User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
34 sonuçtan 20 ile 34 arası

Konu: Intercooler Water Spray??

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm.

Evet bakmıştım bende de su radyatörü dısında durum aynı. amacım radyatör koymadan sogutma yolunu bulabilmek olmazsa bir yere mecburen ufak radyatör koyucam

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 yil sonra update yapalim.
    Karantinadan mutevellit incik cincik islere odaklaniyorum bu aralar.

Hatirlayanlar vardir, daha onceden arabaya kendi tasarimim diyebilecegim bir intercooler su sprey sistemi kurmustum. Yaptiklarimi bu baslik altinda paylasmistim. Hatta bi ara ikinci depoyu da taktim, toplam hacim yaklasik 5lt olmustu.

Kis boyunca bunu hic kullanmamistim ama havalarin isinmasi ile tekrar ihtiyac haline geldi.

Bu sistemin en buyuk eksigi, mevcut nozullarinin noktasal sekilde su firlattigindan intercoolerda islanan alanin cok kisitli kalmasi idi.

Gecen hafta bu konuya tekrar odaklanip internet arastirmasina basladim. Seralarda kullanilan spreyleme nozullarin ise yarayabilecegine yorum getirip siparisi vermistim. Gelen nozullar su sekilde:

İse baslamak icin oncelikle yerde calismak adina guzelce beyaz bir carsaf serdim. Ama tabi is sonunda beyazlik falan kalmadi, her yer les oldu.

Ciragimiz ise basimizdan eksik olmadi hic sagolsun Ara ara aletlerimi alip kacsa da, bir isime yaramasa da kendisi, araba islerine isitma calismalarimiz hiz kesmiyor.

Neyse, nozullari denemelik taktim, depoya suyu doldurup denemek icin teypin ust kismindaki salteri actim.... ve su gelmedi.
    Motor calisiyordu, cunku sesi geliyordu. Ama kontrol icin motoru sokmek adina ise koyuldum. Motor da tamponun icinde zor bir noktada oldugundan, fren sogutma kanali, hava filtresi ve tum cold air intake sitemi ve oct'yi sokmek gerekti. (Kucuk arabanin kaput alti dolu olunca iscilik ciddi zor olabiliyor)

Motoru sokince tespit hemen ortaya cikti. Motor elektriksel olarak saglamdi ve saft donuyordu. Ama plastik pervanenin gobegi yenmis, saftin uzerinde bosta duruyordu. Onu hemen yapistirici ile sabitledim ve deneme icin yerine geri taktim. Ama bu sefer de su gelmiyordu. Tekrar sokunce, motorun girisindeki filtrenin tikandigini o sebeple yeterince su cekemedigini gordum. O sebeple filtreyi iptal edip tekrar taktim, bu sefer bingoooo.

Biraz nozullar damlama yapsa da, spray etkisini yakalamistim bu sefer. Intercooler'in cok buyuk alani islaniyordu artik. Hizli giderken, o damlayan kisim da bir sekilde cooler'a gelir diye tahmin ediyorum.

Tum is boyunca bu sekilde yerlerdeydim:

Sonunda nozullarin durusu da soyle oldu:

***** sokaga cikma yasagindan oturu yol testi yapamadim. Ama iat'de bir tik da olsa fark olacagini umuyorum.
    Konu rahmitanir tarafından (16-05-2020 Saat 18:34 ) değiştirilmiştir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bakalım fark nasıl olacak bekliyorum sonuçları
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam manasıyla faydalanabilmek için şu hususu biraz araştırın bence.

Saniyeler İcinde Buz Yapmaya Ne Dersiniz? | Kimyasal Gelişmeler

Eğer başarabilirseniz düğmeye bastığınız anda Alaska kurbağası gibi bir coolerınız olabilir.

Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm.

Evet bakmıştım bende de su radyatörü dısında durum aynı. amacım radyatör koymadan sogutma yolunu bulabilmek olmazsa bir yere mecburen ufak radyatör koyucam
    Vts power ahmet abi turbo saxo da radyatörsüz kullanıyor , kuru buz sistemi ile , çok güzel iat değerleri aldı kendisi hepimiz gözlemledik fakat tek olumsuz yanı gazlamak istediğiniz her an tank a kuru buz koymanız gerekiyor. yani amaç yarışmak iste süper bi sistem, ama hem gezeyim hem gazlayım diyorsanız normal intercooler daha mantıklı
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @rahmitanır eline koluna sağlık.

stock coolerda denemeyi düşünen arkadaşlarım var.o yüzden yol testini merakla bekliyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Damlatmayı önlemek için çek-valf kullanabilirsiniz, cam suyu motorları sürekli püskürtmede uzun ömürlü olmuyor. Ben benzin pompası kullanıyorum güçlü geiyor ama geri dönüşlü yaptım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslında araya bir modül yapılabilir, mesela belli bir basınçta açacak şekilde... bir de içeriye manuel tetikleme yapılır, önce işe yaradığını test etmek lazım ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı t-jet ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Damlatmayı önlemek için çek-valf kullanabilirsiniz, cam suyu motorları sürekli püskürtmede uzun ömürlü olmuyor. Ben benzin pompası kullanıyorum güçlü geiyor ama geri dönüşlü yaptım.
    Resmen icimi okumussun

Cek valf siparis etmistim, bu hafta geldi.

Pompa da malesef randimanli calismiyor bir calisiyor, bir calismiyor durumu var. O sebeple denemeyi bu hafta yapamadim. Az once 12V su aktarma / ilaclama diye gecen pompalardan siparis verdim. Pompa sorunumu onunla halledecegim ins.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aldigim yeni pompayi bugun yine yazligin kapisinin onunde montajladim.

Eski pompanin icini acinca, pervanesinin yine bosa ciktigini gordum. İns bu pompa daha saglikli calisacak.

Eski pompanin icini bosaltip elektriksel baglantisini iptal ettim. Yani eski pompa sadece depo cikisinin rakoru olarak yerinde duruyor.

Bugunun fotolarini sirayla paylasayim. İns yol testini de bir aksilik olmaz ise hafta ici yapacagim.

Sabah ilk ise baslarken, cirak da hazir:

Yeni pompayi, eskinin ucuna eklerken:

Elektriksel baglantilar icin zamaninda @-ER- nin burada actigi ilandan aldigim Rakrow ile ise daldim:

Son olarak da cirt kelepceler vasitasiyla uygun bir yere pompayi sabitledim:

Arac yerinde dururken bir kac deneme yaptim tabi, cok guzel su atiyor, gecenlerde taktigim nozzle'lar yeterince sprey etkisi yapiyor. Bir guzel yani da pompanin su cikisini kesme ozelligi de var, pompa calismazken nozzle'lardan su falan damlamiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Toplanin arkadaslar, sonunda denemeyi yaptim

Aksam ustu arabanin termometresi de gozuken sicaklik 24C iken denemeyi yaptim.

Su spreyi kapali iken iat en dusuk 38C olctum.
    Su sprayi calisirken de iat en dusuk 34C olctum.

Her iki olcum de otobanda son viteste, 160-200 gibi hizlarda gazlarken olculdu.

Yani, su spreyi sayesinde yaklasik %10'luk iat dususu oluyor diyebiliriz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Toplanin arkadaslar, sonunda denemeyi yaptim

Aksam ustu arabanin termometresi de gozuken sicaklik 24C iken denemeyi yaptim.

Su spreyi kapali iken iat en dusuk 38C olctum.
    Su sprayi calisirken de iat en dusuk 34C olctum.

Her iki olcum de otobanda son viteste, 160-200 gibi hizlarda gazlarken olculdu.

Yani, su spreyi sayesinde yaklasik %10'luk iat dususu oluyor diyebiliriz.
    Rahmi hocam nedir son görüşlerin, yazın en sıcak zamanları geliyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahmi hocam nedir son görüşlerin, yazın en sıcak zamanları geliyor...
    Abi kazanc yaklasik %10 iste. Tek basina arabayi kurtaracak bir olay degil bu, asil intercooler.islevsel olacak ki, bu da ufak bir miktar fayda saglasin.

Bi ara hatta intercooler spray'e ek olarak kendim water injection kit yapayim diye bi heveslendim ama bu yaz projelerim biraz yavas gidiyor, hala yag sogutucumu bile takamadim ornegin.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de aracıma yapmaya karar verdim.

Biraz araştırdım. Ciddi sonuçlar elde edenler mevcut.
    Bunun için kullanılan nozzle çok önemli.
    Su doğrudan cam silecek fiskiyesi gibi değmemeli intercooler’a. Bu şekilde bir sonuç elde edilemiyor. Bir kaç derece ancak.
    Su iyonize edilerek önden alınan hava ile birlikte intercooler’a çarpması gerekiyormuş. Böylece çok ciddi IAT düşüşleri elde ediliyor imiş.
    Ben yakıt tasarrufu amaçlı yapmak istiyorum.
    Konu marikan tarafından (21-10-2020 Saat 19:17 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2004 de Mini Cooper S ime yapmistim. Yaz aylarinda ancak spray yapan deponun icine ciddi miktarda buz atarak verim elde edebilmistim. Kis aylarinda cok daha iyi netice vermisti fakat bundan vazgecip intercooler in uzerine Nos basmakta karar kilmistim, nispeten konuda bahsi gecen CryO2 kiti ile ayni isi yapiyordu, bu sekilde randıman alabilmistim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler