User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: LPG li Araçta Benzin Pompası Sorunu

edr55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

LPG li Araçta Benzin Pompası Sorunu

Herkese iyi haftalar,

7 aydır sahibi olduğum '92 Nissan Altima CA20S aracımda şöyle bir sorun var;

araç lpg li. lpgde iken benzin pompası çalışmasın diye sigorta kutusunun oralara benzin pompasını kontrol eden bir anahtar (ben öyle sanıyordum) yapmışlar. bu anahtar daha 2 gün öncesine kadar hep benzin pompasını kontrol ediyordu, anahtarı açtığımda benzin pompası çalışıyordu sesini duyuyordum. ne olduysa 2 gün önce bu anahtar benzin pompasını çalıştırmadı. farkettim ki anahtarı açtığımda tavan lambam çalışıyordu. aldım elime tornavidayı, söktüm. gerçekten de anahtar tavan lambasının kablosu üzerindeydi. aşağıya paint terk anahtarın bulunduğu şemayı çizdim. aradan anahtarı kaldırdım ve tavan lambası sorunsuz şekilde çalışmaya başladı. ama benzin pompam? benzin pompasına ait yarım yamalak hiçbir kablo yok ortada. bu olay nasıl oluyor arkadaşlar var mıdır fikri olan? bu anahtar nasıl oluyor da 2 gün öncesine kadar benzin pompasını kontrol ediyordu? aklıma gelen bir diğer detay, göstergelerde benzin ışığı yanmıyor, ampulü sağlam ama yanmıyor.

tavan lambasıyla ilgili detay, 2 gün öncesine kadar ara sıra gidip geliyordu. çalışmıyordu ama gidip arabayla 3-5dk yanlayınca kendine geliyordu sonra yine gidiyordu. temassızlık var diye düşünüyordum. bu benzin pompasını kontrol eden (!) anahtarı ortadan kaldırdım ve tavan lambam sorunsuz çalışıyor.

'92 Nissan Laurel Altima A31

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeşim, yardımcı olmak isterim ama kendi tezini kendin çürüttün.
    Ne diyeceğimi bilemiyorum.
    Bazen çok gerçekçi rüyalar görürüz. Öyle bir şey olabilir mi?
    Düz adam___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı osmanaydo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim, yardımcı olmak isterim ama kendi tezini kendin çürüttün.
    Ne diyeceğimi bilemiyorum.
    Bazen çok gerçekçi rüyalar görürüz. Öyle bir şey olabilir mi?
    valla kafayı yediğimi düşünmeye başladım. tavan lambası daha önce anahtarla açılıp kapanmıyordu. cidden 2 gün öncesine kadar anahtar sadece benzin pompasını kontrol ediyordu. 2 gün önce tavan lambasını kontrol etmeye başladı. söküp baktım, bağlantılar tavan lambasının kablolarında. anahtarı ortadan kaldırınca tavan lambası sorunsuz çalışmaya başladı, en azından henüz git-gel yapmadı. benzin pompası ise çalışmıyor, artık benzinde kullanamıyorum.

abi valla 2 gün öncesine kadar benzin pompasını kontrol ediyodu ya valla bak sesini duyuyordum açınca arkadan ses geliyo, kapatınca ses gidiyo. benzinde çalıştıracağım zaman önce benzin pompasını bi süre çalıştırıp öyle marş basıyordum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilemiyorum Altan.

Lambayı unutalım, pompa bozulmuş olabilir mi?
    Pompaya harici bi yerden elektrik verip deneyebilirsin.
    Düz adam___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilemiyorum Altan.

Lambayı unutalım, pompa bozulmuş olabilir mi?
    Pompaya harici bi yerden elektrik verip deneyebilirsin.
    doğru, önce pompa sağlam mı ona bakmak lazım. deneyeceğim abi sağol.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG'li araçlarda, pompa bozulmasın diye pompanın elektriğini kesmek için modül takıyorlar.Böyle bir parça için kablo çekilmiş olabilir mi?Bu kurcalamanıza tesadüf pompanın sigortasında sorun olabilir mi?

Yanlayınca çalışma mevzusu ise temassızlığa işaret.Ağırlık transferiyle tesadüfen değen bir yer olmalı.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG'li araçlarda, pompa bozulmasın diye pompanın elektriğini kesmek için modül takıyorlar.Böyle bir parça için kablo çekilmiş olabilir mi?Bu kurcalamanıza tesadüf pompanın sigortasında sorun olabilir mi?

Yanlayınca çalışma mevzusu ise temassızlığa işaret.Ağırlık transferiyle tesadüfen değen bir yer olmalı.
    Onu ben kaçırmışım.
    @edr55 Laurel Altima'yla 3-5 dakika yanlıyo musun? Videosu falan var mı?
    Düz adam___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

abi sigorta kutusunun oralarda olağandışı hiçbir kablo bulamadım, başka yerde var mıdır bilmiyorum. bikaç tane sigorta var onlar da uzaktan kumandanın modülüne ait. bahsettiğim anahtara başka kablo da bağlı değildi, sadece tavan lambasının kabloları bağlıydı.

Onu ben kaçırmışım.
    @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=55171" target="_blank">edr55</a> Laurel Altima'yla 3-5 dakika yanlıyo musun? Videosu falan var mı?
    bazen geceleri kimsenin olmadığı yerlere gidip arabanın imkan verdiği kadar yanlıyorum. kanalda 2-3 video daha var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorun komik bi'şekilde çözüldü.

benzin pompasına ait anahtar falan yokmuş, o anahtar hep tavan lambasını çalıştırıyormuş.
    sigortalardan birinde kablonun gevşek olduğunu farkettim, elimle hafif dokundum ve kablo çıktı. tekrar güzelce kabloyu yerine taktım ve araba benzinde çalıştı.

benzin pompasındaki kablonun yerinden çıkması, anahtarın benzin pompasını çalıştırmadığını, tavan lambasını çalıştırdığını farketmemi sağladı. anahtarı açtığımda arkadan gelen ses ise teybin açılıp kapanmasıyla açılıp kapanan antenin motoruna aitmiş. ben de kontak açtığımda benzin pompası çalışıyor sanıyorum, halbuki antenin motorundan geliyormuş ses. 6 aydır boşuna eziyet çekiyomuşum. her benzine geçeceğimde anahtarı açıyordum

anahtar da lpg göstergesinin yanında, görsellik sıfır sanayi işi anahtar olduğundan böyle yorumlamıştım. insan neden tavan lambasına giden hatta anahtar koyar ki?

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı edr55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sorun komik bi'şekilde çözüldü.

benzin pompasına ait anahtar falan yokmuş, o anahtar hep tavan lambasını çalıştırıyormuş.
    sigortalardan birinde kablonun gevşek olduğunu farkettim, elimle hafif dokundum ve kablo çıktı. tekrar güzelce kabloyu yerine taktım ve araba benzinde çalıştı.

benzin pompasındaki kablonun yerinden çıkması, anahtarın benzin pompasını çalıştırmadığını, tavan lambasını çalıştırdığını farketmemi sağladı. anahtarı açtığımda arkadan gelen ses ise teybin açılıp kapanmasıyla açılıp kapanan antenin motoruna aitmiş. ben de kontak açtığımda benzin pompası çalışıyor sanıyorum, halbuki antenin motorundan geliyormuş ses. 6 aydır boşuna eziyet çekiyomuşum. her benzine geçeceğimde anahtarı açıyordum

anahtar da lpg göstergesinin yanında, görsellik sıfır sanayi işi anahtar olduğundan böyle yorumlamıştım. insan neden tavan lambasına giden hatta anahtar koyar ki?
    yaşım 23. neredeyse 10 yaşımdan beri senin aracının akranı 1991 model nissan sunny ile uğraşıyorum. Aracın 3. sahibi ve 1998 den beri bizde olmasına rağmen Öyle abuk subuk tesisatlar gördü ki bu gözler. Daha da sıradan elektrikçi adama bi ampül bile taktırmam bu arabada.

Tavsiyem, merakında var ise, bu araçların servis manuelleri var internette; kablo tesisatından tut suyun kaç litre koyulacağına kadar model-üretim-satıldığı coğrafyaya kadar veriyor. İndir onları o şekilde ilerle, tahminimce torpidonun altında 5 kilo kablo artığı yatıyordur.

sorununun çözülmesine bilakis sevindim.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı painkller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaşım 23. neredeyse 10 yaşımdan beri senin aracının akranı 1991 model nissan sunny ile uğraşıyorum. Aracın 3. sahibi ve 1998 den beri bizde olmasına rağmen Öyle abuk subuk tesisatlar gördü ki bu gözler. Daha da sıradan elektrikçi adama bi ampül bile taktırmam bu arabada.

Tavsiyem, merakında var ise, bu araçların servis manuelleri var internette; kablo tesisatından tut suyun kaç litre koyulacağına kadar model-üretim-satıldığı coğrafyaya kadar veriyor. İndir onları o şekilde ilerle, tahminimce torpidonun altında 5 kilo kablo artığı yatıyordur.

sorununun çözülmesine bilakis sevindim.
    alt tarafı cam krikosu değiştirdim, o işçilikten bile memnun kalmadım. kendim ilk denememde daha güzel söktüm kapı döşemesini. o vakit karar verdim zaten herşeyini kendim yapıcam diye elimden geldiğince elektrikçiye vs götürmem bi şekilde kendim yapmaya çalışırım.

torpidonun altı gördüğüm kadarıyla beklediğimden temizdi ya tam anlamıyla indirmedim ama görebildiğim kadarıyla fazla kurcalanmamıştı şimdilik tüm elektrik tesisatı sorunsuz çalışıyo.

yalnız servis manuelini bi türlü bulamadım bu a31 in, araştırmalara devam. tavsiyen için sağol bu arada

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler