User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
59 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Astra G Hararet sorunu

Yekworks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @GokhanRS üstad tek tek cevap veriyorum. İlgin için çok teşekkür ederim.

1-Bu sıkıntı radyatör kaçağı ile başladı, radyatör değiştik, Wutse diye bir radyatör çok sağlam olmasa da.
    2-Termostat büyük ihtimalle 87'lik, öyle ise de aracın sürekli 87'de sabit kalması gerekiyor. Çünkü araçta hiç sorun yokken hararet ne olursa olsun 90'a sabitti. Orjinalliği konusunda fikirsizim ancak, kutusu GM idi. Eskisinin de üstündeki o küçük plastik parçasında bi kırık vardı. Ama bir sorun teşkil etmiyordu. Termostat değişiminden sonra değişen tek şey şey aracın uzun yolda hararetini sabitlemesi.
    3-Kaloriferin de tesadüf olduğunu düşünmüyorum şöyle ki; yazın havalar sıcakken araç fazla ısınıyordu, hatta bazen şehiriçi çok gezildiğinde dışardan hissedebileceğiniz kadar bir yanık kokusu geliyordu. Bu yüzden de içeriye fazla sıcak geliyordu hatta bazen ayaklarımın yandığı bile oluyordu. Ancak geceleri yolda hiçbir sorun yaşamıyordum. Havalar soğudukça kaloriferin sıcağı azaldı. Kalorifer konusunda aklıma takılan tek şey, aracı istop edip kaloriferi açtığımızda motordaki sıcağı bize yani içeriye vermesi gerekmiyor mu? Bu soğuk veriyor işte.
    4- Denedim. LPG ile maalesef bir bağı olduğunu düşünmüyorum.
    5- Contanın belirtisi nedir? Bilgisiz olduğumdan içime sinmiyor.
    6-Benzinde veya LPG de farketmiyor, genel olarak bir çekiş düşüklüğü yaşıyorum hatta şöyle ki;
    1.5-2 ay kadar önce vitesi 1 konumuna alıp sert kalktığınız zaman araç VTEC açar gibi 3 bin - 3.5 devir gibi böyle birden atikleşiyordu, tabi bunu sürekli yapmıyordu. Ben bu durumu da hararete bağlamıştım. Çünkü hararet eski termostat ile 90 üstündeyken araç boğuluyor gibi oluyordu gaz verdiğim zaman. Termostat sadece ısıyı biraz daha alçakta tuttuğu için bir nebze olsun aracın yürüşünü değiştirdi.
    فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
    Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yekworks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostlar merhaba..........

..........Yeni termostat GM. Şu anda ise; hararet 90ı bulmuyor, ara sıra çok nadir fan açıyor. Ancak hala sabit değil. Denemek için uzun yol yaptım. Yol boyunca 90a gelmedi 75-87 civarı sabitti uzun yolda.
    abi burda söylediğin şeyden yola çıkıyorum. uzun yoldan kastın kaç km bilmiyorum ama 10+ km ise hararetin 75-87 arası kalması normal değil. sıcaklık ölçen sensörün tesadüfen aynı anda bozulmadı ise yeni termostatın 92 derecede açmıyor, daha erken açıyor veya kaçırıyor. senin aracın netten baktığım kadarı ile 92 derece olmadan termostat açmaması lazım, içerideki kaloriferde sonuna kadar açık ayarda değilse 75lerde gezmemeli. termostatın yanlış olabilir kutusu duruyorsa derecesi filan yazıyor mu bak bakalım. binde bir de olsa sorunlu termostat da denk gelebilir. motor suyu sıcaklığını sabit tutan termostattır. radyatördeki soğumuş su termostat açılıp motora girmedikçe motor suyun sıcak kalır. sıcak su verimli motor demektir. soğuk su da çekiş düşer kaloriferde doğal olarak sıcak üflemez.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @GokhanRS orda bahsettiğim direkt dükkandan çıkar çıkmaz Ankarada yaşayan bilir, Anadolu Bulvarından Hurdacılar yönüne doğru bi 15-20 km'lik düz yoldan bahsettim. Bir de yanlış basmışım o 75 değil 85 olacak . Ancak dün tam anlamıyla uzun yola çıktım. Totalde 400km. Genel olarak yine 85-87 arası sabitti, ancak ne zaman ki araba yavaşladı ya da durdu o zaman hararet yükseldi. Kalorifer son ayar değil 2. derecedeydi. Büyük ihtimalle takılan termostatın derecesi düşük. Ancak bahsettiğim o değil sorun termostat olsa derece düşük olsa dahi tekrardan sabitlemesi gerekmez miydi?

Gardaşım sen sağı solu boşver. Benim usta olmaya niyetim yok, forumda eşi dostu tanıdığı olan gerçekten işini hakkıyla yapan, HARAM YEMEYEN Ankara'da şu derde deva olacak bi Opel ustası olan var mı? Şu an önemli olan o artık ya bende gözümü kararttım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de cahilliğimi mazur görün, araca conta yanması teşhisini nasıl koyarız? Belirtisi nedir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de cahilliğimi mazur görün, araca conta yanması teşhisini nasıl koyarız? Belirtisi nedir?
    suya yağ karışması veya yağa su karışması. suya hava karışması hortumların her kullanım sonrası aşırı sertleşmesi. egzozun sürekli beyaz duman ve su atması. yada hepsi birden olması. veya çok çok az gidikse örneğin sadece yüksek devirlerde hızlarda kaçak oluşuyor olabilir. yani şuanki durumda emin olamazsın. umarım çözülür bence bir süre sürekli takip ederek kullan. ancak lpg sistemide her zaman aklının bir köşesinde dursun bir lpg ci ustanın da fikrini al derim.

bazen kesin piston gidik dedikleri anda çok basit bişi bile çıkabiliyor. örneğin benim sti aracın tüm hortumlarını yeniletmiştim. servise geldim usta dedi senin araba conta yakmış. dedim araçta sorun yoktu sırf eski görünüyor diye hortum yeniledik. yok dedi genleşme kapı su atıyor. bir baktık ki adamın elemanı, su giriş hortumunu çıkışa, çıkışıda girişe takmış. in outu karıştırmış düzelttik devam ettik.
    Konu GokhanRS tarafından (16-12-2019 Saat 15:39 ) değiştirilmiştir.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @GokhanRS abi ben sizi anlamıyorum Astra G denilen araç TRde belki de Tofaş'tan sonra en çok tutulan arabalardan biri, bak ben araya taraya sorun çözecek usta bulamıyorum kimisi hiçbişey yok diyor, kimisi conta. Ateşleme bobini sorunuma enjektörr değiştirmek isteyeni bile gördüm. Siz ne cesaretle STI'ya biniyorsunuz hayret ediyorum Ha bu arada sağolasın abim. Son olarak bunları da belirticem konunun ileride bu durum başına gelecek kişilere yol göstermesi açısından;

istop etmeden hemen önce.

istop ettikten iki dakika sonra.

şuan yoldayım eve geçtiğimde hararet yoldaki durumlarını video olarak atıccam. Evde görüşürüz.
    Konu Yekworks tarafından (16-12-2019 Saat 16:36 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli06, @GokhanRS ve @painkller'a konu başından beri verdiği destek ve uğraş için çok teşekkür ederim, sağolun abiler

Son olarak buraya aracın trafikteki hararet dalgalanmasına, veya çekiş durumunu ufak da olsa belirten bi video bırakıyorum, hem bu sorunu yaşayacaklar faydalansın bilgileri olsun hem de son teşhisi siz koyun Videoyu kesmeden biçmeden kırpmadan kesmeden atıyorum ki herşey tam anlaşılsın.
    NOT: Video radyodan dolayı telif yemiş araç sesini duyamayacakınız utube üstüne salak saçma bir müzik ekletti zorla.

şÅ¾unu da ekleyeyim, bizim araçlarda olması gereken yani en azından sağlamken hararet durumu şu şekildedir;
    Konu Yekworks tarafından (16-12-2019 Saat 17:43 ) değiştirilmiştir.

stlegal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerçekten hararetle takip ediyorum. İnşallah en masrafsız şekilde çözülür.
    Hanım klimayı kapat sollamaya çıkıyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @stlegal teşekkürler dostum
    @fixel valla kanka İnan ben senden daha heyecanlı takip ediyorum
    Arızaya tam bir teşhis koyamıyoruz.
    İlan açıktır dostlar Ankara’da HARAM YEMEYEN bu çok önemli, işinin ehli bir opelci arıyorum, var bir tanıdığı olan? Ben artık geçtim maddiyatından, contaysa conta işini Aslan gibi yapıp teşhisi koyabilecek bi usta lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ÇÖZÜM

Dostlar malumunuz buralarda kafa göz tartıştık Allah herkesten ayırdığı vakit için razı olsun.
    O günden sonra ustaya gitmedim. Niyetim araç çalışmayana kadar devam edip kadere kırkbeş razı olup gerekirse komple motor yapmayı düşünüyordum.
    Geçen haftasonu itibari ile aracın çekişten iyice düşmesi ve bolca duman atması sebebiyle artık sanayi yolunu tuttum.
    Umudum üst kapak conta ve triger ile kurtulmaktı. Ancak kurtulamadık.

Son düştüğümüz durumda ise;
    ***** tahminlerin çoğu doğru çıkarak üst kapakta oldukça sorun yaşamışız.
    Bunu aracın LPG’li olması ve aracın geçmişindeki antifrizsiz ve kötü antifriz kullanımına başladık. Üst kapakta oldukça yoğun oksitlenme vardı.
    Çok şükür ki üst kapak değişimine kalmadan taşlama ile kurtuluyoruz. Üst kapağımız rektefeve verildi.
    Malumun ilanı pistonlarda sorun çıktı, 1 set piston takımı alındı. Yarın itibari ile işe koyulacak ustamız.
    Ayrıca triger kopmak üzereymiş, Allah’ın sevdiği kulu olduğumuzu anlamış olduk. Triger kopmadan aracımızı teslim ettik.
    Alt motorda ise henüz bir sıkıntı görülmemek ile birlikte, tahminen 2/3 yıl sonra bir de alt motora girmemiz gerekecek.

Final;
    Üst kapak rektefesi,
    Piston takımı,
    Triger takımı,
    Sübap takımı,
    ve yağı suyu balı antifrizi filtreleri subap ayarı vesaire tüm işlemler tamamlanıp, araç sağlıklı, yürür bir şekilde elimize geçtiği anda,
    Ortalama 4300-5000 TL arası bir tutar ile dükkandan çıkmış olacağız.

ÖZETLE;
    Sevgili astra g sahipleri, aracınız hararet sabitlememeye başladığı anda gidin ve kurtarabildiğiniz kadarını kurtarın.
    Konuyu okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Araç sağlığına kavuştuğunda bir video bırakırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun bir umut bir sürü ihtimal düşündük ama aslında işin başında hissettiğimiz buydu. Çok çok geçmiş olsun tekrar.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun, içten yanmalı motorun kanseri de bu hararet maalesef...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @GokhanRS eyvallah abi, en azından böyle olması daha iyi oldu bin bi 240 bin daha işte @ghibli06 maalesef öyle abi.

Bilgilendirme;

Araca yaptığımız işlemler tamamlandı. Lakin araç bu işlemlerden sonra vuruntu sensörü arızası verdi ve kendi devrini 3.5 a limitledi. Yani araç 3.5 devri geçmiyor. Bir hafta sıkışım yapana kadar ellemedik. Dün akşam tekrar bıraktım aracı sıkışım için.
    Bununla birlikte hararet HAAALA sabit değil. Bugün kalorifer petekleri temizleniyor. Tekrar antifrizi vesaire temizlenip basılacak. Eğer bunlar da çare olmazsa sorunun kaynağına gidicem, radyatörü değiştiricem, bu sefer GM kullanıcam.

Araç çıktığı zaman görüşürüz.

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi uğraştırdı sizi..kolay gelsin umarım çözülür

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son bilgilendirme ve bitiş;
    Dostlar aracın çoğu sıkıntısı bu sahfada halen çözülmedi. Hararet sorunu hala devam ediyordu. O çubuk sabitlenmedikçe de benim içime hiç sinmiyordu.
    Maddi olarak gerçekten yorulduk ailecek bu süre zarfında, afedersiniz ama komşudan borç alıp arabayı sanayiden çıkardığım oldu. Nasip böyleymiş.
    Hararet sorununa ek olarak, araçta bir sıkıntı baş gösterdi; Vuruntu sensörü.
    Araç öncesinde kendisi 3.5 devire limitledi ve 80 km'yi geçmedi. Sensör değiştik, benim korkum ise araçta gerçekten vuruntu olması, yani sensörün sağlam olmasıydı.
    Sensör değişimi ile birlikte devir limitleme sorunu ortadan kalktı ancak araçta halen tat yoktu. Fazla titreşimli çalışıyordu, çekiş hala problemliydi.
    Aracımızı beyinciye bıraktık. Beyinde ufak tefek problemler vardı ve onları da çözdük. Arıza lambaları sensör arızaları, titreşimli çalışmalar kendini topladı.
    Eski gidişinden hiç eser yoktu, bunun sebebini LPG' ye bağlamıştım çünkü araç 3.5 4 bin devire kadar gelip tıkanıyor, sonrasında birden atıyordu kendini. LPG sistemi eski olduğundan (mimgas) ne olduğunu anlayamıyorduk ama tahminimce o tıkanmadan sonra tekrar gittiğinde kendini benzine çekiyordu.
    Benzinde çekişi nispeten daha iyi olsa da eskisi gibi değildi. Bunu dert etmiyordum.
    En büyük sorunum olan harareti bunca şeyi değiştirmemize rağmen sabitleyememiştik. Sırf bu yüzden arabamdan soğudum.
    Burdan hepinizden özür dileyerek bu sanayideki iş bilmezlerinin kulak arkalarına kadar okşuyorum. El birliğiyle arabamı satmama sebep oldular.
    Özetle aracımız dün itibariyle satıldı, alacak dostumuza durumdan bahsettim ve ben artık çok yoruldum dedim.
    Rabbim yerine yakıştırsın. Keeeeeşkke çözebilseydik bu durumları.
    Astra G'ler hakkında bilgiye ihtiyacı olan vesaire olursa bana ulaşabilir ziira yeniden Astra G alacağım.
    Herkese emekleri için çok çok teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son bilgilendirme ve bitiş;
    Dostlar aracın çoğu sıkıntısı bu sahfada halen çözülmedi. Hararet sorunu hala devam ediyordu. O çubuk sabitlenmedikçe de benim içime hiç sinmiyordu.
    Maddi olarak gerçekten yorulduk ailecek bu süre zarfında, afedersiniz ama komşudan borç alıp arabayı sanayiden çıkardığım oldu. Nasip böyleymiş.
    Hararet sorununa ek olarak, araçta bir sıkıntı baş gösterdi; Vuruntu sensörü.
    Araç öncesinde kendisi 3.5 devire limitledi ve 80 km'yi geçmedi. Sensör değiştik, benim korkum ise araçta gerçekten vuruntu olması, yani sensörün sağlam olmasıydı.
    Sensör değişimi ile birlikte devir limitleme sorunu ortadan kalktı ancak araçta halen tat yoktu. Fazla titreşimli çalışıyordu, çekiş hala problemliydi.
    Aracımızı beyinciye bıraktık. Beyinde ufak tefek problemler vardı ve onları da çözdük. Arıza lambaları sensör arızaları, titreşimli çalışmalar kendini topladı.
    Eski gidişinden hiç eser yoktu, bunun sebebini LPG' ye bağlamıştım çünkü araç 3.5 4 bin devire kadar gelip tıkanıyor, sonrasında birden atıyordu kendini. LPG sistemi eski olduğundan (mimgas) ne olduğunu anlayamıyorduk ama tahminimce o tıkanmadan sonra tekrar gittiğinde kendini benzine çekiyordu.
    Benzinde çekişi nispeten daha iyi olsa da eskisi gibi değildi. Bunu dert etmiyordum.
    En büyük sorunum olan harareti bunca şeyi değiştirmemize rağmen sabitleyememiştik. Sırf bu yüzden arabamdan soğudum.
    Burdan hepinizden özür dileyerek bu sanayideki iş bilmezlerinin kulak arkalarına kadar okşuyorum. El birliğiyle arabamı satmama sebep oldular.
    Özetle aracımız dün itibariyle satıldı, alacak dostumuza durumdan bahsettim ve ben artık çok yoruldum dedim.
    Rabbim yerine yakıştırsın. Keeeeeşkke çözebilseydik bu durumları.
    Astra G'ler hakkında bilgiye ihtiyacı olan vesaire olursa bana ulaşabilir ziira yeniden Astra G alacağım.
    Herkese emekleri için çok çok teşekkür ederim.
    Geçmiş olsun, hayırlısı olsun. Her şeyde bir hayır vardır. Takmayın kafaya....

LPG li araçların bir çoğu, özellikle eskiler fakirde yürümekten bu hallere geliyor. Ustalarda az yaktırıp kral olayım derken motorun içine ediyor.
    Özellikle OBD li kitlere yönelmek, bu mümkün değilse de az zenginde yürümekte fayda var.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

4LaRKaD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun araç satılmış, daha önce başımıza gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Aynı şekilde bir zamanlar bizde buna benzer bir olay yaşadık sürekli bir hararet yükselmesi vs gibi 4-5 kere conta değişti kapak 1 kere teste gitti araca komple motor yapıldı çözülemedi, en son motor tekrar söküldüğünde yıllardır çalıştığımız değilde farklı bir rektefiyeciye teste gönderdik kapak çatlak çıktı ve ordaki usta bile bakmadan önce bu tip araçların kapağında asla çatlak olmaz bakmaya bile gerek yok dedi, ancak birkaç yerde çatlak varmış oda şaşırdı velasıl bu şekilde sıfır kapak alıp kurtulduk

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende de astra g var benim hararette hiç 90 nı görmüyor 85-83 arası geziyor Biraz tırstım konuyu okuyunca

Astra g lerde edindiğim tecrübeye göre,
    Direksiyon çevirince rölanti dalgalanması olmazsa olmazı
    çoğunda tekleme problemi var(bende yok allaha şükür)
    Durduğu yerde rölanti dalgalanması (bende yok )

Bunları çoğu kişi artık alışmış göz ardı ediyor. Astra g ler biraz sıkıntılı araçmış
    Bende 3 sorun var bir türlü çözemedim.

Suyum sürekli azalıyor kaçağı bulamıyorum (aslında 2 noktada kaçak buldum diğerini bulamıyorum)
    Direksiyonu olduğum yerde çevirince rölanti dalgalanıyor.
    Bazen vitesi boşa atacağımda stop edicekmiş gibi devir düşüyor 500 lere kadar iniyor sonra topluyor kendini

bunları bi çözsem tamamdır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler