User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Ae101 corolla filtreden su çekmesi hk. Yardım

ysnaiwa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation Ae101 corolla filtreden su çekmesi hk. Yardım

Merhaba. Geçenlerde 1.6 4afe motor kodlu aracımla seyir halindeyken kalorifer musluğu (yan sanayi) üst kısmı patlamasıyla birlikte aracım filtreden tahmini 1lt kadar antifriz çekti. 170-180 kmh süratle 4000-5000 devir civarındaydım araçta boğulma sesi ve yığılma farkedince aynadan baktığımda gaza basınca yoğun beyaz duman gördüm kenara çekince motor stop etti. Tekrar marş bastım gazı bırakınca yine stop etti. Hararet hiç yükselmedi kaputu açtım dumanlar içinde açık hava filtresinin su çektiğini gördüm. Radyatör kapağını bezle dikkatlice açınca epey bi eksildiğini gördüm su ekledim dışarı püskürttü motor kapalıyken. Mecburen radyatör kapağı açık halde bekledim soğuyana kadar içindeki su miktarını bilmediğimden ve doldurmam ile dışarı attığından soğumaya bıraktım. Musluğu demir bir boru ile körleyip çalıştırdım ama motorda ısınınca azalan bir şakırdama mevcuttu. Yapılan kontrollerde şüphelendiğim üst kapak contası sağlam çıktı yağı hep kullandığım motul 10-40 ile değiştirdim ses daha da azaldı ama motor soğukken şiddetli şekilde duyuluyor. Çekişte rolantide hiçbir anormallik yok. Ses üstten külbütörden geliyor aşağıya kartere doğru eğildiğimde azalıyor. Motor ısınıp ses düzelince gaza yüklenmde "çıt çıt çıt" diye ses geliyor inceden sanki avans vurması gibi.

Şimdi senaryo üretiyorum;
    1-) 2 senede bir yaptığım rutin temizlikte enjektörler emme manifoltu vb yerleri açar temizlerim. Sübaplarda temizlensin diye Liqui Moly enjektör temizleyici koydum sürekli benzinde biniyorken başıma bu olay geldi. Bununla beraber yumuşayan kurum tabakasına su temas edince Sea Foam etkisi gösterip ne var ne yok temizledi mi acaba o yüksek devirde? Silindir kapağı yüzeyine yer yapan kurumlu tabaka gidince vurma mı yapıyor?
    2-) Yanma odası o sıcaklıklardayken 90 derecede de olsa sıvı teması sübaplarda eğilmeye veya uzamaya mı sebep oldu? Sübap sesi gibi gittikçe azalan bu ses aklıma bu ihtimali getiriyor. Soğuk motorda sentil ile boşluklarını kontrol ettim aşırı bi boşluk yok. 1-2 Silindirde sadece çift sübapların arasında 0.05 mm fark çıkıyor. Diğerleri kabul edilebilir seviyede. Birkaç silindirde farklılık çıkıyor ufak tefek.
    3-) Düşük ihtimalde olsa aşırı hararet neticesinde silindirlerdeki ovalleşme sebebi piston etek vurması ihtimali. Düşük ihtimal diyorum çünkü hararet görmeden bu olay meydana geldi hemen farkedip kenara çektim. Bu olay meydana geldiğinde 500 metre ancak yürütmüşümdür. Hararet 1 tık bile yükselmedi.

Bu olay ile ilgili sıcak motor ve soğuk motor ile ilgili video çektim izleyip yorum yaparsanız çok memnun olurum. Bulunduğum şehirin sanayisi yok malesef yardımınıza ihtiyacım var

öncesi soğuk motor

ısındıktan sonra sıcak motor
    Konu ysnaiwa tarafından (21-09-2019 Saat 15:21 ) değiştirilmiştir.

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun, soğukken var ısınınca azalıyor ise malesef sıkıntınız piston etek sesi gibi.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 300E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, soğukken var ısınınca azalıyor ise malesef sıkıntınız piston etek sesi gibi.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki piston etek sesi olduğunda yağ değişiminde seste değişim olmaması lazımdı diye düşünüyorum yanlışmıyım. Çünkü yeni yağ ile epey seste azalma meydana geldi. O yüzden subaplar üzerine daha yoğun ve iyimser bir ihtimal bırakıyorum. Amacım birlikte bi kanıya varıp yanlış kişilere elletmemek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üst kapak gerçekten 90 derecedeyse sübap eğemez ve yakamazsınız.

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bu motorlarda genelde subapla ilgili çok sıkıntı çıkmaz.

Benim tahminim piston gibi geliyor.
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hepinize cevapları için teşekkürler. Son durum ile ilgili güncelleme yapıyım yeni farkettiğim bi durum var. Seyir halinde gaz verdiğimde ses geliyor ama gaz kestiğimde veya kompresyonda yığdırmadayken hiç ses yok çok dikkatli dinledim. Artık ne olacaksa olsun modundayım 6500 leri zorladım dün 5000k devire kadar net duyuluyor bıçak gibi 5000k da kesiliyor sesi. Bu detaylar belki sonuca yaklaştırmaya yardımcı olur. Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Videodakine benzer bir sesi ies'te piston eteklerinden kaynaklı yaşamıştık yağ ısındığında hiç sorun yoktu, yüke bindiğinde ses artıyordu ama üst devirlerde hiç sorun yoktu zamanla da ses şiddeti artarak devam etti biran önce söktürmenizi tavsiye ederim zaten yukarıdan sökmeye başlayacakları için kontrol ederek aşağıya inilir.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıkıntımız belli oldu arkadaşlar. Ses piston etek sesiymiş. Piston gömleği ufaktan çizmiş. Motor komple revizyona gidiyor. Alt - üst herşey yenileniyor. Motoru açınca da 283 bin kmdeki motorun pistonları vs orjinal çıktı o da ayrı bi bilgi oldu bana da. Bununla birlikte tüm parçaları en iyisiyle yenileme kararı aldım 1 kere motor yapılıyor ömürlük olsun dedim. Bu arada motoru nasıl sıkıntıya soktuğumda belli oldu. Vakti zamanında adana sıcağından iç anadolu ayazına gelen aracım ilk antifrizden bu yana birçok sorun çıkarmıştı. Devirdaim hortum vb delindi kalorifer tıkandı vs vs. Bu sorunları 2014 yılında çözmüştüm aracı aldığımda içinde gram antifriz yoktu. 5 yıl castrol antifriz vb ürünlerle kullandım. Ta ki şuanki yaşadığım şehirdeki ufak atölye tarzı tamirhanede ismi bilinmedik antifriz koyulup (ben 5 yıldır bişey olmuyo koy gitsin dedim) üste denemeye çıkıp bir süre sonra son gaz aracı sıkıştırınca olanlar oldu. Yılların pası silindir kapakta 2. gözün su kanalını çürütmüş. İspirto gibi delici uyduruk antifriz çürüğü delip yanma odasına 2. ve 3. silindire akabinde de oluşan basınçla kalorifer musluğunu patlatıp açık havadan bir daha içeri giren su motor combo yapmış resmen hem contadan su hemde filtreden su çekti Tecrübemi paylaşmak istedim büyüğüm küçüğüm herkesin yorumları için teşekkürler hepinize. Fotoları yüklüyorum

Umarım eskisinden daha güzel dönecek yollara

Fotolar olmamış direk link atıyorum
    ımg_5862 - Eksi Up
    ımg_5865 - Eksi Up
    ımg_5698 - Eksi Up
    Konu ysnaiwa tarafından (05-10-2019 Saat 21:49 ) değiştirilmiştir. Sebep: Foto yükleyememek

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    127 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araba çok temizmiş, bence motor yapıldığına değecek... tekrar geçmiş olsun...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Ucanadamyoktur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen yıl bende motor yaptıran bir corollacı olarak üzüldüm bu sancılı bir o kadarda heyecanlı süreç için ama eskisinden iyi olacağı kesin canınızı sıkmayın Piston olarak ne tercih ettiniz ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ucanadamyoktur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen yıl bende motor yaptıran bir corollacı olarak üzüldüm bu sancılı bir o kadarda heyecanlı süreç için ama eskisinden iyi olacağı kesin canınızı sıkmayın Piston olarak ne tercih ettiniz ?
    Teşekkür ederim Piston olarak 0.5 boyutta goetze piston segman takım tercih ettim. Hatırladıklarım şöyle bir liste

0.5 Goetze piston segman takım
    King bearings ana kol yataklar
    Servisten orjinal silindir kapak contası (karter külbütör vs ıvır zıvır contaları muadil yan sanayi tercih edildi)
    Exedy Daikin baskı balata bilya set
    GMB triger set
    Subapların markasını hatırlamıyorum en iyisi tercih edildi
    Takım gezi ay, subap lastikleri vs vs

Fiyat blok rektefiye, kapak rektefiye, parçalar işçilik dahil 5500 tl ye maloldu yağ pompası ve su devirdaimi değiştirmedim sadece durumları iyiydi dokunmadık.

Ucanadamyoktur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ysnaiwa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim Piston olarak 0.5 boyutta goetze piston segman takım tercih ettim. Hatırladıklarım şöyle bir liste

0.5 Goetze piston segman takım
    King bearings ana kol yataklar
    Servisten orjinal silindir kapak contası (karter külbütör vs ıvır zıvır contaları muadil yan sanayi tercih edildi)
    Exedy Daikin baskı balata bilya set
    GMB triger set
    Subapların markasını hatırlamıyorum en iyisi tercih edildi
    Takım gezi ay, subap lastikleri vs vs

Fiyat blok rektefiye, kapak rektefiye, parçalar işçilik dahil 5500 tl ye maloldu yağ pompası ve su devirdaimi değiştirmedim sadece durumları iyiydi dokunmadık.
    Vallahi güzel olmuş keyifle binersiniz artık yapılan işlemler aynı diyebiliriz sıkıntısız gidiyorum hatta 30.000 km falan oldu bende toplayalı motoru memnunum baya

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler