User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: 1.4 tsi gti hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.4 tsi gti hakkında

Merhaba arkadaşlar,

Bugün 2013 1.4 TSI polo gti aldım. CTH kodlu motora sahip. Ekspertizde araba gayet sağlıklı çıktı. Tek bir sorunu var. Emme manifoldu bölgesinde terleme ve yağlanma var. Bu sorunu gözümde bir büyütüyorum bir küçültüyorum. Risk alıp aldım arabayı gözümü kararttım. Neden aldın diyenler için araç alma arefesinde sağlıklı bir psikolojiye sahip değildim ve Ankara'dan kalkıp Konya'ya gidip aldım. Arkadaşın GTI ile karşılaştırdık motorun parçlarını, epey hardcore yüklemişler arabayı geçmişinde anlaşılan Şu an baştan sona koçex marka egzoz takılı ve K&N açık hava filtresi takılı. Gözlemlerim sonucu arabanın geçmişinde methanol kit(emme borusu delinmiş, üzerine vida atılmış) ve turbo basınç ayarlama saati(adını unuttum,defi boost muydu?) varmış. Aracın galiba 5. sahibiyim ve araç 62 binde. Son 1 yıldaki 3. sahibi oldum. Bugün ilk önce bir özel servisi(forumumuz üyesi), birde yetkili servise uğradım. Açıkçası mantıken özel servise gitmem gerekse de şansımı ilk olarak yetkili servis cephesinden yana kullanmak istiyorum çünkü bana yardımcı olacaklar gibi duruyor. Son bakımına yetkili serviste girmiş 49 binde 2017 ağustos ayında, aldığım kişi son bakımını 55-56 bin km gibi dışarda yaptırmış. Araç anladığım kadarıyla 2-3 bin kmde bir 1 litre yağ eksiltiyor. Aldığım sahibi bilgili biri değildi, adam sürekli ben anlamam modunda takılıyordu. Eksilttiği nokta apaçık belli ki emme manifoldu, ayrıca o kısımda süperşarj var. Süperşarj biraz terleme yapıyormuş ama gözüme terlemeden fazlası gözüktü. Arabanın dumpvalve kablosu sökülmüş, egzoz takılı olmasına rağmen(downpipe falanda yani) motor arıza lambası yanmıyor. Dumpvalve kablosunu kendim taktım. Yetkili serviste bakıma girmeyi tercih ettim şimdilik, haftaya çarşambaya randevu aldım. Hem aracın sahibi bu sırada orijinal egzozunu ve yedek anahtarını kargolayacak bana. Eğer serviste iyi niyete girmeyip yüksek meblağlar çıkartırsa aracımı dediğim özel servise bırakacağım artık. Hayırlısı diyelim, önerilerinizi fikirlerinizi tecrübelerinizi bekliyorum. Keşke demekten hiç hoşlanmam, olabildiğince mantıklı hareket etmeye çalışıyorum. Manifold un resmi aşağıdadır:

Not: Arabama orijinal binmek istiyorum. KN açık hava filtresi ve kazanını sökmek istiyorum fakat orijinal filtre kazanı kutusu vs. yok. Fiyat aldım ve çok yüksek meblağlar söylendi. Bunu halledebileceğim bir çıkmacı arıyorum. Eğer ben açık filtresi istiyorum diyen GTI cı varsa aranızda kafa kafaya da takas yapabilirim.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kadar şeyi gördükten sonra bu aracı alıp orjinal binmeye çalışmak baya uğraştıracak. Ayrıca Konya'nın nam-ı da pek iyi değildir araç konusunda(alırken kararsız kaldığın için yazdım).

Downpipe için yanıltıcı kullanmış olabilirler.

Orjinal egzoz'u geçtim de umarım yedek anahtar eline ulaşır.

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Polo Gti bu tür risk alınabilecek bi araç değil keşke bi danışsaydınız foruma.. Hassas bi araç . Mekanik kondisyonu bozulunca kullanıcısını rahatsız ediyo.

Eğer tahmin ettiğim gibi kullanıldıysa araçınız 100 bin civarı motor yaptırmaya hazırlayın kendinizi. Soğukken çok devir döndülerse 100 bin iyi ihtimal.

Açık filitrenin zararı olmaz boşuna masraf etmeyin. Temiz olsun filitre yeter. Tabi düzgünce takıldıysa.

Yag kaçaklarına odaklanın, bobin ve buji leri yenileyin mutlaka ve diğer sıvı bakımları tabi. Devir daim yakında sorun çikartabilir genelde o km lerde problem çıkartıyo.

Yazılım varsa dp arıza yakmaz . Yanıltıcıya gerek yok.

Bu arada yazılım vardır muhtemelen stock yazılıma dönün derim, basınç kim bilir kaç ? Kırmayın durduk yere turboyu.

Ben olsam peak 1.5 den fazla basmazdım. İşi garantiye almak lazım.

Dv yi kontrol edin . Doğru çalışıyomu diye?? Yoksa yürümez araç siz hissetmeseniz bile rollingde yan yana gelince baya fark eder gitmediği.

Umarım kazasız belasiz kullanırsınız en azından bilinçli ellere geçmiş araç. Yardımcı olabileceğim başka konu varsa bildigim kadarıyla yardımcı olurum.
    Konu i-vtec07 tarafından (06-12-2018 Saat 08:39 ) değiştirilmiştir.

Mümin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Baya sorunlu bir araç almışsınız gibi görünüyor. İnşallah üstesinden gelip rahat kullanılacak bir hale getirebilirsiniz. Konya'da bildiğim bir kaç tane GTI var ama sorunlu arabalar değildi. Siz hangi aracı aldınız acaba bilemedim
    35 NFR 34 Seat Leon FR 1,4 TSI
    42 HJ 932 Honda Civic 1,6 I-VTEC
    42 FR 957 Seat Leon FR 1,4 TSI
    42 FN 709 Honda Civic 1,6 IES
    42 DSH 05 Honda Civic 1,6 IES

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar galiba yağ havalandırma sistemiyle oynamışlar, o yüzden emmede yağ var, basıncı açmak içinde dv nin fişi çekmişler falan, ilk etapta bu parçaların hepsini bir temin edeceğim çıkmacılardan, görüşüyorum hepsiyle, epey bilgi edindim facebook gruplarından. Dün arkadaşın stock gti ile kafa kafaya gittik. Devri daim daha önce yetkili de değişmiş. Kavrama da iyi durumda, şimdilik iyi gidiyor. Buji bobine de bakacağım zaten haftaya.

Not: yağ kaçağı sadece emme tarafında var, geriye kalan tertemiz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kadar şeyi gördükten sonra bu aracı alıp orjinal binmeye çalışmak baya uğraştıracak. Ayrıca Konya'nın nam-ı da pek iyi değildir araç konusunda(alırken kararsız kaldığın için yazdım).

Downpipe için yanıltıcı kullanmış olabilirler.

Orjinal egzoz'u geçtim de umarım yedek anahtar eline ulaşır.

Egzoz ve anahtar ulaşır inşallah, ben de her gün dua ediyorum yoksa kaskoya anahtarımı kaybettim diyecem, bana yeni anahtar çıkartın vs...

suk3b3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Egzoz ve anahtar ulaşır inşallah, ben de her gün dua ediyorum yoksa kaskoya anahtarımı kaybettim diyecem, bana yeni anahtar çıkartın vs...
    Anahyari kargoyla gonderiyim dedi bana adam. Yedek var demişti falan filan olmuş. Dedim ki 3 bin lira eksik veririm. Anahtar gelir 3 bini veririm. Senet yaptik zamanında hey gidi. O zaman yeni çıkıyordu bu tür kalpazanliklar. Simdi işi çözmüşler. Kardeşim dikkat et sabah arabayi kapıda bulamazsan şaşırma. Kaskonda olsa kurtaramaz seni
    SWAT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı suk3b3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anahyari kargoyla gonderiyim dedi bana adam. Yedek var demişti falan filan olmuş. Dedim ki 3 bin lira eksik veririm. Anahtar gelir 3 bini veririm. Senet yaptik zamanında hey gidi. O zaman yeni çıkıyordu bu tür kalpazanliklar. Simdi işi çözmüşler. Kardeşim dikkat et sabah arabayi kapıda bulamazsan şaşırma. Kaskonda olsa kurtaramaz seni
    Haklısın valla ne diyeyim taaa şehir dışına gidince böyle çaresiz kalıyor insan. En iyisi akşam kapalı garaja çekeyim ya da en iyisi iş yerinin otoprkına sokayım. Burdaki güvenlikleri aşıp girerlerse diyecek bir şey yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorun çözülmüştür. Sebebi karter havalandırma borusundaki siboplu hortummuş, motorun hava almasını önlüyor ve sonucunda motor emmeye yağ basıyor. Orijinal hava filtre kutusu ve aparatları montajı sorunun çözüleceğini umuyorum.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çıkmacılardan bakmaya çalış bence bu eksik parçalarını.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çıkmacılardan bakmaya çalış bence bu eksik parçalarını.
    Çıkma olarak halletim zaten 750 km oldu, motorda yağ yakma yok, ciddi sıkıştırdım arabayı. Bence önceki sahibi yanlış bir şeyler yapıyormuş.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çıkma olarak halletim zaten 750 km oldu, motorda yağ yakma yok, ciddi sıkıştırdım arabayı. Bence önceki sahibi yanlış bir şeyler yapıyormuş.
    Bende 7-8.000 km dir Polo Gti kullanıyorum. Yağ yakma olayı çok abartılmış. Araç 5.000 km de 250 - 300 ml yağ azaltıyor. Ama bu normal bir azaltma. Tabi sürekli sıkıştırmaca kullanımda muhtemelen daha erken süreçte daha fazla yağ azalacaktır.
    Önceki aracım mini cooper A All4 Countryman di. 5.000 km de 400 ml yağ eklemiştim. Onu daha çok sıkıştırırdım.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 7-8.000 km dir Polo Gti kullanıyorum. Yağ yakma olayı çok abartılmış. Araç 5.000 km de 250 - 300 ml yağ azaltıyor. Ama bu normal bir azaltma. Tabi sürekli sıkıştırmaca kullanımda muhtemelen daha erken süreçte daha fazla yağ azalacaktır.
    Önceki aracım mini cooper A All4 Countryman di. 5.000 km de 400 ml yağ eklemiştim. Onu daha çok sıkıştırırdım.
    Valla benim önceki soft setup 116i 2000 km de 1 litre yağ yakmıştı. Bakalım bunda durum ne olacak. Şimdilik sıfır eksiltme

akko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son durum nedir @Özgür Güneş ? merak ettim.. yedek anahtarı geldi mi?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

https://www.instagram.com/akkosgarage/

KAAN INTERNATIONAL LOGISTICS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geldi şükür, arabada bi sıkıntıda yok. Biniyoruz şimdilik işte @akko

akko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geldi şükür, arabada bi sıkıntıda yok. Biniyoruz şimdilik işte @akko
    Çok sevindim kardeşim. Allah kaza bela vermesin tekrardan
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

https://www.instagram.com/akkosgarage/

KAAN INTERNATIONAL LOGISTICS

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler