User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 20 ile 31 arası

Konu: Motor hacmini küçültsek, turbo taksak...

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mkerim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    demek ki bu işler sizin içerisinde olmadığınız bölümde yapılıyor..
    pistonlar konya da bile üretiliyor olabilir. ( tamamen kendi fikrim bildiğim bir şey yok )
    Şöyle ufak bir bilgi vereyim Konya'yı ve orda yapılan dökümleri küçük görmeyin. Mahle zamanında Mopisan'ı (Konya firmasıdır) tedarikçi olarak kullanırken Mopisan büyüdüğü ve ihracat yaptığı için vergi ödememek adına serbest bölgeye fabrika açmıştır. Sonrasında üretim kalitesinin iyi olmasından dolayı Mahle önce %60'ını sonra ise %100'ünü alarak firmayı kendi kanatları altına aldı. Böyle bir kaliteyi sağlamak kolay değildir bu yüzden Konya Aksaray vs demeyin ülkemizde de kaliteli işler çıkıyor.

Destroke olayı aşırı basit ve olan bir olay ama öyle ülke sınırları içerisinde yapılan bir olay değil MOTOR ÜRETİM HATTI neredeyse orada yapılır. Üretici firma Renault olur Mercedes olur BMW olur bu firmalar girmek istedikleri pazarları araştırır ve motor gamı ortaya çıkarır. Bu çıkardığı motor gamını tedarikçisinden aldığı bloğu revize ettirerek ya da direkt kullanarak piston, kol ve krank değişimi yaparak hacmini istediği gibi oynar. Ama bunları merdiven altı şekilde değil IATF 16949'a uyarak ve belgeli şekilde yapar.

Şuan mesela gördüğünüz 301 ve C-Elysee'lerdeki 1.6 hdi motor ile Fiesta ve Focusta gördüğünüz 1.5 tdci aynı bloktur.
    Konu CemBerk tarafından (09-08-2019 Saat 17:55 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    F10 BMW 520i motorları orj 2000cc dir.
    Almanyada fabrikada Türkiye ve Yunanistan pazarına özel 1.600cc ye düşürülüyor.
    Blok pistonlar vs aynı kalıyor. egzantrik mili ve bir iki bişey daha değişiyor. iyi bilenler yazar buraya zaten
    1.6 motorlu F10 dünyada sadece TR ve Yunanistanda vardır.
    Eğer piston çapı aynı ise kol ve krankta farklılık vardır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CemBerk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer piston çapı aynı ise kol ve krankta farklılık vardır.
    Doğrudur.. O kadar teknik ayrıntı hatırlamıyorum.. Egzantrik mili ve intercooler kaldı aklımda sadece.. Ama 2000cc den 1600 e devşirme olayı var gerçekten..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrudur.. O kadar teknik ayrıntı hatırlamıyorum.. Egzantrik mili ve intercooler kaldı aklımda sadece.. Ama 2000cc den 1600 e devşirme olayı var gerçekten..
    Her markada var, ki olmalı da. Artık 10 farklı blok üretip maliyeti artıracağına adam tek blok ürettirip revizyonlar yaptırarak istediği hacmi ve gücü yakalayabiliyor. Tedarikçi de rahat üretici de rahat artık.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    her motorun bir kodu var ve register dır... yani ürün gamında varsa sıkıntı yok TR ye özel o motorla yolluyorlar zaten, benim takıldığım arabaların 1.8 motorla gelip burada 1.6 ya düşürülmesi...

bmw lerdeki 2.0 turbo benzinli motor ile 1.6 t psa motor farklı...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    m54 lerde de mesela piston çapı b25 ve b30 da aynı fakat strok ta yapılan değişiklikle 2500 cm3 ve 3000 cm3 elde ediliyor.Bakıldığında maliyet birbirine çok yakın ama işte ticari-satış odaklı olaylar.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KOSEREN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    m54 lerde de mesela piston çapı b25 ve b30 da aynı fakat strok ta yapılan değişiklikle 2500 cm3 ve 3000 cm3 elde ediliyor.Bakıldığında maliyet birbirine çok yakın ama işte ticari-satış odaklı olaylar.
    kapak da farklı...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burada tartışılan mevzu arabanın fabrikadan 1.8 çıkıp tr ye gümrüklendikten sonra ülkeye girip akabinde 1.6 ya düşmesi.

Yoksa fabrika üretim aşamasında aynı bloğu 2.0ya da 1.6 yapar o kısma vakıf değilim. Ama mantıken bir engel olmamalı. Zira ay ı kasa birçok fakrlı motor ile geliyor zaten.

Zaten gümrükte alınan ötv silindir hacmine göre. Yani firma invoice û 500 adet 1598 cc civic olarak kesti. Ama araba 1.8 cc bu direkt evrakta sahteciliktir. Ve sonuçları ağır olur.

tiMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada tartışılan mevzu arabanın fabrikadan 1.8 çıkıp tr ye gümrüklendikten sonra ülkeye girip akabinde 1.6 ya düşmesi.

Yoksa fabrika üretim aşamasında aynı bloğu 2.0ya da 1.6 yapar o kısma vakıf değilim. Ama mantıken bir engel olmamalı. Zira ay ı kasa birçok fakrlı motor ile geliyor zaten.

Zaten gümrükte alınan ötv silindir hacmine göre. Yani firma invoice û 500 adet 1598 cc civic olarak kesti. Ama araba 1.8 cc bu direkt evrakta sahteciliktir. Ve sonuçları ağır olur.
    Hocam şaşe koduna göre üretim olduğundan zaten motor tesisinde özel 1.6 üretiliyor. Evrakta sahtecilik ya da iki defa motor açma gibi bir durum yok.
    Şase koduna göre üretim yapıldığından dolayı aynı bantta 1.6 motor 520 ve 2.0 motor 5.20 üretiliyor. Bizimkiler isim konusunda aynı kalsa da 1-2 ülke için değişik motor kullanılıyor. Bloğu aynı, piston ve silindir çapları değişik ( bu nedenle krank da değişiyor) . Büyük bir arge mevzusu değil, downsizing çalışmalarında zaten böyle denemeler yapılıyor.
    mal da yalan mülk de yalan gel biraz da sen oyalan.

otomotiv mühendisi

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mercedes'de 1.8 kompressorlu motorları 1.6 lt çekmiştir C serisi için.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bilgi amaçlı : Honda civicler TR de üretiliyor. Saçlar ithal gelip Tr de basılıp otomobil şekline gelmekte. İthal gelen önemli parçalar var. Koltuk iskeletleri ve motor parçaları gibi.
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

ZaZy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    belki farklı motor tipini vergi sebebiyle kullanıyorlardır ama ben 1.8 motor sıfır gelecek açılacak burada 1.6 yapılacak, hiç sanmıyorum, belki de fazla cahilim...
    aynen dediğin oluyor
    sana sormadan yaptıkları için bu onların ayıbı......
    sen bile dediğin zaman beni tanıdığını hiç düşünmüyorum.
    eğer senin dediğin gibi yapılsa yani ÜÇKAĞITÇILIK yapsa koskoca firma ;
    şimdi olabilecekleri sayıyorum.
    bu motorlar hiç mi onarılmayacak.
    yedek parça satarken nasıl satacak
    sen öğrenip bu adamları şikayet edersen ne olacak.
    ciddi düzgün birileri hiç bir zaman bu tipte bir sahtekarlığa girmez.
    alabilecekleri cezalar konusunda bir fikrim yok ama ceza alırlar.

o dediklerin ancak sağda solda birer tane olur. bir üretici bu işe girmez

AYNEN
    54 yaşındaki saygı değer amcacım yukarda ghibli06 beyinde söylediği gibi motorlar 1.8 olarak mı buraya geliyor TÜRKİYE'de mi1.6 oluyor bunu soruyorum yani motor açma 'AYNEN ÖYLE' dediğiniz gibi mi oluyor_?
    Saygılar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler