User Tag List

7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Motor Yapımında Sonra Oluşan Garip Durum

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Motor Yapımında Sonra Oluşan Garip Durum

Merhaba arkadaşlar.

Focus 1 aracıma motor yaptırmak zorunda kaldım. Ana yatak kol yatak piston segman takımı sübaplar ve conta değişti.

Fakat arabada şöyle bir sorun var. Bir gün düzgün yürüyor diğer gün araç yürümüyor 120kmde takılı kalıyor sanki biri halatla çekiyor arkadan aracı. 

Usta boğaz kelebeği diyor düzgün çıkma bulursa değiştirecek. Fakat bence kelebekten değil. 

Araç lpgde daha iyi yürüyor benzinde tekliyor 1 gün sonra düzeliyor. Rölantide rölanti bozukluğu da var.

Şimdi bugün 3 adet Ford ustasına götürdüm aracı hepsi de özel Ford Servisi. Hepsinin ortak görüşü bu arabalarda boğaz kelebeği kolay kolay bozulmaz ve senin arabanda sorun yok dediler ki onlar baktığında gayet iyi çalışıyordu.

Biri dedi 15 yıllık ustayım daha hiç boğaz kelebeği değiştirmedim.

Diğeri dedi abi anlattığın sorun üst kapağa benziyor açıp bakalım sübaplarda sıkıntı var mı ama diyor sübaplarda sıkıntı olsa arada yürümez hep 120kmyi geçmez diyor.

Sanayiden çıktık. Araç 2.viteste 100 4.viteste 170 gördü hem lpgde hem benzinde.

Acaba diyorum lpg beyninde mi sıkıntı var? Arıza ışığıda yanmıyor.

Daha öncede benzinde tekleme yapıyordu lpgye geçmiyordu çıkma lpg beyni taktık düzelmişti acaba diyorum gene beyin mi?

Bu dördüncü Fordum hiçbirinde bu kadar uğraşmamıştım.
    Marv (Mickey Rourke) on the Mercedes:

"The padre drove a Mercedes, or at least that's what they're passing off as a Mercedes these days. Modern cars, they all look like electric shavers."

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı birkaçgün benzinde kullanın yapacakmı eğer yapmazsa lpg sistemine yönelin önce benzinde düzgün çalıştırın motor yapıldığı için kablolarda soketlerde kopma olmuş olabilir.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zamanla ısıdan sertleşen, yıpranan sensör kabloları motor sökülürken hareket edince içten kopar, kısa devre yapar...Sorununuz onlardan biri olabilir.

razzmatazz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı bilgisayara bağlattınızmı herhangi bir arıza kaydı varmı ?

Bahsettiğiniz sorunu bmw aracımda krank sensörü yüzünden yaşamıştım bazen çok güzel gaz yiyordu bazende isteksiz gaz yiyordu durduğu yerde bile.
    Krank sensörünü değişince düzelmişti.

Aynı şekilde başka bir araçtada şahit oldum onunda krank sensörü soketi kırıktı arada temassızlık yapıyordu soketi onarınca düzeldi.

Son kullandığım 206 da da ilk aldığımda şöyle birşey geldi başıma otobanda gidiyordum 100-120 km hızlarda araba birden kendini kastı sanki arkadan biri tutuyormuş gibi gitmemeye başladı sonra tak diye düzeldi deli gibi gitmeye başladı bu problemi ara ara yapıyordu uzun araştırmalar sonucu şanzımana bağlı km sensöründen kaynaklandığını gördüm değiştirdik birdaha hiç aynı problemi yaşamadım.

Şuan ki kullandığım palio aracımda ise benzin çeyrek deponun altına düştüğünde benzinde ara ara isteksiz gitme olayı yapıyor ama çeyrek deponun üzerinde hiç sıkıntı yok aynı şekilde lpgdede hiç bir sıkıntı yok benzin pompasından şüpheleniyorum.

Yıllar önce kullandığım başka bir 206 aracımda ise yine isteksiz gitme olayı olmuştu rölantide dalgalanma yüksek devirde sabit kalma vs. ama ara ara değil sürekli şekilde oluyordu ilk baş rölanti motorunu değiştirdik yüksek devirde sabit kalma olayı düzeldi ama isteksizlik hala vardı oksijen sensörü değişti yine aynı ısı müşütü iat derken en son map sensörünü değiştirdik araba kendine geldi.

Yani demem o ki hava yakıt karışımına etki eden tüm sensörler buna sebep olabilir tek bir sensöre odaklanmayın üst posttada dendiği gibi sorun sensörde değilde sensörün kablolarında yada soketinde olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim de ford mondeo aracımda Atiker LPG var. Bazen o kadar maşallahı var ki en ufak fark hissetmiyorum, sık sık benzinde mi diye kontrol ediyorum.

Ama genelde yoğun trafikte gaz-fren-gaz-fren yaparken 2k 1.5k devirlerde ayağımı gazdan çekince araba silkeliyor. Sanki gaz gelmiyor, debrijaya basınca düzeliyor, gaza basınca düzeliyor vs. MAF sensörü temziledim, gaz kelebeği temizledim. NGK iridyum buji taktım. Motorun MAP'ı var mı bilmiyorum ama LPG MAP var acaba sorun orada mı bilemedim. Ya da bu sorun mu değil mi bilemedim. Yüksek devirlerde sıfır sorun, düşük devirlerde o da olursa arada bir silkeleme var o kadar.

Sizce neden olabilir?

razzmatazz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de ford mondeo aracımda Atiker LPG var. Bazen o kadar maşallahı var ki en ufak fark hissetmiyorum, sık sık benzinde mi diye kontrol ediyorum.

Ama genelde yoğun trafikte gaz-fren-gaz-fren yaparken 2k 1.5k devirlerde ayağımı gazdan çekince araba silkeliyor. Sanki gaz gelmiyor, debrijaya basınca düzeliyor, gaza basınca düzeliyor vs. MAF sensörü temziledim, gaz kelebeği temizledim. NGK iridyum buji taktım. Motorun MAP'ı var mı bilmiyorum ama LPG MAP var acaba sorun orada mı bilemedim. Ya da bu sorun mu değil mi bilemedim. Yüksek devirlerde sıfır sorun, düşük devirlerde o da olursa arada bir silkeleme var o kadar.

Sizce neden olabilir?
    şanzıman takozu da olabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı razzmatazz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şanzıman takozu da olabilir
    Baskı balata da bitmek üzere çok yukarıda tutuyor. O da olur mu acaba?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler