User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
42 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Frenlerdeki Zayıflık ?

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Frenlerdeki Zayıflık ?

Arkadaşlar selamlar aracim 2006 model peugeot 206 1.4 hdi. 90binde almistim simdi 130bin kmde. Fren sistemi beni cok tedirgin etmekte. fren pedalı çok tepkisiz ve araç durmak istememe egiliminde. Fren mesafesi ve süresi tedirgin edecek derecede uzun gelmeye başladı bana. Bugun 150 km ile deneme amaçlı panik fren yaptim 300m otekide kavşağa dalıcam zannettim.
    İşin garip tarafi abs vuruyor ama araç durmuyor sanki yol kayganmis gibi.
    Bir kac servise götürdüm yol testi yapip normal dediler ama tatmin olmadım.
    Disk ve balatalar değişti bi fark olmadı.
    Lastik yolu tutmuyor olabilir dedim onlarda değişti gene ayni.
    Fren hidroliğinin seviyeside max da
    Aracta ekstra 17" orijinal RC jant ve 205 40 17 fulda sportcontrol lastikler var.

Sorun nerden kaynaklanıyor olabilir
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

ErayCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hidrolik seviyesi uygun olabilir ama özelliğini kaybetmiş ömrünü tamamlamış olabilir.Ayrıca fren merkezine,modülatörüne ve hortumlara baktırmakta fayda var

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka kampanalarına baktır.
    Kimse balatası bitip ses yapmadıkça kampanayı açtırıp kontrol ettirmiyor. Onunda ayarı temizliği vs. Var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arka kampanalarına baktır.
    Kimse balatası bitip ses yapmadıkça kampanayı açtırıp kontrol ettirmiyor. Onunda ayarı temizliği vs. Var.
    Olabilir valla Eren. Frenlemeden sonra araçtan indim lastiklere janta ve diske dokundum önler jant dahil baya sıcaktı arkalara baktım bildiğin buz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ErayCerit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hidrolik seviyesi uygun olabilir ama özelliğini kaybetmiş ömrünü tamamlamış olabilir.Ayrıca fren merkezine,modülatörüne ve hortumlara baktırmakta fayda var
    Hidrolik değişmeyeli en az bi 5 sene olmuştur belki daha fazla. Yetkili servisi aradim eksilirse koyarsin seviye tamamsa sorun olmaz. Ama illa değiştir dersen onuda yapariz dedi. Özel servisler yapmak istemiyor. yetkilide kazik atardiye biraz ağırdan aldim. aslinda değişsse iyi olur
    Konu E46 tarafından (17-03-2019 Saat 23:59 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    RC janttan olabilir mi acaba ağırlık falan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam,

yazdiklarinin olmamasi lazim. kampanayi sicakliktan anlayamazsin.

alelade hidrolik koyduklarini varsayiyorum: 5 yil uzun bir sure. izmir nemli bir yer. su bir sure sonra hidrolik yapisini bozuyor, fren gucu aktarimi kotulesiyor.
    hidroligi degistir gitsin. servisin dedigi gibi eksilirse koyarsin yanlis. hidroligin uzun sure sonra nemlenip bozulmasi en klasik olaylardan biridir. castrol/motul gibi guzel bir marka tavsiye ederim. standardi min DOT5 olmali, arastirirsan neyi tarif ettigini goreceksin.

fren sisteminde agirlik hep onde oluyor, %70/30 civari guc dagilimi mumkun (cok kabaca yazdim). fren merkezi+modulatoru bu dagilimi yapiyor, kontrol edilmesinde fayda var.

kampana sisteminde uzun kullanimdan sonra iceride cok toz birikir, temizlenmesi gerekir. su ana kadar hic temizlettirdin mi?

sorun janttan degildir. aksi takdirde arabayi aldigin gunden itibaren fren iyi calismazdi.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olabilir valla Eren. Frenlemeden sonra araçtan indim lastiklere janta ve diske dokundum önler jant dahil baya sıcaktı arkalara baktım bildiğin buz
    Kampana yapı olarak disk gibi ısınmaz kolay kolay. Zaten fren dağılımından dolayı üzerine binen yük daha az olduğundan dolayı da ısınmaz. Yani sıcaklık bir gösterge değil.

Sen kampanaları açtır, baktır ve temizlet.
    Arka fren merkezini kontrol ettirt.
    Bir de hidroliği komple boşalttırıp yeni doldurt.

Benim başıma gelse izleyeceğim yol bu olurdu.

Gene mutlu olmazsan sanayide sadece fren işi yapan ustalara git derim

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende 106 varken diskler, balatalar, hidrolik, ön fren hortumlarını komple değiştirdim.jant,lastik 175-55r15,ön kule gergisi ama bir türlü istediğim kıvama gelmemişti.

ustama frenler istediğim gibi değil durmuyor bu desemde,bunlar böyle gider ama durmaz karşılığı almıştım çoğu forumda ustam gibi düşünüyordu.sürekli kampanaları kontrol ettinmi diye sorduğumda ettim temizlik bile yaptım diyordu.bende artık böyle idare edicez dedim.

taki ailece dilovasında önümde zincirleme kaza olduğu ana kadar.durmadı-duramadı ve kontrayla kurtardım,şükürki sağım boştu.hemen sonrasında gti disk ve kaliperi araştırmaya başladım.

aracı şuanki ustama anlattım.getir ben bakayım dedi.arabayı bıraktım,kampanaların foto.sunu attı bana her iki merkez patlakmış 6-7 ay boyunca arka frensiz takılmışım.işim dolayısı ile aracımın yaninda duramıyorum bedeli bu oldu bana.

sürekli ön fren kullandığım(aşırı ısıdan herhalde)için diskler yamuktu, tornalandı balatalar komple değişti.o günden sonra işte şimdi oldu dedirtti bana.kimse bana 106 durmaz,duramaz demesin.

büyük jant anlık frenlemelerde biraz tepkisiz gibi gelir,ama 80-90 üzeri otoban kullanımlarında hem disk daha iyi soğuduğu için daha tepkili ve etkili frenlere sahip olursun.

haa buarada,içim rahat etmedi tornalanan diskleri 1 ay sonra yenileriyle değiştim

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araçta nasıl bir jant yay kombibasyonu olduğunu bilmiyorum lakin pug grubunda ön arka yüksekliğinin dengesizliği sebebiyle frenlemede problem yaşanıldığını duymuştum. Ne derece doğrudur bilemem. Bunu da bir araştırmanızı öneririm.
    Araç gümrük girişli, Borusan çıkışlıdır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @phantom @EREN34
    Kampanyaların temizliği hiç yapılmadı. Onları temizletip fren hidroliğini değiştirip bi bakayim fark olacak mı. Olmazsa daha derin bir araştırma içine girerim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @mikelazi Önemli bir tecrübe mikelazi benzer muhabettleri banada yaptılar. 2 farkli ustayla yol testine çıktım ikisininde dediği 206 anca bu kadar frenler oldu. Kimse arastiralim demiyor "tutmayin küçük enisteyi saliverin gitsin" hesabi yapılar. Adam akıllı baktirmam şart oldu. Sakar geçidi gibi bir yerden inerken bi gun frenler elimde kalacak diye tirsiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Rew Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araçta nasıl bir jant yay kombibasyonu olduğunu bilmiyorum lakin pug grubunda ön arka yüksekliğinin dengesizliği sebebiyle frenlemede problem yaşanıldığını duymuştum. Ne derece doğrudur bilemem. Bunu da bir araştırmanızı öneririm.
    önlerde 3,5 cm eibach var arka torsiyon bi miktar basık. Yanal kuvvetlerde arabanin yol tutuşundan fazlası ile memnunum ama kriter olur mu bilmiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün fren hidroliği değişti (bosch dot4) ve arka kampanalarin bakımı yapıldı frenler eskiye göre daha iyi oldu biraz daha keskinleşti frenlemese süresi ise 1 sn kadar kısaldı. hala tam istediğim gibi olmasada artık makul sayılabilecek bi seviyede

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Gerekeni yapmışsın.

Fren yine sıkıntı yaparsa fren merkezi ve abs varmı bilmiyorum abs ninde bakılması gerek.

Fren şakaya gelmez benim başıma kaza açmıştı.

Citroen c4 de fren merkezi cikmisti allah korusun
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerekeni yapmışsın.

Fren yine sıkıntı yaparsa fren merkezi ve abs varmı bilmiyorum abs ninde bakılması gerek.

Fren şakaya gelmez benim başıma kaza açmıştı.

Citroen c4 de fren merkezi cikmisti allah korusun
    Hadi ya geçmiş olsun. Abs var ve aktif ancak fren pedalinda bosluk varmış gibi sanki, bi miktar bastıktan sonra tutmaya başlıyor arkadaşta C4 var mesela surdum frenler zimba gibi ayni arkadaş benim araci sürmüştü hidrolik degismeden önce ben daha bisey demeden frenlerine acil sekilde baktir demişti

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Frene bastığın zaman pedaldan hava sesi geliyor mu abi? Fıs şeklinde? Westinghouse bozuk olabilir mi diye aklıma geldi. Yumuşama var gibi sanki pedalında. Aynısı benim araçta da yaşadım, kaçak varmış.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi şimdi görünüşe göre bir sorun yok ama detaya inmek lazım.
    Mesela disk balata orjinal mi ?
    Lastikler ne kadar iyi birçok marka model hakkında yorum yapabilirim ama fulda hakkında tek kelime bilmiyorum

Eski arabamda hep orjinal disk balata ve kaliteli lastikler kullandım hidrolik yetkilide falan değişti frenden hep memnundum hatta en son nokian lastik aldım beklediğim gibi çıkmayınca balatalara bakim dedim yarının az altındaydı hemen gittim serviste değiştirdim birazda alıştıktan sonra frenleme inanılmazdı Birde şöyle birşey var değişik değişik ebatlarda jant lastik kullandım ama frenleme performansı her zaman orjinal ebatta daha iyiydi mesela 195 45 16 daha iyi yol tutuyordu ama 185 60 15 çok daha iyi frenleme yapıyordu gibi

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de benzer durum nedeni ile ön disk balataları ve arka balataları değiştirmiştim, sonrasında 2012 yılından beri hiç değişmemiş fren hidroliğinde biriken nemin ön kaliperleri bozduğu ortaya çıkmıştı.kaliper içi pas temizlendi, Tamir takımı (contalar) ve hidrolik yenilendi.
    Sonrası tam istediğim gibi olmuştu. Arkalar da disk olduğu için kampanalara yorum yapamam ama kaliperleri dağıtıp durumuna bakmak lazım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler