User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
33 sonuçtan 20 ile 33 arası

Konu: Yaz sıcağında, sıkışık trafikte motor sıcaklığı maksimum kaç olmalıdır

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar merhaba,

Hazır su konusu açılmışken geçenlerde bir uyarıyla karşılaştım.

Geçen maltepe den beylikdüzüne uzun ve bol trafikli bir yola çıktım. Şimdiye kadar hiç bir uyarı veya eksiltme olmamasına rağmen soğutma sıvısı uyarısı aldım, hararet vs. her şey normal durumdaydı.

Ne olur ne olmaz diye hemen sağa çekip kontrol ettiğimde seviye bu şekildeydi ;

Daha sonra aracı soğutup, biraz su ilave ettim ;

Beylikdüzün den Ataşehire geldiğimde bu seviyeye gelmişti ;

3-5 saat önce de tekrar kontrol ettiğimde , Ataşehir de olduğu seviye de olduğunu gördüm ;

Gözle kontrol ettiğimde herhangi bir kaçak vs. yoktu ancak neden öyle bir uyarı verdi bilmiyorum. Uzun zaman sonra ilk defa bu kadar sıkışık ve yoğun bir trafiğe girdim eskiden böyle bir uyarıyla hiç karşılaşmamıştım ancak bu şartlar da yoktu tabi. Aracın gördüğü ilk ciddi trafikti.

İnternette biraz MK7 R ve GTİ kullanıcılarını araştırdım ancak MK7 2.0 TSI EA888 Gen3 motorların su uyarısıyla çok fazla karşılaştığını gördüm, kimisi water-pump kronik demiş kimisi servise gittim su ekle geç dediler bir daha da sorun olmadı demiş. Sizce mantıklı bir açıklaması var mı ? Herhangi bir aksiyon almam gerekir mi ? Gözlemlediğim kadarı ile ilave ettiğim su miktarı şuan sabit durumda herhangi bir kaçak vs. olsa tekrar düşer diye düşünüyorum ancak obsesif gibi de sürekli su kontrol etmek rahatsız ediyor.
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozoozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,

Hazır su konusu açılmışken geçenlerde bir uyarıyla karşılaştım.

Geçen maltepe den beylikdüzüne uzun ve bol trafikli bir yola çıktım. Şimdiye kadar hiç bir uyarı veya eksiltme olmamasına rağmen soğutma sıvısı uyarısı aldım, hararet vs. her şey normal durumdaydı.

Ne olur ne olmaz diye hemen sağa çekip kontrol ettiğimde seviye bu şekildeydi ;

Daha sonra aracı soğutup, biraz su ilave ettim ;

Beylikdüzün den Ataşehire geldiğimde bu seviyeye gelmişti ;

3-5 saat önce de tekrar kontrol ettiğimde , Ataşehir de olduğu seviye de olduğunu gördüm ;

Gözle kontrol ettiğimde herhangi bir kaçak vs. yoktu ancak neden öyle bir uyarı verdi bilmiyorum. Uzun zaman sonra ilk defa bu kadar sıkışık ve yoğun bir trafiğe girdim eskiden böyle bir uyarıyla hiç karşılaşmamıştım ancak bu şartlar da yoktu tabi. Aracın gördüğü ilk ciddi trafikti.

İnternette biraz MK7 R ve GTİ kullanıcılarını araştırdım ancak MK7 2.0 TSI EA888 Gen3 motorların su uyarısıyla çok fazla karşılaştığını gördüm, kimisi water-pump kronik demiş kimisi servise gittim su ekle geç dediler bir daha da sorun olmadı demiş. Sizce mantıklı bir açıklaması var mı ? Herhangi bir aksiyon almam gerekir mi ? Gözlemlediğim kadarı ile ilave ettiğim su miktarı şuan sabit durumda herhangi bir kaçak vs. olsa tekrar düşer diye düşünüyorum ancak obsesif gibi de sürekli su kontrol etmek rahatsız ediyor.
    bi yerden kaçırıyodur, parkettigin yerde yeri gozlemlemeni tavsiye ederim, yere damlamıyor da olabilir, sanzimana ya da baska yere damliyodur, orada buharlasiyodur vs

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bi yerden kaçırıyodur, parkettigin yerde yeri gozlemlemeni tavsiye ederim, yere damlamıyor da olabilir, sanzimana ya da baska yere damliyodur, orada buharlasiyodur vs
    Teşekkürler Onur.

Eğer kaçak varsa mutlaka gözle görülmeyen bir yerlerde ama yine de bir kaç gün gözlemlemek istedim. Forumdan vs. bildiğim kadarı ile Bostancı VW Tech varmış olmadı ona gideceğim ama önce 1 hafta vs. işe git-gel gözlemleyip ona göre yol izleyeceğim.

Sadece merak ettiğim sıkışık trafiğin, yüksek ısının motor suyunun azalmasına yol açar mı onu merak ettim ancak hararette hep normaldi. Fan vs. gibi bir durum da olmadı.
    ABO TRADING
    STR

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler Onur.

Eğer kaçak varsa mutlaka gözle görülmeyen bir yerlerde ama yine de bir kaç gün gözlemlemek istedim. Forumdan vs. bildiğim kadarı ile Bostancı VW Tech varmış olmadı ona gideceğim ama önce 1 hafta vs. işe git-gel gözlemleyip ona göre yol izleyeceğim.

Sadece merak ettiğim sıkışık trafiğin, yüksek ısının motor suyunun azalmasına yol açar mı onu merak ettim ancak hararette hep normaldi. Fan vs. gibi bir durum da olmadı.
    Renkli antifriz varsa, buharlaşıyor olsa dahi lifte alındığında nereye aktığı görünür,.

Su ekledim bir daha da olmadı diyenlere çok riayet etmeyin. Bir yerde ufak bir kaçak vardır, ağır yük koşullarında kaçırıyordur bilemezsiniz Allah korusun.

v6 motor a6 aracımda 1 sene zaman zaman su eksiltmeli kullandık. Olmadık bir zamanda kaçağı tamamen yırtıldı ve suyu tamamen boşalttı; Allah'tan motoru yemedik.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Renkli antifriz varsa, buharlaşıyor olsa dahi lifte alındığında nereye aktığı görünür,.

Su ekledim bir daha da olmadı diyenlere çok riayet etmeyin. Bir yerde ufak bir kaçak vardır, ağır yük koşullarında kaçırıyordur bilemezsiniz Allah korusun.

v6 motor a6 aracımda 1 sene zaman zaman su eksiltmeli kullandık. Olmadık bir zamanda kaçağı tamamen yırtıldı ve suyu tamamen boşalttı; Allah'tan motoru yemedik.
    Doğru söylüyorsunuz, düz mantık düşünüldüğünde her yeri kapalı bir sistemin su eksiltmesi zaten pek hayıra yorulacak bir yanı yok Cumartesi ilk fırsatta göstermeye gideceğim.

Anadolu Yakasın da VW Tech uygun yerdir sanırım forumdaki araştırmalarıma göre, bilgisi olan var mı ?
    ABO TRADING
    STR

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen vw tech iyidir işin ehli. Daha çok modifiyeli arkadaşlar orayı tercih ediyor

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    g13 icin saf su eklemek gerekir uzerine. boyle eksiltme oldugunda ya g13 ekleyin ya da saf su bilginiz olsun.
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VWci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    g13 icin saf su eklemek gerekir uzerine. boyle eksiltme oldugunda ya g13 ekleyin ya da saf su bilginiz olsun.
    İşin aslı biliyordum fakat çevreyi bilmiyorum İstanbul'da yeni olunca direkt sağa çekip su ekledim, zaten çok çok azdı. Şimdilik takipteyim hala aynı seviye de cumartesine kadar her binişte kaputu kaldırıp bakacağız gibi Neden oldu, niye oldu hiç fikrim yok yükte de baktım,normalde de hala eksiltme yok sadece o gün o su nereye gitti merak ettim. Cumartesi de artık bir usta eli değer.
    ABO TRADING
    STR

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşin aslı biliyordum fakat çevreyi bilmiyorum İstanbul'da yeni olunca direkt sağa çekip su ekledim, zaten çok çok azdı. Şimdilik takipteyim hala aynı seviye de cumartesine kadar her binişte kaputu kaldırıp bakacağız gibi Neden oldu, niye oldu hiç fikrim yok yükte de baktım,normalde de hala eksiltme yok sadece o gün o su nereye gitti merak ettim. Cumartesi de artık bir usta eli değer.
    Sıfır Vag grubu alan neredeyse tüm arkadaşlarımda oldu bu olay. Sistemde hava mı var bilmiyorum ama bir kez sizinde yaşadığınız gibi eksiltiyor. Üstünü tamamlamışınız zaten. Muhtemelen bir daha olmayacak. Yine de takip edin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıfır Vag grubu alan neredeyse tüm arkadaşlarımda oldu bu olay. Sistemde hava mı var bilmiyorum ama bir kez sizinde yaşadığınız gibi eksiltiyor. Üstünü tamamlamışınız zaten. Muhtemelen bir daha olmayacak. Yine de takip edin.
    İşin aslı daha önce hiç duymamıştım ve denk gelmemiştim. Ankara da bu kadar trafik dur,kalk vs. gibi durumlar olmadığı için iat, yağ sıcaklığı, su sıcaklığı vs. bu kadar değişken değildi haliyle biraz ona verdim ama yine de ne olur ne olmaz ilk gördüğümde tırstım

Yukarıda da dediğim gibi google da biraz araştırınca yurt dışında bir çok kişinin sizin dediğiniz gibi durumla karşılaştığını gördüm. Bakalım yine de emin olmak için lifte kaldırıp göstermek birde cihazla kontrol ediyorlarmış sanırım (İlkan usta pompa atarız vs dedi) ondan yaptıracağım.
    ABO TRADING
    STR

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Basınç testinden bahsetmiş.Genleşme kabından pompa ile sisteme hava basarak basınç yükseltiliyor ve kaçak tespit ediliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dün VW Tech'e götürdüm bütün borular vs. tek tek kontrol edildi herhangi bir kaçak,sızdırma falan bulamadık. Pompayla basınç testi yapıldı onda da herhangi bir şey çıkmadı O su nereye gitti hala anlamadım. İlkan usta, çok trafikte kaldıysan aşırı sıcaktan kaynayıp tahliyeden atmış olabilir dedi zaten başka da ihtimal bulamadık.

Yaklaşık 10 gündür de aynı seviyede.
    ABO TRADING
    STR

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dün VW Tech'e götürdüm bütün borular vs. tek tek kontrol edildi herhangi bir kaçak,sızdırma falan bulamadık. Pompayla basınç testi yapıldı onda da herhangi bir şey çıkmadı O su nereye gitti hala anlamadım. İlkan usta, çok trafikte kaldıysan aşırı sıcaktan kaynayıp tahliyeden atmış olabilir dedi zaten başka da ihtimal bulamadık.

Yaklaşık 10 gündür de aynı seviyede.
    Şöyle bi durum var eğer sistemde bi sebepten ötürü hava varsa ve o durumda su eklenmişse su seviyesi belli bir kullanimdan sonra azalabilir bu normal bisey. Artik soğutma sistemleri kendi havasını kendi aliyor. birde kaloriferi sicak modunda calistirmak lazım ısitma sistemindeki hava varsa onuda alması için.
    sistemdeki basınç aşırı arttıysa tahliye etmiş olabilir. ilk fotolara baktığımda anormal bi durum gormedim. Kaçak
    varsa istikrarlı bir şekilde eksiltme yapmasi lazim
    10 gündür ayni seviyede olmasi zaten sorun yok demektir. 40- 50bin kmde bir su bardağı sogutma suyu eksilebilir. Ayrica sisteme saf su ve gercekten kaliteli antifriz koymak çok çok önemli. servislerde saf antifirizi dayayıp geçiyorlar. keskin sirke küpüne zarar hortumları contalara zamanla eritirsiniz. Antifriz kutusunun üzerinde max ve min seyretme miktarı yazar. Antifrizinde ömrü var antifirizine göre omru degisir ve artik hortumlari koruma ve paslanma önleyici etkisini yitirir. kimyasal ozelliklerinden oturu Farkli antifrizleri karıştırmamaliyiz .
    Konu E46 tarafından (18-08-2019 Saat 17:54 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2007 Corsa D 1.3 Cdti aracımda 82-94 arası geziyor gösterge zaten yok. Çok sıcakta kullanacağım zaman genellikle uzun yolda torque programı + elm327 ikilisini kullanıyoum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler