User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Hidrolik debriyajın havasını almak ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hidrolik debriyajın havasını almak ?

Selam , baskı balata değişti , ancak değiştirdikten sonra vitesler takılmalı geçiyor bazen , sanırım debriyajın havasını tam alamadı usta , fren hidroliği ile ortak çalışıyor bu hidrolik debriyajlar bilindiği üzere , yakın zaman da fren hidroliğinide değiştireceğim , fren hidroliğini değiştirirken vakumlu makinelerle daha sağlıklı alınıyormuş sanırım havası bu makine kimlerde var ? Bosch servislerinde olduğu söyleniyor , fren hidroliğinin havasını alan bu sistem debriyajında havasını alabiliyor mu ? , öyle pompalamakla pek alınmıyor havası , ne önerirsiniz en sağlıklı şekilde fren ve debriyaj hidroliğinin havası nasıl alınır ? araç kia ceed 1.6 crdi dizel
    Konu Paradox tarafından (04-08-2019 Saat 12:21 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar hocam bende de 1994 kia sephia var (hiçbir ustaya elletmiyorum çünkü tamir edeyim derken başka yerleri bozuyorlar )aynı sistem zaten hidrolik debriyaj aşağıda yazdığım gibi ustaya gidip veya kendin 1 arkadaş daha bulup yapacaksın..

1)İlk önce 0.5 litre dot4 fren hidroliği alacaksın(1 litre çok bile gelir)
    2)Debriyaj hidrolik deposunun üstten 1 cm kala hidroliği boşaltacaksın (maksat hidroliği alttan boşaltırken hava yapmasın)
    3)Bir kişi şöfor mahaline oturacak ve debriyaja 2-3 kere basacak
    4)Ardından öndeki diğer kişi de alt debriyaj merkezindeki tapayı(8mm kapalı ağız anahtar söker) hafif gevşetecek altına kap koyacak ve gözüne gözlük takacak
    5)Direksiyonda oturan kişi debriyaja basacak (sakın kaldırmayacak)ve öndeki arkadaşın oradan fren hidroliği basınçla kaba dökülecek ama direksiyondaki ayağını sakın kaldırmayacak(yoksa aşağıdan hava emer sistem hava yapar işlem başa sarar)
    6)Öndeki arkadaş gevşettiği tapayı sıkacak ve direksiyondakine debriyajdan ayağını kaldır diyecek, bu sırada hidrolik deposundaki yağ bir miktar eksilecek
    7)hidrolik deposundaki eksilen yaÄŸ madde 2'deki gibi doldurulacak
    8)yine öndeki arkadaş tapayı gevşetip madde 5 uygulanacak
    9)madde 6 uygulanacak
    10)eksilen yağ tamamlanacak (bu eksilen yağı her defasında tamamlayın yoksa sistem yine hava yapar olay başa sarar)
    11)6-10 maddeler 5-6 defa yapılınca zeten debriyaj sertleşir eski konumuna döner toplamda da 300 ml yağ anca gider.

Bu yazdıklarım aynısı fren hidroliği değiştirmede de uygulanır onu da müsait vakitte anlatırım.

Bazıları ABS li araçlarda böyle hidrolik değişmez vakumlu makinelerde yapılması lazım diye ahkam keserler bal gibi de değişir(2004 model 2.4 accordumda 2 senede bir fren hidroliğini kendim değiştiriyorum)

Ama yine de bu yazdıklarımı bilen biriyle yapmanı/yaptırmanı öneririm. Herhangi bir sıkıntıda sorumluluk kabul etmem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2)Debriyaj hidrolik deposunun üstten 1 cm kala hidroliği boşaltacaksın (maksat hidroliği alttan boşaltırken hava yapmasın)
    4)Ardından öndeki diğer kişi de alt debriyaj merkezindeki tapayı(8mm kapalı ağız anahtar söker) hafif gevşetecek altına kap koyacak ve gözüne gözlük takacak
    5)Direksiyonda oturan kişi debriyaja basacak (sakın kaldırmayacak)ve öndeki arkadaşın oradan fren hidroliği basınçla kaba dökülecek ama direksiyondaki ayağını sakın kaldırmayacak(yoksa aşağıdan hava emer sistem hava yapar işlem başa sarar)
    6)Öndeki arkadaş gevşettiği tapayı sıkacak ve direksiyondakine debriyajdan ayağını kaldır diyecek, bu sırada hidrolik deposundaki yağ bir miktar eksilecek
    7)hidrolik deposundaki eksilen yağ madde 2'deki gibi doldurulacak
    9)madde 6 uygulanacak
    10)eksilen yağ tamamlanacak (bu eksilen yağı her defasında tamamlayın yoksa sistem yine hava yapar olay başa sarar)
    11)6-10 maddeler 5-6 defa yapılınca zeten debriyaj sertleşir eski konumuna döner toplamda da 300 ml yağ anca gider.

Bu yazdıklarım aynısı fren hidroliği değiştirmede de uygulanır onu da müsait vakitte anlatırım.

Bazıları ABS li araçlarda böyle hidrolik değişmez vakumlu makinelerde yapılması lazım diye ahkam keserler bal gibi de değişir(2004 model 2.4 accordumda 2 senede bir fren hidroliğini kendim değiştiriyorum)

Ama yine de bu yazdıklarımı bilen biriyle yapmanı/yaptırmanı öneririm. Herhangi bir sıkıntıda sorumluluk kabul etmem.

debriyaj alt merkez ceed - Google-Suche

Gevşeteceğin tapa linkteki büyün civatanın arkasındaki küçük tapa.

kolay gelsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drtek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    7)hidrolik deposundaki eksilen yağ madde 2'deki gibi doldurulacak
    9)madde 6 uygulanacak

debriyaj alt merkez ceed - Google-Suche

Gevşeteceğin tapa linkteki büyün civatanın arkasındaki küçük tapa.

kolay gelsin
    Üstad güzel açıklamışsın ancak uğraşamam ben şimdi onla makinenin yapması daha iyi olur ancak bu makine frencilerin hepsinde varmı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Paradox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad güzel açıklamışsın ancak uğraşamam ben şimdi onla makinenin yapması daha iyi olur ancak bu makine frencilerin hepsinde varmı
    Ben debriyaj hidrolik havasının makine ile alındığını hiç duymadım/daha doğrusu hiç tecrübem yok.

Sizin balatayı değiştirdikten sonra debriyaj ayarı yapılmamış olabilir mi? Çünkü debriyaj hidroliği ile oynanmadıysa eğer hava yapma ihtimali çok zayıf.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drtek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben debriyaj hidrolik havasının makine ile alındığını hiç duymadım/daha doğrusu hiç tecrübem yok.

Sizin balatayı değiştirdikten sonra debriyaj ayarı yapılmamış olabilir mi? Çünkü debriyaj hidroliği ile oynanmadıysa eğer hava yapma ihtimali çok zayıf.
    Baskı balata değişirken debriyaj yere yapışıyor , havasının alınması şart , biz debriyaja pompalama yapmak suretiyle aldık sonra debriyaj yavaş yavaş yukarı çıktı , zaten fren hidroliğini değiştirme zamanıda geldi , fren hidroliğini otomatikman değiştiren ve havasını kendi alan makineler var , aynısını debriyaj içinde yapıyor , sanırım bosch car servislerde varmış bu makine bu hafta uğrayacağım bakalım

Ecodora Fren Hava Alma Cihazı

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi bende kıllandım 3 japon aracım oldu hepsinde baskı balata değiştirdik,değişimden sonra hiç birşekilde hidrolik havası almadık,ama dikkatimi çekti debriyaj en aşağılarda kavramaya başlıyor değişimden sonra zamanla insan alışıyor tabi bu duruma gayet güzel şekilde kaldırıyorsun aracı,biz bu sistem havası alınmadığı içinmi hep altta kavradu bu balata ? sistemi havası alınsa mesela ortalardamı kavramaya başlayacak
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı meganes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi bende kıllandım 3 japon aracım oldu hepsinde baskı balata değiştirdik,değişimden sonra hiç birşekilde hidrolik havası almadık,ama dikkatimi çekti debriyaj en aşağılarda kavramaya başlıyor değişimden sonra zamanla insan alışıyor tabi bu duruma gayet güzel şekilde kaldırıyorsun aracı,biz bu sistem havası alınmadığı içinmi hep altta kavradu bu balata ? sistemi havası alınsa mesela ortalardamı kavramaya başlayacak
    araçlar eskiyse debriyaj sistemi hidrolik olmayabilir diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araçlar eskiyse debriyaj sistemi hidrolik olmayabilir diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen
    hepsi hidrolikti,renaultlarda telli japonlarda hidrolikti
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok yok anasını satıyım ! makinenin ucu benim hidrolik kabının kapağına uymadı ! kafayi yiyecem

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler