
    Hahah, tabi artık kaya olmuş meğer lastikler Yazarken de aklıma geldi 2015 gibi 1015 yazdım 10.hafta 2015 oluyordu değil mi, 3 senelik lastik böyle uğuldar hale gelir mi onu anlamadım. Bugüne kadar eski araçlarımda da 4-5 takım lastik eskitmiştim, hiç böyle bişeyle karşılaşmadım.

Bakalım inşallah lastiktendir de kurtulurum Yoksa yine git-gel yapacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belli bir hızdan başlayıp, hız arttıkça ses artıyorsa bilya olabilir.
    Arabayı ilk aldığında bu ses var mıydı?
    Lastik sesi desen ile de ilgili olabilir.
    Balansçıda lastikleri takoza alıp en azından ön lastikleri, çevirme imkanın olur mu?
    Okumadan imzalamam.....

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    otoban (istanbul-sakarya arası bağzı bölümlerde) kaymak asfaltta bendede yapıyor.
    özellikle kışlıklarda bariz.

ama herkez anlamıyor.aracı iyi dinlemek lazım.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim kışlık lar da uğultu yapıyor. 20 yi geçince başlıyor bilya sesi gibi. Yazlığa geçince düzeliyor. Kışlıklar eski tabi. Sizinki de lastiktir muhtemelen

İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilya sesini ortalama bir usta bile anlar. bilya işi değildir bence. sesi duymadığım için tam net olarak şuradan geliyor demem doğru olmaz ama şanzıman ve diferansiyele odaklan bence. geçmiş olsun.
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret
    KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belli bir hızdan başlayıp, hız arttıkça ses artıyorsa bilya olabilir.
    Arabayı ilk aldığında bu ses var mıydı?
    Lastik sesi desen ile de ilgili olabilir.
    Balansçıda lastikleri takoza alıp en azından ön lastikleri, çevirme imkanın olur mu?
    Bi daha oku Rot balansçı zaten aracı kaldırıp makineyle döndürdü lastikleri

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Büyük ihtimal lastik

Ben de araca geçen ay 1 takım yeni lastik aldım. Ses ciddi seviyede azaldı.

Belirli noktalarda asfalt farkından yol sesinde artma oluor tabi ama seviye düşük olduğundan rahatsız edici değil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni lastiklerle birlikte araba yumuşadı resmen, ses de gelmiyor derken bugün yine çıktı. Şanzıman, diferansiyel, dişli, bi yerlerde bişey var.

Alet sanıyorum halen garanti kapsamında, BİRMOT'ta serviste yardımcı olabilecek birilerini arıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyla ilgili bişeyler buldum. Yabancı Renegade forumlarında 4x4 olanı için aynı şeyi yazmışlar.

Aletin 4x4 sistemi ilginç çalışıyor.

Ön ve arka tarafta iki sistem var. PTU (Power Transfer Unit) ve RDM (Rear Drive Module) diye. PTU ön aksta, şaftın dönüşünü kontrol ediyor, RDM de arka tarafta şafttan gelen gücü arka tekerlere iletmek veya iletmemekle görevli.

Araç Normal modda iken (Auto mod) PTU duruma göre şaftı döndürmeyi kesebiliyor. Bu durumda gereksiz sürtünme yaratılması ve yakıt tüketiminin önüne geçiliyormuş. Yani tamamen önden çeker gibi davranıyor. Bunu ne zaman nasıl yapıyor, araç her yavaşladığında veya durduğunda, sistem devamlı olarak ölçüm yapıp çeşitli parametrelere göre şaftın dönüp dönmemesine karar veriyormuş. Forumda Renegade kullanıcıları silecek çalışmasına, dış hava sıcaklığına göre bile değişebiliyor diyorlar. Burada amaç, ön tekerlerdeki bi tutuş kaybında şaftı o sırada döndürür tutarak, gerektiğinde RDM ile arka lastikleri milisaniyeler içinde döndürür hale getirmek.

Aslında sanıyorum mekanik 4x4'ler de böyle çalışıyor, arkadaşlar söylüyordu mesela, Jimny'lerde falan şaft devamlı döner 2 çeker kullanılsa bile diyordu...

İşte bizim uğultu problemi sistem şaftı döndürmeyince ortaya çıkıyor. Bu devreden tamamen çıkarma olayının şartlarını da şöyle yazmışlar: "belirli bir süre sabit hızda yavaş gitmek, aracın yük altında olmaması (yani çok gazlamıyor olmak-buna yokuş çıkma vs de eklemişler)"...

Bende de bu uğultu genelde E5'te yavaş akan trafikte 30km/s gibi başlayıp, 50-60'a kadar çıkıp, sonra yokolma şeklinde oluyordu, sabit, küçük küçük ilerlemelerde başlıyordu yani. Ya da aynı yolda, yokuş aşağı inerken, herşeyi bıraktığımda... Bu noktada tanıma uyuyor. Çünkü ses gelmeye başladığında aracı Traction'a alıp tam 4x4 yaparsam ses kesiliyordu, yani şaftı döndürüyor. Aşağıdaki linkte okuduğumda Sport modunda da şaftı döndürüyormuş.

Renegade'de de bu uğultu geldiğinde bunu kesmek veya şaftı devamlı döndürmeyi sağlamak için çekiş kontrol sistemini kapatmak veya aracı manuel modda kullanmak gerekiyor demişler. Bende devamlı dönmesi için Sport veya Traction modda kullanmak gerekiyor. Her ikisinde de tepkiler normal konforlu kullanım için gereksiz, sportta geç vites yükseltip hemen küçültüyor, fazla agresif, Traction'da ise gaz tepkisi az, araç resmen gerçek arazi araçlarının LOW-HIGH modu gibi oluyor, ağırlık hissediyorsunuz. Bu yüzden böyle kullanamayacağım. Ama o anda manuel vites değiştirmeyi deneyeceğim.

Bunun haricinde servislik bir durum ne olabilir diye baktım. Baktığım forumda konu hakkında Fiat veya Jeep'in herhangi bir çözüm bulamadığı, sistemin böyle çalıştığı, bunun bir hata veya sorun olmadığını söylemişler kullanıcılar. Bir kullanıcı Renegade'de 2 defa RDM ve 1 defa PTU'yu değiştirmiş garantiden. Ama bir süre sonra yine başlamış. Bir tanesi de güncelleme yaptırmış, ama sistem sadece şaftın devreden çıkış şartlarını biraz değiştirmiş, yine ses gelmiş. Birisi 2016'dan sonra giderildi demiş, başka bir kullanıcı 2017 modelde de var demiş. Bu bir sürü değişim yaptıran vatandaş şimdilik sorun yaşamıyormuş, bazen çok az da olsa duyuyorum ama normal kullanıcı duyamaz demiş. Başka birisi de 15.000km (veya mil) sonra ses mes kalmadı, ne yaparsam yapayım ses gelmiyor, tamamen kesildi demiş.

Ses haricinde mekanik olarak sıkıntı olur mu demişler. Çünkü asıl önemli kısım burası. Demişler ki, PTU şaftı döndürmeyi kestiğinde bazı sensörler bunu tam algılamıyor ve çekiş sistemini tam olarak devreden çıkaramıyor. Bu noktada bazı yerlerde bazı dişlilerin aşınması vs gibi bir durum olmaz mı diye bakındım. "Birşey olmaz, bunu çok nadir yapıyor, çok uzun vadede sorun olabilir" falan demişler. Tatmin edici bir cevap bulamadım bu konuda. Ama gerçekten de kullanımda nadir oluyor, 10 defa kullanıyorsam 2 kullanımıma denk geliyor, onda da birkaç saniye...

Bakalım, şimdilik kafaya takmamaya karar verdim.

Sistemi incelemek isteyenler için link de vereyim:
    Fiat 500X All Wheel Drive System Explored | Fiat 500 USA

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler