User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Rolantide Sarsıntı ve Gaz Yememe Sorunu

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Rolantide Sarsıntı ve Gaz Yememe Sorunu

Arkadaşlar aldım alalı başımda bir hal var birkaç bilindik yol denedim sorunu baya azalttım ama halen daha tam geçmiş değil. Olabildiğince özet geçmeye çalışacağım.

Araç 2,0 f7r megane. LPG li. Bahsettiğim problem hem lpg hemde benzinde mevcut.

Araç rolantideyken dururken bazen kedi gibi sessiz çalışıyor. Hatta öyleki nerdeyse çalıştığını anlamazsınız.
    Bazen de rolantideyken biri sanki arabayı ara ara sallıyor gibi bir sarsıntı kesiklik var. Vites ileri geri hareket ediyor filan. LPG de gaza yüklenince araba 4500 devirden sonra can çekişiyor. Benzinde gaz yemesinde sorun yok gibi lakin araba performanslı yürümüyor belli evvelki araçlarımdan baz aldığımda bir yerlerde bir sıkıntı olduğu ortada. Bu arada bilgisayara bağlattım sadece map sensörü geçici arıza vermiş onuda yenisi ile değiştirdim.

Yaptığım işlemler:
    Orjinal map sensörü sıfır takıldı
    Oksijen sensörü temizlendi.
    bujiler orjinaliyle değişti.
    yağ su klasik bakım yapıldı.
    yedek bobinim vardı onu taktım değiştirmek amaçlı.

Kıllandığım noktalar:
    oksijen sensörü
    kelebek konum sensörü
    krank sensörü
    enjektör temizliği

Anladığım kadarıyla sıkıntı ateşleme ile alakalı. Hafta sonu bujileri söküp baktım beyaz gövdeye dipten sarartı gelmiş. Enjektörcüye sorduğumda bobinin sıkıntılı değiştir bak bujileri yakmış dedi. Lakin bujilerin ucunda kurumlanma kararma yok. 6000 km geçmesine rağmen buji uçları açık kahverengi tonda yani ateşleme kısmında bir sıkıntı yok gibi. LPG ciye danıştığımda buji gövdesindeki sararmanın lpg kaynaklı olduğunu söylüyor.

Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum arkadaşlar. Bu arada araçta modifiye yok. Katalizöründen filtresine fabrikasyon araç. Herhangi bir mekanik ses yok. Sübap sesi itici sesi vs yok.

UĞUR_GSI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayni sorun bi ara bendede vardi arac benzinli lpg hic olmadi rolantide araba bazen bi titreme yapiyor devir cok ince dalgalaniyor ama sapitmiyor çok ince kil oldugum için ben anliyorum tamirci normal diyor ama kilim bilgisayar bagliyoruz bisey yok.oksijen sensorleri temizledim ne olur olmaz diye gene ayi bobin buji ayni çoğu kisi degistirmez dedim ateşleme tesisatıni degistirdim baya duzeldi ama ince var seyrek yapiyor bigun bilgisayara baglatiyorum o an on oksijen sensor hatasi verdi yeni temizlendi sildik bidaha vermedi ama sonuc su ara ara doğru okumuyordu degistirdim düzeldi yakitim bile 1 litre düştü

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Clio rs sahibiyim, aynı olayı ben de yaşadım. Krank sensörü değiştirdikten sonra bir daha yapmadı. Soketi de yeni tip olandan takıldı. Bobini de değiştirdikten sonra hiç bir sıkıntı kalmadı rölanti ile alakalı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İhtimallerden ikiside olabilir demekki. Bu hafta sonu ikisinide elden geçirip yenileyeyim olmadı. Gittiğim ustalar hani sarsıntı diyor. Ahaya diyorum ara ara geliyor diye. Adam diyorki benimle daş.... (dalgamı) geçiyorsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PULAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İhtimallerden ikiside olabilir demekki. Bu hafta sonu ikisinide elden geçirip yenileyeyim olmadı. Gittiğim ustalar hani sarsıntı diyor. Ahaya diyorum ara ara geliyor diye. Adam diyorki benimle daş.... (dalgamı) geçiyorsun
    Hep öyle oluyor zaten abi, tekliyor diye gidiyorum adam gazı çekiyor ortada birşey yok. Dükkandan çıkıyorum tekleme başlıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bendeki vaziyet daha acı araba tekliyor daha doğrusu bahsettiğim sarsıntı var. Adam bakıyor bakıyor varla yok arası bişey var ama bumu derdin dalgamı geçiyorsun diyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hem benzin hem lpgde yapıyorsa krank sensörü de ihtimaller arasında olabilir, istersen bir değiştirip dene. Soketi de yenilemiş olursun, yeni tip takıyorlar zaten.
    Yüksek devirde acaip kesme yapıyordu benim de, arabayı birşey tutuyor gibi sanki.
    Marş almada falan bir sıkıntı var mı peki? Mesela hiç 2. yada 3. marşta çalıştığı oldu mu abi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hem benzin hem lpgde yapıyorsa krank sensörü de ihtimaller arasında olabilir, istersen bir değiştirip dene. Soketi de yenilemiş olursun, yeni tip takıyorlar zaten.
    Yüksek devirde acaip kesme yapıyordu benim de, arabayı birşey tutuyor gibi sanki.
    Marş almada falan bir sıkıntı var mı peki? Mesela hiç 2. yada 3. marşta çalıştığı oldu mu abi?
    Marş almada sıkıntı var evet. Bazen çok zor dönüyor bazen dönemiyor dönerken duruyor vs. Ama marş motoru diye düşünüyordum. İlk fırsatta krank sensöründen başlıcam çalışmalara
    Konu PULAT tarafından (01-06-2018 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir.

UĞUR_GSI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mars motoruda yapar arkadaşın aracinda doreksiyon hidroligi akmisti bi sure sonra ondada rolantide sapitiyordu düzgün atesleme yapamiyordu tamir ettirdi duzeldi ama bizim ikimizin olayındada performans düşüklüğü yoktu yuklendinmi gidiyordu rolantide sikinti yapiyor bende bode fazla yakiyordu

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PULAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Marş almada sıkıntı var evet. Bazen çok zor dönüyor bazen dönemiyor dönerken duruyor vs. Ama marş motoru diye düşünüyordum. İlk fırsatta krank sensöründen başlıcam çalışmalara
    krank sensörü bence, bu arada voltajı da ölçün derim, şarj dinamosu yeterli şarj etmeyince bazen anlamsız voltaj düşüklükleri oluyor sistemde o da sanki araba vuruntu yapıyormuş gibi davranıyor...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eyvallah hocam dikkate alacağım bunuda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    normalde bakılınca missfiresorunu gibi bujı bobın ve kablolar gibi burada değilse sorun sıcklık sensörü krank sensörü olsaydı calısırkende sorun yasatirdi yada bellı devirlerde keserdi çewirmezdi egz sensörü ve sıcaklık sensörünü değiştir düzelmesi lazım
    Ya kelebekler hayatı görünce intahar ediyorsa???

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler