User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
61 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Akü üretim tarihi nasıl anlaşılır

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @EREN34 150A çok iyiymiş. Ben 90A ile 74 Ah kullandığıma göre seninki rahat rahat besler belki daha büyük bile takılabilir bakmak lazım.

Birde elektrikci start stoplu alaydin daha iyidi dedi. Boyle bisey varmi bizim araclarda start stop yok. Start stoplu aku almanim mantığı var mi bi fayda saglar mi bana
    Phantom'a katılıyorum.

Start-Stoplu yüksek kapasite akü 1 lira. Onun yerine gidip jel akü al daha iyi

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Phantom'a katılıyorum.

Start-Stoplu yüksek kapasite akü 1 lira. Onun yerine gidip jel akü al daha iyi
    Evet baya pahali 1100 civari vartalar. Jel akü hakkinda bilgim yok daha uzun ömürlü mü oluyor avantaji nedir
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet baya pahali 1100 civari vartalar. Jel akü hakkinda bilgim yok daha uzun ömürlü mü oluyor avantaji nedir
    Bildiğim kadarıyla;

Daha diplere kadar enerji üretebilmesi ve daha uzun ömürlü olması avantajları

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla;

Daha diplere kadar enerji üretebilmesi ve daha uzun ömürlü olması avantajları
    Netten baktimda 10 yıl ömür falan diyor. 10 yila kim öle kim kala

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Netten baktimda 10 yıl ömür falan diyor. 10 yila kim öle kim kala
    babamın ilk arabası R12 TS nin aküsü tam 14 sene dayanmıştı, şimdi teknoloji ilerledi mi geriledi mi?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    babamın ilk arabası R12 TS nin aküsü tam 14 sene dayanmıştı, şimdi teknoloji ilerledi mi geriledi mi?
    Efsaneymiş duyduğum en iyi aku ömrü. Kapali garajda mı duruyordu. parca mühendisliği mevzusu bizi yaktı. Babannemde buzdolabi var örneğin, babam orta okuldayken almıslar. Babam 71 yasinda buzdolabı hala çalışıyor babanneme sordum sadece gaz basildi dedi Eskiler daha uzun ömürlü oluyor belkide maliyet hesabi bu kadar on planda değildi japon yapardi alman yapardi Çin falan piyasada yoktu daha
    Konu E46 tarafından (28-12-2018 Saat 17:26 ) değiştirilmiştir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Efsaneymiş duyduğum en iyi aku ömrü. Kapali garajda mı duruyordu. parca mühendisliği mevzusu bizi yaktı. Babannemde buzdolabi var örneğin, babam orta okuldayken almıslar. Babam 71 yasinda buzdolabı hala çalışıyor babanneme sordum sadece gaz basildi dedi Eskiler daha uzun ömürlü oluyor belkide maliyet hesabi bu kadar on planda değildi japon yapardi alman yapardi Çin falan piyasada yoktu daha
    R12 ve kapalı garaj ? vallahi bildiğin Angara soğuğunda arada saf su eklemesiyle o kadar dayandı.. o yıllarda da akü çok pahalıydı 2-3 senede akü bitmezdi... İstanbuldan gece geldim ve de Explorerın akü basmadı, yine ghiblinin Vartadan takviye yaptım, haa ghibli kapalı garajda tabii evlat olmanın keyfini sürüyor

annemlerin ilk buzdolabını (arçelik) 48 yılın sonunda daha 2 ay önce emekliye ayırdılar, kaportası bile taş gibiydi ve de içinde hiç bir şey kırılmamıştı, her şey fast-food oldu...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teknoloji ilerledi ama enerji teknolojisi yetişemedi. R12 TS dedigin araçta elektrik tüketecek hiç bir şey yok. Fan dahil kayışa baglı. En fazla kalorifer motoru çeker oda günümüz araçlara kıyasla 3 de 1 i sayılmaz.
    Şimdiki araçların enjektörü,fanı ,kliması,direksiyon pompaları,el freni bile elektrikli amper ler aynı ama özellik çogaldı. Yani kısacası ne kadar özellik o kadar az akü ömrü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı süleymann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teknoloji ilerledi ama enerji teknolojisi yetişemedi. R12 TS dedigin araçta elektrik tüketecek hiç bir şey yok. Fan dahil kayışa baglı. En fazla kalorifer motoru çeker oda günümüz araçlara kıyasla 3 de 1 i sayılmaz.
    Şimdiki araçların enjektörü,fanı ,kliması,direksiyon pompaları,el freni bile elektrikli amper ler aynı ama özellik çogaldı. Yani kısacası ne kadar özellik o kadar az akü ömrü.
    Evet buda önemli bi etken. Pil Teknolojisinde devrim niteliğinde bir atak yapılamadı pil olayinı çözenin sırtı yere gelmez. Geçtiğimiz aylarda 2 cilt elektrik kitabı aldım elime ulaşınca baktım 1982 yılı basımı. 2. Ciltin sonunda elektrikli otomobil diye bir bölüm var ve orda şöyle yazıyor " Bu otomobil ABD de geliştirilmekte olup 1968 senesinden itibaren yol denemelerine başlanmıştir. Bu aracın Lithium bataryaları daha hafif ve küçüktür. Bu bataryalar otomobile 80 km süratle 250km menzil sağamakta. Bu otomobilin ilgi çeken bir yanida fren sistemidir. fren yapıldığında kaybolan enerji bataryaların sarj edilmesinde kullanilmakta olup seyir mesafesine %25 nispetinde ilave etmektedir. Elektrikli otomobillerin önümüzdeki seneler zarfında daha kullanışlı hale getirilmesi mümkün görülmektedir."
    50 senedir aynı muhabbet adam 68'de yapmış zaten. Bunu okuyunca yakin bir tarijte elektrikli otomobile sahip olamayacağımı net şekilde anladım El kadar marş motorunu çalıştıracak start stoplu akü bile 1000TL bide öküz gibi ağır. Batarya konusu cozulmedikce bu iş hikaye
    Konu E46 tarafından (28-12-2018 Saat 23:16 ) değiştirilmiştir.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sasuta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi Cihazların kullanmasına ilişkin bir konu açıp bizi aydınlatsan çok mu şey istemiş olurum
    bir video çekerim en kısa zamanda.
    fakat bu bluetoothlu aletin biraz hatalı ölçtüğünü fark ettim
    Bu benim aküyü 360CCA olarak ölçtü fakat aynı markanın başka test cihazı 400CCA olarak gösterdi.
    akünün sağlam hali 540CCA

Alet 28$ ve aliexpresste satılıyor.
    bende satıcıya bunu bildirdim, onlarda bana sanki karşısında aptal varmış gibi bunun normal olduğunu söyleyince dispute açtım ve paramı geri aldım.
    iyi oldu bedava test cihazım var artık.
    belkide bir daha müşterilerini aptal yerine koymazlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir video çekerim en kısa zamanda.
    fakat bu bluetoothlu aletin biraz hatalı ölçtüğünü fark ettim
    Bu benim aküyü 360CCA olarak ölçtü fakat aynı markanın başka test cihazı 400CCA olarak gösterdi.
    akünün sağlam hali 540CCA

Alet 28$ ve aliexpresste satılıyor.
    bende satıcıya bunu bildirdim, onlarda bana sanki karşısında aptal varmış gibi bunun normal olduğunu söyleyince dispute açtım ve paramı geri aldım.
    iyi oldu bedava test cihazım var artık.
    belkide bir daha müşterilerini aptal yerine koymazlar.
    Anladım Maxi videoyu merakla bekliyorum şimdiden kolay gelsin

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de geçenlerde akü aldım... Aldıgım akü bu Varta Akü D52 (Start-Stop) Plus AGM 12V 60Ah 680A EN.

Akünun voltajını ilk oltugum de 12.4 cıktı. Sonra aku sarj cıhazı ile sart ettım aksamdan sabaha 12.7-12.8 arasında kaldı uc hafta sonra olcutumde 12.65 idi...

Bir akü test cıhazı aldım, bir de boschun agm sarj edebilir sarj cıhazını aldım.

Oncellikle aku test cıhazı aku ıcın 12.65 ıken %85 healthy %98 sarj olmuş gösteriyor. Aku AGM sarj ile sarj taktım su an ıcın 12.8 cıvarında

680A EN akü ise test aletinde 625 cıkıyor...

Bu arada AKÜ araca hıc baglamadım. Arabayı de hıc calıstırmadım... Bütün ölcumlerım akü aracın dısındayken...

Anladıgım kadarı ile akü eski herhalde olmazsa varta yı arar sorarım...
    Konu VWci tarafından (20-01-2019 Saat 18:21 ) değiştirilmiştir.
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Accorda aldığım varta akü 1.5 senede cortladı, garantisine gittiğimde ise 45 amper takmamdan ötürü dediler, arabanın orjinal ölçüsü 45 ama anlatamıyorsun adama. Sırf garantiden değişsin diye fark verdimde 60 amperlik ile değiştirttim.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vartaya o konuda ben de kılım, 2016 yılında sıfır alınmış akü 2.5 senede nasıl biter hemen!!!!
    Şuan araç çalışmıyor :P

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aku uzerindeki kodlardan uretim tarihi aramanin hicbir anlami yokmus 17-18kg akuyu kaldirip altina bakinca 2017 nin 2 inci ayı üretımı olduğunu gordum yanı 2 senelik akü almısım ne güzel.... (hadi iyi düsünelim; bu plastik aksamın üretim tarihi olsun plastik üretim tarihi üzerıne 2 ay ekleyelim - içine levhaların konarak doldurulması-
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim 60Ah Bosch 4. kışını çıkartamadı. Hava 3 derece ve daha soğuk olmazsa sorun yoktu gerçi ama yaşadığım yer için yeterli değil. Araçta 1 takım mid+sub dan oluşan bir tesisat ve 1 takım mercekli xenon kitim var.

Varta alırım kafasıyla Kocaeli Varta Bölge Bayisine gittim. Varta'nın Gebze imalata geçtiğinden beri garantiden yapılan işlem sayısında artış olduğundan bahsedip bana gene Bosch tavsiye etti. Özellikle Bosch istemiyorum dersen de Duracell al dedi.

Seçeneklerim:
    Duracell
    Bosch
    Varta
    Mutlu
    İnci

Ben Bosch tan yana kullandım tercihimi. Bu sefer 60Ah (Oem akü) yerine 74Ah akü aldım. Şimdilik işler tıkırında. Bakalım önümüzdeki seneler ne gösterecek

YunuscanVg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana evde akü sarj etmek için alet önerebilecek varmı.Arabamda ses sistemi var ve arabaya ara sıra biniyorum aküm sağlam yeni sarj ettirdim ama durdukça bitiyo bu cihazlardan kullanan varsa tavsiyeleri bekliyorum

sasuta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı YunuscanVg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana evde akü sarj etmek için alet önerebilecek varmı.Arabamda ses sistemi var ve arabaya ara sıra biniyorum aküm sağlam yeni sarj ettirdim ama durdukça bitiyo bu cihazlardan kullanan varsa tavsiyeleri bekliyorum
    Son mesajda bende bunu sormuştum. Ben bir kaç seçenek sundum bir göz at istersen.

http://www.techturkey.com/forum/maka...t=#post8545205

YunuscanVg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sasuta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son mesajda bende bunu sormuştum. Ben bir kaç seçenek sundum bir göz at istersen.

http://www.techturkey.com/forum/maka...t=#post8545205
    teşekkür ederim bakıyorum hemen

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler