User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Elektrikli Turbo - Motosiklet İçin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Elektrikli Turbo - Motosiklet İçin

Pulsar 200NS motosikletim var. Silindir piston işine girmeyi düşündüm ancak pek parça çeşitliliği yok ve motorun strok uzunluğu çok kısıtlı. Bende farklı bir proje olması ve konu hakkında ilgili olmamdan dolayı elektrikli turbo işini ciddi ciddi düşünüyorum.

Elektrikli turboyu kısaca şöyle özetleyebiliriz bilmeyenler için: Sadece kompresör salyangozu vardır ve türbin salyangozunun yerinde mile bağlı elektrik motoru vardır.

Elektrik motoru olarak fırçasız dc motor kullanacağım. Bu motorlara ve elektronik aksamlarına yazılımlarına vs. hakim sayılırım. 100bin li devirlere çıkabilecek şekilde dizayn edilebilir. Şuan aklımı kurcalayan tek olay, benim için hangi turbonun uygun olduğu. Aliexpress te GT1241 gibi küçük turbolar var ancak bunlar için bile 400-800cc den bahsediliyor. Türbin tarafını söküp kompresörü elektrik motoruyla istediğim anda istediğim hızda çevirebileceğimi göz önüne alırsak turbo lagı gibi bir durum yok. Yani 200cc motor o turboyu doldurmaz diye bir olayım yok. Ancak Kompresör motora göre büyük olursa en verimli devrinde çevirdiğim zaman fazla basınç üretir. Basıncı düşürmek için elektrik motorunun devrini düşürürüm ama bu seferde turbo verimi düşer. Bana fındık kadar turbo lazım sanrım Ne önerirsiniz nasıl yapalım

melihyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı srknyxl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pulsar 200NS motosikletim var. Silindir piston işine girmeyi düşündüm ancak pek parça çeşitliliği yok ve motorun strok uzunluğu çok kısıtlı. Bende farklı bir proje olması ve konu hakkında ilgili olmamdan dolayı elektrikli turbo işini ciddi ciddi düşünüyorum.

Elektrikli turboyu kısaca şöyle özetleyebiliriz bilmeyenler için: Sadece kompresör salyangozu vardır ve türbin salyangozunun yerinde mile bağlı elektrik motoru vardır.

Elektrik motoru olarak fırçasız dc motor kullanacağım. Bu motorlara ve elektronik aksamlarına yazılımlarına vs. hakim sayılırım. 100bin li devirlere çıkabilecek şekilde dizayn edilebilir. Şuan aklımı kurcalayan tek olay, benim için hangi turbonun uygun olduğu. Aliexpress te GT1241 gibi küçük turbolar var ancak bunlar için bile 400-800cc den bahsediliyor. Türbin tarafını söküp kompresörü elektrik motoruyla istediğim anda istediğim hızda çevirebileceğimi göz önüne alırsak turbo lagı gibi bir durum yok. Yani 200cc motor o turboyu doldurmaz diye bir olayım yok. Ancak Kompresör motora göre büyük olursa en verimli devrinde çevirdiğim zaman fazla basınç üretir. Basıncı düşürmek için elektrik motorunun devrini düşürürüm ama bu seferde turbo verimi düşer. Bana fındık kadar turbo lazım sanrım Ne önerirsiniz nasıl yapalım
    rc araçalarlar uğrastıgım için az cok konuya hakimim. 100.000 devir dönecek motoru buldun ama güç ısı ve sağlamlık nasıl olacak ve nasıl çözlülecek kısa mesafelerde gazlarım dersen kulağa hos geliyor ama diğer türlü ciddi arge ve para gerekli.
    "Vurur yuze ifadesi,emisyonda hilemi yaptin bitanesi" VW BLUEMOTİON

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1000 lik puzzle alıp sıkıldıkça yapar bozardım daha iyi fikir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı melihyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rc araçalarlar uğrastıgım için az cok konuya hakimim. 100.000 devir dönecek motoru buldun ama güç ısı ve sağlamlık nasıl olacak ve nasıl çözlülecek kısa mesafelerde gazlarım dersen kulağa hos geliyor ama diğer türlü ciddi arge ve para gerekli.
    Egzozla dönmeyeceği için sıcaklık sorunu olmayacak. Sadece hava basacak. Devir olarak da tek oranlı bir dişli grubu uygulayabilirim sanırım. Turbo modeli olarak kafamda bir fikir oluşmadı. Çok küçük traktör turboları var. Evet traktörde hacim yüksek ancak devir çok düşük. Sanki motosikletin yüksek devriyle ara kapanır gibi.

Alıntı McKrop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1000 lik puzzle alıp sıkıldıkça yapar bozardım daha iyi fikir
    Kafa buysa silecek suyunu da sanayide tamirciye doldurtun siz

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsettigin motor bajaj. Orjinal halinde bile montaj hatası vs. bı dünya motor kıran sorun yaşayan insan var. Bahsettigin işlemleri 200 CC 'lik motora uygularim diyosun bı de ben sağlıklı olacağını düşünmüyorum pek gene sen bilirsin.
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O turboyu o devirlerde döndürmek icin gerekli elektriği nerden alıcaksın? Normal turbo takiyim desen eyvallahta bu hepten mantıksız ayrıca o motorun internallerı bence 0.3-0.4 e bile dayanmaz, küçük cc birde devir çeviren makina üstelik.Beyin de lazım yazılım ayar vs

Nos işini araştır daha mantıklı scooterlarda baya iş yapıyo..

melihyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=srknyxl;8483175]Egzozla dönmeyeceği için sıcaklık sorunu olmayacak. Sadece hava basacak. Devir olarak da tek oranlı bir dişli grubu uygulayabilirim sanırım. Turbo modeli olarak kafamda bir fikir oluşmadı. Çok küçük traktör turboları var. Evet traktörde hacim yüksek ancak devir çok düşük. Sanki motosikletin yüksek devriyle ara kapanır gibi.

sıcak lıktan kastım motor ve esc(electronic speed controller). Bu tip yuksek devir donen motorlar deli akım çeker ve çok ısınırlar. Isı bir şekilde cozulur ama akım işi kolay değil ve ayrıca 100.000 rpm den bahsediyorsun.
    "Vurur yuze ifadesi,emisyonda hilemi yaptin bitanesi" VW BLUEMOTİON

volume81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uğraşılır ama Pulsar bu konuda biraz daha zorlar tabiki

Yurtdışında zevk için MSX125 turbolayan çok var hatta alttaki link'de eleman stroker ile 200cc'ye çıkarıp güzel güç almış

FBM BIG BORE + FBM Turbo = 27hp and 19ft lbs !!

burada da elemanın kullandığı kit var 125cc için stage1 deniyor beyin vs işini hallederseniz bu kit'den bozma şekilde yapabilirsiniz.

Full Blown Stage 1 Turbo Kit Honda Grom MSX125 - FRS, BRZ, Turbo Kit, Fabrication, Fuel System

sinisa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yurtdışı forumlarda aracına yapanları okumuştum bence yapılabilir ama 200cc için uygun kompressör bulmak sıkıntı bir de 48v aküler kullanılıyor böyle sistemler için. sanırım pil kapasitesinden dolayı kısa süreli kullanılabiliyorlardı, fakat motorsiklet ve küçük turboda pil daha uzun gidebilir. konunun adresini de buldum aşağıda:

(non-Ebay) Electric Turbocharger (Supercharger?) | DSMtuners
    E-Turbo - Front view of the Electric Turbo at the Colletti...
    Electric Turbo producing 61WHP | Facebook

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler