User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
69 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Stock 2.0 TSI Pistte 2. Turda Bozuldu!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O gun ki sartlari yakalaman cok zor ozgur. Hava 30 derece asfalt 35 dereceydi ve pistte tam gaz ortalama hizimiz 110-120 arasi birsey. Birde asiri esen ruzgarin direnci de var. Log vs cok anlamam ama o ariza icin profesyonel birine basvurmakta fayda var.

Ek olarak frenler fena degil ama muthis de diyemiyorum. Pistte 1 sefer biraz gec fren yapayim dedim neredeyse pist disina cikiyordum cizginin icine ettim

Kokune kadar basiyorum hala yurumeye devam
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sıcak havalarda ve üzerine sıcak bir motor koşulunda, benzin buharı dışarı atılamazsa depo vakum yapabiliyor, her araçta ismi farklı olabilen ama asıl amacı depoyu havalandırmak olan valf görevini yapamazsa pompa bir müddet sonra basmamaya başlar... taaa ki valf açılıp da havayı atana kadar, o zaman araç hiç bir şey yokmuş gibi yürümeye devam eder, pist gibi çok ağır bir ortamda , hele ki o sıcaklıkta valf belki de bozulmasının uyarısını vermiş olabilir, valf sonuçta illa ki bozulacak, aklıma gelen arıza budur...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

sinisa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benzer bi arıza e250de başımıza gelmişti. 5000devir üzerinde motor ışığı yakıp korumaya alıyordu. koddan bakıldığında yakıt basıncı düşüklüğü çıktı. araç 180binde olduğu için önce pompayı değiştiler, düzelmedi. egzoz doluysa olabilir dediler onu kontrol ettiler temiz çıktı, neden bilmiyorum ama egzantriklerden şüphelendiler onda da bi sorun çıkmadı. en son bi sensör kablosunda temassızlık buldular ve düzeltince problem çözüldü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bana da basit bir sorun gibi geliyor ama baktırıcam haftasonu, karterde şöyle bir yağlanma var:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet bugünü araca ayırdık, 2 farklı kişiden akıl aldım, logları gösterdim. İkisi de olayı anlatınca benzin pompasının değişmesi gerektiğini söyledi. Hafta içi parçayı temin edip cumartesi hangisi daha müsait olursa işlemi orada yaptıracağım. 5500'den sonra araç yakıtı yetiştiremiyor anlaşılan. Misfire vermiş, buji de değişir olmadı. Sonra yine log alırız. Misfire verdiğini aracı sürerken anlamıyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar şimdi sizlere bir soru soracağım, yani 1-2 litre alkolün bir türlü arabayı bu hale getirebileceğine inanamıyorum.

Şimdi 2 senaryo, 2 litre etil alkol veya 2 litre metil alkol koyulma ihtimali var.

10 aydır falan bidonda duran bir üründü.

Alkol bozulan bir şey değil zaten,

5 litrenin 3 litresini kendi arabama koydum, hiçbir sorun çıkmadı, dibinde kalan 2 litreyi octiye koyduk.

Su çökelmiş olabilir mi? Bu su epey az miktarda olacaktır(%96 saflıkta alkol vardır muhtemelen), bu kadar az su zarar verebilir mi?

Depoda çok az yakıt vardı, 200₺ lik alındı, üstüne alkol koyuldu, ben hep ilk alkolu alıp üstüne yakıt aldım.

Şimdi, metil alkol koyduysak denilene göre yüksek çözücü bir maddeymiş, bu depodaki kiri çözüp filtreyi tıkamış olabilir. Metil alkol deriyle temasında cildi epey hırpalıyormuş, elime koluma her yerime döküldü baya, hiçbir şey olmadı, elim sızlamadı bile, bu yüzden etil alkol olma olasılığı yükseliyor.

Daha önce de yazmıştım galiba, depo kapağını her açtığımda fısss diye hava boşalıyor, alkol ekleyince tahliyesi iyice zorlaştı mı acaba?

Yani biz bu sorunu çözsek bile aklımda hep soru işareti olarak kalacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayrıca yüksek basınç pompasındaki dengesizlik epey düzeldi. Actual specified valuelar birbirini sağlamaya başladı, şimdi motul fuel system clean alıp depoyu fulleyeceğim. Tekrar log alacağım bi, alacaklarım:

Misfire sum counter
    High pressure fuel actaul-specified
    Engine speed(rpm)
    Fuel temp
    Retard(bu konuda bilgim zayıf, 5 dereceyi geçmesi iyi değil diye biliyorum sadece)

Başka öneriniz var mıdır?

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar şimdi sizlere bir soru soracağım, yani 1-2 litre alkolün bir türlü arabayı bu hale getirebileceğine inanamıyorum.

Şimdi 2 senaryo, 2 litre etil alkol veya 2 litre metil alkol koyulma ihtimali var.

10 aydır falan bidonda duran bir üründü.

Alkol bozulan bir şey değil zaten,

5 litrenin 3 litresini kendi arabama koydum, hiçbir sorun çıkmadı, dibinde kalan 2 litreyi octiye koyduk.

Su çökelmiş olabilir mi? Bu su epey az miktarda olacaktır(%96 saflıkta alkol vardır muhtemelen), bu kadar az su zarar verebilir mi?

Depoda çok az yakıt vardı, 200₺ lik alındı, üstüne alkol koyuldu, ben hep ilk alkolu alıp üstüne yakıt aldım.

Şimdi, metil alkol koyduysak denilene göre yüksek çözücü bir maddeymiş, bu depodaki kiri çözüp filtreyi tıkamış olabilir. Metil alkol deriyle temasında cildi epey hırpalıyormuş, elime koluma her yerime döküldü baya, hiçbir şey olmadı, elim sızlamadı bile, bu yüzden etil alkol olma olasılığı yükseliyor.

Daha önce de yazmıştım galiba, depo kapağını her açtığımda fısss diye hava boşalıyor, alkol ekleyince tahliyesi iyice zorlaştı mı acaba?

Yani biz bu sorunu çözsek bile aklımda hep soru işareti olarak kalacak.
    30 litre benzin vardı yani dimi ? Bu durumda sen depoya yüzde 6 alkol koymuş oldun yani yaklaşık kaba hesapla, bence bu durumun olumsuz bi etkisi olmaz ki zaten kendi arabana daha fazla koymuşsun, bence sorun fazla ısınan benzin pompası basınç basamadı, anlık bi kesinti oldu benzin yetişmedi vs vs başka suçlu yok bence içini ferah tut... Performans lı arablarda böyle şöyler oluyo zaten anlık kesintiler missfire lar bunlar bana normal geliyo, ben polo gtı ımda saçma sapan şeyler cok yaşadım dsg bozuldu düzeldi kendi kendine, stock araba missfire yaptı kesildi gazlarken vs vs bazen iyi yürüyodu bazen yürümüyodu bu tip sorunlar... yani çok takılma bence, arıza koduna bakmıssın zaten ordan gerekli işlemleri yaparsınız .

Mesela diğer bi konu fuel system temizleyici alıcaksın peki bu temizlenen madde nereye gidicek ? Motorun içine dimi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayrıca yüksek basınç pompasındaki dengesizlik epey düzeldi. Actual specified valuelar birbirini sağlamaya başladı, şimdi motul fuel system clean alıp depoyu fulleyeceğim. Tekrar log alacağım bi, alacaklarım:

Misfire sum counter
    High pressure fuel actaul-specified
    Engine speed(rpm)
    Fuel temp
    Retard(bu konuda bilgim zayıf, 5 dereceyi geçmesi iyi değil diye biliyorum sadece)

Başka öneriniz var mıdır?
    Bu arada buji degistimi yakınlarda bence bujide değişmeli . Polo gtı da çok çok etkiliyodu buji aynı mantıkta düşünürsek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    30 litre benzin vardı yani dimi ? Bu durumda sen depoya yüzde 6 alkol koymuş oldun yani yaklaşık kaba hesapla, bence bu durumun olumsuz bi etkisi olmaz ki zaten kendi arabana daha fazla koymuşsun, bence sorun fazla ısınan benzin pompası basınç basamadı, anlık bi kesinti oldu benzin yetişmedi vs vs başka suçlu yok bence içini ferah tut... Performans lı arablarda böyle şöyler oluyo zaten anlık kesintiler missfire lar bunlar bana normal geliyo, ben polo gtı ımda saçma sapan şeyler cok yaşadım dsg bozuldu düzeldi kendi kendine, stock araba missfire yaptı kesildi gazlarken vs vs bazen iyi yürüyodu bazen yürümüyodu bu tip sorunlar... yani çok takılma bence, arıza koduna bakmıssın zaten ordan gerekli işlemleri yaparsınız .

Mesela diğer bi konu fuel system temizleyici alıcaksın peki bu temizlenen madde nereye gidicek ? Motorun içine dimi ?
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada buji degistimi yakınlarda bence bujide değişmeli . Polo gtı da çok çok etkiliyodu buji aynı mantıkta düşünürsek.

2.0 motora 220 hp baya az olduğu için polo gti daki gibi zırt pırt buji yiyeceğini düşünmüyorum ki 70 bin kmdir polo gti da buji değişmeyen arkadaşım var benim benim arabada misfire sıfır zaten ki benim arabanın motoru çok sağlıklı değil.

Tahmini 35 litre civarı yakıt vardı, pompada E5, biz üzerine E5 daha eklesek E10 oluyo zaten, onu da binek arabalar destekliyor zaten.

Biz hazır benzin pompası değişmişken APR takalım diyoruz, sitesinde de 2.0 tsi larda kronik olduğu yazıyor, ama gen1-2-3 arasında pompa olarak fark var mı bilmiyorum. Muhtemelen vardır çünkü gen1-2 lerde 4 enjektör var, gen 3 te 8.

Yüksek performanslı yakıt pompası gen3 te var mı bilmiyorum, servis fiyatı 1500₺ falan orj pompanın.

Bildiğim kadarıyla bu kirleri iyicene parçalıyor ve motorun içine yolluyor yaksın diye. Enjektörlerin tıkanmadığından nasıl emin olucaz bilmiyorum. Gerçi kolay, 600₺ ye enjektörcüler mis gibi temizliyor.

Yalnız deponun içi pisse depoyu da söküp temizlemek gerekebilir.
    Konu Özgür Güneş tarafından (23-06-2019 Saat 11:24 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2.0 motora 220 hp baya az olduğu için polo gti daki gibi zırt pırt buji yiyeceğini düşünmüyorum ki 70 bin kmdir polo gti da buji değişmeyen arkadaşım var benim benim arabada misfire sıfır zaten ki benim arabanın motoru çok sağlıklı değil.

Tahmini 35 litre civarı yakıt vardı, pompada E5, biz üzerine E5 daha eklesek E10 oluyo zaten, onu da binek arabalar destekliyor zaten.

Biz hazır benzin pompası değişmişken APR takalım diyoruz, sitesinde de 2.0 tsi larda kronik olduğu yazıyor, ama gen1-2-3 arasında pompa olarak fark var mı bilmiyorum. Muhtemelen vardır çünkü gen1-2 lerde 4 enjektör var, gen 3 te 8.

Yüksek performanslı yakıt pompası gen3 te var mı bilmiyorum, servis fiyatı 1500₺ falan orj pompanın.
    Aynen hatta 2.0 tsi-tfsi daha fazla destekliyo (galiba yüzde 18-20) yani yakıt kaynakli değil bence sorun, benzin pompasını apr takınca gine aynı basıncla çalışıcak dimi sadece daha saglam olucak doğrumu ? Öyleyse mantıklı ilerde setup yapılırsa hazır olur hem, kolay gelsin şimdiden

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya şimdi octinin eski sahipleri gücünden çok şekli için alan kişiler, hatta önceki sahibinin tek satma sebebi yakıtıydı, satıp 1.6 tdi aldı, sürekli kötü yerden yakıt alındıysa yakıt hattının kirlenmiş olması son derece normal.

Benim arabaya methanol kit bile takılmış, her türlü badireyi atlatmış, alışkın olduğu için bana mısın bile demedi araba E10 ne ki onun için

gkrdlr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alkol hesabını doğru yaptığınıza emin misiniz ? Türkiye'de yakıt kalitesi çok düşük olduğu için 95 oktanı e5 ile sağlıyorlar. Yani şöyle örnek vermek gerekirse sizin 35 litre aldığınız benzin içerisinde hacimsel olarak maksimum %5 oranında etanol var demektir bu. Yani kabaca 1.5-7 litre diyebiliriz. yani siz dışarıdan 2-3 litre gibi bir miktar elde ettiğiniz zaman e10 un üzerine çıkıyorsunuz buda şu demek oluyor ki yaklaşık olarak 98-99 oktan civarı yapar.
    Bence standart bi arabada yazılım olmadan bu yakıt biraz fazla gelir

Ek olarak etanol ile metanol ün farkı benzine göre alt ısıl değerlerinin daha düşük olması ve kimyasal yapılarının farklı olmasıdır. Yani ikisi arasında yanlış tercihte sorun yaşama oranı, yazılımsız arabaya 2-3 litre yakıt koyup sorun yaşamaktan daha azdır bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gkrdlr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alkol hesabını doğru yaptığınıza emin misiniz ? Türkiye'de yakıt kalitesi çok düşük olduğu için 95 oktanı e5 ile sağlıyorlar. Yani şöyle örnek vermek gerekirse sizin 35 litre aldığınız benzin içerisinde hacimsel olarak maksimum %5 oranında etanol var demektir bu. Yani kabaca 1.5-7 litre diyebiliriz. yani siz dışarıdan 2-3 litre gibi bir miktar elde ettiğiniz zaman e10 un üzerine çıkıyorsunuz buda şu demek oluyor ki yaklaşık olarak 98-99 oktan civarı yapar.
    Bence standart bi arabada yazılım olmadan bu yakıt biraz fazla gelir

Ek olarak etanol ile metanol ün farkı benzine göre alt ısıl değerlerinin daha düşük olması ve kimyasal yapılarının farklı olmasıdır. Yani ikisi arasında yanlış tercihte sorun yaşama oranı, yazılımsız arabaya 2-3 litre yakıt koyup sorun yaşamaktan daha azdır bence.
    Araba aslında E5 ile yürüyebilecek safe bir araç, ama binek araçlar E10'a kadar destekliyor zaten, bizde E10 civarı bir karışım yaptık. E10'un aracı bu hale getirebileceğine inanamıyorum. Daha önce çok arabamıza koyduk, hiç sorun yaşamadık.

gkrdlr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba aslında E5 ile yürüyebilecek safe bir araç, ama binek araçlar E10'a kadar destekliyor zaten, bizde E10 civarı bir karışım yaptık. E10'un aracı bu hale getirebileceğine inanamıyorum. Daha önce çok arabamıza koyduk, hiç sorun yaşamadık.
    Malesef hesap kitap işi ortaya girince öyle olmuyor. Toulen desen anlarımda, Alkol işin içine girince afr,enjektörün işemesi gereken yakıt miktarı, yanma odasının içi vs vs değiştiği için sorun çıkma ihtimali fazlasıyla artıyor. Keşke zeitronix falan olsaydı da bir ölçme şansınız olsaydı depodaki miktarı.. Geçmiş olsun tekrardan

320Si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakıt filtresini değiştirebilirsiniz. Değiştirkende içerdeki yakıtı boşaltabilirsiniz .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    depoyu açınca hala hava geliyor mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 320Si Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakıt filtresini değiştirebilirsiniz. Değiştirkende içerdeki yakıtı boşaltabilirsiniz .
    biraz önce depoyu fulledim, bide motul fuel system clean attım, gerçi cumartesiye kadar muhtemelen ışık yanar

Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    depoyu açınca hala hava geliyor mu?
    evet, sürekli geliyor, her arabamın yakıtını self servisle kendim dolduruyorum, hiç birinde yok

Arkadaşlar, demin fulledim arabayı, 4 kişi doluştuk, klimayı da açtım tam yüke binsin diye, zorladım epey, veriler şöyle:

LOG-01-IDE00021_&10.xlsx - Google Drive

Not: En sağ sütunda specified ve actual arasındaki farkı alarak hesapladım ve sıraladım, siz bilgisayarına indirerek bakabilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biraz önce depoyu fulledim, bide motul fuel system clean attım, gerçi cumartesiye kadar muhtemelen ışık yanar

evet, sürekli geliyor, her arabamın yakıtını self servisle kendim dolduruyorum, hiç birinde yok

Arkadaşlar, demin fulledim arabayı, 4 kişi doluştuk, klimayı da açtım tam yüke binsin diye, zorladım epey, veriler şöyle:

LOG-01-IDE00021_&10.xlsx - Google Drive

Not: En sağ sütunda specified ve actual arasındaki farkı alarak hesapladım ve sıraladım, siz bilgisayarına indirerek bakabilirsiniz.
    bence depo havalandırmada sıkıntı var, pompayı da bozar...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler