User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Geri giderken gelen ıslık sesi

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Geri giderken gelen ıslık sesi

Arac 2012 scirocco dsg

Geri vitese takıp usul usul geriye kayarken ince bi ıslık sesi geliyor kesik kesik. İlk aklıma gelen balata ve spacer oldu. Ama frene basmadıgım halde bu ses gelmeye devam ediyor o yüzden balata degildir diye düsündüm. Spacer mı acaba dedim ses yapıyor söktürdüm gene aynı ses geliyor. Böyle bi durum tecrübe eden var mıdır ne olabilir?

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @denizhandinc balata temizleyici sprey var denedinmi ?

vag gurubu araçlarda geri geri giderken ses yapıyor (kış aylarında daha çok yapıyor)

acaba o sesmi ?
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi valla o da bi cozum olabilir. Disktende geliyor olabilir. Ses icin yorumda bulunmak burdan zor tabi belki dedim aynisini yasayan vardir nokta cozum biliyodur

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynısı bende de var. hatta gaza basmadan araba kendi halinde 0-5 km arası hızla giderken de geliyor. Araç 2015 A3 tdi dsg. Servise gösterdim, balatalarda kullanılan asbest sıvısının kullanımının artık yasaklandığı için bu sesin gelmesinin normal olduğunu ve bir çok kullanıcının bu sesten dolayı kendilerine geldiğini söyledi. içimi rahatlattı mı esasen hayır, cevap çok saçma geldi ama konu ile ilgili teknik bilgim olmadığı için fazla üsteleyemedim. bilen biri varsa açıklar umarım, bende merak ediyorum çünkü.

edit: frene basınca veya hızlanınca ses gelmiyor.
    Konu Sezgin tarafından (31-08-2018 Saat 16:53 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sezgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynısı bende de var. hatta gaza basmadan araba kendi halinde 0-5 km arası hızla giderken de geliyor. Araç 2015 A3 tdi dsg. Servise gösterdim, balatalarda kullanılan asbest sıvısının kullanımının artık yasaklandığı için bu sesin gelmesinin normal olduğunu ve bir çok kullanıcının bu sesten dolayı kendilerine geldiğini söyledi. içimi rahatlattı mı esasen hayır, cevap çok saçma geldi ama konu ile ilgili teknik bilgim olmadığı için fazla üsteleyemedim. bilen biri varsa açıklar umarım, bende merak ediyorum çünkü.

edit: frene basınca veya hızlanınca ses gelmiyor.
    Bire bir aynı durumdayım. Dedigin gibi ses sadece cok düsük hızda araba kendi halinde gidiyorken geliyor. Cok sacma cevap vermisler gercekten. Aracım servis bakımlı olmasına ragmen sürekli yolma pesinde oldukları icin bakım harici seylerde servise götürmüyorum. Haftaya ustama götürecegim bakalım o ne diyecek. Yine de burdan bilen varsa fikrini almak isteriz

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzer bir problem bende de var yeni konu açmak istemedim ;

Geri geri pek olmasa da aracı salınca yukarıda bahsettiğiniz gibi saldığınızda 5-10 km hızda sanki frenlerden geliyor gibi bir cik cik sesi geliyor , aynı sorun dan mı bahsediyoruz ? Tam olarak bahsettiğim otoparkta yer ararken aracı salarsınız ya özellikle kapalı bir ortam da , sessiz ortam da rahatsız ediyor. Balatalar dan mı diye düşünüyordum fakat yorumlar pek onu göstermiyor. Sanki bir şey sürtüyor mu desem yoksa bir vida gevşeme sesi gibi ufak ufak ciyaklıyor , aynı eski sallanan koltuklar olur ya o misal

Bazen de frene basınca geliyor , nedir acaba sorun ? Balatalara baktım baya var henüz sadece balataların uç kısımların da pas rengine benzer yanma gibi bir görüntü var onun ile ilgilisi olabilir mi acaba ?

Araç MK7 Golf Gti , var mı önerisi olan şunu göster diyen ? ona göre aksiyon alalım.
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozoozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzer bir problem bende de var yeni konu açmak istemedim ;

Geri geri pek olmasa da aracı salınca yukarıda bahsettiğiniz gibi saldığınızda 5-10 km hızda sanki frenlerden geliyor gibi bir cik cik sesi geliyor , aynı sorun dan mı bahsediyoruz ? Tam olarak bahsettiğim otoparkta yer ararken aracı salarsınız ya özellikle kapalı bir ortam da , sessiz ortam da rahatsız ediyor. Balatalar dan mı diye düşünüyordum fakat yorumlar pek onu göstermiyor. Sanki bir şey sürtüyor mu desem yoksa bir vida gevşeme sesi gibi ufak ufak ciyaklıyor , aynı eski sallanan koltuklar olur ya o misal

Bazen de frene basınca geliyor , nedir acaba sorun ? Balatalara baktım baya var henüz sadece balataların uç kısımların da pas rengine benzer yanma gibi bir görüntü var onun ile ilgilisi olabilir mi acaba ?

Araç MK7 Golf Gti , var mı önerisi olan şunu göster diyen ? ona göre aksiyon alalım.
    Aynen bahsettigimiz ses aynı. Benim aklıma diskler geldi belki tornalanması yada degismesi gerekebilir diye düsünüyorum. Cünkü ses kesik kesik geliyor disk döndükce geliyor gibi. Hafta ici ustama baktıracagım artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen bahsettigimiz ses aynı. Benim aklıma diskler geldi belki tornalanması yada degismesi gerekebilir diye düsünüyorum. Cünkü ses kesik kesik geliyor disk döndükce geliyor gibi. Hafta ici ustama baktıracagım artık
    Yorumlarınızı da yazarsanız bende ona göre yol izleyeceğim, araç daha 45 binde , balataları yaz başında değiştirmiştim sırf bu ses geliyor diye halbuki gerek bile yoktu ama olsun diye komple ön-arka değiştirdim fakat problem başka bir şey, göstermeye de hala fırsat olmadı. Bakalım belki daha önceden aynı problemi yaşayan çıkar nokta atışı yapabiliriz.
    ABO TRADING
    STR

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlarınızı da yazarsanız bende ona göre yol izleyeceğim, araç daha 45 binde , balataları yaz başında değiştirmiştim sırf bu ses geliyor diye halbuki gerek bile yoktu ama olsun diye komple ön-arka değiştirdim fakat problem başka bir şey, göstermeye de hala fırsat olmadı. Bakalım belki daha önceden aynı problemi yaşayan çıkar nokta atışı yapabiliriz.
    balata değişimi sırasında disk yüzeyini sildirdiniz mi? yani torna dedikleri şey.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    balata değişimi sırasında disk yüzeyini sildirdiniz mi? yani torna dedikleri şey.
    Yok , ihtiyaç olmadığı için torna yaptırmadım. Bu ses sanki bir vida , bilye gevşer ya cik cik ses yapar aynı onun gibi. Yani pek balata ötmesi vs. değil diye düşünüyorum.

Birde yukarıda bahsettiğim gibi balataların 2 uç noktası pas rengi bir gibi bir şey var , hani yanma lekesi gibi acaba onun ile bir ilgisi var mıdır diyeceğim ama pek sanmıyorum. Farklı bir şey var , sanki yuvasına oturmayan bir şeyler var da ondan ses geliyor gibi ama elimle yokladığımda falan fark göremedim, bilen tecrübe eden birisi veya usta teşhisi koyar sanırım
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok , ihtiyaç olmadığı için torna yaptırmadım. Bu ses sanki bir vida , bilye gevşer ya cik cik ses yapar aynı onun gibi. Yani pek balata ötmesi vs. değil diye düşünüyorum.

Birde yukarıda bahsettiğim gibi balataların 2 uç noktası pas rengi bir gibi bir şey var , hani yanma lekesi gibi acaba onun ile bir ilgisi var mıdır diyeceğim ama pek sanmıyorum. Farklı bir şey var , sanki yuvasına oturmayan bir şeyler var da ondan ses geliyor gibi ama elimle yokladığımda falan fark göremedim, bilen tecrübe eden birisi veya usta teşhisi koyar sanırım
    ben geri viteste ses yapmayan araba pek görmedim, ses yapyanı nadir. çoğu araç yapıyor. ben balata için gelen cikleme sesi olarak balata yüzeyini sürekli bi tarafa doğru aşınması ve ters gidince aşınmanın tersinde sürtünmeden ve kirlenmeden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. hatta bazı büyük balata ve diskli araçlarda daha fazla olabiliyor.

şanzımanınki zaten vınlama sesi o her arabada normal. geri vites arada bir kullanıldığından onun dişli sistemi daha basit ve ucuz bir sistem olmasından kaynaklı.

ancak balata dediğim gibi aşınma yönünün tersine sürünce ötme yapıyor çoğu araçta. hatta sanırım bunun sebebi de tüm dünya da balatalardaki bazı zararlı maddelerin yasaklanmış olması. örneğin yan sanayi olup hiç ses yapmayan balata bulabilirken, orjinal servis malı balatalarda hep ötme sorunu yaşardım ben. çünkü yan sanayi kurallara pek riayet etmiyor.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben geri viteste ses yapmayan araba pek görmedim, ses yapyanı nadir. çoğu araç yapıyor. ben balata için gelen cikleme sesi olarak balata yüzeyini sürekli bi tarafa doğru aşınması ve ters gidince aşınmanın tersinde sürtünmeden ve kirlenmeden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. hatta bazı büyük balata ve diskli araçlarda daha fazla olabiliyor.

şanzımanınki zaten vınlama sesi o her arabada normal. geri vites arada bir kullanıldığından onun dişli sistemi daha basit ve ucuz bir sistem olmasından kaynaklı.

ancak balata dediğim gibi aşınma yönünün tersine sürünce ötme yapıyor çoğu araçta. hatta sanırım bunun sebebi de tüm dünya da balatalardaki bazı zararlı maddelerin yasaklanmış olması. örneğin yan sanayi olup hiç ses yapmayan balata bulabilirken, orjinal servis malı balatalarda hep ötme sorunu yaşardım ben. çünkü yan sanayi kurallara pek riayet etmiyor.
    Benim problem daha çok araç rölanti hızlarında ilerlerken , duracak gibi olurken geliyor. Bahsedilen ses aynı ses ama arkadaşlar da geri geri giderken oluyormuş , bende dediğim gibi 5-10 km hızlarda aracı saldığınız da ufaktan vik vik ses geliyor. Sanırım ses aynı ama problem farklı
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Passat aracımda aynı sorun var sol ön teker tarafından gibi geliyor bana da , takipteyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim problem daha çok araç rölanti hızlarında ilerlerken , duracak gibi olurken geliyor. Bahsedilen ses aynı ses ama arkadaşlar da geri geri giderken oluyormuş , bende dediğim gibi 5-10 km hızlarda aracı saldığınız da ufaktan vik vik ses geliyor. Sanırım ses aynı ama problem farklı
    Bu bence baska bi sorun. Bizdeki özellikle geri geri 5-10 km hızla giderken oluyor. Muhtemelen disklerden cünkü ses kesik kesik gelmekte. Disk döndükce geliyor gibi. Bu hafta ustama götürecegim aracı duruma göre güncellerim konuyu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrar sa,

Aracı dün altura götürdüm. Balataların kenarlarından dökülen partikül vs. seylerin fren diski üzerinde oyuklar actıgı ve diskin tam balatanın bastıgı kısımla, diger kısımları arasında fark oldugu icin bu sesin geldigi söylendi. Sürüsü etkileyecek bi durum olmadıgı ancak ses kesilsin isteniyorsa arka fren diskleri + balataların degismesi gerektigini söylediler. Totalde iscilik ve iskontoyla beraber 1300 lira.

Diskin bu sekilde zarar görmesi olabilecek bi durum mudur? Arac 122 binde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrar sa,

Aracı dün altura götürdüm. Balataların kenarlarından dökülen partikül vs. seylerin fren diski üzerinde oyuklar actıgı ve diskin tam balatanın bastıgı kısımla, diger kısımları arasında fark oldugu icin bu sesin geldigi söylendi. Sürüsü etkileyecek bi durum olmadıgı ancak ses kesilsin isteniyorsa arka fren diskleri + balataların degismesi gerektigini söylediler. Totalde iscilik ve iskontoyla beraber 1300 lira.

Diskin bu sekilde zarar görmesi olabilecek bi durum mudur? Arac 122 binde.
    Evet mümkün. Bu arada 122 bin dayanmışsa o disk, zaten artık bir hayır duanızı hak etmiştir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka disklere isciligi saglam bi yerde torna yaptırdım bir de orjinal arka balata aldım ses gitti. Aynı sıkıntıyı yasayan arkadaslar bu sekilde ilerleyebilir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler