User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
59 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Astra G Hararet sorunu

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ghibli06 haklı hararet müşürü sadece göstergeyi etkiler. söksende etkilemez ısıyı gösterge yanılır sadece. genelde ısı müşürü fan müşürü ne varsa artık onları kontrol etmeli doğru zamanda açtırıp açtırmadığını. tabi bununda kontrolü değil değişimi olur herhalde. arkadaş güçden düştü dediği için şüphelendim ben. yanlış veri yanlış yakıt yollanmasına sebep olur ısı müşürü arızalarında.

birde havası çok iyi alındığı halde sorunlar devam ederse maalesef conta çok az hasar görmüş ve bir şekilde az az kaçırıyor olabilir.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kavram olarak sen de fan müşürü ile hararet müşürünü karıştırıyorsun ama, sıcaklık hararet müşürü ya beyne ya da göstergeye su sıcaklığını gönderir fan müşürü ise fanları açar...
    Abi yazdıklarımdan onu nasıl çıkardın anlamadım, ama açık konuşmak gerekirse ben bu işlerden kendi arabam kadar anlayabiliyorum. Bende beyin yok. Her müşür kendi devresinin beyni oluyor otomatik olarak.
    Benim anlatmak istediğim yukarıda eğer araba gerçekten ısınıyor ise fan açması gerektiği, yani fan müşürünün hararet müşürü gibi yükselen ısıyı algılaması gerektiği. Burda da kesinlik yok çünkü müşürler ayrı yerde fakat bi nebze bize bilgi verebilir.

Bir müşürde bile çok fazla ihtimal var,
    gösterge kartının hararet kısmına giden yerde yollarda sıkıntı olabilir,
    kontak açık durumda parazit gibi sinyal yolluyor marşa basınca düzeliyor olabilir. Çünkü benim aracımdan örnek verir isek bütün müşürler ground ile çalışıyor. Devredeki en ufak parazit dalgalanma veya sinyalde farklılık yaratıyor. Ama işin içine beyin girdim benim sözlerim sadece fikir olarak kalır, çünkü bu konuda hiç bir bilgim yok. Beyin içerisinde elbet filtreleme olacaktır.

Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ghibli06 haklı hararet müşürü sadece göstergeyi etkiler. söksende etkilemez ısıyı gösterge yanılır sadece. genelde ısı müşürü fan müşürü ne varsa artık onları kontrol etmeli doğru zamanda açtırıp açtırmadığını. tabi bununda kontrolü değil değişimi olur herhalde. arkadaş güçden düştü dediği için şüphelendim ben. yanlış veri yanlış yakıt yollanmasına sebep olur ısı müşürü arızalarında.

birde havası çok iyi alındığı halde sorunlar devam ederse maalesef conta çok az hasar görmüş ve bir şekilde az az kaçırıyor olabilir.
    bu son dediğinizi ben yaşadım, sisteme ufak ufak basınç veriyordu 1 piston. Çalışmadığı zamanda su birikiyordu pistonda ufaktan. Ama araç çalışırken ciddi anlamda hortum şişiriyor ve su atıyordu genleşme kabından.

Bu anasını sattığım hararet işi çok fena tik oluyor insanda bir defa yaşayınca. Yok gösterge az kalktı neden? çok kalktı neden? kalktı fan açmadı neden? Allah sabır versin.
    Konu painkller tarafından (16-12-2019 Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.
    TR - B13

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı painkller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi yazdıklarımdan onu nasıl çıkardın anlamadım, ama açık konuşmak gerekirse ben bu işlerden kendi arabam kadar anlayabiliyorum. Bende beyin yok. Her müşür kendi devresinin beyni oluyor otomatik olarak.
    Benim anlatmak istediğim yukarıda eğer araba gerçekten ısınıyor ise fan açması gerektiği, yani fan müşürünün hararet müşürü gibi yükselen ısıyı algılaması gerektiği.

Bir müşürde bile çok fazla ihtimal var,
    gösterge kartının hararet kısmına giden yerde yollarda sıkıntı olabilir,
    kontak açık durumda parazit gibi sinyal yolluyor marşa basınca düzeliyor olabilir. Çünkü benim aracımdan örnek verir isek bütün müşürler ground ile çalışıyor. Devredeki en ufak parazit dalgalanma veya sinyalde farklılık yaratıyor. Ama işin içine beyin girdim benim sözlerim sadece fikir olarak kalır, çünkü bu konuda hiç bir bilgim yok. Beyin içerisinde elbet filtreleme olacaktır.
    tamam da fanları harekete geçiren fan müşürüdür, beyne giden sinyalleri ve göstergeye giden ise ayrı ayrı hararet müşürleridir, ben ikisinin birbirinden farklı olduğunu söylüyorum mesela ECU ye giden hararet müşürü arızalanırsa sıcak-soğuğa göre benzin vermeyi ayarlayamayabilir ama bunun fnla bir alakası olmaz, fan müşürü raadyatörün üzerindedir ne olursa olsun elektrik geldiği müddetçe rızalı değilse fanı açar...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam da fanları harekete geçiren fan müşürüdür, beyne giden sinyalleri ve göstergeye giden ise ayrı ayrı hararet müşürleridir, ben ikisinin birbirinden farklı olduğunu söylüyorum mesela ECU ye giden hararet müşürü arızalanırsa sıcak-soğuğa göre benzin vermeyi ayarlayamayabilir ama bunun fnla bir alakası olmaz, fan müşürü raadyatörün üzerindedir ne olursa olsun elektrik geldiği müddetçe rızalı değilse fanı açar...
    abi peki hararet müşürü atıyorum 90 dereceyi gösterirken fan müşürüde fanı 90 derecede açıyor ise 2 müşürdede sorun yok derim. Fakat hararet müşürü 92-96 hatta 100 dereceleri gösterir iken, fan müşürü fanı açmıyor ise bu fan müşürün de veya hararet müşürün de arıza olduğu ihtimalini ortaya çıkarmaz mı ? Ben bu şekilde düşünüyorum.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı painkller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi peki hararet müşürü atıyorum 90 dereceyi gösterirken fan müşürüde fanı 90 derecede açıyor ise 2 müşürdede sorun yok derim. Fakat hararet müşürü 92-96 hatta 100 dereceleri gösterir iken, fan müşürü fanı açmıyor ise bu fan müşürün de veya hararet müşürün de arıza olduğu ihtimalini ortaya çıkarmaz mı ? Ben bu şekilde düşünüyorum.
    şöylle ki, fan müşürü arızalıysa fan hiç bir türlü açmaz ama hararet müşürü arızalıysa bile fan müşürü sağlamsa fan açmaya devam eder...

Yekworks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zaman şöyle bahsedelim;

@painkller @ghibli06

aracın fan açma derecesi 92 ilk fan için. 100e yakın bir kısımda ise diğer fanı açıyor. Aracın kontağı kapalıyken asla fan açmıyor. Marşa basmadan kontağı açık konuma getirdiğimde açıyor. Çalışırken zaten açıyor. Kontak kapalıyken hararet yükseliyor, sen kontağı açana kadar da fan açamıyor zaten. Sen kontağı açtığın anda hararet durumuna göre fan açıyor yani; hareret 92'yi geçtiyse fan açıyor, geçmeden gelmişsen açmıyor. Ancak şöyle bir durum oluyor ki, marşa basıp yola çıktığın anda da direkt hararet normal seviyelerine iniyor. Bir alt paragrafta bahsettiğin şey tam olarak oluyor. Marş bastığım an hararet yavaşça normal seviyelerine iniyor. Marş basmadan kontak açıkken eğer hararet 92'nin üzerindeyse fan açıp harareti sadece SABİT TUTABİLİYOR. Ancak marş bastığımda hararet normal seyrine iniyor.
    ü

Özetle aracın fan açma derecelerinde ve fan açmasında hiçbir sorun yok. Yaptığımız değişimden sonra sorunun ne noktada olduğundan bahsedeyim;

Kalorifer yoğun olarak ılık ve soğuğa yakın üflüyor, kapalı konumda beklettikten sonra ilk açtığımda az bir süre sıcak, sonrasında yeniden soğuğa dönüyor.
    Araç otomatik, özellikle vites küçültüp hızlandıktan sonra üst vitese geçtiğinde yoğun bir çekiş düşüklüğü baş gösteriyor. Haricinde ise sürekli olan bir çekiş düşüşü var. Araç eski haline göre gayet çekişsiz kalıyor. Son olarak ise; araç uzun yola çıktığında hararetini 85-87 arasına sabitliyor. (üst yorumda fotoğraftaki yere.) Sonrasında şehiriçine girildiğinde hararet maks. 90 civarlarına yükseliyor ve 85-92 hattında sürekli oynuyor, NADİR olarak fan açıyor. Kontak kapatıldığında, 2 ya da maksimum 3 dakika sonra tekrar açıldığında hararet yine yükselmiş oluyor ve marş basıp yürüdüğünüzde kısa süre içinde 85 bandına iniyor. Ancak özellikle belirtiyorum abiler, kontak kapatıldığında hararet artıyor. Taa ki sen gelip marş basana kadar. Kış aylarında sorun yaratacak bir durum değil, ancak yazın büyük sıkıntılar yaşatacak tahminimce bu durum.

@GokhanRS Sizin kadar teknik bilgiye sahip değilim, şuan aracın havasını almak istesek nasıl alabilirim?
    فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
    Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum yanlış bilgilendirmek istemem. bazı araçların termostat tarafında hava alma tıpası oluyor. bazı arabaların sadece genleşme tankının kapağını açıp aracı rolantide çalıştırıp izlemek ve eksilirse tamamlamak yetiyor. Hatta fordun bir modelin arabanın havasını düzgün alabilmek içini aracın bir tarafını rampaya çıkarıp su ekliyorlardı.

yani o kadar çok farklı yönteme denk geldim ki bence en iyisi sürekli senin aracından tamir eden yani opel ci bir ustaya göstermen. ben sadece renoyu subaruyu bilirim. başka marka arabam pek olmadı.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @GokhanRS eyvallah üstad.
    @painkller @ghibli06 dostlar abiler gelin son durum vaziyet burada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yekworks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman şöyle bahsedelim;

@painkller @ghibli06

aracın fan açma derecesi 92 ilk fan için. 100e yakın bir kısımda ise diğer fanı açıyor. Aracın kontağı kapalıyken asla fan açmıyor. Marşa basmadan kontağı açık konuma getirdiğimde açıyor. Çalışırken zaten açıyor. Kontak kapalıyken hararet yükseliyor, sen kontağı açana kadar da fan açamıyor zaten. Sen kontağı açtığın anda hararet durumuna göre fan açıyor yani; hareret 92'yi geçtiyse fan açıyor, geçmeden gelmişsen açmıyor. Ancak şöyle bir durum oluyor ki, marşa basıp yola çıktığın anda da direkt hararet normal seviyelerine iniyor. Bir alt paragrafta bahsettiğin şey tam olarak oluyor. Marş bastığım an hararet yavaşça normal seviyelerine iniyor. Marş basmadan kontak açıkken eğer hararet 92'nin üzerindeyse fan açıp harareti sadece SABİT TUTABİLİYOR. Ancak marş bastığımda hararet normal seyrine iniyor.
    ü

Özetle aracın fan açma derecelerinde ve fan açmasında hiçbir sorun yok. Yaptığımız değişimden sonra sorunun ne noktada olduğundan bahsedeyim;

Kalorifer yoğun olarak ılık ve soğuğa yakın üflüyor, kapalı konumda beklettikten sonra ilk açtığımda az bir süre sıcak, sonrasında yeniden soğuğa dönüyor.
    Araç otomatik, özellikle vites küçültüp hızlandıktan sonra üst vitese geçtiğinde yoğun bir çekiş düşüklüğü baş gösteriyor. Haricinde ise sürekli olan bir çekiş düşüşü var. Araç eski haline göre gayet çekişsiz kalıyor. Son olarak ise; araç uzun yola çıktığında hararetini 85-87 arasına sabitliyor. (üst yorumda fotoğraftaki yere.) Sonrasında şehiriçine girildiğinde hararet maks. 90 civarlarına yükseliyor ve 85-92 hattında sürekli oynuyor, NADİR olarak fan açıyor. Kontak kapatıldığında, 2 ya da maksimum 3 dakika sonra tekrar açıldığında hararet yine yükselmiş oluyor ve marş basıp yürüdüğünüzde kısa süre içinde 85 bandına iniyor. Ancak özellikle belirtiyorum abiler, kontak kapatıldığında hararet artıyor. Taa ki sen gelip marş basana kadar. Kış aylarında sorun yaratacak bir durum değil, ancak yazın büyük sıkıntılar yaşatacak tahminimce bu durum.
    ...
    Bu cevaba binayen sorunumu hararet müşüründe veya ona gelen devrede sinyal hatası aramam, çünkü fan müşürüde 92 ve üzeri sıcaklık okuyor demektir bu. Fan radyatörü soğutuyor ve sirkülasyon olmadığı için su zaman içinde temas ile soğuyacaktır. Yani aynı seviyede kalması normal. Konuya dönersek sistem komple olarak ısınıyor. opelden anlayan birine gidip sistemde hava var mı yok mu baktırmak gerekiyor. Ama %90 bu araçta hiç bir şey yok diyecekler, harbiden ustası olmadığı sürece.

Nacizane kendi aklınıza yatar ise; internetten resme baktığıma göre;

Eğer arabada lpg var ve saçma bi regülatör bağlantısı yapılmadıysa aracın en yüksek yeri genleşme kabı, kapağını açıp arabayı çalıştırır fan açtırır su seviyesine ve kaba gelen üst hortum yani su geri dönüş hortumuna bakardım. Bunu yaparken de kaloriferi sıcak konuma getirmeniz gerekmekte ki kalorifer radyatörüde soğutma sistemine katılsın. Umarım sistemde hava vardır ve sorununuz çözülür.

Hatta arabayı solu yukarıda sağı aşşağıda kalıcak şekilde meyilli çekerdim ki genleşme kabı dahada yukarıda kalsın.
    Konu painkller tarafından (16-12-2019 Saat 12:51 ) değiştirilmiştir.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @painkller

Araçta lpg var. Uzun süredir sorunsuz.

motorumuz bu. senin attığınla bir kaç hortum vs. yeri farklı ancak blok aynı

Şimdi anladığım kadarıyla bu yedek su deposunun kapağını açıyorum, marşa basıyorum. kaloriferi son ayar sıcağa alıyorum.
    Bu dönüş hortumunda neyi kontrol etmem gerekiyor? ne olması gerekiyor?
    Sonrasındaki süreç nedir? Ne kadar bu şekilde beklemek gerekiyor? Havanın çıktığını nasıl anlarım? Hava alma işi bittikten sonra sorun devam ediyorsa net bir şekilde contada mı sorun var ?
    Konu Yekworks tarafından (16-12-2019 Saat 12:57 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Su seviyesinde azalma olmalı,ama kabın kapağı sağlam ventili çalışıyorsa bu sistemdeki havanın bu şekilde bir dizaynda çoktan çıkmış olması gerekiyor. Bir kendi aracınızın kaput altını atar mısınız? Lpg regülatörüne nerede su hortumları nasıl konumlandırılmış.

Ford fiestada bu hortumdan şakır şakır su aktığını,şirket aracımız doblo da sadece fan açtığı zaman su aktığını gözlemledim. Mutlak olarak su seviyesi azalıyor ama.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle kaloriferin ılık üflemesinin bu saydığımız müşür-sensör vs ile alakası olmaz, motor sıcakken ılık üfleyen kalorifer orada bir sorun olduğunu gösterir, fanın 92 de açıyorsa fan müşürün sağlamdır, araban eğer gitmiyorsa benzinde onun için hararet müşüründe sorun var zengine çekiyor diyebiliriz ancak araç LPG li ise o şıkkı da geçiyoruz , havasını bir alın ama yine de sorun çözülmezse sisteme komple bakmak gerekir...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @painkller şu an atmam imkansız telefonumda bir sorun var. regülatör dediğin şey gaz beyniyse benimki üstteki fotoğrafa bakarak akünün hemen solunda dibinde neredeyse bitişik.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli06 abi teşekkür ederim desteğin için. Bu hava alma işini deniyorum birazdan deneyeceğim, olmazsa ustanın eline yatırıp (kendisi %90 conta demişti) bekleyeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli06 abi teşekkür ederim desteğin için. Bu hava alma işini deniyorum birazdan deneyeceğim, olmazsa ustanın eline yatırıp (kendisi %90 conta demişti) bekleyeceğim.
    ne demek, yardım istemeyi bilmek de önemli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli06 @painkller

dostlar son kontrolden sonra özet geçiyorum;

aracın yanına indiğimde soğuktu, sabah 10 gibi geldim eve. bu saate kadar da hiç çalışmadı araç.
    marşa bastım kaloriferi sıcağa 4 kademeye getirdim. yedek su deposunun kapağını açtım başladım avcı gibi beklemeye. en ufak bişey olmadı. ben gaz verene kadar hararet yerinden kalkmadı, araç gaza geçti ancak hala hararet oynamamıştı.
    Gaza geçtikten sonra gaz verdim hararet az bişey kalktı. bununla birlikte soğuktan olduğunu düşündüğüm egzozdan su ve beyaz duman attı bir süre. ben de gaz vermeye ara ara devam ettim maks 4bin devire kadar, hararet ise ***** konum olan 85 civarına ulaştı.
    Ancak şunu farkettim araç sadece ben gaz verdikçe kalorifer ufak ufak sıcak verdi. gazı kestiğimde ise gelen sıcak kesildi.
    sonrasında beyaz dumanla suyu farkettiğimde acaba diyerek aracı benzine alıp site içinde bir tur attım. geri geldiğimde beyaz duman ve su kesilmişti tekrar gaza aldım. Yine yoktu beyaz duman ve su.
    Yedek su deposunda hiçbir şekilde su azalmadı, araç ısındıkça su ısındı, ancak eksilme olmadı. @painkller'in bahsettiği hortumlar sürekli alışveriş halinde marşa bastığım andan itibaren. iki küçük hortum da dolu ve sürekli su alıp veriyorlar.
    Radyatörden motora giden o büyük hortumdaki su da ısındı, ve fan açtırdıktan sonra çok olmamakla birlikte bir miktar şişti. Tabi bu şişmeyi daha önce kontrol ettiğimde daha şiştiğini farketmiştim.

Tekrar denedim kontağı kapattım 2 dk sonra tekrar açtığımda hararet az bir miktar yükselmişti, tek iyi haber bu. Termostat değişiminden sonra fan açacak kadar yükselmiyor hararet. Yine yükseliyor, ama fan açacak kadar değil. Tabi bu durum hararet nerdeyken kontağı kapattığınızla alakalı. 90 civarındayken kapatınca mutlaka fan açmış oluyor. Yani hararet hala sabit değil.

Yağını 2 gün önce değiştirmiştim. Gram eksilme yok, antifrizde gram eksilme yok.

Son nokta budur. Bunu üstüne bir yorum yapamazsak ustaya vericem aracı. Beklememdeki tek sebep araçtaki (kalorifer hariç) hiçbir sorunun contayı işaret etmemesi. Kesinlikle genleşme kabından su atmadı veya yağda ya da suda azalma vs. Tekrar teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG bağlatısını kaloriferden almışlar muhtemelen ve de sıcak suyun tamamı sanki LPG beynine gidiyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli06 abi bu sonradan oluşan bir durum. daha öncesinde içinde don atlet oturup tv seyredecek kadar rahat sıcaklıklarla yolculuk yapıyorduk Ancak son zamanlarda havaların iyice soğumasıyla gitti kaloriferin sıcağı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli06 abi bu sonradan oluşan bir durum. daha öncesinde içinde don atlet oturup tv seyredecek kadar rahat sıcaklıklarla yolculuk yapıyorduk Ancak son zamanlarda havaların iyice soğumasıyla gitti kaloriferin sıcağı.
    abi senin sorun
    1) tesadüfi olabilir yani termostat değiştirdiğin döneme denk gelen başka birşeyin arızası.
    2) termostatı doğru seçmemiş olabilirsiniz erken açanları var. havada soğuk olduğu için radyatörde sürekli soğuk su var ve termostat erken açıyorsa veya contalı termostat ise ve conta kaynaklı kaçırıyorsa da yapar. en büyük ihtimal sıcak memleketler için önerilen düşük ısıda açan termostat olma ihtimali. yetkili servis malı değilse garantisi olmaz. her markanın artık kutularını orjina gm veya mais şeklinde üretebiliyor parçacılarımız.
    3) yine tesadüfü olarak kalorifer sisteminin bozulması denk geldi. hatta tesadüfü bile değil, eğer daha önce yeterli antifiriz yoksa veya çok eskiyse yeni antifiriz koyduğunda sistemdeki pislikleri borulardan koparıp kalorifer sistemini tıkamış olabilir.
    4) bir süre sadece benzinde gezip kalorifer sistemini test edersen lpg sistemiyle alakası var mı yok mu fikir yürütebilirsin ama olduğunu bende çok düşünmesemde mümkün.
    5) ustan haklı %90 conta gidici. aslında gidik sadece patlayacağı zamanı bekliyor.
    6) ısı müşürü demiştik ama onu sadece çekişi yüzünden söyledik benzindeyken eskisine göre kötü gidiyor mu?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler