User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
54 sonuçtan 39 ile 54 arası

Konu: Yüksek Lisans Projem: 95 Oktan vs. E15 vs. E70 (Subaru BRZ)

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    127 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Grafikleri inceledim. Sonuclar hos, guc bandinda 4 ila 10 dereceye kadar avans arttirimi yapilmis e70'te.

Gelelim yeni ve daha zor sorularima

Ozellikle EGT farkini merak ediyorum, kayda deger bir dusus yasandi mi diye.

Benim aracimda da alkol kullanimi icin analiz sistemi mevcut ancak henuz sadece pompa benzini ile kullandim. Turbosarjli bir arac oldugu icin EGT'de kazanim saglamak benim icin cok onemli.

Daha baska konular da var tabi konusmak istedigim ama simdi buraya yazip insanlarin kafasinda yanlis fikirler olusturmak istemem, musait bir gununuzde Hakanla beraber (godless commie) garajimiza bekleriz, hem kaliteli bir bilgi paylasimi saglariz hem de daha detayli konusuruz.
    Beni çağırma zaten
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ukku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler, tamamlandığında paylaşabilirim tabi.
    Yasal zorunluluk olarak ülkemizde pompa benzini minimum %4 değil de, maksimum %5 olarak etanol içeriyor. Yani %1 de çıkabilir, %5 de çıkabilir.
    Bunu en iyi aracında ethanol content analyzer olanlar bilir sanırım.

Benim aracımda da tavsiye edilen RON95 değil. Hatta minimum bile değil neredeyse. Ondan dolayı yüksek oktan kullanıldığında düşük oktana göre çok fark çıkıyor.
    Hatta Amerika'daki BRZ'lerde premium grade yakıt (AKI93) ile E70-E80 arasındaki güç farkı da daha az. Sebebi de bu.
    Sabahlari calismasi nasil ve yakit tuketimi ne olcude degisti bunlar da benim merak ettiklerim..
    Konu onur_S tarafından (28-03-2019 Saat 20:16 ) değiştirilmiştir.

ukku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı coolvtec Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Utku Allah senden razı olsun. Ben de istiyorum aynısından.
    BRZ sahipleri havaya açılan kapıları ve yüksek kanatları daha çok tercih ediyor. Emin misin?

Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Utku tamamı elimde olmadığı için erken yorum yapıyorum belki tezin hakkında ama; en azından yüksek lisansı 15 yıl önce yapmış ve doktoraya hazırlanmış eski bir eğitim personeli olarak tazde şöyle kıyas olsa daha iyi olmazmıydı?

Mesela 3 adet yazılım ve 3 adet yazılımın hepsine çaprazlama kullanılmış bu 3 yakıt. Bunları çaprazlama olarak kullanımındaki sonuçlar daha doğru bir yön verirdi diye düşünüyorum. Şimdi anladığım kadarıyla her yakıt konuduğunda o yakıta özgü yazılım yaparsan 2 bilinmeyenliden yola çıkarak TEZ için sonuç yazmak zor olur. Çünkü tezi yorumlayacak kişinin aklına "peki bu konunun sabitleri ne? yazılan yazılımın sabiti yada geçerliliği ne? daha stabil yazılım yazılamazmıydı?" vb gibi sorular gelebilir çünkü sunuma çıktığında senden karşılaştırma istenecek. Her yakıt tipi ve her yakıt tipine özgü yazılmış bir yazılımın sonucu ile, yine başka yakıt ve yine ona özgü yazılmış yazılımın olduğu ve içinde benzeşiklerin azaldığı bir sonuç çok yoruma açık kalacak.

Yapıcı eleştiri olarak al lütfen. Yoksa gayette güzel çalışmalar yapılıp kullanıcı bazında bilgi veren güzel sonuçlar alınmış. Dediğim gibi aynı sonuçları birde 3 adet yazılımda tüm yakıtları deneyerek (avans sıkıntısı yaşanacağıda aşikar ancak sadece dynoda deneneneceği için su kaldırı) hibritlersen yakıtın katkısı ve yakıt ile yazılımın ilişkisini daha güzel anlatabilirsin

Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani benim okuyup anladığım sadece yakıt kalitesini arttırarak pek bir güç elde etmek mümkün değil, aracın sensörlerinden aldığı verilerle uzun uğraşlar sonucu stabil durumda maksimum ne kadar güç alınabildiğini incelemiş. Aslında haklısınız, belki teze bütün haritası aynı kaldığı halde yakıt kalitesinin ne derece arttığıyla ilgili bir kısım eklenebilir. Sonuç kısmındaki yorumda buraya da değinilebilir.
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyu geliştirmek adına yazıyorum:

hocam mesela bir de tek yazılımla dyno ölçümleri alınabilir, bakın sonuçlar bu çıkmakla beraber her yakıta göre programlama yapılınca şu güçler çıkıyor denirse bence tez konusunun tadından yenmez... gerçi umarım bunu üniversitede yorumlayan kişiler gerçekten konuya hakimdir de bilimsel bir çalışma olarak yerini alır...

Tekrardan ilginiz için çok teşekkürler beyler.
    Benim "Farklı ethanol içeriklerinin maksimum potansiyelini açığa çıkarmak" derken amacım her yazılımda arabanın vuruntusuz ve stabil bir şekilde üretebildiği güçleri ortaya çıkarmaktı.
    Bunu nasıl yaptım?
    Her yazılımda ateşleme değerleri, vuruntu oluşmaya başlanan derecelere kadar açıldı. Tüm yakıt tiplerinin limitleri bulundu. Tekrar tekrar denendiği halde vuruntu oluşmayan değerlerde tutuldu. Literatürde o yakıtla o şartlarda aracın maksimum tork-güç üretebildiği kalibrasyon değerlerine MBT yani maximum brake torque ayarı deniyor.
    Çalışma bu temelin üzerine dayandı.

Ayrıca, hiç yazılım değişmeden yakıt denense ne olurdu, neden denemedin konusuna gelince.
    Literatürde halihazırda bu şekilde denenmiş ve onaylanmış binlerce örneği varken, sırf öyle olacağını ispatlamak için tekrar aynı çalışmayı yapmayı mantıklı bulmadım. Referans göstererek onlardan zaten bahsedeceğim, yakıtın potansiyelini ortaya çıkarmak için ayarın yakıta göre olması gerektiğini anlatacağım.

Üstelik E70 ile yazılım yapmadan tam gaz dynoda birkaç tur çevirirsem kendi arabam muhtemelen kırılırdı

Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgili ve ilgili insanlarin konulari onemli gercekten, gereken ozeni gostermek lazim

Grafikleri inceledim. Sonuclar hos, guc bandinda 4 ila 10 dereceye kadar avans arttirimi yapilmis e70'te.

Gelelim yeni ve daha zor sorularima

Ozellikle EGT farkini merak ediyorum, kayda deger bir dusus yasandi mi diye.

Benim aracimda da alkol kullanimi icin analiz sistemi mevcut ancak henuz sadece pompa benzini ile kullandim. Turbosarjli bir arac oldugu icin EGT'de kazanim saglamak benim icin cok onemli.

Daha baska konular da var tabi konusmak istedigim ama simdi buraya yazip insanlarin kafasinda yanlis fikirler olusturmak istemem, musait bir gununuzde Hakanla beraber (godless commie) garajimiza bekleriz, hem kaliteli bir bilgi paylasimi saglariz hem de daha detayli konusuruz.
    Gelirim tabi. Yüzyüze de konuşuruz.
    EGT konusu şöyle, dyno üzerinde aynı anda maksimum 14 veriyi loglayabildim ve bunlardan bir tanesi ne yazık ki EGT olamadı.
    EGT'yi bire bir aynı spec ve benzinle yürüyen başka bir araçla kıyaslamalı olarak yolda deneyeceğim. Bunun tezle ilgisi yok bu benim de kendi merakım.

Ancak EGT için çok değişken var.
    E70 yakıta geçildiğinde ateşleme değerleri değişiyor, silindir içi basınç değerleri de değişiyor, bir yandan avans artıyor ve patlamanın olduğu an eksoz anından uzaklaşmış oluyor... Her ne kadar alkolün gizli buharlaşma ısısı benzine göre çok yüksek olsa bile bizzat deneyip loglamadan yorum yapmayalım.

Alıntı onur_S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sabahlari calismasi nasil ve yakit tuketimi ne olcude degisti bunlar da benim merak ettiklerim..
    Yakıt tüketimi %30 artıyor.
    10 litre benzin tüketeceği yerde 13 litre alkol tüketiyor.
    Sabah çalışma ile ilgili hiç bir sıkıntı yok. E85 ve sonrasında sabah çalışma sıkıntısı olabilir. E60-E70 bandı -en azından benim aracım için- sıfır problem.
    if in doubt, flat out.

instagram: utkuuzunoglu

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beni çağırma zaten
    Konuyu kirletmeyelim ama sana davet mi lazim, gel istedigin zaman
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Utku tamamı elimde olmadığı için erken yorum yapıyorum belki tezin hakkında ama; en azından yüksek lisansı 15 yıl önce yapmış ve doktoraya hazırlanmış eski bir eğitim personeli olarak tazde şöyle kıyas olsa daha iyi olmazmıydı?

Mesela 3 adet yazılım ve 3 adet yazılımın hepsine çaprazlama kullanılmış bu 3 yakıt. Bunları çaprazlama olarak kullanımındaki sonuçlar daha doğru bir yön verirdi diye düşünüyorum. Şimdi anladığım kadarıyla her yakıt konuduğunda o yakıta özgü yazılım yaparsan 2 bilinmeyenliden yola çıkarak TEZ için sonuç yazmak zor olur. Çünkü tezi yorumlayacak kişinin aklına "peki bu konunun sabitleri ne? yazılan yazılımın sabiti yada geçerliliği ne? daha stabil yazılım yazılamazmıydı?" vb gibi sorular gelebilir çünkü sunuma çıktığında senden karşılaştırma istenecek. Her yakıt tipi ve her yakıt tipine özgü yazılmış bir yazılımın sonucu ile, yine başka yakıt ve yine ona özgü yazılmış yazılımın olduğu ve içinde benzeşiklerin azaldığı bir sonuç çok yoruma açık kalacak.

Yapıcı eleştiri olarak al lütfen. Yoksa gayette güzel çalışmalar yapılıp kullanıcı bazında bilgi veren güzel sonuçlar alınmış. Dediğim gibi aynı sonuçları birde 3 adet yazılımda tüm yakıtları deneyerek (avans sıkıntısı yaşanacağıda aşikar ancak sadece dynoda deneneneceği için su kaldırı) hibritlersen yakıtın katkısı ve yakıt ile yazılımın ilişkisini daha güzel anlatabilirsin
    Yani benim okuyup anladığım sadece yakıt kalitesini arttırarak pek bir güç elde etmek mümkün değil, aracın sensörlerinden aldığı verilerle uzun uğraşlar sonucu stabil durumda maksimum ne kadar güç alınabildiğini incelemiş. Aslında haklısınız, belki teze bütün haritası aynı kaldığı halde yakıt kalitesinin ne derece arttığıyla ilgili bir kısım eklenebilir. Sonuç kısmındaki yorumda buraya da değinilebilir.
    konuyu geliştirmek adına yazıyorum:

hocam mesela bir de tek yazılımla dyno ölçümleri alınabilir, bakın sonuçlar bu çıkmakla beraber her yakıta göre programlama yapılınca şu güçler çıkıyor denirse bence tez konusunun tadından yenmez... gerçi umarım bunu üniversitede yorumlayan kişiler gerçekten konuya hakimdir de bilimsel bir çalışma olarak yerini alır...
    Farklı branşlarda olsa da bir öğretim görevlisi olarak tez süreci ve deney tasarımları açısından bu konuyla ilgili bir kaç şey yazabilirim.

Aslında güzel bir noktaya değinmiş herkes.Akademide experiment based tezlerde çook önemli bir kıstastan bahsetmiş 3 post.
    Deney ve kontrol grubu içerisinde dependent variable ve independent variable kıstaslarını sağlayıcı eşitlikler oluşturulması çoğu üniversite , hoca hatta literatürde ki kişilerce olmazsa olmaz kabul ediliyor.

Ama Utku ve tez danışmanı hocası bu konuda mutlaka bir istişare etmiş ve bu gelmesi muhtemel ( Neden aynı yazılımlarla eşitlik yaratılmadı ) sorusuna verecek bir hazırlamışlardır, hatta ilk sayfada ufaktan bir cevapta vermiş..Detaylıca da yazaktır,ama zaten onun araştırdığı sabit yazılımda farklı yakıtın oluşturacağı fark değil(bu da güzel bir konu olabilirdi, ama belki de çok sıradan ve tek bilinmeyenli diye daha komplike hale getirmek istediler ) , hem yakıt hem yazılımın potansiyelini birlikte görmek, onun ,independent variable'ı anladığım kadarıyla aracın kendisi ve motorun ürettigi stock güç.. Aslında, onu baz alıyorlar.. Ve bunu bu şekilde her iki değişkenin ayrı ayrı degil birlikte ne kadar katkı ve fark oluşturabilecegini çalışıyorlar.. İspatı ,anlatımıyla jüri yi ikna ettigi takdirde bir sorun yaşayacağını sanmıyorum, jüri bunu çok rahat anlayaktır ama dikkatli bir dille yazılması lazım. Aksi halde jüriden geçse bile makale olarak a klass dergiler de yayınlanması epey zor olur.
    Örneğin ;
    Dün Boğaziçi üniversitesinde eşimin yüksek lisans tez sunumunda, bireysel faktörlerle alakalı çoook çooook minik,(buradaki gibi yazılımsal farklılık değil ) bir kriterden ötürü, epey üzerimize geldiler, 15 dk olacak soru seansı 1.15 dk sürdü,ecel terleriyle.. Allah'tan literatür'de bu bize sorulan kriterle ilgili aksi ve önemsiz olduğuna dair çalışmalar vardı ve İsim + yılı ile sunuldu, ve savunma jürisinde ki detaycı hoca ikna oldu o an, aksi takdirde ciddi sıkıntı doğabiilrdi.
    Utku'nun yüksek lisans tezi için bu riskten ötürü sorun çıkartması muhtemel hocaların olduğu bir kaç mühendislik fakültesi biliyorum, ama zaten Utku ve hocası da tez jürisini oluştururken bu 'kıl' tabir edilen isimleri göz önünde bulunduracaktır.

Zaten hepimiz yanılıyorsak bile en fazla düzeltme verirler,
    utku da aynı sabit yazılımla 3 yakıtı tak tak döker ölçer biter gider.. Ki bu kolay olanı, adam bambaşka komplike bir hale getirip yeni bir odak noktası oluşturmuş.
    @ukku bu arada instagramdan da yazmıştım ama, burdan da tebrik ediyorum, kolaylıklar diliyorum kardeşim.
    Mehmet Güli Aytar
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    BRZ sahipleri havaya açılan kapıları ve yüksek kanatları daha çok tercih ediyor. Emin misin?

Tekrardan ilginiz için çok teşekkürler beyler.
    Benim "Farklı ethanol içeriklerinin maksimum potansiyelini açığa çıkarmak" derken amacım her yazılımda arabanın vuruntusuz ve stabil bir şekilde üretebildiği güçleri ortaya çıkarmaktı.
    Bunu nasıl yaptım?
    Her yazılımda ateşleme değerleri, vuruntu oluşmaya başlanan derecelere kadar açıldı. Tüm yakıt tiplerinin limitleri bulundu. Tekrar tekrar denendiği halde vuruntu oluşmayan değerlerde tutuldu. Literatürde o yakıtla o şartlarda aracın maksimum tork-güç üretebildiği kalibrasyon değerlerine MBT yani maximum brake torque ayarı deniyor.
    Çalışma bu temelin üzerine dayandı.

Ayrıca, hiç yazılım değişmeden yakıt denense ne olurdu, neden denemedin konusuna gelince.
    Literatürde halihazırda bu şekilde denenmiş ve onaylanmış binlerce örneği varken, sırf öyle olacağını ispatlamak için tekrar aynı çalışmayı yapmayı mantıklı bulmadım. Referans göstererek onlardan zaten bahsedeceğim, yakıtın potansiyelini ortaya çıkarmak için ayarın yakıta göre olması gerektiğini anlatacağım.

Üstelik E70 ile yazılım yapmadan tam gaz dynoda birkaç tur çevirirsem kendi arabam muhtemelen kırılırdı

Gelirim tabi. Yüzyüze de konuşuruz.
    EGT konusu şöyle, dyno üzerinde aynı anda maksimum 14 veriyi loglayabildim ve bunlardan bir tanesi ne yazık ki EGT olamadı.
    EGT'yi bire bir aynı spec ve benzinle yürüyen başka bir araçla kıyaslamalı olarak yolda deneyeceğim. Bunun tezle ilgisi yok bu benim de kendi merakım.

Ancak EGT için çok değişken var.
    E70 yakıta geçildiğinde ateşleme değerleri değişiyor, silindir içi basınç değerleri de değişiyor, bir yandan avans artıyor ve patlamanın olduğu an eksoz anından uzaklaşmış oluyor... Her ne kadar alkolün gizli buharlaşma ısısı benzine göre çok yüksek olsa bile bizzat deneyip loglamadan yorum yapmayalım.

Yakıt tüketimi %30 artıyor.
    10 litre benzin tüketeceği yerde 13 litre alkol tüketiyor.
    Sabah çalışma ile ilgili hiç bir sıkıntı yok. E85 ve sonrasında sabah çalışma sıkıntısı olabilir. E60-E70 bandı -en azından benim aracım için- sıfır problem.
    İşin çok detayına girmeden kabaca değerlere bakıldığında E70 sanki LPG gibi davranmış. Yakıt %30 artmış, avansta 4-10 derece arası açıklıklar var vs vs.

Akıllara benzer şekilde fine tuned yazılımı yapılan LPG'de bu denli HP/torq artışı beraberinde gelir mi diye gelmiyor değil
    Yeni bir tuning pazarı gelişir ülkemizde. Ama sıkıntı bu ayarlara izin verecek LPG beyni olurdu sanırsam...

Edit: Bir de tezde sabit veri olarak "optimum avans" değeri gösterilemez mi? Vuruntunun her yazılımda her devir için aynı seviyede ses dalgası yayması vs gibi. Ya da verim/güç eğrisini optimum değere getirecek değerin kıstas kabul edilmesi gibi.... Hani bilmediğimden soruyorum ama sonuçta haritalarda dereceler değiştirilerek bir yere ulaşılmış. O yer hep aynı yer değil mi?
    Konu ardicli2000 tarafından (29-03-2019 Saat 15:54 ) değiştirilmiştir.

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşin çok detayına girmeden kabaca değerlere bakıldığında E70 sanki LPG gibi davranmış. Yakıt %30 artmış, avansta 4-10 derece arası açıklıklar var vs vs.

Akıllara benzer şekilde fine tuned yazılımı yapılan LPG'de bu denli HP/torq artışı beraberinde gelir mi diye gelmiyor değil
    Yeni bir tuning pazarı gelişir ülkemizde. Ama sıkıntı bu ayarlara izin verecek LPG beyni olurdu sanırsam...
    bununla ilgili bir tez çalışması vardı. Lpg de yüksek sıkıştırmalı araçlarda düzgün afr ve ateşleme vs ayarları ile ciddi güç kazanımları oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz konuyla alakalı ama konuya katılanları ilgilendirmeyecek bir şey soracağım ama, CFD analizi yapacak mısınız? Genellikle hocaların gözü bilgisayarlı analizlerdedir. Benim de haftaya bitirme sunumum var, sıfırdan tasarım yaptım ben de MAN Türkiye A.Ş. için, aslında çok analiz gerektirecek bir tasarım olmasına rağmen hocaların gözünü boyamak için analiz yaptım. Basit hand calculations ile çözülüyordu. Geçen sene arkadaşım Stirling Machine yapmıştı bitirme olarak, gerçekten çok uğraştılar, bitirme tezi 150 sayfa falandı(benimki 40 sayfayı geçmeyecek muhtemelen ), CFD yapmadıkaları için hocalar yüksek not vermemişti ki kendileri yapmak istemişti, danışman hocaları boşverin yapmayın demişti. Sizin projede ısı akışı bence önemli, bilmiyorum tabi sizin jüriniz nasıl.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de hazır bu kadar bilgili insan toplanmışken bir şey danışmak istiyorum, geçen hafta aracımdan log aldım. 1 ve 4. silindirlerden okuduğum, voltaj olarak, vuruntu sensörleri değerleri arasında çok fark var. Örnek veriyorum; 1. silindir 9v verirken 4. silindir 19v veriyor. Neye işaret bu, bir rektifiye gözüküyor mu ufukta? (arabam 66 binde)

Not: Tüm silindirlerdeki toplam missfire değeri sıfır.
    Konu Özgür Güneş tarafından (29-03-2019 Saat 20:14 ) değiştirilmiştir.

tiMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de hazır bu kadar bilgili insan toplanmışken bir şey danışmak istiyorum, geçen hafta aracımdan log aldım. 1 ve 4. silindirlerden okuduğum, voltaj olarak, vuruntu sensörleri değerleri arasında çok fark var. Örnek veriyorum; 1. silindir 9v verirken 4. silindir 19v veriyor. Neye işaret bu, bir rektifiye gözüküyor mu ufukta? (arabam 66 binde)

Not: Tüm silindirlerdeki toplam missfire değeri sıfır.
    Abi istersen Maxi' Hakan abiye bir ulaş o biraz daha bilgili vuruntu sensörü hakkında
    mal da yalan mülk de yalan gel biraz da sen oyalan.

otomotiv mühendisi

ukku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beyler selam,

Konuyu ihmal ettik. Arada askerlik hizmetimi tamamlayıp geldim

Techturkey geleneği olarak bu farkı rolling ile göstermemek olmazdı. Çok dandik bir kayıt ama yine de fikir açısından iş yapar.

Çekim yapan araç ile diğer araç (benim aracım) 1'e 1 aynı speclerde. Tek fark yakıt. Tamamen standart bir araçta farkın daha da çok olacağı aşikar.

İki araçta da k&n kutu içi filtre, uel header var. İkisinde de yazılım var. 1 tanesi benim 95 oktan için fine tune ettiğim yazılım, diğeri ise E70.
    Yani dinamometre çıktılarındaki değerlerin 1'e 1 yolda denenmiş hali.

Eskiler bilir, atmosferik 2 araç arasındaki bu farkın tanımı "don lastiği" idi

YouTube
    Konu ukku tarafından (02-06-2019 Saat 13:21 ) değiştirilmiştir.
    if in doubt, flat out.

instagram: utkuuzunoglu

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Köy kurmakda denir

Yakıtın ne kadar önemli olduğuna dair kanıt olmuş
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Juggernaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araya mahalle girdide denir
    Yakında pbox zamanlarınıda bekliyoruz 0-100,0-400,100-200 gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beyler selam,

Konuyu ihmal ettik. Arada askerlik hizmetimi tamamlayıp geldim

Techturkey geleneği olarak bu farkı rolling ile göstermemek olmazdı. Çok dandik bir kayıt ama yine de fikir açısından iş yapar.

Çekim yapan araç ile diğer araç (benim aracım) 1'e 1 aynı speclerde. Tek fark yakıt. Tamamen standart bir araçta farkın daha da çok olacağı aşikar.

İki araçta da k&n kutu içi filtre, uel header var. İkisinde de yazılım var. 1 tanesi benim 95 oktan için fine tune ettiğim yazılım, diğeri ise E70.
    Yani dinamometre çıktılarındaki değerlerin 1'e 1 yolda denenmiş hali.

Eskiler bilir, atmosferik 2 araç arasındaki bu farkın tanımı "don lastiği" idi

YouTube
    Arkadasin acelesi var heralde yok oldu gitti

Saka bi yana dyno da ki ciddi farki ayni sekilde yol sartlarinda da gostermis.

Calsimalarin da basarilar dilerim ukku cum.
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

AhmetKadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence teze de koy videoyu hocalar da izlesin, sadece kagit ustunde değil gercekten yaptik hesabi
    Konu AhmetKadir tarafından (03-06-2019 Saat 07:20 ) değiştirilmiştir.
    Ex: '08 Legacy SportWagon

Next:
    '03 BMW E39 530i
    http://www.techturkey.com/forum/otom...ml#post8600936

gkrdlr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çalışmanın ilk gününden beri koşturmacanın içindeydim, Atmosferik yüksek sıkıştırma standart bir araçta yakıtın önemini canlı olarak gördük. Yanlış hatırlamıyorsam sen e70'li yazılımla Romanya ya gitmiştin. Yoldaki yakıta göre yazılım değiştirip devam ediyordun hahah.

Bence artık bir tık ilerisini yapıp aynı durumu emisyon ile incelemenin vakti geldi..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler