User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
29 sonuçtan 20 ile 29 arası

Konu: Yağ Seçimi

alper_pug - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    316 aracıma bakım zamanı yaklaşmışken iyi oldu bu konu. 2000-3000 km sonra yorumlarını merak ediyorum ısınmayla ilgili. @Özgür Güneş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yani ne diyeceğimi bilmiyorum, benim arabada sıkıntı var galiba, uzun yolda 120 civarı gitmeme rağmen, yokuş yukarı çıkışlarda 125 dereceleri gördüm, pist de 141 dereceye ulaştığında ayağımı gazdan çektim, tercih sizin.

s1nanozk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu yağ muhabbeti denk geldikçe benim de ilgilimi çekiyor istemsizce. Ben günlük kullanıcıyım öyle pistti falandı girebileceğim bir aracım da yok malesef Ama yağ konusu hoşuma gidiyor. Ben de birkaç yağ denemesi yaptım ama çok da fazla değişiklik yapmamak lazım diyor kimisi de.

10/40 Mobil ile başlayan maceram şu anda 5/40 Motul x-clean ile devam ediyor. Bundan önce sırasıyla ilk 2 bakım Mobil 1 0/40 Esp ardından da 5/30 Liqu Moly top tech 4600 kullandım. Esp yi iki sene İstanbul'da kullandım, şu anda Muğla bölgesindeyim ve havalar oldukça sıcak seyrettiği için 5/40 a geçiş yapmak durumunda kaldım.

Aşırı sıcaklarda 5/30 pek sağlıklı değil benim kanaatim, kaldı ki geçen yaz sonu yağ soğutucu contasını değiştirmek durumunda kalmıştım. Yazın fazla ısnıp inceldiği için heralde kaçak yapmıştı. Şimdi 5/40 x-clean var fena değil daha 10k olmadı ama sanki ilk bikaç bindeki performansı hissetmiyorum, tabi havanın sıcaklığının 40 lara yaklaşmasının da etkisi var diye bir düşüncem var. Yaz bitimindeki durumuna göre yine 5/40 tan devam etmek istiyorum ama bu sefer marka olarak liqu moly e geçicem bir de yeşil meşil ama moly gen deneyesim var

Sizler hangi illerdesiniz, yani hava sıcaklıklarının bu kadar etkisi var mı % olarak?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @s1nanozk ben Ankara’dayım, turbo şans eseri emme den parça alması sonucu gümledi, 1 hafta sonra tekrar yağ değiştirmek durumunda kaldım, komple stock a döndüm, motul xclean+ 5w30 koydum, aşırı sıkıştırmama rağmen 126 dereceyi geçmedi, bence yağın kalitesini anlamanın en iyi yolu, aynı çevresel koşullarda arabayı zorladıktan sonra yağın ne kadar hızlı soğuduma belli km periyotları ile bakmak lazım.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Polo için konuşayım daha önce başka konularda yazmıştım. Araçta yazılım dp harici stocktu, yaklaşık 160 hp dir diyelim güç olarakta.

Nisan 2017 de aldıktan sonra ilk bakımı Liqui Moly TopTec 4600 5w30 ile yaptım, aynı ay içinde piste çıktım. Edirne şehir içi kısa mesafe kullanım, Edirne - İst git gel, Mayıs sonu haziran başı 1 haftada 6000 km yaptım, Ankara - Alanya - Edirne - İzmir vs ki uzun yol tempom 150-180 km arası sabittir genelde. 9000 km de kararma ve yaklaşık 200 ml eksilme gördük, Ekim ayında Mobil1 ESP 5w30 ile tekrar bakım yaptım yaklaşık 9500 km sonunda, Nisan ayındaki ilk pist öncesi kontrol amaçlı bakarken yağın bir miktar (LM 9000 km kullanım kadar) karardığını ve 200ml kadar eksildiğini gördüm. Nisan, Mayıs pist günleri sonunda 8000 km olmuştu yine 200ml eksiltmişti ve kararmış durumdaydı. Haziran başında yeni sahibine verdim, bakım yapmadan..

Benim tecrübem, ısı göstergesi yoktu Polo TDi da . LM nin Mobil ESP ye göre daha başarılı oluşuydu.

Corolla ya geçen yıl Nisan'da yetkili serviste bakım yapıldı, 2 hafta önce 10k km sonunda boşalttık, kararmıştı. LM TopTec 4200 5w30 koydum, servis normalde 5w40 koyuyor. O süreçte geçen yazı Ankara'da, sonrasında bir kaç kez Ankara * Alanya ve Ankara - Edirne yaptı, gerisi Edirne şehir içi kullanım.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thp de Senelerdir 5w30 kullanıyorum mobil 1 esp castrol liqui moly son zamanlarda da motul xclean fe genelde...
    o da sıradan bir yağmış diğerleri gibi
    Çabuk kararıyor eksilme yapıyor yağ sıcaklık göstergemde olduğundan yağ ısısını takip etme şansım da var

Ustamın tavsiyesiyle Petronas 5000 xs 5w30 koyduk
    6000 bin km oldu yağda kararma yok gibi eksilme yok yağ göstergeme göre 5-6 derece daha serin

Petronas Mercedesin ve AMG modellerinin fabrika ilk dolum yağı
    F1 deki Mercedes-Petronas başarıları da ortada zaten

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kararma olayı bir ölçüt değil bence, çünkü shell de yağımı fazla koymuşlardı, arabam rölantide 5 dk falan çalıştı, yarım litre yağ boşalttık, taptaze olan yağ hemen kararmıştı. En iyi ölçüt yağ filtresinde oluşan yağ kurumu vs.

Xlean FE iyi bir yağ değil bence ama Xclean+ kaliteli bence

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    x-clean FE ile x-clean aynı değil.

x-cess 5w40 hths 3.73
    x-clean 5w40 hths 3.64
    x-clean 5w30 hths 3.50
    LM toptech 5w30 un hths ni bulamadım.

x-cess 5w40 king benim için

s1nanozk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de aşırı sıcakta geçen sene bahsettiğim olay olunca tırsıyorum dediğim gibi Şu an x-clean yaklaşık 5k oldu herhangi bir kararma yapmadı. Çok zırt pırt da farklı vikozite yağ kullanmak iyi gelmeyebilir araçlara bence. Marka olarak değişiklik olsa da ben artık 5/40 tan devam ederim diye düşünüyorum.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yagin rengi kondisyonunu kalitesini ya da yagin iyi/kotu oldugunu gostermez

Yillardir yaza yaza millete yagin PDS'ine bakmayi ogrettikte bir su yag rengine gore kondisyonuna karar verme olayindan vazgeciremedik.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler