User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: 320i ED Su Alma Sorunu & Çözümü

Utku85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation 320i ED Su Alma Sorunu & Çözümü

Kısa bir süre önce aracımda arka sol yolcu paspasında bir ıslaklık fark ettim.
    Daha önce (2005 yılında) 307'de su alma probleminden çok çektiğim için hafta da bir kışın araçlarımın paspas ve tavanını hep kontrol ederim

Öncelikle su alma sıkıntısı aslında oldukça can sıkıcı görünen fakat genelde kolay çözülen bir problemdir.
    Genelde sunrooflu araçlarda daha doğrusu tavan açılırı olan araçlarda bu sıkıntı meydana gelir.

BMW F30 aracınız eğer su alıyosa ve tahliye kanallarında sorun varsa bunu anlamak için bir sürahi su yeterli.
    Sunroofu tam açık duruma getirdikten sonra, sunroof kasetinin sol tarafına bir bardak kadar su döküyoruz ve bu su ön sol teker arkasından işer gibi boşalıyor.
    Bunu sırasıyla kasetin 4 bir tarafına uyguluyoruz (fotoğrafları ekleyeceğim) uyguladığınız taraftan su gelmeli, mesela sol arkaya döktüğümüzde araç sol arka teker kısmının dışından bırakacaktır suyu.

Bu yöntem tavandan gelen tahliye kanallarının açık olup olmadığını gösterir.
    Eğer tıkalıysa genelde basınçlı hava ile açılacaklardır, eğer basınçlı hava çözmezse durum biraz zorlaşıyor.

Fakat benim aracımda durum farklıydı, tüm tahliye kanalları açık olmasına rağmen hafif su alıyordu araç.

Ben sol arka kapı için yazıyorum şu anda, aracın su aldığı kapının sağ alt tarafında parmak girecek bir tahliye deliği var bunu parmakla kontrol edin sorun devam ediyorsa kapı döşemesi sökülecek.
    Kapı döşemesi söküldüğünde iç tarafta sert süngerimsi bir izolasyon kaplaması var ve bu silikonla yapıştırılmış şekilde eğer bu silikonlar kendilerini bıraktıysa aracınız kapıdan su alacaktır.

Bu izolasyon malzemesinin yapışmayan yerlerinde ki siyah silikonu dikkatli bir şekilde temizleyip tekrar silikonu uygulayınca sorun çözülecektir.
    Drehmoment ist wichtig

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Borusana gittiğimde bu sorun için aracın min. 2-3 gün inceleneceğini söylediler, tahliye kanalları tıkanık mı diye!
    Tahliye kanalının tıkanık olup olmadığını anlamak toplamda 5 dk - borusanda 2 gün

Bu arada uzun süredir su alma probleminiz varsa sadece problemi çözmek yetmez, aracın su aldığı yerden tamamen sökülüp kurutulması lazım.
    Galvaniz araç kolay kolay çürümez fakat paspas altında ki izolasyon süngerleri veya bagaj zemini altında ki, kısa sürede çürüyüp berbat bir koku yapabilir.
    Drehmoment ist wichtig

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O parçanın adı Wapor Barrier yani buhar bariyeri. Silikonu zamanla özelliğini kaybeder veya daha önce sökülüp düzgün kapatılmadıysa ondan da yapabilir.
    Bariyeri kurutmadan yapıştırıcı sürüp kapattıysanız tekrar bırakacaktır aklınızda bulunsun.

Yapıştırıcı siyah silikona benziyor fakat olmayabilir servisten başka bir yerde bulamamıştım ben. Sıvı conta diye geçiyor ve rulo ile satılıyor metre hesabıyla fakat siyah silikon sanki daha iyi gibi dyson kullanmıştım ben.
    Geçmiş olsun...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı serhadocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O parçanın adı Wapor Barrier yani buhar bariyeri. Silikonu zamanla özelliğini kaybeder veya daha önce sökülüp düzgün kapatılmadıysa ondan da yapabilir.
    Bariyeri kurutmadan yapıştırıcı sürüp kapattıysanız tekrar bırakacaktır aklınızda bulunsun.

Yapıştırıcı siyah silikona benziyor fakat olmayabilir servisten başka bir yerde bulamamıştım ben. Sıvı conta diye geçiyor ve rulo ile satılıyor metre hesabıyla fakat siyah silikon sanki daha iyi gibi dyson kullanmıştım ben.
    Geçmiş olsun...
    Kurutulup yapıştırıldı hatta ısı tabancasıyla önce üzerinde ki yapıştırıcı tutarmı diye yokladım ama malzemeye zarar verir diye çok zorlamadım.
    Drehmoment ist wichtig

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benımde bu sene başıma gelen hadise. yazın araba yıkadıktan sonra pedalın olduğu yerde ayakkabımın üstüne su damlamasıyla başladı.cam ön siperlik vs söktükten sonra sunroof kanallarınıntıkalı olduğunu anladım.
    kanallar açıldı sorun çozuldu

kışın yine söför tarafı paspasının nemli, olmasıyla yeni bir aksiyon başladı.
    aracım sofor tarafından su alıyordu.
    kapıyı soktüm. ızolasyonda hafıfacıklık vardı kapattım.
    kanalları kontrol ettim.
    en son alt halıyı komple söktüm 1 aydır her yağmurda bı kontrol ediyorum.
    herhangi birsorun görünmüyor ama ben yaza kadar halıyı yerine takmayı düşünmüyorum.
    araç f20
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Nice araçlar bu su alma yüzünden çürüdü heba oldu benimde geçmişteki araçlarda su alma problemleri yaşadım resmen prof oldum hangi araba olsun içinin kokusundan su alıp almadığını tespit eder oldum hatta çok iddia kazanmışlığım var. Şu anki aracımdada hafif su alma olayı var 3-5 yeri kontrol ettim bulamadım bi boşluk bulursam taban halısını komple söküp öyle çözüm bulacam artık
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üreticiler bu işi ciddiye almıyorlar resmen çürüsün diyorlar başka açıklaması yok BMW için konuşuyorm.

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim minide sağ kapıda var büyük bi kısmını çozdum fakat sokmem gerekiyor yakın zamanda halledicem

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler