User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arasý

Konu: Clio 4 EDC Şanzıman Belası

beratyuksel - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Ýstanbul/Sakarya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Clio 4 EDC Þanzýman Belasý

Merhaba deðerli abilerim kardeþlerim, yaklaþýk 2 haftadýr kurtulamadýðým sanayi sanayi usta usta gezdiðim problemi bir de sizlerle paylaþmak istedim belki aranýzdan bilen çözen biri çýkar diye.

Öncelikle aracým Renault Clio 4 1.5 dci 2014 model. Araç 100.000'e yeni bastý.

Bir akþam iþten eve dönerken tam eve yaklaþtýðýmda ekranda "Vites Kutusunu Kontrol Ettiriniz" uyarýsý yer aldý. Ara ara böyle saçma problemler veriyordu araç açýp kapatýnca düzeliyordu ondan çok üstelemedim aracý park ettim eve gidip yattým ertesi sabah bir þey çýkmaz diye düþünüyordum. Ertesi sabah iþe gitmek için tekrar bindim aracýma hiçbir problem yoktu iþ yerine yaklaþtýðýmda tekrar ayný uyarýyý gördüm. Farkettim ki araç 2-4-6 ve hatta geri vitese geçmiyor. Yani birinci viteste 30'a kadar arabanýn motoru baðýrýyor devir 4'lere ulaþýyor sonra bi anda 3'e atýyor vitesi 2. vitesi atlýyor. Ayný olayý 4. viteste de yapýyor ve 6. vitese de geçmiyor. Geri vitese takýnca da sanki boþta gaz veriyormuþum gibi hiçbir tepki vermiyor. Aracý park ettim iþ yerine, iþ çýkýþýnda tekrar bindim çalýþtýrdým yine hiçbir sorun olmadý yine gayet bütün viteslere þakýr þakýr atýyordu. Sonra yine bi anda ayný uyarý ekranda belirdi ve ayný þeyler oldu.

Böyle olunca artýk ustama götüreyim dedim.
    Tanýdýðým bir ustaya götürdüm bilgisayara baðladý sistemdeki arýzayý görmek için arýza olarak "debriyaj motoru 2 arýzalý" ve "kavrama kýsa devre" þeklinde hatalar belirdi. Böyle olunca usta þunu söyledi bu çift kavramalý yarý otomatik sistemlerde 2 motor var biri debriyaja basarken biri vites atar madem debriyaj motoru arýzalý diyor o zaman vites motoruyla debriyaj motorunu yer deðiþtirelim bakalým arýza deðiþecek mi dedi ve dediði iþlemi yaptý. Motorlar birebir ayný zaten birini söktü öbürünün yerine taktý ve denedik ayný hata hiçbir þey deðiþmedi. Böyle olunca durum usta demekki beyin motoru tanýmýyor sorun beyinde dedi ve beni Kardeþler Oto Nurettin Ustaya yönlendirdi.

Ertesi gün aracý alýp Nurettin ustaya götürdüm. Nurettin usta beyini deðiþtirip sýfýr beyin takacaðýný söyledi ve yeni beyine kavramalarý tanýtacaðýný belirtti. Yani aracýn beyni üretilirken mevcut olan kavrama kalýnlýðý beyine 15mm gibi bir þey tanýtýlýyormuþ ancak araç kullanýldýkça kavrama eridiði için kavrama 12-13mm'e düþünce bu sorun oluþuyormuþ. Dediðini yaptý usta 2 kere beyin deðiþtirdi yeniden tanýtma yaptý olmadý... Böyle olunca bu sefer Nurettin Usta sorun motorlarda olabilir dedi. Motorlarý açtý baktý soketleri gevþemiþ dedi ve soketleri sýktý tekrar taktý beyini motorlarý topladý arabayý yakýt alýp 200km yol yaptýðýný söyledi hiçbir sorun oluþmadý dedi.

Ben de oh þükür dedim aldým aracý ustadan Yalovaya tatile gittim bayram için. Yolda giderken gebzede daha çatt... Ayný sorun... Araç 2-4-6-R'yi unuttu resmen... Arabayý gebzeden vapura bindirdim yalovaya geçtim orda býraktým araç kiralayýp yoluma devam ettim. Dönüþte aldým býraktýðým yerden yine sorun vermedi klasik.. Giderken yolda baþladý yine.. Ertesi gün götürdüm Nurettin ustaya. Usta dediki artýk elektronik deðil bu yüzde yüz eminim dedi. Tanýdýðým yetkili servis var oraya götüreceðim onlar baksýn dedi. Yetkili servise gitti araç, oradan da problemin mekanik olduðu ya vites ayýrma çatalýnda ya da kavramada sorun olduðunu söylemiþler. Þimdi baþka bir ustaya yönlendirildim. Þanzýmaný açýp çatala ve kavramaya bakacakmýþ hangisi problemliyse onlar deðiþecekmiþ ve sorun çözülecekmiþ dediklerine göre...

Sorunun mekanik olmasý kafama yatýyor aslýnda çünkü ýsýnýnca oluþuyor problem belli bir süre yol gittikten sonra oluyor. Yani ýsýnýnca belki çatal kýrýk ya da bozuk olduðundan ayýramýyor ayýramayýnca kavramayý korumaya alýyor ve vitesleri atmýyor araç... Bilmiyorum.. Kafam allak bullak oldu.. Tam 1 ay oldu bununla uðraþýyorum...

Varsa bunun yaþayanýnýz ya da bu iþten anlayanýnýz bir el atsýn lütfen.
    Konu beratyuksel tarafýndan (20-06-2018 Saat 16:17 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: bozuk yazý

Þehir
    Ýstanbul/Sakarya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Clio 4 EDC Þanzýman Belasý

edit.........
    Konu beratyuksel tarafýndan (20-06-2018 Saat 16:18 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: edit

CenKeR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    31
    Þehir
    Ýstanbul-Kýrklareli
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    renault yetkili servisinde danýþmaným istersne özelden yardýmcý olabilirm ayný sorunlarý çözüyoruz sürekli
    Alýntý Sh4rk Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bi biz sakliyamadik evde bahcede araba varsa yoksa gazliyoruz hiaminaa

Ssamet - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    32
    Þehir
    Kahramanmaraþ
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2012 Edc Megane Coupe var arkadaþýmda. 140 bin civarý gibi þanzýman çatalý ve kavrama deðiþti. Geçen hafta da araç þuan 190 binde , þanzýman beyni deðiþti. Geri vitese geçmiyordu. Çok geç veya erken vites atýyordu.
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Þehir
    Ýstanbul/Sakarya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý Ssamet Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    2012 Edc Megane Coupe var arkadaþýmda. 140 bin civarý gibi þanzýman çatalý ve kavrama deðiþti. Geçen hafta da araç þuan 190 binde , þanzýman beyni deðiþti. Geri vitese geçmiyordu. Çok geç veya erken vites atýyordu.
    Ya sanýrým bu kronik bir problem sadece EDC için de deðil DSG’de de oluyormuþ bunlar çift kavrama yarý otomatik belasý diyorlar yani... Bilmiyorum ne olacak sonuç 3 haftadýr araba sürme keyfimi yitirdim resmen...

Alýntý CenKeR Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    renault yetkili servisinde danýþmaným istersne özelden yardýmcý olabilirm ayný sorunlarý çözüyoruz sürekli
    Öm attým çook teþekkür ederim

sekizsilindir - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    ../RS@
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Madem özelden þaapcaksýnýz, konu silinsin o zaman, çöpleri saðda solda býrakmamak lazým
    group b ___

KÖROÐLU - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    38
    Þehir
    SAKARYA
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gizli bir þey deðil ise buradan yazsan. Eþimizde dostumuzda var kapý kapý dolaþacaðýna nokta atýþý biz destek oluruz, zaten forumun amacý da bilgi paylaþmak deðil mi?

CenKeR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    31
    Þehir
    Ýstanbul-Kýrklareli
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý sekizsilindir Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Madem özelden þaapcaksýnýz, konu silinsin o zaman, çöpleri saðda solda býrakmamak lazým
    Alýntý tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    gizli bir þey deðil ise buradan yazsan. Eþimizde dostumuzda var kapý kapý dolaþacaðýna nokta atýþý biz destek oluruz, zaten forumun amacý da bilgi paylaþmak deðil mi?
    özelden yardýmcý olurum dememdeki amaç telefon wp vs zaen tüm bilgileri arkadaþtan aldýktan ve sorun çözüldüðü takdirde bu sorunden olmuþ bu þekilde yol aldýk diye paylaþým yapacaðým
    Alýntý Sh4rk Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bi biz sakliyamadik evde bahcede araba varsa yoksa gazliyoruz hiaminaa

KÖROÐLU - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    38
    Þehir
    SAKARYA
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    özelden yardýmcý olurum dememdeki amaç telefon wp vs zaen tüm bilgileri arkadaþtan aldýktan ve sorun çözüldüðü takdirde bu sorunden olmuþ bu þekilde yol aldýk diye paylaþým yapacaðým
    hýmm ben biraz suisan yapmýþým o vakit Bekliyoruz neticeyi, arkadaþa da geçmiþ olsun. Çok can sýkýcý, yap yap olmayýnca insan darlanýyor.

Þehir
    Ýstanbul/Sakarya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    hýmm ben biraz suisan yapmýþým o vakit Bekliyoruz neticeyi, arkadaþa da geçmiþ olsun. Çok can sýkýcý, yap yap olmayýnca insan darlanýyor.
    Sorma abi çok teþekkür ederim vallahi sürekli ayný problem sürekli sanayideyim ne yapsak ne denesek olmuyor her kafadan ayrý bir ses çýkýyor.
    Cenker abiyle iletiþim halindeyiz inþallah problemi çözersek ben de aktarýrým yine burdan sorun þuymuþ þunlar þunlar yapýldý diye.

EREN34 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    40
    Þehir
    34 / 41
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Þanzýmaný servis dýþýnda tamir ettireceksen adresin Pendik'te Þahin Rektefiye olsun.

Yaþ
    38
    Þehir
    istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benzer sorun bi yakýným 2013 clio 4 ün de basýmýza geldi servis beyin deðisecek 2000 kusur lirada fatura cýkarmýstý itiraz ettik sonra ne oldu tam bilmiyorum. 2-4-6 ve R gidiyor bazen de geri geliyor duzeliyordu.
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKÝYE

Þehir
    Ýstanbul/Sakarya
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz önce Cenk abinin çalýþýðý yetkili servisteydim. Saðolsun yardýmcý oldu kendisi de.
    Þimdi özetleyerek anlatýcam ayný problemi yaþayanlar adým adým giderek sýkýntýyý çözebilirler umarým bu mesajdan yola çýkarak.

Þanzýmanda bu problemi yaþatacak ana 4 parça var bunlar sýrasýyla;
    1) Debriyaj ve vites motoru ya da diðer adýyla elektrovanalar
    2) Þanzýman beyni
    3) Çatal
    4) Kavrama

Araç; "vites kutusunu kontrol ettirin" arýzasýný verdiðinde ve bilgisayara baðlandýðýnda "debriyaj motoru 2 arýzalý" ve "debriyaj kýsa devre" þeklinde iki adet hata veriyor.
    Soruna yaklaþým ise basamak basamak þöyle;

1. Basamak: Motor Aþamasý
    Bu çift kavrama þanzýmanlarda iki adet motor ya da diðer adý ile elektrovana varmýþ. Bunlardan biri debriyaja basarken diðer vites deðiþtiriyormuþ. Yani bildiðimiz manuel vites, motorlarla otomatikleþtirilmiþ halde arabanýn kaputunun altýnda. Ve bu motorlar hem yapý hem görünüm hem çalýþma prensibi olarak birebir ayný iki motor. Birbirinin yerine takýlabiliyor. Bilgisayarda yazan arýzaya bakarak akla ilk gelen þey debriyaj motoru arýzalý ise; vites motoru ile debriyaj motorunu yer deðiþtirelim eðer arýza deðiþirse motor bozuk demektir, motor deðiþtirilir sorun çözülür.

(Biz motorlarýn yerini deðiþtirmiþtik problem birebir ayný olarak devam etti yine 2-4-6-R viteslerine geçmedi araç.)

2. Basamak: Þanzýman Beyni Aþamasý
    Eðer motorlar deðiþip de problem deðiþmediyse motorlarda arýza olmadýðý var sayýlarak ikinci basamak þanzýman beyni oluyor. Þanzýman beyninin problemli olduðu ve motorlarý ya da kavramayý tanýyamadýðý düþünülüyor. Bu durumda þanzýman beyni deðiþtirilerek araçta var olan kavramalarýn kalýnlýðýnýn ve motorlarýn tanýtýlmasý dolayýsý ile yeni bir beyin ile sorunun çözülmesi söz konusu oluyor.

(Benim araçta tavsiye üzerine Kardeþler Oto Nurettin Usta'da 2 kere beyin denenerek sorun çözülmeye çalýþýldý. Ki kendisinin konusunda çok iyi olduðunu birçok kiþiden ve birçok yerde de duydum. Eðer bu problemi yaþýyorsanýz kendisine gitmenizi tavsiye ederim. Denenen 2 adet sýfýr beyinde de araç ayný problemi verince sorunun þanzýman beyninde de olmadýðý anlaþýldý. Ayný þekilde sorun devam etti.)

3. Basamak: Þanzýmanýn Ýçini Açýlmasý Aþamasý: Çatal ve Kavrama
    Beyin aþamasýný da geçip þanzýman beynininde sorunsuz olduðu anlaþýlýnca 3. basamak olarak þanzýmanýn indirilmesi ve içinin açýlmasý gerekiyor. Çünkü artýk problemin elektronik deðil mekanik olduðu ortaya çýkýyor. Þanzýman içerisinde bulunan vites ayýrma ve debriyaj çatalý denilen iki parçanýn mekanik arýzasý olduðu varsayýlýyor bu noktada. Bunu anlamanýn tek yolu ise aracýnýzýn lifte kaldýrýlýp þanzýmanýnýn indirilmesi ve içinin sökülerek çatallarýn ve kavramanýn kontrol edilmesi. Araç bu noktaya geldiðinde ve þanzýman açýldýðýnda ne olursa olsun vites ve debriyaj çatalýnýz deðiþiyor. Çünkü kuvvetle muhtemel arýzalý parça kavramadan deðil de çatal oluyor.

Yalnýz burada birkaç farklý yola gidebiliyor iþ:
    a)Bunlardan birincisi eðer çatallarýnýzýn deðiþmesine raðmen sorun devam ediyor ise aslýnda çatalýn bozan þey 1. basamakta bahsettiðimiz motorlar. Böyle bir durumda çatalý bozan sebebin motor olduðu anlaþýlýyor ve 1. basamakta bahsettiðimiz iki motor da deðiþiyor. Neden 1. basamakta deðiþmiyor diyeceksiniz; çünkü sonuçta iki motor var birinin bozuk olduðuna dair sistem uyarý veriyor siz saðlam olduðunu düþündüðünüz diðer motoru alýp bozuk olanýn yerine takýyorsunuz ve bozuk olaný da saðlam olanýn yerine takýyorsunuz. Bu þekildeyken arýzanýn deðiþmesini bekliyorsunuz ancak deðiþmiyor. Bu durumda motorlarýn arýzalý olmadýðýný var sayýyoruz ancak çok uzak da olsa bir ihtimal daha var: iki motorun da bozuk olmasý.... Eðer iþte iki motor da bozuksa; bozuk motorlar çatalý da bozmuþ olabiliyor ve bundan dolayý siz çatalý ve motorlarý deðiþtirmeden sorununuz çözülemiyor. Yani eðer çatal deðiþmesine raðmen problem devam ederse artý olarak motorlarýnýzýn da deðiþmesi gerekiyor.
    b)Ýkinci ise bozulan çatalýn þanzýmanýn içinde olan kavramayý da eritmiþ olmasý. Bu durumda da ek olarak size kavramanýn deðiþme masrafý çýkýyor ki böylece tüm þanzýmaný baþtan deðiþtirmiþ oluyorsunuz.

Dediðim gibi tüm bu 3. basamaktaki iþlemlerin anlaþýlmasý ve yolun çizilmesi için þanzýmanýn açýlmasý gerekiyor. Her þey þanzýman inip açýldýktan sonra belli oluyor.

NOT: Ustanýn söylediðine göre genellikle araçlarýn problemi 2. basamakta yani þanzýman beyni kýsmýnda çözülüyor. Motorlar saðlam çýkýyor, þanzýman beyni deðiþiyor ve sonuçta sorundan kurtuluyorsunuz.

Ama iþte benim araç þuan 3. basamaða geçti... 3. basamaða geçen araçlar genelde Fluence oluyormuþ, Clio'larda bu noktaya gelmesi çok nadirmiþ. Yani beni piyango vurdu... Allah yardýmcýmýz olsun bakalým ne olacak... Þimdi ucuzundan yedek parça bulup ustanýn yolunu tutucam, çatallarý vericem deðiþtirecek inþallah sorun orada çözülecek diye umuyorum...

Umarým yazý yardýmcý olmuþtur. Herhangi bir sorunuz olursa hem buradan hem ö.m.'den ulaþabilirsiniz.
    Konu beratyuksel tarafýndan (21-06-2018 Saat 14:41 ) deðiþtirilmiþtir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler