User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Abs lambası yanınca aracın elektroniği sapıtıyor

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Abs lambası yanınca aracın elektroniği sapıtıyor

Selam, 91 model opel senatör aracım var fazla bir elektroniği olmayan ve oldukça sade bir yakıt enjeksiyon sistemine sahip bir araç (motronic m1.5) bu sıralar abs lambası ile doğru orantılı bir takım sorunlar yaşıyorum arkadaşlar sizlerinde fikirlerini önerilerini almak isterim.

Sorunum şu abs lambam zaman zaman yanıyor ve bazen bir kaç gün bazen ise bir kaç hafta sürekli yanık kalıyor.Lambanın yanması sorun değil ama lamba yandıktan sonra aracın elektronik sisteminde saçmalamalar başlıyor mesela aracın performansında hissedilir bir düşüş oluyor, yakıt tüketimi artıyor (lamba yanmıyorken yol bilgisayarı ortalama tüketimi 12.7 gösteriyorken lamba yandığında bir anda 30 küsür litreleri göstermeye başlıyor), rölantide dalgalanmalar başlıyor (çok sinir bozucu bir durum) tüm bu sorunlar abs lambası söndüğünde ise kayboluyor araç normale dönüyor.Saçmalama durumunda araç arıza lambası da yakmıyor.

Aracı cihaza bağladığımda sadece krank sensör hatası kayıdını görüyorum fakat bu arızayı aracı aldığımdan beridir ne zaman bağlasam görüyordum.Yani sensör de bir enayilik var fakat çalışmasına mani değil araç günlük olarak kullanılan bir araç zaten buradaki sorunumla bir ilgisi olduğunu sanmam? Bir ara aracın şarj gerilimi ölçmüştüm ve alternatörden 15.2 volt geldiğini görmüştüm (normalde 14.2 civarı olması gerekiyor) bir iki oto elektrikçiye durumu anlattığımda kimisi normal kimisi de yüksek 14 volt olması gerekli demişti.Bu gün tekrar ölçüm yaptığımda alternatör çıkışının 14.2 olduğunu gördüm yani olması gerektiği gibi.

Şayet alternatörde bir problem olsa bu tür bir elektronik arızaya soruna neden olabilir mi? Oto elektrikçiye gidip sorunu anlatsam ve şarj dinamosundan bahsettsem hemen sağ avucunun içi kaşınmaya başlayacak biliyorum o yüzden gereksiz masraf yapmak istemiyorum sizlerin yorumlarına ihtiyacım var.

Ne yapmak nasıl bir yol izlemek gerekir yada bu sorunu şu kişi çözer diyebileceğiniz şahıslar yada dükkan varsa lütfen paylaşın.

Başlık neden böyle oldu anlamadım "ABS lambası yanınca aracın elektroniği sapıtıyor" şeklinde yazmıştım.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü & Alternatör ikilisinin kontrolü ilk adımın olsun.

Elektrikçi değil mekanikçinde alternatörü söktürüp, sadece revize eden yere kendin götürüp kontrol ettirtebilirsin.

bluestain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alternatör böyle birseye sebep olmaz.
    Senin sorunun ya elektrik tesisatında biryerlerde kısa devre var yada sigorta tablosunda bir sıkıntı var gibi görünüyor iyi bir elektrikçiye gitmeni tavsiye ederim

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şarj dinamosu aklımda olsun, açıkçası kısa devrenin buna sebep olacağına pek ihtimal veremiyorum abs lambası bazen sönüyor ve aylarca yanmadığı oluyor lamba sönünce ise hiç bir sorun yaşamıyorum ama ihtimal ihtimaldir bu ihtimalde aklımda olsun.

Sadece abs olan araçlarda motor ecusunun abs ecusu ile bir bağlantısı varmı? Arabada esp ve türevi yok.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şarj dinamosu aklımda olsun, açıkçası kısa devrenin buna sebep olacağına pek ihtimal veremiyorum abs lambası bazen sönüyor ve aylarca yanmadığı oluyor lamba sönünce ise hiç bir sorun yaşamıyorum ama ihtimal ihtimaldir bu ihtimalde aklımda olsun.

Sadece abs olan araçlarda motor ecusunun abs ecusu ile bir bağlantısı varmı? Arabada esp ve türevi yok.
    Esp siz absli arabada abs ile pcm yani ecu’nun direk bağlantısı yok. Ancak ikisininde bcm ile yani piyasa adıyla konfor beyni ile bağlantısı var. Ör: immo bcm’de. Bcm’den ok almadan ecu enjektörleri açmaz. Aynı bcm abs sensöründen aldığı datayı hız olarak kadranda görmeni sağlar (kimi sadece absli arabada abs sensründen değil şanzımandan da okuyabilir)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler