User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
61 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Akü üretim tarihi nasıl anlaşılır

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyiyemiş model olarak hangisi varta silver falan mi
    Varta 74Ah E11 12V Aku Fiyatı, Taksit Secenekleri ile Satın Al

bundan benimki
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimkinin birebir aynısı ne zamandır kullaniyorsunuz
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benimkinin birebir aynısı ne zamandır kullaniyorsunuz
    yaklaşık 3 senedir kullanıyorum ve dediğim gibi sürekli kullanılmayan yani çoğu zaman kendini şarj edemediği bir ortamda olmasına rağmen tık diye alıyor her seferinde...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla merakla bekliyorum bu elektrikçiler ve akü satıcıları ne zaman çağa ayak uyduracak?
    hepimiz 2018 yılındayız ama onlar 40 sene geriden gelmeyi tercih ediyorlar
    40 sene öncede 80 sene öncedeydiler!
    artık bir çok akü test cihazı var, akünün kapasitesini ve durumunu sadece voltmetre ile anlayamazsınız.

SOH : state of healty demek yani akünün durumu, sağlığı.
    SOC: state of charge demek yani akünün şarjı

bu resimdeki cihazlar bendekiler
    araç benim, akü benim aracın varta marka aküsü 540 amper, alalı bayaa oldu sanırım 4-5 senesi temiz vardır.
    birde havalar soğuk olduğu için cihaz akünün kapasitesinin yarıya düştüğünü söylüyor
    hakkattende ilk mars sırasında falan bunu anlıyorsun, nerde o yeniykenki kondüsyon
    tabi bu halde bile bu seneyi (2019) yaza kadar rahat çıkarır diye düşünüyorum.

ayrıca cihaz ile ilk marş sırasında akü voltajının nerelere düştüğünü ve kaç milisaniye sürdüğünü de görebiliyorsun.
    gene ayrıca şarj dinamosu şarj ediyormu etmiyormu onunda testi var
    yani oo akü bozuk değiş, oo marş motoru bozuk değiş, oo şarj dinamosu bozuk değiş atmasyon lafları çoook eskide kaldı
    ne bozuksa onu değiş tamir et değilmi?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi selamlar,

Sen bu kadar teknolojiden bahsetmişken ben biraz daha sanayi kafasıyla bahsedip senden yardım rica edeceğim
    Fotodaki Bosch akünün aynısını kullanıyorum. Aracımın oem aküsü ile aynı kapasitede. (60ah). Akü 4 senesini doldurdu. Araçta xenon ve çıtır bir müzik sistemin olduğundan 4 sene iyi bir süre sanırım.

Araçta turbo timer var. Oradan Voltaj değeri görebiliriyorum.
    Araç motoru çalıştığında 14.4 sabit görüyorum.
    1 gece kapalı garajda yattığında 12.2-12.3V değerlerini görüyorum. Garaj 15-16 derece
    1 mesai günü şirket açık otoparkında yattı. Akşam iş çıkışı 10.8V gibi değerler gördüm. Araç 3-4 marşta zor bela çalıştı. Sıcaklık 1-3 derece arası
    Akü bagajda. + besleme öne kadar gidiyor ancak şaseleme arka koltuk kemerden alındı.
    Baharda yada yazın en ufak sorun yok. Tek marş.

Bir akücüde digital bir alet ile ölçüm yaptık ama yeni yürümüş araba olduğundan pek anlamlı bir iş olmadı. Orada 12.5V sabit, marş anında 10.4' e düştüğünü okuduk. Adam ok dedi geçti.

Senaryo akü diyor gibi ok ama direk bodozlama akü değiştirmek de ne kadar mantıklı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Senede 600 adet akü satan biri olarak söylüyorum.Aküyü ana bayilerden yada yetili servislerden alın.Lastikçilerden marketlerden akü alan herkes sıkıntıya düşüyor. Lamba ile akü kontrol edenleri biliyorum.Sırf akü kontrol cihazları için 10.000 tl cihazlar aldım. Bazen yüzey voltajı da şaşırtabiliyor cihaz ile yüke verdigniz de veya marş esnasındaki akünün verdigi voltaj baz alınmalı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi kurşunlu akülerin kapasiteleri hava sıcaklığına çok bağlı
    soğuk havada akünün kapasitesi düşer

sende birde akü bagajda, oradan gelen kablolarda da kayıp var mutlaka.
    aküde ilk günkü gibi sıfır olmadığına ve havada çok soğuk olduğuna göre marşın zar zor basması normal.

paran varsa yeni ama daha amperi yüksek akü alabilirsin
    yada portatif takviyeler var onlardan satın alıp gerektiği zaman kullanırsın
    zaten bu kışı çıkarınca yazın canavar gibi çalışacak araba gene.
    sıkıntı soğuk hava..

daha güzel grafikler vardı ama şimdilik bunu bulabildim
    aynı akünün soğuk karşısındaki güç kaybı:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maxidayi patlatmissin gene
    540A dedigin cold cranking amper degeri mi?
    alternatoru nasil test ediyor, gelen akimi & voltaji mi olcuyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Maxi

Abi vakşt ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Ben bir akü alauom en iyisi

60Ah yerine 74Ah alırım gibi duruyor. Peki alternatör bunu şarj edebilecek mi? Piyasa “usta” sına bunu sorduğımda arabaya uzaktan bakıp bunda 105Alik alternatör var abi demişti ben de arkamı dönüp kaçmıştım zaten

Varta yerli imalata geçti ve eski kalitesi yok deniyor. Bosch’u köhne bir elektrikçiden almıştım.

Sen marka olarak ne tavsiye edersin? Marka takıntım yok. Mücahit marka akü bile alırım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maxidayi patlatmissin gene
    540A dedigin cold cranking amper degeri mi?
    alternatoru nasil test ediyor, gelen akimi & voltaji mi olcuyor?
    Çok anlamam ama bildiğim kadarıyla yazayım abi gene.
    540A dediğin gibi cold cranking yani soğuk marş akımı
    60Ah akü kapasitesi. Yani saatte 60A
    Görüntülerde alternatör testi göremedim ben :/
    Cranking test dediği, cihaz aküye sanki araba marş yapıyormış gibi yük bindirip değerleri okuyor. “Sanayi ustası” 10.5 altında olmadıkça arabayı her türlü çalıştırır diyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    CCA: cold cranking amper evet
    aslında önemli olan bu değer

cranking test:
    marş anında voltajın nerelere düştüğü ve kaç milisaniye sürdükten sonra şarja geçtiğine bakıyor
    temelde voltaja bakılıyor.
    1000ms = 1 saniye

alternatör testi:
    gene voltaja bakılıyor, birde voltaj dalgalanmasına bakılıyor
    araç çalıştıktan sonra şarja geçmişmi ne olmuş olayı.

SOH ve SOC değerleri:
    soh akü sağlığı-kapasitesi ve soc akünün şarj voltajı
    bular için akünün o andaki iç direnci ve voltajı ölçülüyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Maxi

Abi vakşt ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Ben bir akü alauom en iyisi

60Ah yerine 74Ah alırım gibi duruyor. Peki alternatör bunu şarj edebilecek mi? Piyasa “usta” sına bunu sorduğımda arabaya uzaktan bakıp bunda 105Alik alternatör var abi demişti ben de arkamı dönüp kaçmıştım zaten

Varta yerli imalata geçti ve eski kalitesi yok deniyor. Bosch’u köhne bir elektrikçiden almıştım.

Sen marka olarak ne tavsiye edersin? Marka takıntım yok. Mücahit marka akü bile alırım
    Slm Eren bu sureclerde araştırdım benim 206 da 90 amper sarj dinamosu varmış. Tum 206larda ayni mi bilmiyorum. Yenisi 1700 lira civarı rulmanilari komurleri kontrol ettirmekte fayda var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Maxi
    Slm Maxi bu cihazi nerden tamin edebiliriz pahali bisey mi
    Car battery monitör güzelmiş, boyle bi sey olsaydi elimde 480 lira girmeyecekti bana muhtemelen. Gittik yeni akü aldık meğersem marş motorunun kömürü bitmiş. Adam aküyü satarken senin aku bitmis dedi 2 senelik vartayi aldı yenisini verdi, 1 hafta sonra sorun devam ediyor verdiğin akü bayat miydı diye yanina gittim. senin sorunun akude değil koçum marş motorunda dedi gözümun icine baka baka. Ulan madem oyleydi baştan desene aküyü dayadin bana
    Konu E46 tarafından (27-12-2018 Saat 23:20 ) değiştirilmiştir.

sasuta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla merakla bekliyorum bu elektrikçiler ve akü satıcıları ne zaman çağa ayak uyduracak?
    hepimiz 2018 yılındayız ama onlar 40 sene geriden gelmeyi tercih ediyorlar
    40 sene öncede 80 sene öncedeydiler!
    artık bir çok akü test cihazı var, akünün kapasitesini ve durumunu sadece voltmetre ile anlayamazsınız.

SOH : state of healty demek yani akünün durumu, sağlığı.
    SOC: state of charge demek yani akünün şarjı

bu resimdeki cihazlar bendekiler
    araç benim, akü benim aracın varta marka aküsü 540 amper, alalı bayaa oldu sanırım 4-5 senesi temiz vardır.
    birde havalar soğuk olduğu için cihaz akünün kapasitesinin yarıya düştüğünü söylüyor
    hakkattende ilk mars sırasında falan bunu anlıyorsun, nerde o yeniykenki kondüsyon
    tabi bu halde bile bu seneyi (2019) yaza kadar rahat çıkarır diye düşünüyorum.

ayrıca cihaz ile ilk marş sırasında akü voltajının nerelere düştüğünü ve kaç milisaniye sürdüğünü de görebiliyorsun.
    gene ayrıca şarj dinamosu şarj ediyormu etmiyormu onunda testi var
    yani oo akü bozuk değiş, oo marş motoru bozuk değiş, oo şarj dinamosu bozuk değiş atmasyon lafları çoook eskide kaldı
    ne bozuksa onu değiş tamir et değilmi?

Abi Cihazların kullanmasına ilişkin bir konu açıp bizi aydınlatsan çok mu şey istemiş olurum
    Konu sasuta tarafından (28-12-2018 Saat 01:38 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Slm Eren bu sureclerde araştırdım benim 206 da 90 amper sarj dinamosu varmış. Tum 206larda ayni mi bilmiyorum. Yenisi 1700 lira civarı rulmanilari komurleri kontrol ettirmekte fayda var.
    Selamlar abi,
    Benim motor partnerlerde ki 2.0 hdi ile aynı olduğundan sanırım ben de o şekilde araştırsam iyi olur. Şarj sorunum olduğunu pek düşünmüyorum çünkü 14 küsür V görüyorum sürekli. Pek de dalgalanmıyor.

Marşı geçen yaz revize ettirdim. Kömürler vs. Değişti.

Dün akşam baktım;
    2 gün 15 derece grajda yatan arabanın aküsü 12.2V gösteriyordu. Marş anında anlık 9.65e kadar düştü. Sanayi elektrikçileri marş anında 10.5 altına düşerse akü değişmeli diyor.

Kocaeli bölge bayisinden Varta sordum. E11 diye geçen 74Ah aküye 400TL dediler. Biraz pahalı ama alacağım.

Benzinli olsa o kadar para bir aküye vermem mallum benzinli arabaya üflesen çalışıyor fakat dizelde sağlam akü şart

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar abi,
    Benim motor partnerlerde ki 2.0 hdi ile aynı olduğundan sanırım ben de o şekilde araştırsam iyi olur. Şarj sorunum olduğunu pek düşünmüyorum çünkü 14 küsür V görüyorum sürekli. Pek de dalgalanmıyor.

Marşı geçen yaz revize ettirdim. Kömürler vs. Değişti.

Dün akşam baktım;
    2 gün 15 derece grajda yatan arabanın aküsü 12.2V gösteriyordu. Marş anında anlık 9.65e kadar düştü. Sanayi elektrikçileri marş anında 10.5 altına düşerse akü değişmeli diyor.

Kocaeli bölge bayisinden Varta sordum. E11 diye geçen 74Ah aküye 400TL dediler. Biraz pahalı ama alacağım.

Benzinli olsa o kadar para bir aküye vermem mallum benzinli arabaya üflesen çalışıyor fakat dizelde sağlam akü şart
    Aynı aküyü 480 e aldım ben 400 iyi bence eski aküden depozito düşünce mi 400 oluyor yoksa çıplak akü mü 400.

Benim araca dün OBD bağladım marş yaparken en düşük 8,1V gösterdi daha yeni akü. 2 gün yatınca da 12,2-12,3 göteriyor 5-10C sıcaklıkta. Senin araç 2.0 Hdi marş motoru daha büyük güç ister muhtemelen sanki senin akünün drumu çokta kötü değil gibi geldi bana, en temizi test cihazıyla bakmak

şarj dinamosununda kömürlerini ve rulmanlarına baktırabilirsin eğer bakılmadıysa benim şarj dinamosununda 2-3 ay gidecek kömür kalmış. Dinamo sıkışıp bozulabiliyormuş zamanla elektrikçinin dediğine göre. . Geçen abim yolda kalmış bakım sırasında mazot dökmüşler hatayla şarjı bozmuş.

"Bu arada 206 yı aldığımda servisten yapılan bakımları yazan liste çıkardık orada marş motoru kömürleri yenilendi diyor ama marş dinamosunu açan elektricide ilk defa ben açtım dedi"
    Konu E46 tarafından (28-12-2018 Saat 11:38 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı aküyü 480 e aldım ben 400 iyi bence eski aküden depozito düşünce mi 400 oluyor yoksa çıplak akü mü 400.

Benim araca dün OBD bağladım marş yaparken en düşük 8,1V gösterdi daha yeni akü. 2 gün yatınca da 12,2-12,3 göteriyor 5-10C sıcaklıkta. Senin araç 2.0 Hdi marş motoru daha büyük güç ister muhtemelen sanki senin akünün drumu çokta kötü değil gibi geldi bana, en temizi test cihazıyla bakmak

şarj dinamosununda kömürlerini ve rulmanlarına baktırabilirsin eğer bakılmadıysa benim şarj dinamosununda 2-3 ay gidecek kömür kalmış. Dinamo sıkışıp bozulabiliyormuş zamanla elektrikçinin dediğine göre. . Geçen abim yolda kalmış bakım sırasında mazot dökmüşler hatayla şarjı bozmuş.

"Bu arada 206 yı aldığımda servisten yapılan bakımları yazan liste çıkardık orada marş motoru kömürleri yenilendi diyor ama marş dinamosunu açan elektricide ilk defa ben açtım dedi"
    400 eski aküyü verince abi. Fiyatı veren Varta Kocaeli bölge bayii. Hatta aynı akü Darıca'da bir yerde 350TL. Dükkanda büyük ve yeni bir dükkan ama emin olamadım. 400'e bayiden alacağım sanırım.

Senin arabanın değerler kafamı karıştırdı şimdi. Gerçi soğukta(1-3 derece) 9 saat bekledikten sonra aküyü 11V gördüm. Ondan dolayı da biraz eminim. Zaten arabada 4. marşta zor bela çalıştı. Şu an garajdan çıkaramıyorum

Şarja hiç el atmadım açıkçası. Lambalarda dalgalanma vs yok. Akü lambam yanmıyor. O yüzden kurcalamıyorum. Marş&Şarj revizesi için işçiliğine güvendiğim yer Bostancı sanayide ama benim ist'da öpmeden bırakacak elektrikçim yok malesef.
    Bu konuda mı konuştuk bilmiyorum ama beni alternatör 150A imiş. Onu öğrendim sabah

Ben arabayı alırken aldım geçtim. Neyi var-yok bakmadan Her şeyini kendim hallettim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @EREN34 150A çok iyiymiş. Ben 90A ile 74 Ah kullandığıma göre seninki rahat rahat besler belki daha büyük bile takılabilir bakmak lazım.

Birde elektrikci start stoplu alaydin daha iyidi dedi. Boyle bisey varmi bizim araclarda start stop yok. Start stoplu aku almanim mantığı var mi bi fayda saglar mi bana

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birde elektrikci start stoplu alaydin daha iyidi dedi. Boyle bisey varmi bizim araclarda start stop yok.
    ona de ki gerek yok
    araba hidrojen yakiyor
    hidrojen biterse osurukla devam
    hibrid bu dersin
    bi daha da ugrama bence

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler