User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
59 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Astra G Hararet sorunu

Yekworks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Astra G Hararet sorunu

Dostlar merhaba. 2001 Astra g aracım var 1.6 z motor.
    6 ay kadar önce araçta bi sıkıntı yaşadım ve o günden beri harareti ne yaparsam sabitleyemiyorum.
    Öncesinde radyatörüm çatlaktı, değiştirmeden önce hararet sürekli 85-92 hatta aracı sıkıştırırsan daha da yukarılara gidiyordu ve en büyük sıkıntı olarak; araç ısındı, ısındıktan sonra atıyorum markete uğrayacaksınız. Markete geldiniz hararet 86-87 civarı. Aracı istop edip bi sigara alıp geldiniz hararet 92leri buluyor ve daha fazla kontak kapalı beklerseniz daha da yukarılara gidiyordu. Yaklaşık bi 10 bin km kadar bu şekilde idare ettim. Sorunun ne olduğunuzu bulamadığımızdan.
    Dün akşam itibariyle termostat değişimi yaptım. Yeni termostat GM. Şu anda ise; hararet 90ı bulmuyor, ara sıra çok nadir fan açıyor. Ancak hala sabit değil. Denemek için uzun yol yaptım. Yol boyunca 90a gelmedi 75-87 civarı sabitti uzun yolda. Şehiriçi yoğun trafikte araç yine fazla ısınıyor. Ayrıca kontağı kapatıp gittiğinizde araç ısınması sorunu aynen devam ediyor. Ama bu sefer aracı sıkıştırdıkça yüksek devirde vs. Hararet iyice düşüyor. Bir de kalorifer ilk açtığımda sıcak, sonrasında ılık oluyor. Araç zaten zor ısınıyor, işe gidene kadar cayır cayır yandığımız arabada ısınamıyoruz.
    Velhasıl önceden fan açtığını bir kez görmediğim araç sürekli fan açıyor, sabit olan harareti bir türlü sabitleyemiyorum. Bu sorunu yaşamadan önce hararet 90’a gelir, çiviyle çakılmış gibi ne iner ne çıkardı.
    Şu konu hakkında bilgili abiler bana el atabilir mi? Teşekkür ederim.
    Konu Yekworks tarafından (15-12-2019 Saat 08:51 ) değiştirilmiştir.
    فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
    Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu soğutma suyundan bende çok çektim. Sisteme contadaki hasardan dolayı sürekli basınç veriyor, genleşme kabından suyu atıyordu. Belli bir süre sonra sistemde su kalmıyordu.

Termostat ilk akla gelen yer olduğu için onu elediniz,
    Ben kalorifer ısıtmıyor bölümünü okumasaydım, müşürde sıkıntı olabilir mi diyecektim ama bu ihtimalde azaldı.

Arabanın suyunu tamamlayıp, belli bir süre kullandıktan sonra soğuk haldeyken suyu ne seviyede? Eğer su kaçağı veya sisteme basınç kaçağı yok ise ben komple soğutma sıvısını değiştirir, değiştirmedende radyatörü kalorifer peteğini ve hatta motorun içini giriş ve çıkışlara ayrı ayrı su vermek suretiyle temizlerdim.

Hayır arabayı kapatınca hararetin artması bana daha çok müşür gibi geliyor ama yukarda dediğim gibi sisteme ciddi ciddi basınç veren motor yüzünden bendede aynısı oluyordu. Kapıya gelir arabayı çekerdim hararet yükselirdi.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı stop edince hararetin yükselmesi normal olabilir. Her ne kadar termostat açık olsa da, fan dönse de pompa çalışmıyor. Radyatördeki su ancak soğuyabiliyor olabilir.
    Radyatör ne alemde? Dibi pislik dolup, kapasitesi düşmüş olmasın?
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @painkller kalorifere o kadar takılma üstad, çünkü ılık ısıtıyor sadece zır soğuk değil. Eskisine nazaran daha az sadece. Benim aklım kalorifer kısmında önce sıcak, bir kaç saniye sonra ılığa dönmesi ve az üflemesi. Kaçak olduğunu sanmıyorum, antfirizni ywni ekledim, zaten 6 ay kadar önce bu sorun radyatör çatlaması sonucu baş vermişti. Sonrasında yansanayi radyatör aldım radyatör 6 aylık yani. Aklım hararet müşürüne kayıyor. Ancak bu arabayı istop edince ısınma durumu onunla mı alakalı, bilemiyorum.
    @DOHC Daha önceden olmayan bir durum olduğu için kullanıyorum abi. Söylediğim gibi önceden araç maks 6-7 km içinde ısınır, sonrasında ise 90a çiviyle çakılmış gibi sabit kalırdı hararet. Araç 2 yıldır bende. Bu 6 ay öncesine kadar aracımın fan açtığını samimi söylüyorum hiç görmedim, bu yüzden de fan bozuk sanıp kontrol etmiştim. Radyatör söylediğim gibi. 6 ay önce sıfır olarak değişti.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence contada hasar var...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli06 termostat değiştiğim ustanın söylediği de aynı şey. Ancak contası yanık araç birfiil her gün çalışmak suretiyle 10-15bin km yapar mı? Şu eksiltmeden ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yekworks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @ghibli06 termostat değiştiğim ustanın söylediği de aynı şey. Ancak contası yanık araç birfiil her gün çalışmak suretiyle 10-15bin km yapar mı? Şu eksiltmeden ??
    yapabilir...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

200 gidiş 200 dönüş 400 km köye gittim geldim. Yol boyunca hararet burda sabitti. Ancak ne zaman dursam, istop edip 2 dk sonra açsam yükseliyordu 92’lere kadar.

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    G]https://i.hizliresim.com/JVjj1o.jpg[/IMG]
    200 gidiş 200 dönüş 400 km köye gittim geldim. Yol boyunca hararet burda sabitti. Ancak ne zaman dursam, istop edip 2 dk sonra açsam yükseliyordu 92’lere kadar.
    abi bu normal bişey çok kafana takmana gerek yok yani , su eksiltmiyorsa , hortum şişirmiyorsa sorun yoktur
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abim normal ancak, kafamın gittiği bir iki pürüz var;
    1-Aracın çekiş düşüklüğü.
    2-Kaloriferin ılık üflemesi.
    3-Hararetin istop ettiğimde artması.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    termostat değiştirdikten sonra ısınmamaya başladıysa ya termostat açıyor kapatmıyor yada içinde çatlak var kaçırıyor o yüzden sürekli devirdaim olduğu için ısınmıyo olabilir 2.durumu bizzat yaşadım hep dizel geç ısınır çok ısınmaz normal falan diyolardı öyle sandım en son termostat dışarı su vermeye başladı değiştirdim fena oldu kalorifer falan canavar oldu ama kapora almıştım çok sefasını süremedim

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence ya havasını iyi alamadınız, yada müşüründe ömrü doldu. Kötü ihtimalde conta.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @painkller kalorifere o kadar takılma üstad, çünkü ılık ısıtıyor sadece zır soğuk değil. Eskisine nazaran daha az sadece. Benim aklım kalorifer kısmında önce sıcak, bir kaç saniye sonra ılığa dönmesi ve az üflemesi. Kaçak olduğunu sanmıyorum, antfirizni ywni ekledim, zaten 6 ay kadar önce bu sorun radyatör çatlaması sonucu baş vermişti. Sonrasında yansanayi radyatör aldım radyatör 6 aylık yani. Aklım hararet müşürüne kayıyor. Ancak bu arabayı istop edince ısınma durumu onunla mı alakalı, bilemiyorum.
    @DOHC Daha önceden olmayan bir durum olduğu için kullanıyorum abi. Söylediğim gibi önceden araç maks 6-7 km içinde ısınır, sonrasında ise 90a çiviyle çakılmış gibi sabit kalırdı hararet. Araç 2 yıldır bende. Bu 6 ay öncesine kadar aracımın fan açtığını samimi söylüyorum hiç görmedim, bu yüzden de fan bozuk sanıp kontrol etmiştim. Radyatör söylediğim gibi. 6 ay önce sıfır olarak değişti.
    Ben müşürü değiştirirdim, orjinali bulunur elbet. Alır takardım sonra gözlemlerdim durumu.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Müşürden kastımız hararet müşürü değil mi yanlışlık olmasın, değişecekler listesine eklendi. @GokhanRS neyin havasını abi? Defalarca antifriz değiştik, çatlak patlak olaylarında vesaire. Radyatörünj havası ise hiç aklıma gelmedi. Denemeye değer mi? @Oznsrl termostattan önce de durum aynıydı. Zaten bu yüzen termostat değiştirdim. Termostat değiştikten sonra onunla alakalı bir durum kaldığını sanmıyorum ama gözüm onun üstünde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Müşürden kastımız hararet müşürü değil mi yanlışlık olmasın, değişecekler listesine eklendi. @GokhanRS neyin havasını abi? Defalarca antifriz değiştik, çatlak patlak olaylarında vesaire. Radyatörünj havası ise hiç aklıma gelmedi. Denemeye değer mi? @Oznsrl termostattan önce de durum aynıydı. Zaten bu yüzen termostat değiştirdim. Termostat değiştikten sonra onunla alakalı bir durum kaldığını sanmıyorum ama gözüm onun üstünde.
    Su pompası ne alemde abi? Sorunsuzluğundan emin miyiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ardicli2000 gardaşım pompada sıkıntı olsa hararet hiç inmez diye düşünüyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle şunları gözden kaçırmayalım, hararet müşür arızası sadece göstergeyi yanıltır yani hatalı gösterir... araçta soğumayı sağlayan 3 tane mekanizma vardır, termostat, devirdaim pompası ve radyatör fanı... termostat arızasında ya açık kalır h,ç ısınmaz su ya da kapalı kalır hararet yapar, devirdaim pompası arızasında su sirküle edilemez vede uzun yolda değilseniz hava ile de soğumaz ve yine hararet yapar, bu saydığım iki tane tamamen mekanik (eektrikli devir daim pompası yoksa), fanlar ise müşürle çalışmaya başlar 2 tane derecesi vardır, biri başlama diğeri durma, genelde hararetin sabit durmama sebeplerindendir ya da olması gerekenden biraz yüksek seyretme...

şimdi bu açıklamalar sonucunda arıza ne olabilir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle şunları gözden kaçırmayalım, hararet müşür arızası sadece göstergeyi yanıltır yani hatalı gösterir... araçta soğumayı sağlayan 3 tane mekanizma vardır, termostat, devirdaim pompası ve radyatör fanı... termostat arızasında ya açık kalır h,ç ısınmaz su ya da kapalı kalır hararet yapar, devirdaim pompası arızasında su sirküle edilemez vede uzun yolda değilseniz hava ile de soğumaz ve yine hararet yapar, bu saydığım iki tane tamamen mekanik (eektrikli devir daim pompası yoksa), fanlar ise müşürle çalışmaya başlar 2 tane derecesi vardır, biri başlama diğeri durma,.....?

Abi çok ince ele alırsak,

Bu arabanın fan açma derecesi kaç? Araba stop edince fan açıyormu yoksa elektrik kontak üzerinden mi gidiyor?
    Eğer kapalıyken hararet yükseliyor ve fan açıyor ise veya farzı misal park ettim, 5 dakka bişey aldım geldim kontağı açıp marş basmadım hararet yükseliyor, bu yükselme fan açma eşiğini aşıp araba fan açıyor mu? Eğer öyleyse hararet müşürünü eleyebiliriz. Yoksa fan açma eşiğini aşıyor ama araç fan aşmıyor mu? o zaman ben ilk olarak hararet müşürü derim.

Çok değişken var,
    Kontak açık marş basmadan hararet yükselirken marş basınca araba harareti anındamı normal seviyeye getiriyor? Yoksa zaman mı alıyor?

Hava olayı bana mantıklı geliyor ama benim aracımda genleşme kabında tahliye 1 atm yani havayı otomatik olarak alıyor. Hiç olmazsa aracın en yüksek yeri lpg regülatörü veya kalorifer pipelarıdır. Kaloriferin hortumunu gevşetip kaloriferide sıcağa alarak havası alınabilir. Çok saçma sorunların sistemdeki havadan dolayı olduğuna denk geldim. Basit ama sinir bozan durum.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı painkller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi çok ince ele alırsak,

Bu arabanın fan açma derecesi kaç? Araba stop edince fan açıyormu yoksa elektrik kontak üzerinden mi gidiyor?
    Eğer kapalıyken hararet yükseliyor ve fan açıyor ise veya farzı misal park ettim, 5 dakka bişey aldım geldim kontağı açıp marş basmadım hararet yükseliyor, bu yükselme fan açma eşiğini aşıp araba fan açıyor mu? Eğer öyleyse hararet müşürünü eleyebiliriz. Yoksa fan açma eşiğini aşıyor ama araç fan aşmıyor mu? o zaman ben ilk olarak hararet müşürü derim.

Çok değişken var,
    Kontak açık marş basmadan hararet yükselirken marş basınca araba harareti anındamı normal seviyeye getiriyor? Yoksa zaman mı alıyor?

Hava olayı bana mantıklı geliyor ama benim aracımda genleşme kabında tahliye 1 atm yani havayı otomatik olarak alıyor. Hiç olmazsa aracın en yüksek yeri lpg regülatörü veya kalorifer pipelarıdır. Kaloriferin hortumunu gevşetip kaloriferide sıcağa alarak havası alınabilir. Çok saçma sorunların sistemdeki havadan dolayı olduğuna denk geldim. Basit ama sinir bozan durum.
    kavram olarak sen de fan müşürü ile hararet müşürünü karıştırıyorsun ama, sıcaklık hararet müşürü ya beyne ya da göstergeye su sıcaklığını gönderir fan müşürü ise fanları açar...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler