User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Lpg hortum boyu hk bir soru

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Lpg hortum boyu hk bir soru

Arabadaki lpg montaj şekli şuan bu durumda.

Ben regülatör ile filtre arasındaki borunun çapını aynı burakıp boyunu uzatmak,

filtre ile enjektör arası borunun çapını aynı bırakıp boyunu kısaltmak istiyorum.

Kafamda kurduğum şu: regülatörden çıkan boru çapı geniş olduğu için filtreye giden gaz daha rahat gidecek,

filtreden den enjektöre boy kısa olacak.

Bu durum bana ne fayda sağlar, ya da sağlar mı, yoksa tamamen uyduruyor muyum ?

Ne dersiniz ?

[IMG] [/IMG]

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alemdaroğlu otogaza git, selamımı söyle.
    Derdini anlat işe yarar yaramaz söyler sana o.
    Gerekliysede yapar zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Talih.b16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alemdaroğlu otogaza git, selamımı söyle.
    Derdini anlat işe yarar yaramaz söyler sana o.
    Gerekliysede yapar zaten.
    ilgi ve cvp için teşekkürler. Yarın bi deneyeceğim bakalım 1 metre hortum alıp sonucu yazarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Regülatör üzerinde basınç ayarı zaten var. Markaya göre değişir. Mesela bakır boruyu büyük hacimli araçlarda 8mm çekerler. Çünkü depodaki gazın basıncı sabittir. Miktarı 6mm yerine 8mm boruya artırırlar. Ancak regülatörden sonra en kısa şekilde gazın ulaşması doğru olur. Aracı bağlayınca gaz basıncının yetip yetmediğini zaten anlarsınız.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kritik konu; arac nedir, gucu nedir, uzerindeki kit nedir?

Regulator ile enjektor arasindaki boru metre bazinda bir uzunluga sahip olmadiktan sonra cok sikinti yaratmaz.

Enjektorden sonraki boru uzunlu ise yaklasik 15cm yi gecmemesi onemli.

Sanirim regulator basinci ile ilgili sikinti yasiyorsunuz. Bu noktada regulatore giris yapan bakir boru ve regulatorun kendisine odaklanmanizda fayda var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kritik konu; arac nedir, gucu nedir, uzerindeki kit nedir?

Regulator ile enjektor arasindaki boru metre bazinda bir uzunluga sahip olmadiktan sonra cok sikinti yaratmaz.

Enjektorden sonraki boru uzunlu ise yaklasik 15cm yi gecmemesi onemli.

Sanirim regulator basinci ile ilgili sikinti yasiyorsunuz. Bu noktada regulatore giris yapan bakir boru ve regulatorun kendisine odaklanmanizda fayda var.
    Selam aslında sorunlarımı çözdüm, bu soruyu biraz meraktan biraz da öğrenmek için sordum.

Arac mondeo mk3 2001 model, 145 HP 2.0 makinaya sahip.

Kit: PRİNS VSI

Ben aracı aldığımda 2 hafta önce araç lpg de hiç çalışmıyordu. İlk iş saçma sapan boylardaki enjektör hortumlarını yeniledim ve boyları eşitledim.

Aldığımda 1. silindir 10 cm 4. silindir 30 cm gibi bir boru boyu vardı ve kelepçesizlikten zamanla gevşeyen 1. silindir hortumu lpg yi kaput altına veriyordu.

Akabinde lpg elektrik tesisatındaki 2 tur sar bantla bırak yapılan tüm kabloları sıcak lehimle yeniledim.

Bunlardan sonra %90 sorunlar çözüldü, ama araba da bir isteksizlik var filtreyi yeniledim, map okuyucuyu temizledim, gaz kesici filtreyi değiştirdim %95 (bana göre) sorunsuz.

Arada sadece bi kararsızlık yaşıyor 2.000 D/Dakika gibi.

İlk regülatörden şüphelendim ama bir sorun yok gibi, enjektörleri kütükten çıkaramadım üstten temizledim detaya inemedim.

Bakılacak başka bir yer de kalmadı. Depodan gelen boru kaç mm onu hiç ölçmedim açıkçası ona da bir bakmak lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam ---
    Lpg ayarını kim yapıyor. Bu tarz bir sorunu lpg ayarı ile aşabilirsiniz. Değişecek parça kalmamış sanırım
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpg ayarını kim yapıyor. Bu tarz bir sorunu lpg ayarı ile aşabilirsiniz. Değişecek parça kalmamış sanırım
    kimse yapmadı daha, yarın şu hortumu da revize edeyim sonra ayar için gidebilirim.

Ama tipik oto ayar yapan bir arkadaşa denk gelmem umarım

lpg kablosu alıp ben yapayım diyorum da aşar mı beni diye bi korku var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İmkan varsa wideband AFR ile ayar yapın.
    Okumadan imzalamam.....

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlattigina gore senin sikintin ayar kaynakli gibi. Gerci enjektor borulari tam kasap isiymis, duzelttiginiz iyi olmus.

145hp icin 6mm lik standart gaz borusu yeterli olabilir ama tam limitte de kalabilir.

Arkadaslarin da dedigi gibi, wldeband afr ilesorunlariniz yuksek ihtimalle cozulecektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlattigina gore senin sikintin ayar kaynakli gibi. Gerci enjektor borulari tam kasap isiymis, duzelttiginiz iyi olmus.

145hp icin 6mm lik standart gaz borusu yeterli olabilir ama tam limitte de kalabilir.

Arkadaslarin da dedigi gibi, wldeband afr ilesorunlariniz yuksek ihtimalle cozulecektir.
    Afr ayarını sakaryada yapan var mıdır bir araştırmak lazım. Zira buradaki 3-4 lpg ciye gittim önceki araçlarımda memnun kamadım.

Afr desem muhtemelen "yav abi gerek yok onlar fasa fiso" diyecekler.

Ben fiziki olarka sistemi iyi hale getirdim, hatta gittim dün boruyu da aldım ustaya gösterip, adam gitmiş bana dar olanı vermiş.

Ben de kontrol etmedim (nasıl olsa gösterdim anlamıştır diye) şimdi gidip doğru olanı alacağım. Sounçları yazarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu gün hortumu değiştirdim.

Test edemedim henüz ama fotoları paylaşayım.

Eski hali:

Regülatör ile filtre arası 16mm olan hortum 10 cm var yok.

regülatörden filtreye giden hortum ile filtreden enjektöre giden hortum farkı.
    Geniş olan regülatör den filtreye giden hortumdur.

Map soketini de uzatmam gerekti, kablo yüksüğü kullandım, bu ürünü ilk defa kullanıyorum çok faydalı, üstüne makaron yaptım ve izole ettim gayet iyi oldu.

regülatörden çıkan hortumu kırılma bükülme olmayacak şekilde ateşleme bobinine kadar getirdim ve bağlantıları yaptım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi tesisat konusunda gerekenleri yapmış gibisin.

Wideband sensörün yoksa ki yoktur diye tahmin ediyorum, LPG cilerde bulamazsın onu unut.
    Olanlar da egsoz çıkışına takıyor 2k lık aleti çöp ediyorlar.
    İstanbul'da kullanmaya izin veren arkadaşlar var, LPG forumlarında soruşturabilirsin.
    VSI da OBD varsa bağlantılarını kontrol ettir ve aktifleştir derim.
    Daha sonra LTFT STFT bakarak ayarı yapmak kolay. Yalnızca 2 kişi, zaman ve benzin gaz parası istiyor
    İş oraya gelirse onu da detaylıca anlatırız. Çok kolaylıkla yapabileceğin bir husus..

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Regülatörden çıkan boru ne kadar kısa borularla enjektöre ulaşırsa o kadar iyi. Sonuçta gazı regülatör ısıtıp yanma odasına salıyor. yol uzarsa sıvılaşma meydana gelebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi tesisat konusunda gerekenleri yapmış gibisin.

Wideband sensörün yoksa ki yoktur diye tahmin ediyorum, LPG cilerde bulamazsın onu unut.
    Olanlar da egsoz çıkışına takıyor 2k lık aleti çöp ediyorlar.
    İstanbul'da kullanmaya izin veren arkadaşlar var, LPG forumlarında soruşturabilirsin.
    VSI da OBD varsa bağlantılarını kontrol ettir ve aktifleştir derim.
    Daha sonra LTFT STFT bakarak ayarı yapmak kolay. Yalnızca 2 kişi, zaman ve benzin gaz parası istiyor
    İş oraya gelirse onu da detaylıca anlatırız. Çok kolaylıkla yapabileceğin bir husus..
    Bu boruları değiştirme işinden sonra ilk bindiğimde ciddi bir fark hissettim.
    Ama araç enteresan şekilde bazen sanki gaz bitiyormuş gibi davranıyor, gaza tepki vermiyor ve devri yükseltmiyor.

Bu sorun boruları değiştirmeden önce de vardı ve genel olarak 1000 ile 2800 devir arası yapıyor.
    Burada wideband bulma şansımız yok tur muhtemelen. Benim de yok zira çok para, sürekli kullanım gerektiren bir aracım da yok haliyle.

tarifi memnuniyetle dinlerim

Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Regülatörden çıkan boru ne kadar kısa borularla enjektöre ulaşırsa o kadar iyi. Sonuçta gazı regülatör ısıtıp yanma odasına salıyor. yol uzarsa sıvılaşma meydana gelebilir.
    Regülatörden çıkan boruyu olabildiğince kırmadan bükmeden ve en kısa şekilde ulaştırdım enjektörlere, iyileşme de var ama yukarıda da yazdığım gibi değişik bir sorun var hala.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu boruları değiştirme işinden sonra ilk bindiğimde ciddi bir fark hissettim.
    Ama araç enteresan şekilde bazen sanki gaz bitiyormuş gibi davranıyor, gaza tepki vermiyor ve devri yükseltmiyor.

Bu sorun boruları değiştirmeden önce de vardı ve genel olarak 1000 ile 2800 devir arası yapıyor.
    Burada wideband bulma şansımız yok tur muhtemelen. Benim de yok zira çok para, sürekli kullanım gerektiren bir aracım da yok haliyle.

tarifi memnuniyetle dinlerim

Regülatörden çıkan boruyu olabildiğince kırmadan bükmeden ve en kısa şekilde ulaştırdım enjektörlere, iyileşme de var ama yukarıda da yazdığım gibi değişik bir sorun var hala.
    Boruların uzunluğu neredeyse milimetrik olarak aynı olmak zorunda ama gel gör ki ustaların salladığı dahi yok. Mümkünse uzunluklarını 20-30 cm den fazla yapmayın.
    Belirttiğiniz devirlerde isteksizliğin bir kaç sebebi oluyor. En temeli yanlış ayar. Diğeri LPG ateşleme avansının farklı olması - soğuk iridyum bujiler bunu bir nebze tolere ediyor-. MAP sensörünün bozuk olması/yanlış bağlanması. Bir ihtimal de kaz kelebeğinin kirli olması tam açıp kapanmaması olabilir. Fotolarda çok kirli durmuyor sizin. Ama açıkta bırakmışsıınz. Bundan kaçının. İçine bir şey kaçsa direk yanma odasında Allah muhafaza....

Benim kişisel tecrübemde map tek silindire giden hava kanlına bağlıydı. Araç 3000 civarı resmen bağırır ve gitmezdi. Muhtemelen çok fakirde kalıyordu. Yerini değiştirdim ve rahatladı. Fotolardan göremedim emin olun derim. Mondeo larda kanallar direk önde olduğundan ustanın kolayına geliyor.

Sizin 1000-2800 olması bana doğrudan buji ve ayar sorunu olabileceği düşüncesini aklıma getiriyor. NGK buji öneririm. Bosch tan kaçının. Ya da direk motorcraft alın. Nette bulunuyor. NGK bende çok rahatlattı. Ama 408 TL verdim içime oturdu

Ayar konusuna gelelim. Öncelikle işin temel mantığını anlamakta fayda var. Madde madde tarifi yok çünkü. Benzin 95 oktan LPG 108 oktan. Öte yandan LPG nin kalorisi 100 se Benzinin kalorisi 125. Aynı hızda aynı sürede aynı yolu gitmek için %20-25 fazla LPG yakılması ihtiyacı buradan geliyor.

Bir diğer önemli nokta da AFR konusu. Benzin için 14.7 iken LPG için 15.5 civarı. Bu nedenledir ki benzine nazaran bir miktar az gaz göndeririz. Ortalamada bir araç %20 oranında daha fazla LPG yakar. Hesabı buradan gelir.

LPG beyni için yaptığımız ayarı araç benzin için sürekli yapar. Bunu MAP/MAF, oksijen sensörü vs gibi yerlerden elde ettiği verilerle hesaplar. Sürekli güncellenir. LPG de bunun karşılığı OBD oluyor. Bunu LPG beyni yapmasa da benzinli aracın elde ettiği verileri kendine uyarlıyor. Başarılı bir sistem. Güzel bir özellik. Kullanılmalı...

Aracın ECU su sayısız sensörden aldığı verilerle LFTF STFT denen iki veriyi bize sunar. Araçtaki sensöre göre bu ya narrow band ya da wide band dır. İlginçtir ki Egelar da wideband sensör var. Çoğu araçta yok mesela LTFT uzun süreli gaz düzeltmesi (long term fuel trim), STFT ise kısa süreli gaz düzeltmesidir (short term fuel trim).

Araç ihtiyaçlarına göre bu değerleri değiştirerek mevcut haritadaki yakıt oranlarıyla oynar. LTFT çok sık değişmezken STFT her an değişir. LTFT deki değişimler benzin haritasını da değiştirerek ilerleyen dönemlerde STFT düzeltmesini aza indirmeye çalışır. İSTİKRAR her şeydir.

İşte LPG ayarı yaparken yegane dayanağımız budur. Aracın üzerindeki sayısız sensörün nimetinden, Fordun bilgisinden, mühendilserin tecrübesinden faydalanırız. USTAlarımız bunların hepsinden daha iyi olduğu için gerek duymazlar.... Ama biz usta değiliz değil mi.....

Bu kadar laf salatası yeter. Hele ki ustalar arasında. Gelelim ayarı nasıl yapacağımıza.

Öncelikle aracı en az 300 km benzinde kullanıyoruz. Bunu dur kalk, sabit hız yüksek hız, ani hızlanma, şehir içi sürüşü gibi farklı senaryolarla süslüyoruz ki benzin haritasının her yerinde gerekli düzeltmeler layıkıyla yapılsın ve bize güzel bir temel sunsun.

Böyle 200 TL benzine gömdükten sonra alıyoruz LPG kablosunu ve laptopu yanımıza. Kanka dediğimiz nazımızı çeken iyi bir şöförü de kafaladık mı hazırız demektir.

Açıyoruz kontağı basıyoruz marşa. Cold start denen evreyi bekliyoruz. Araç LPG geçiş ısına ulaşıyor. Rolanti devrini buluyor. LPG beynine bağladığımız kabloyu bilgisayarımıza bağlıyor ve LPG programını açıyoruz. ODB nin kapalı olduğundan emin oluyoruz. Araç BENZİN de. LTFT STFT değerlerini okuyoruz. 0 a yakın olduğunu gördük. "Oh be" hazırız diyoruz.

Ben burada işi kolaylaştıracak bir adımdan bahsetmek istiyorum. "Otomatik ayar". Yazılım aracılığıyla otomatik ayar yapın önce. Tüm haritayı kendince şekillendirsin. Silindir sayısını, enjektör ve kit tipini seçin ve yönermeleri izleyin. Kendince bir harita oluşturun. Sapmalar azalacaktır. İşimiz kolaylaşacak.

Ayar bittikten sonra aracı rolantide bırakıyoruz. Benzine alıyoruz. Ve akıyoruz STFT LTFT değerlerine. Bu değerler bize ne söyleyecek peki neden bakıyoruz? Şundan dolayı: Şayet araçta anlık olarak ihtiyaçtan az güç üretiliyorsa beyin yakıtın az olduğunu düşünerekten birden STFT yi yükseltir. Zaman zaman %20 lere kadar yükseldiğini görebiliriz. LPG için genel gerekçe az yakıttır. Panik yok. Düzelecek.

Araç rolantideyken haritada hareket eden topun bulunduğu yerleri seçerekten gerekli düzeltmeleri yapıyoruz. STFT 10 gösteriyorsa %10 daha fazla yakıta ihtiyacımız var demektir. Yani az LPG gidiyor. Topun gezindiği kareleri seçerek gerekli düzeltmeyi yapıyoruz. Bazen LPG zengin olabilir. STFT o zaman da -(eksi) değerler gösterir. Biz de aynı şekilde kısıyoruz. 0 LTFT 3-5 STFT sorun değildir.

(Benzer bir gösterge de enjeksiyon süresidir. LPG ye geçtiğinizde benzin enjeksiyon süresi değişmiyorsa her şey yolunda demektir. Şayet artarsa az yakıt gidiyor, azalırsa çok yakıt gidiyor demektir. BRC nin tavsiyesi %2 lik sapmanın altına düşürmek. ÖNEMLİ NOT: LPG enjeksiyon süresi ile BENZİN enjeksiyon süresi aynı olmak durumunda DEĞİLDİR. LPG ye geçtiğimizde benzin enjeksiyon süresi değişmemelidir. Kritik olan budur.)

LPG rolantisini olması gereken değerlere gitirdik mi yol ayarına hazırız demektir. Çıkıyoruz benzinde yola. Arkadaş diyoruz ki "al 2. vitese 2000 devirde bir git bakalım. Benzin enjeksiyon süresine LTFT ye STFT ye bakıyoruz. Aynı devir ve hızdayken LPG ye geçiriyoruz motoru. Benzin enjeksiyon süresine, LTFT STF ye bakıyoruz. LTFT hmen değişmez, 3-5 dk sürer. O yüzden aynı eğim aynı şartlarda STFT belirleyicidir. LPG ye geçtiğinde nasıl tepki verdi bakıyoruz. Birden çok mu arttı. Hemen haritadaki topun bulunduğu bölgeyi seçerek arttığı oranda değerleri yükseltiyoruz. Zaten muhtemelen benzin enjeksiyon süresi de yükselir. Yeni değerlerle onun da sabitlendiğinden emin oluyoruz.

Sonra bu adımı sık kullanım devir aralıkları ve şartları için tekrarlıyoruz. En genel kullanınmlar 2. 3. 4. 5. vites 2000-2500-3000-3500-4000 devirleridir. Bu aralıkları hem şehir içi hem de şehir dışı yol şartlarında normal kullanım koşulu gibiymişçesine izleyerekten haritada gerekli düzeltmeleri yapıyoruz.

Bu ayarları yaptıktan sonra şöyle bir aracı benzinden kullanın. Dinleyin hissedin. Sonra gaza alın. Aynı şekilde kullanın dinleyin hissedin. Benzer karakteristikleri göstermelidir.

TAPAGAZ, 5000 devir, çok yüksek hız gibi wideband- openloop- un ilgi alanına giren yerlere bulaşmıyoruz. Sensörler buraları okumaz. Allah ne verdiyse yakıtı basar. Düzgün bir ayar olmaz.

Kısa bir ipucu daha. LPG-Benzin geçişlerinde titreme olmamalı hiç hissetmemelisiniz. Zaten enejktör süresi, LTFT, STFT nin de değişmediğini gözlemleyeceksiniz.

Ayarı yaparken çok katı olmayın. STFT benzinde de sürekli oynayan bir değerdir. Toplamda LTFT+STFT 10 farklılığa kadar kabuldür. Yani LTFT -3 STFT +8 gösteriyorsa %5 sapmamız var demektir ki bu da OK dir.

Bir baktık her şey çok güzel mi oldu. Dönüyoruz programa. OBD AKTİF ediyoruz. OBD cidden güzel bir özellik. Anlık STFT LTFT değerlerine göre LPG haritasında düzeltmeler yapıyor. Sizin yaptığınız değerlerle oynayarak mükemmeli yakalamaya çalışıyor. %25 e kadar düzeltme yapabiliyor.

OBD aktif ettikten sonra benzin+gaz ya da sadece benzin ayarı var. Oraya geliyoruz. Belli bir devir üstünde aracın yalnızca benzinde, yalnızca LPG de ya da karışık çalışmasını ayarlıyor. Şahsi önerim 4000/4500 devir üstü gaz+benzin çalışmasını sağlayın. Rolantideki kadar benzin gönderiyor yanma odasına. Çok bir sarfiyat yok. Ancak yanma odasındaki ısıyı ciddi oranda düşüriyor ve motoru koruyor.

Ben benzin yakarım sorun değil diyorsanız 4500 üstünü sadece benzinde çalıştırın. Bir de yüke göre ayar var. Motor yükü %80 i geçtiğinde benzinde çalış diyebilirsiniz. Ama bu durum biraz sıkıntı çünkü araç 0 dan kalkarken yük %90 lara gelebiliyor. Çok tavsiye etmem.

Bir diğer önemli husus Gaza geçiş ısısı. 35 C ye ayarlayın ve 5 sn gecikme verin. Aracın 25 ten 35e çıkması 1 dk bile sürmüyor. Ama soğuk havalarda sıvı LPG sıkıntısı yaşamayın. Hatta 40 yapın bir şey olmaz. Kışın olduğu yerde araç 2 dk çalışsın. Sonra hareket edin. Yağlanma da sağlanmış olur hem.

En son tüm ayarlar bitince gaz haritasına şöyle bir göz atın. Ani atlama sıçrama olmamalı. Misal;

5 5 5 5 5 5 5 5
    8 8 8 27 8 8 8 8
    12 14 16 7 20 22

şeklinde olmamalı. 27 de ve 7 de sıkıntı olduğu aşikar. Kullanımda denk gelmemiş olabilir. Elimizle olması gereken değeri ayarlıyoruz. 27 yi 8, 7 yi 18 yapıyoruz.

En son ve en önemlisi bana ve bu bilgileri bizlerle paylaşan abilerimize dua ediyoruz

(ÖNELİ NOT: Ustalarımız arasında tereciye tere satar gibi olduk. Hatamız varsa affola. Yanlışımız varsa düzeltmelere direk açığız. İtirazımız da yoktur. Saygılarımızla)
    Konu ardicli2000 tarafından (29-10-2019 Saat 14:56 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    off harikasın @ardicli2000 müthiş bilgiler sırf denemek için bile kablo alabilirim. LPG kiti muhtemelen obd siz eski bir model. Sadece VSI diue geçiyor, ama ecusundan bakıp bir şeyler çıkarabiliiriz sanırım model yılı olarak.

Çok enteresan bir şey oldu bu gün,

150 km yol yaptım eve dönerken ışıklarda bir anda bir tiner kokusu geldi, o kadar yoğun ki dışarıdan gelmesi imkansız.

Bagajda gaz yağı vardı o mu döküldü dedim, 500 metre sonra lpg almak için istasyona girdim, indim bir baktım motor altından şarıl şarıl benzin akıyor.

Kaputu bi açtım yakıt railine giden hortum çıkmış, verilmiş sadakamız varmış arabayı yakmadan fark ettik.

Neyse korktum tabiki baya, hortumu taktım, aracı çalıştırmadan hava su aparatına kadar ittirdim. Kaputu açtım benzin sıçrayan her yere bastım suyu,

10 dk da öyle bekledim uçsun diye. Neyse çalıştırdım arabayı indim yanarsa ben dışındayken yansın diye, yanmadı.

Ama lpg iptal, arabayı ilk aldığım andaki gibi oldu gaza basıyorum devir yükselmiyor, muhtemelen tesisatta bir açık kablo vs var ben de suyu basınca orada bir sıkıntı oldu.

Neyse bi kurusun o kısmı açıp bir kontrol edeyim ben de, muhtemelen asıl sorun elektrik bağlantılarından kaynaklanıyor.

Çünkü sadece o kısmı söküp ellemedim elektrik kablolarını yenilerken.

Akşam akşam iui korkuttu araba beni.

LPG kablosu işini çözersem sana danışırım yeniden, bilgiler için sağolasın. Allah razı olsun gerçekten.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Açıyoruz kontağı basıyoruz marşa. Cold start denen evreyi bekliyoruz. Araç LPG geçiş ısına ulaşıyor. Rolanti devrini buluyor. LPG beynine bağladığımız kabloyu bilgisayarımıza bağlıyor ve LPG programını açıyoruz. ODB nin kapalı olduğundan emin oluyoruz. Araç BENZİN de. LTFT STFT değerlerini okuyoruz. 0 a yakın olduğunu gördük. "Oh be" hazırız diyoruz.

Ben burada işi kolaylaştıracak bir adımdan bahsetmek istiyorum. "Otomatik ayar". Yazılım aracılığıyla otomatik ayar yapın önce. Tüm haritayı kendince şekillendirsin. Silindir sayısını, enjektör ve kit tipini seçin ve yönermeleri izleyin. Kendince bir harita oluşturun. Sapmalar azalacaktır. İşimiz kolaylaşacak.

Ayar bittikten sonra aracı rolantide bırakıyoruz. Benzine alıyoruz. Ve akıyoruz STFT LTFT değerlerine. Bu değerler bize ne söyleyecek peki neden bakıyoruz? Şundan dolayı: Şayet araçta anlık olarak ihtiyaçtan az güç üretiliyorsa beyin yakıtın az olduğunu düşünerekten birden STFT yi yükseltir. Zaman zaman %20 lere kadar yükseldiğini görebiliriz. LPG için genel gerekçe az yakıttır. Panik yok. Düzelecek.
    Arada nerede LPG'ye geçtik de geri benzine döndük orayı anlayamadım, iki adımda da benzindeki değerleri okuyoruz gibi

Elinize sağlık hiç uğraşamayacak olsam bile okuması keyifliydi, bugün de bir şeyler öğrendik LPG'li aracımdaki bir sorundan dolayı şanzımanı suçluyordum neler neler yaptık geçmedi şimdi ben de benzinde günlük kullanmaya başladım bakalım birkaç yüz km kullanıp haritanın kendini güncellemesini bekleyeceğim, sonrasında en olmadı 120-130bin km'ye gelen Atiker'i atıp Prinsle yolumuza devam bu yazdıklarınız sonrasında araç haritasının kendini yenilemesinden sonra bir LPG AFR ayarı da yaptırmayı denemek aklıma yattı şimdi

yanarsa ben dışındayken yansın diye, yanmadı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arada nerede LPG'ye geçtik de geri benzine döndük orayı anlayamadım, iki adımda da benzindeki değerleri okuyoruz gibi

Elinize sağlık hiç uğraşamayacak olsam bile okuması keyifliydi, bugün de bir şeyler öğrendik LPG'li aracımdaki bir sorundan dolayı şanzımanı suçluyordum neler neler yaptık geçmedi şimdi ben de benzinde günlük kullanmaya başladım bakalım birkaç yüz km kullanıp haritanın kendini güncellemesini bekleyeceğim, sonrasında en olmadı 120-130bin km'ye gelen Atiker'i atıp Prinsle yolumuza devam bu yazdıklarınız sonrasında araç haritasının kendini yenilemesinden sonra bir LPG AFR ayarı da yaptırmayı denemek aklıma yattı şimdi

Rolantiyi yaptık ilk benzin-lpg geçişinde. Araç giderken yapamayacağımızdan

Sonra benzine aldık tekrar ve yola çıktık. Değerleri görmek için. Görünce yine LPG ye aldık ve ayarladık.

Zaten ayar yapılırken sürekli bir benzin bir gaza geçiş yapıyoruz. Zırt pırt değil tabi ama gerekli verileri görüp not edip gaza geçiyoruz. Gereken ayarı yapıp benzine geri dönüyoruz.

Sonra devir arttırıp bir daha aynı işi yapıyoruz.

Log tutmayı ve okumayı bilenler tek başına yapabilir. Benzin de log tutar. Dosyayı okur değerleri kaydeder. Sonra LPG de benzer sürüş sergiler Log tutar ve inceler. Gerekli düzeltmeleri yapar bir kez daha dener. Ayar böylece yapılmış olur

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler