User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
69 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Stock 2.0 TSI Pistte 2. Turda Bozuldu!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Stock 2.0 TSI Pistte 2. Turda Bozuldu!

Arkadaşlar selam,

Pazar günü arkadaşlarla İstanbul Park’a geldik, şanssız ve hazırlıksız bir gün oldu, hava da epey sıcaktı; ama günün sürprizi octavia rs in bozulması oldu.

Durum şöyle 1. Turu tamamlıyor, 2. Turda 2. Virajı tırmanırken araba gaz yememeye başlıyor. Hemen sağa çekiyolar ve otomatik araba stop ediyor. Eli ayağı tutuştu epey tabi haklı olarak, verilen emek ve harcanan paraları geçtim, Aksaray’a nası döneceğim tribine giriyor tabi insan...

Arabayı çalıştıramıyorlar, 1 dk bekledikten sonra çalışıyor ve sakin sakin pite dönüyolar. Vagcomdan arıza kodu okudum ve şunlar çıktı:

P0089 Valve for Fuel Metering (N290)
    Implausible Signal

P0087 Fuel Rail/ System Pressure
    Too Low

Yanma odasına yakıt gitmemiş anlaşılan, yakıt sisteminde bir arıza oluşmuş.

Aracın bakımları yeni, 67 binde, bugüne kadar hiç yazılım görmemiş, genel olarak çok sakin kullanılıyor.

Arızanın sebebini şuna bağlıyorum:

Öncelikle ülkedeki yakıt kalitesi belli, araba rahatlasın diye 5-6 ay önce ethanol almıştım ihtiyaç olunca depoya atarım diye. Benim Polo’ya Ankara’dan koydum, uzun yol geldim hiçbir sıkıntı yaratmadı. 1-2 litre attım zaten 30 litreye. Sonra tekrar benzin alırken yine 1 litre falan koydum.

En son 1-2 litre artınca hadi octiye de koyalım dedim, deposu nerdeyse fulldü zaten. Benim arabanın benzin kapağında 98 oktan koyun diyor, octi 95. Acaba yakıt sistemi maks E5 falan mı destekliyor ve sisteme zarar verdi? Benim arabada piste de çıktım hiçbir problem olmadı.

İkinci durum depoya ürünü boşalttıktan sonra fotosunu çekerken bidonun bi baktım metil alkol yazıyor, aha dedim zıştık epey seyrek koyduk gerçi, emin de olamadım metil mi etil mi diye. Aldığım kişi etil alkol istediğimi biliyordu, belki de boş bidon vardı, onun içine doldurdu etili, ama metilde olabilir, alalı uzun zaman olduğu için hatırlayamıyorum.

Bu arada, dün araç pistten çıktıktan 1 saat sonra tekrar denedik, üst devirde bammm diye vurup titremeye başladı tekrar zorlamadık, Ankara’ya geldik 120 civarı, arabaları değiştik, yakıt bitmişti yakıt aldım, bi deneyeyim dedim, gazı ezerek devir çevirmeye başladım 5500 devirde bammmm diye kesildi araba, tamam gece 1.30, daha fazla kaşınmayayım dedim eve geçtim.

Şimdi, biz bu arızayı nası çözcez beyler? Baya ilginç bir olay.

Ekstra arıza: 20 bin kmdir gram arıza yakmayan araba, son 2 günde 2 arıza yaktı, nazar mıdır nedir anlamadık uzun yolda gelirken fren hiç kullanmadık zaten, fren balatasını kontrol edin diye arıza yaktı, hayvan gibi balata var ama, sonra fişi çıkmıştır vs diye takmadık kafaya bişi olmadı. Arıza hala yanıyor.

NOT: 2015 SKODA OCTAVIA VRS 2.0 TSI 220 HP EA888 GEN3 (aracı yazmamışım )
    Konu Özgür Güneş tarafından (17-06-2019 Saat 10:11 ) değiştirilmiştir.

akt02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok geçmiş olsun . Nazara gelmişsiniz hocam . Şaka bir yana konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardımcı olacaktır .
    PATH250 EDTN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beyler, düzeldi araba vay anasını ya... harbiden nazar mıdır nedir valla ya, trafikte gidiyorum herkes bakıyor arabaya, seramikten önce böyle değildi valla. İstanbul Park Buğra bile enfes işareti yaptı

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhtemelen benzin pompasında bi problem oldu yakıt basıncı düştü, acaba anlık bir tıkanıklık mı ? Yada son alınan benzinde anarmol bi durum olmus olabilir. Sorun kalmadıysa hiç kurcalamayın geçen lerde benim 1.4 tsi fr 3 kere alt devirde kesti baya silkeledi böyle, şimdi sorun yok

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yuksek basinc pompasi o zaman ne olduysa yakiti tam gonderememis,kronik bir sorun degil ama durum ondan kaynaklanmis bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen benzin pompasında bi problem oldu yakıt basıncı düştü, acaba anlık bir tıkanıklık mı ? Yada son alınan benzinde anarmol bi durum olmus olabilir. Sorun kalmadıysa hiç kurcalamayın geçen lerde benim 1.4 tsi fr 3 kere alt devirde kesti baya silkeledi böyle, şimdi sorun yok
    Benim gti ile aynı yerden benzin aldık, ethanolleri de aynı yerde koyduk, sanmıyorum o yüzden. Sizin fr stock mu peki?

Alıntı Mehmetmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yuksek basinc pompasi o zaman ne olduysa yakiti tam gonderememis,kronik bir sorun degil ama durum ondan kaynaklanmis bence
    Yazılımlı vs. olsa anlayacam da stock arabada olması harbi ilginç

Neyse beyler, 2 haftalığına octi rs im oldu, değişiklik iyidir yalnız 8 enjektör var, basınca çok gaddar yakıyor yav. Geçen sefer 1 hafta bende kalmıştı, acı bilançonun izi kaldı.

brnkskn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim gti ile aynı yerden benzin aldık, ethanolleri de aynı yerde koyduk, sanmıyorum o yüzden. Sizin fr stock mu peki?

Neyse beyler, 2 haftalığına octi rs im oldu, değişiklik iyidir yalnız 8 enjektör var, basınca çok gaddar yakıyor yav. Geçen sefer 1 hafta bende kalmıştı, acı bilançonun izi kaldı.
    Sen bir de yazılımla gör yakıtı Basmayınca 9 yakıyor, biraz bastın mı 18lere merhaba diyorsun cidden dediğin gibi gaddar ama değer mi değer

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen yine de sarı kıza bi daha etanol koyma bro

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Stock 140 hp lik versiyon hocam . Art arda yaptı 3 kere bildigin kesti gazı devir düştü silkeledi falan , senin dediğine benzer sekilde; ama ben sakin giderken yaptı .

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun birşey lazım olursa yardımcı olalım diyecektim ama düzelmiş.
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Stock 140 hp lik versiyon hocam . Art arda yaptı 3 kere bildigin kesti gazı devir düştü silkeledi falan , senin dediğine benzer sekilde; ama ben sakin giderken yaptı .
    Aynı durum eski 1.4 tsi golf ümde olmuştu, 2000 devirde giderken, tam opetten aldım benzin 3 km belki oldu, öksürmeye başlamıştı, o yakıt kaynaklıydı, burda durum farklı

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kişisel goruşum şuan sorun olmasa bile

pist kullanımında yolda bırakması o parçanın yakın zamanda arızalanıcağının işareti diye düşünüyorum

istanbul park kullanımı ile yol kulanımı arasında dağlar kadar fark oluyor bence ihmal etmeyin tekrar piste çıkıcaksanız

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahse konu araç taxi çıkması görünümlü şirket spec octavia mı?

Güzel araçtı,maşallah diyelim

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam pisttin çıkış kapısına doğru yol alırken , siz giriyordunuz sanırım, rengi benim de dikkatimi çekti karşı şeritlerde olmamıza rağmen, maşAllah. (kırmızı polo)
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @rahmitanir valla bence alakası yok da neyse...

Şimdi arkadaşın direktifiyle arabayı epey kırbaçlıcam, eğer bişi olmazsa sorun belli, hamama gidecek

Aracımız taksi çıkmasıdır, 2 milyon km devirdi, sonradan rs görünümlü olup 1.6 düplüdür. İman gücüyle yürümektedir :P

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keske sorun cıkmasaydı da bi zaman yapabilseydiniz. benzinli ve dizel farklılıgını kıstas alırdık. neyse saglık olsun bidaha gelir misiniz cıkar mısınız bilmiyorum ama olursa haberim olsun aynı gune denk getirelim
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

akt02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beyler, düzeldi araba vay anasını ya... harbiden nazar mıdır nedir valla ya, trafikte gidiyorum herkes bakıyor arabaya, seramikten önce böyle değildi valla. İstanbul Park Buğra bile enfes işareti yaptı
    Çok sevindim geçmiş olsun . Siz yinede o parça üzerinde durun yavaş yavaş ömrü doluyor demekki . İhmal etmeyin
    PATH250 EDTN

205-01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun , daha büyük bir sıkıntı çıkarmasında keyifli sürüşler ....
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    beyler akşam gazlamasın çıktım, 24 dk da 14 litre yakıt harcadım yağ sıcaklığı 125 dereceleri buldu, çok ciddi sıktım araba bana mısın demedi, log aldım, camshafttan şüphelendiğim fuel meter valve hatası verdiği için bu bölgelerden veri aldım.

not: vagcomdan esc off xds off, kısaca abs hariç her şeyi kapattım (counter steer yardımcısı torque controller dahil), az daha pişman oluyodum, virajda 130 la arkadan bi koptu araba, cağnım ps4s ler yapıştı yere, kontrollü bir yanlamayla eğlence ve aksiyon iyiydi, keşke çekim yapaydım lan, yağmur yeni yağmış ve kurumuş, hava 18 derece, epey keyifli oldu, frenler epey sağlam,

Özet olarak fuel meter valve arızası hala var, başka arıza çıkmadı, ayrıca karter kısmı yağ kaçırıyor gibi, hafta sonu baktıracağım.

Log dosyası çok kapsamlı, boş yere atmıyorum hiç. ha yinede istiyorum diyenler için:

LOG-01-IDE00174_&11.CSV - Google Drive

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler