User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
35 sonuçtan 20 ile 35 arası

Konu: Akü sorunu hk .

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamamdır sonuçtan haberdar ederim.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün elektrikciye detaylı gösterdim. Aracın sıfır hata dinçer dedi. Sorunun yeni aldığım aküden olduğunu söyledi. Aküyü aldigim yere gittim elektrikcim araçta hata bulamadı bide sen bak istersen yada senin elektricine gosterelim dedim. Baktı etti kurcaladı oda bir sorun bulamadı. Kendisinde 6 aydan eski bulunmadığını söyledi. Araç çalışmadığı zaman ara gelip bakayim garantiden yenileriz dedi. Durumlar böyle. artik akümü rafta çok bekledi yada uretimsel bir hata mı var bilemiyorum

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mevcut akünün 2 yılda bozulması, yeni alınanın da hatalı olması zor bir ihtimal bence.
    Benim Passat’ta Peugeot’un orjinal servis aküsü var. Bu şubatta tam 4 yıl olacak. Maşallah diyeyim geçen kış -10’larda bile sorunsuz marş yapmıştı. Bu yıl ki durumunu bende merakla bekliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mevcut akünün 2 yılda bozulması, yeni alınanın da hatalı olması zor bir ihtimal bence.
    Benim Passat’ta Peugeot’un orjinal servis aküsü var. Bu şubatta tam 4 yıl olacak. Maşallah diyeyim geçen kış -10’larda bile sorunsuz marş yapmıştı. Bu yıl ki durumunu bende merakla bekliyorum.
    Akücüye gittim adam yeni aku takti marş basmadi orda kaldi araba. kaçak yok ancak 12.6v gösterdigi halde marş basmiyor. Hatta şuan elektrikcinin önündeyim arabayi dukkana cekip yarin bakacak. Marş motorundan süpheleniyorum. bi garip işler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrikcinin sifir sorun dediği arabanın mars motorunun kömürü bitikmis meğer. Yalniz anlayamadigim husus madem sorun marş motorundaydi çalışmayan arabaya aktarma yapinca neden çalıştı. 4-5 kere oldu ayni olay.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni bir vakko olayi diyorum.

yanliz bir olay kafama takildi. komur ne demek? bildigimiz komur mu var iceride, temas mi sagliyor, nedir? biraz arastirdim ama cok iyi bir aciklama bulamadim. ancak biten madde komure benzemiyor. su videoda her sey net net verilmis;

alternator tahrigini V kayisindan alip AC akim uretiyor. icerideki rectifier birimi DC'ye cevirip akuye gonderiyor. aku elektrik sistemini besliyor. yani aku arada kapasitor. sistem birbirine seri bagli (dogru mu?)

komur zimbirtisina brush diyorlar. alternatorde eskimesi gayet klasik bir parcaymis.

bize donersek;
    - elektrikci neden alternatoru sokup brush/rectifier/konjektor kisimlarini incelemedi?
    - brush kontrol etmeyen elektrikci sana nasil sifir hata ile calisiyor der?
    - aku bayisi distributore telefon ettigi zaman uretim tarihi meselesini neden sen sordugun icin ogreniyor?
    - niye her tarafa en az 3 kere gitmek zorunda kaliyorsun?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fırça-Alternatörde
    Kömür-Marş motorunda ki adı diyebiliriz.

Malzeme aslen aynı denebilir. Carbon bazlı bir malzeme ama TR'de nedense kömür diyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son mesajimda soru alternator yerine mars motoru icin olacak, duzeltiyorum. ama ana fikir dogru

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son mesajimda soru alternator yerine mars motoru icin olacak, duzeltiyorum. ama ana fikir dogru
    takılmamak lazım, sonuçta istetme denmesinden iyi, sanayide halkın anlayacağı dil kullanılır her zaman. parçalara ne isimler takıyorlar şaşırtırlar adamı, adam brush demeye çalışsa ondan sonra kömür değil barış olur adı, marş barışı, barış?

bence kömür iyidir

bu araba kaç yapıyor diye soran usta dolu. hele 1.5 dci ile ferrari tokatlama hikayelerini anlatan ustalardan bahsetmeye gerek bile yok.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    komur deyince ben basbayagi komurlu bisey var anliyorum
    brush olmaz tabii, turkce karsiliginin olmasi gerekir, ama bu "komur" degil

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kömür denilen şey fırçadır ama aklınıza kıl tüy şeyler gelmesin. Karbondan yapılmış bir parçadır. Motorun hareketli kısımı olan rotor üzerindeki kollektöre elektrik iletimini sağlayan parçadır. Altermatör motor vs fark etmez hepsindeki adı fırçadır(brush).

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni bir vakko olayi diyorum.

yanliz bir olay kafama takildi. komur ne demek? bildigimiz komur mu var iceride, temas mi sagliyor, nedir? biraz arastirdim ama cok iyi bir aciklama bulamadim. ancak biten madde komure benzemiyor. su videoda her sey net net verilmis;

alternator tahrigini V kayisindan alip AC akim uretiyor. icerideki rectifier birimi DC'ye cevirip akuye gonderiyor. aku elektrik sistemini besliyor. yani aku arada kapasitor. sistem birbirine seri bagli (dogru mu?)

komur zimbirtisina brush diyorlar. alternatorde eskimesi gayet klasik bir parcaymis.

bize donersek;
    - elektrikci neden alternatoru sokup brush/rectifier/konjektor kisimlarini incelemedi?
    - brush kontrol etmeyen elektrikci sana nasil sifir hata ile calisiyor der?
    - aku bayisi distributore telefon ettigi zaman uretim tarihi meselesini neden sen sordugun icin ogreniyor?
    - niye her tarafa en az 3 kere gitmek zorunda kaliyorsun?

Valla haklısın abi Tr de durumları biliyosun Vakko vakaları bitmez işini doğru düzgün yapan adam yok gibi bişey. Bizim ülkede kanser vakalarındaki artışın birinci sebebi bence bu adamlar.

Kömür dediğimiz bu kurşun kalemlerin içi var ya ona benzer sert bir parça tabi daha kalın ve dikdörtgen prizma şeklinde. çocukken elektrik süpürgelerinde duyardım kömürü bitmiş felan derlerdi ama hiç görmemiştim. Muhtemelen dönen parçalar ile sabit parça arasında elektrik iletkenliği sağlayordur sürtünme ilede bitiyor heralde zamanla.

bu arada bi başka vakko vakasıda " 206 yı aldığımda servisten yapılan bakımları yazan liste çıkardık orada marş motoru kömürleri yenilendi diyordu ben almadan hemen önce (2-2,5 yıl önce) ama marş dinamosunu açan elektricide ilk defa ben açtım dedi" yani bakım için arabayı servise veriyoz ama ne yapıldığı muamma

Kömürler yaklaşık 2 önce değişti diye benim aklıma marş motoru hiç gelmemişti.

Özetle bu vakko vakaları ile ilgili içimde derin bir yılgınlık var. Bi iş yaptırasım bi yere gidesim gelmiyor. sırf bu tp adamlarla tekrar muhatap olamamak için pasif sistemden aktife geçmiyorum. yaptığına yapacağına adamı pişman ederler çünkü biliyorum
    Konu E46 tarafından (28-12-2018 Saat 11:57 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kömür denilen şey fırçadır ama aklınıza kıl tüy şeyler gelmesin. Karbondan yapılmış bir parçadır. Motorun hareketli kısımı olan rotor üzerindeki kollektöre elektrik iletimini sağlayan parçadır. Altermatör motor vs fark etmez hepsindeki adı fırçadır(brush).
    bu daha dogru & net bir aciklama.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özetle bu vakko vakaları ile ilgili içimde derin bir yılgınlık var. Bi iş yaptırasım bi yere gidesim gelmiyor. sırf bu tp adamlarla tekrar muhatap olamamak için pasif sistemden aktife geçmiyorum. yaptığına yapacağına adamı pişman ederler çünkü biliyorum
    mezun olma noktasina gelmissin

izolasyon yaptin
    sistem yaptin 10 yillik omre bedel (parazitli parazitsiz hem stereo hem mono)
    mezuniyet projesi olarak bi mars motoru yap diyorum
    stator
    rotor
    brush=komur=ne zkimse unutma bol bol koy
    fazlasini akucu & elektrikciye koyarsin
    en cok onlara lazim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada bi başka vakko vakasıda " 206 yı aldığımda servisten yapılan bakımları yazan liste çıkardık orada marş motoru kömürleri yenilendi diyordu ben almadan hemen önce (2-2,5 yıl önce) ama marş dinamosunu açan elektricide ilk defa ben açtım dedi"
    dogru da olabilir atiyo da olabilir
    start stop falan
    kafa 1500 bunun
    bosver
    guvenilir degil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mezun olma noktasina gelmissin

izolasyon yaptin
    sistem yaptin 10 yillik omre bedel (parazitli parazitsiz hem stereo hem mono)
    mezuniyet projesi olarak bi mars motoru yap diyorum
    stator
    rotor
    brush=komur=ne zkimse unutma bol bol koy
    fazlasini akucu & elektrikciye koyarsin
    en cok onlara lazim
    Haha güldürdün beni Murat abi . Okulu birakacamda babam sanayiye verir diye korkuyorum

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler