User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: 1.8T(AEB) Kırmızı Yağ Lambası

Oguzhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.8T(AEB) Kırmızı Yağ Lambası

Araç AEB motor, 99 model ve 200.000 km’ de. Normal kullanım ve hızlanmada problem yok ancak agresif 6000-6500 rpm vites değişimli 10-15 dk sürüş ya da yokuş yukarı düşük devirde yüksek viteste yürütme ısrarı olursa fasılalı kırmızı yağ lambası yanıp sönmeye başlıyor.(sarı lamba yağ seviyesi, kırmızı lamba yağ basıncı demekmiş öğrendim) Örnek vermek gerekirse yedire yedire dengeli gazla 180-200 km/h hıza çıkınca problem yok ya da aralıksız 500 km boyunca, araçta 500 kg yükle, klima açık, aracı sıkıştırmadan sürdüm yağ lambası yanmadı ama yokuş yukarı(yaklaşık %6-8 eğim) 5. Vites 100 km/h hızla yürüsün diye ısrarcı olduğumda yağ lambası yaktı ya da 0 km/h dan 200 km/ha hıza kadar dip gaz hızlanmaya çalışınca ya da 1-2-3-4 sürekli red line vites değiştirerek 10-15 dk kullanınca kırmızı yağ lambası fasılalı olarak yanmaya başlıyor.

Rölantiye alıp stop edip, 1 dk civarında beklendiğinde tekrar marşta lamba yanmıyor. Yağ filtresi, yağ basınç müşiri, yağ pompası, yağ çamurlaşması ve yataklarda yağ çöküntüleri sırasıyla şüphelerim. Günlerdir ve hatta haftalardır araştırıyorum. Araç 20 yaşına rağmen 200.000 km de olduğundan yağ değişim aralıkları uzun. Audizine, vwvortex gibi sitelerde engine flush, yağ pompası değişim, yağ süzgecine pislik gelmesi gibi birçok konuyu okudum. Kimisine göre engine flush sakıncalı ya da sağlıklı, kimisine göre süzgeç tıkanık, kimisine göre yataklara kadar kontrol gerekli. Aracı alırken Bostancı Vwtech İlkan Usta’ ya gösterdik, yağ lambası problemini görmeden bilmeden araca yağ değişiminde engine flush uygulayın tavsiyesinde bulunmuştu. Kendisine teşekkürlerimle…

Geçen hafta sanayide mekanik basınç saatiyle ölçüm gerçekleştirdim. Motor rölantide 0.6 bar, 2000 devirde 2 bar, 6000 devirde 6 bar yağ basıncı sağlamakta. İnternette araştırmalarıma göre rölantide 1 bar ve artan her 1000 devir için en az 1 bar basınç daha gereksinim duymakta. Rölanti hariç değerler fena değil ama rölanti yağ basıncı kafamı karıştırmakta.

Şimdilik planım önce liqui moly ya da motul gibi bir firmanın engine flush ürününü kullanarak yağ değişimi yapmak. Problem çözülmezse yağ pompası değişimini denemek.

Gelişmeleri ve tecrübelerimi buradan paylaşacağım. Ancak, eğer daha önce 1.8T makinelerde bu tip problemi yaşayan varsa tecrübelerini dinlemek isterim.

İyi forumlar,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim aklıma ilk gelen yağ pompası yağ basınıcı araç yürürken ölcmen daha sağlıklı olur. yağ pompasının hortumlarında tıkanıklık olma olasılığıda yüksek pompa düzgün çalışsa bile tıkanıklık yüzünden tam akış sağlanmıyor olabilir. ben olsam ilk işim yağ ı değişimi yapmak ve kanallarını iyice temizletmek olurdu.

conty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar abim 98 model polo sportline afh kullanıcısıyım aynı sorunu bende yaşadım halende yaşıyorum ilk başıma geldiğinde çok korkmuştum lakin öğrendim ki benden önceki sahibi bu araca bu sekilde 40 bin kilometre böyle binmis. Tabi ben durmadım hemen yağ, yağfiltresi , yağ müşiri değiştim olmadı birdaha yaptı zaten o kadar illet birşey ki uzun yolda dediğin gibi sadece rampada düşük devirde yüksek viteste yapıyor. Ardından ben aracın karterine giriştim yağ pompasını değiştirdim alttan yataklar kontrol edildi çizik yok ben yağ pompasini orjinal bir sekilde değiştirttim karter benzin ile yıkandı pırıl pırıl edildi. Ardından 1000km gibi bir yol yaptım ve yine aynı sekilde rampalarda falan yaptı ve şuan ne yapılır bu soruna bende bilmiyorum lakin yaptığım işlemleri yaptım ve olmadı bunu belirteyim istedim yazılanları takip edeceğim insallah sorununu çözersin bende merak ediyorum çünkü halen devam eden bir sorun bendede yag pompasi ile alakalı bir problem olduğunu düşünmüyorum abim iyi forumlar..

Oguzhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese tekrar merhaba. Sorun çözüldü ve ileride başkalarının da başına gelme ihtimaline karşın çözümü paylaşmak istedim.

Bayram tatilini yıllık izinle birleştirip ilgili problem için Vwtech İlkan Usta' ya uğradım. Ben pompa değiştirmeye kadar düşünürken İlkan Usta tecrübesi ile gerek olmadığını, karter ve süzgecin temizlenmesinin yeterli olacağını söyledi. İşlemler yapıldı ve denemek üzere yola çıktım. Her türlü zorlamama karşın çok şükür yağ lambası yanmadı. Buradan İlkan Usta' ya bir kez daha teşekkürler.

Alıntı conty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar abim 98 model polo sportline afh kullanıcısıyım aynı sorunu bende yaşadım halende yaşıyorum ilk başıma geldiğinde çok korkmuştum lakin öğrendim ki benden önceki sahibi bu araca bu sekilde 40 bin kilometre böyle binmis. Tabi ben durmadım hemen yağ, yağfiltresi , yağ müşiri değiştim olmadı birdaha yaptı zaten o kadar illet birşey ki uzun yolda dediğin gibi sadece rampada düşük devirde yüksek viteste yapıyor. Ardından ben aracın karterine giriştim yağ pompasını değiştirdim alttan yataklar kontrol edildi çizik yok ben yağ pompasini orjinal bir sekilde değiştirttim karter benzin ile yıkandı pırıl pırıl edildi. Ardından 1000km gibi bir yol yaptım ve yine aynı sekilde rampalarda falan yaptı ve şuan ne yapılır bu soruna bende bilmiyorum lakin yaptığım işlemleri yaptım ve olmadı bunu belirteyim istedim yazılanları takip edeceğim insallah sorununu çözersin bende merak ediyorum çünkü halen devam eden bir sorun bendede yag pompasi ile alakalı bir problem olduğunu düşünmüyorum abim iyi forumlar..
    AFH motor ile ilgili bilgim yok ancak anlattığım gibi benim problemim karter ve süzgeç temizliği ile giderildi. Umarım siz de en kısa sürede sorununuzu çözersiniz.

Herkese iyi forumlar.

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlkan abi halleder, çok iyi ustadır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler